Служба КОС

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Служба КОС

Мнениеот Lord » 14 Яну 2016, 19:46

nakata написа:... Пък и нещо ме съмнява, че ако ми изчезне пищова няма да мина само с глоба ми се с трува.

Ялови ще се окажат съмненията ти, дори и глоба няма да има, ако причината е домова кражба или уличен грабеж.

nakata написа:... Абе ГОСПОЖА (както започват кавга старите баби), много сте люта...


:lol: Викаш: "Не с рогата, не с рогата". :mrgreen:
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Служба КОС

Мнениеот dakota_ » 14 Яну 2016, 21:42

nakata написа:Имам нужда от малко разяснение. За да се придобие оръжие, до колкото знам, преди това идват от КОС да проверят условията в жилището и касата за съхранение. Това от което се интересувам е съвете относно касата и ако някой има опит с кражбите, кои каси и места за тяхното поставяне са най-добри? И не толкова законово, а нещо от практиката ако може някой да сподели, какво следва ако апартамента бъде разбит, касата също и оръжието изчезне? Какви са последствията и процедурите? А също ако те набият и ти вземат пищова? :-))))) Мале май доста станаха въпросите, но ми се иска да си ги разясня... :-) И има ли разлика дали са ти откраднали ловно, колекционерско или оръжие за самотбрана?


Касата за оръжието е добре да я монтираш в стая, в която не каниш гости и децата ти не играят в нея с приятели.Касата по възможност гледай да я вградиш в мебел да не се вижда и да я захванеш с болтове здраво към стена, под или и двете заедно. Не бива да се хвалиш каква каса притежаваш, къде си си я скрил в дома, как е укрепена, как се отключва и какво съхраняваш в нея. Изобщо колкото по-малко хора знаят, че имаш каса, колкото по-далече се намира от чужди очи, толкова по-сигурно ще опазиш касата си от посегателства.
Съвет относно заключването на касата, избягвай каси с електроника. Не са надеждни и ще имаш затруднения с обслужването при нужда. Най-добре е да се огледаш за каса с механични ключалки /по възможност различни по вид/, скрити панти, огнеупорна и тежка.
Добре е касата да разполага с резервен комплект ключове, които да държиш скрити на място, което единствено ти знаеш, като не го доверяваш на членове на семейството ти. Ключовете за касата, които ще ползваш ежедневно, трябва да не ги оставяш без надзор и забравиш ли ги някъде за по-дълго време е добре да помислиш за смяна на конфигурацията за отключване на касата. Марка каси не ти препоръчвам, защото не знам с какъв бюджет разполагаш, но пазара в това отношение предлага добър избор на каси с различни по вид заключващи механизми.
Пази си оръжието добре и ти пожелавам никога да не ти се налага да разбираш какви са последствията от кражба,грабеж или изгубване на оръжието си.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Служба КОС

Мнениеот dsuzunov » 14 Яну 2016, 22:11

Имай в предвид, че никаква каса или заключващ механизъм за нея от стандартното производство не може да ти гарантира 100-процентна сигурност. Дори и да си вземеш готова такава, помисли за монтиране на някакво скрито, самоделно заключващо устройство, работещо независимо от стандартния заключващ механизъм. Освен това, ние криминалистите разделяме тези приспособления на два основни вида:
-Каса и метален шкаф. Касата е изработена от специални високоякостни материали, огнеупорна е и има специален няколкостранен заключващ механизъм. Изработката и не позволява разрушаване или поне няма да е лесно и ще отнеме много време.
Всичко останало влиза в категорията "метален шкаф"
Между другото, едно 4мм. болтче спаси апартамента на мои приятели от кражба. Беше използвано като секретен болт, като онези, които се монтират на металните гаражни врати. И нямаше достъп до него, без специалния секрет, с който да се развие.
Това го давам само като пример. Иначе, ако спазиш и това, което Дакота е писал относно монтажа и запазване на тайната за касата, може да и осигуриш до 90% сигурност. Защото, винаги има едни 10% несигурност.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Служба КОС

Мнениеот nakata » 14 Яну 2016, 23:42

А, благодаря! И на дакотата и на дсузунов. Благодаря от сърце. Ей, питаш и ти обяснят. А оназ сербез лелка катюшата ми се нахвърли като гладен нерез на зелка. Само ша е от паспортната служба. Там са такива хищни. Пита човек, интересува се, да не влезне в беля...тя скача да се бие, че си питал. Питам, чумким съм прост. Тъй ма издокара. Па ти за убаво питаш. Я не го работим тва, моа ли да изчета всички закони. Пък то стана страшно, ще те бият и пищова ще ти вземат и нещо друго може да ти направят ако си по убав. Трябе да се пази човек, а за да се пази требе да знае как. Половината комшиий са с талашитените врати, от Бай Тошово... Как нема да ги обират. И чета тука темата, нотев си е прав човека, требе си пищов да се пази. Като не дават пищо, брадва, като не дават брадва нож, като не дават и нож, накрая с винкел. Азе имам у колата, до мойта седалка...60 сантима. Пернишка мечта. Загледаш се, засечеш на некой бързак пътя, той слиза право да те тепа...ама азе веднага вадим винкела. Ей тоа христо, дето е писал дългата лекция съм съгласен. Начи честен човек, требе да си има оръжие. Насекъде те тепат. На пътя, на площада, у къщи...насекъде лабут. Циганята станаха много. Ша наберат смелост, винкела нема да ги плаши. Требе си пищов. Поне у въздуха да пукнеш. Водиа ме да пием у батак. Хубав малък град. Убави гражданки, наперени. И там въртим мохабет на масата...проблеми с кражби и с циганя нема. Викъм кък тъй тая работа. Викът у сяка къща по една пушка. Всичкото челяк у Батак станало ловец. И кражби нема шото има пушки. Абе требе си човек да се пази. И пак благодаря, свесни челяци дойдохте. Оназ попадия дето те награби право беше готова жив да ме дере.
nakata
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 14 Яну 2016, 11:54

Re: Служба КОС

Мнениеот катюша » 15 Яну 2016, 14:17

Ти май вярно си изтрещял :) За кое благодариш, че са ти казали да си купиш каса според парите си и да я скриеш за да не привлича крадци. Това само малоумните и явно и ти не го знаете :mrgreen:
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: Служба КОС

Мнениеот Spurs » 18 Мар 2016, 22:17

Съвсем съм нов и зелен (във форума първо мнение, като "стрелец" - три месеца, изключвам казармата от миналия век :D ), но се изкушавам да попитам: "Защо е това безпокойство от придобиването на КНО от гражданите на РБ?"
Според статистически данни загиналите от ОО в България са 0.64 души на 100 хиляди. Което на 7.5 мил. население ще рече 48. На година 48 човека!
На пътищата загиват 15-20 пъти повече... ;) За 2015 г. са 708! Ранени и инвалиди 8900 човека, щети за милиони...
Сигурно много пъти е задаван подобен въпрос, но и за закупуване на автомобил ли трябва да се иска разрешение, основателна причина за придобиване, количество литри гориво или гараж с касова врата...?!
Всеки ден катастрофи, жертви, инвалиди, щети за милиони...
За мен е важно да има контрол, спазване на закона (добър или лош, важното е че го има), а не ограничения! Който наруши правилата - наказание по закон...
Ограниченията водят до нарушения, от които корупцията е най-малкото - нелегално притежание, трафик, мръсни пари, неплатени данъци...
И това прословуто "доказване на необходимост" е най-голямата глупост! Нали никой не си мисли, че някой ще напише - "Ами да застрелям комшията или бат' Сали циганина..." :D
Всеки пише едно и също, но на някой дават, на друг - не. Защо ли?! Едва ли има различна причина от "защита на собственост, семейство, себе си..." Това за носене на големи суми пари по тъмното е толкова смешна причина, че и децата ще се смеят.
Ама се отклоних от първоначалното си мнение - коли се купуват, макар че убиват десетки пъти повече хора, без проблем, дори вносителите правят какви ли не чупки в кръста за да продават повече, а оръжие - хурка, и то от субективното мнение на някой, който дори не познава или не е виждал този на когото разрешава/ забранява придобиването.
Я си представете, че дори само веднъж, този на когото не са разрешили притежание, се окаже в позиция на на човек който може да реши съдбата на хиляди души - в закона пише, че може да се ползва ОО и при защита на държавни интереси! - например вижда терорист който взривява язовирна стена... Кой носи отговорност тогава?! Началника на РПУ една ли ще разбере че е постъпил по неправилен начин...
И обратното - този който е получил разрешение и има КНО, като престъпи закона - да си носи отговорността!
Поздрави!
Spurs
Нов
Нов
 
Мнения: 5
Регистриран на: 18 Мар 2016, 21:31

Re: Служба КОС

Мнениеот dsuzunov » 18 Мар 2016, 22:33

Трудно се дава разрешение, защото тези, които вадят оръжие за щяло и нещяло са много. Целта на закона е да отсее точно тези. На едни им липсва казармата, на други мъжествеността и с притежанието на пистолет се опитват да компенсират.
Признавам си, и аз като млад "дихател" се перчех с пищова на кръста, винаги заемах тава поза, че да се вижда краят на цевта. Всяко нещо с времето си. На мен не ми е липсвала казармата, още повече стрелбата. Служил съм в "кашишки" полк, където службата се измерваше във вагон с патрони.
Майсторлъка на притежаването и носенето на оръжие е да знаеш кога да го използваш.
Дори показването на пистолета е използване. Ако ти са слаби ангелите, ако се палиш от нищо, пищов не ти требе! Ще вкараш някой в гроба, а себе си в затвора.
Така мисля аз!
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Служба КОС

Мнениеот Spurs » 18 Мар 2016, 23:19

Според мен притежаването на оръжие има повече превантивна стойност, отколкото пряко защитна.
Като гледам колко време отнема да се подаде заявление и да се получи разрешение, минават няколко месеца. Ако човек е бил застрашен и тръгне тогава да вади документи - съдимост, психиатри, курс, чакане на отговор от РПУ, каса... Ще го "очистят", че няма и да го помнят дори.
Така че дойдат ли реални причини доказващи пустата "необходимост" за притежаване, вече може и да е много късно.
Важното е да имаш оръжието, преди да е дошла необходимостта. По-добре е да го имаш и никога да не ти потрябва, отколкото веднъж да ти потрябва, и да го нямаш...
Пак казвам - нека този, който иска да има, да си носи отговорността - като си я понесе според закона, другите мислещи, че могат да си правят каквото искат, ще се замислят!
Т.е. контрола поражда дисциплината, не ограниченията. Дори "сухия режим" в САЩ не е издържал, нали?
Пак ще се повторя - доказване на необходимост, според мен си остава нещо изключително нелепо и без точна дефиниция! Което води след себе си въжможности за други "престъпления"...
Spurs
Нов
Нов
 
Мнения: 5
Регистриран на: 18 Мар 2016, 21:31

Re: Служба КОС

Мнениеот dakota_ » 18 Мар 2016, 23:26

Spurs написа:Според статистически данни загиналите от ОО в България са 0.64 души на 100 хиляди. Което на 7.5 мил. население ще рече 48. На година 48 човека!
На пътищата загиват 15-20 пъти повече... ;) За 2015 г. са 708! Ранени и инвалиди 8900 човека, щети за милиони...
Сигурно много пъти е задаван подобен въпрос, но и за закупуване на автомобил ли трябва да се иска разрешение, основателна причина за придобиване, количество литри гориво или гараж с касова врата...?!

И това прословуто "доказване на необходимост" е най-голямата глупост! Нали никой не си мисли, че някой ще напише - "Ами да застрелям комшията или бат' Сали циганина..." :D
Всеки пише едно и също, но на някой дават, на друг - не. Защо ли?! Едва ли има различна причина от "защита на собственост, семейство, себе си..." Това за носене на големи суми пари по тъмното е толкова смешна причина, че и децата ще се смеят.

Я си представете, че дори само веднъж, този на когото не са разрешили притежание, се окаже в позиция на на човек който може да реши съдбата на хиляди души - в закона пише, че може да се ползва ОО и при защита на държавни интереси! - например вижда терорист който взривява язовирна стена... Кой носи отговорност тогава?! Началника на РПУ една ли ще разбере че е постъпил по неправилен начин...
И обратното - този който е получил разрешение и има КНО, като престъпи закона - да си носи отговорността!
Поздрави!


Дай да разсъждаваме малко върху статистиката. Данните са ти точни, но тук трябва да се отбележи, че само около 350 000 или 5% са тези с разрешителни за ОО, което ще рече, тези 48 убити годишно са убити от тези 5% с разрешителни за ОО.
Сметни колко автомобили имам в БГ, сметни колко водачи на МПС има в БГ и тогава давай примери с МПС!
За закупуване на автомобили не се иска разрешение, но за управление на автомобил се иска разрешение /СУМПС/ Придобиването е сходно с това за разрешително за ОО, медицинско свидетелство, документ от психото, курс и след курса се явяваш пред изпитващ, доказваш, че си подготвен да управляваш МПС и чак тогава получаваш разрешително /СУМПС/.
Като си почнал да си представяш, я си представи, че имаш отраснало дете, излиза събира се с приятели, яде, пие, весели се като всеки млад човек и както се препират за разни неща, приятелят му вади законно придобито оръжие в следствие на либерален режим, за който копнееш и убива синът ти.
разбира се съда ще отдаде заслуженото на убиеца на детето ти, ще влезе в затвора, ще лежи....но синът ти го няма, убит е за това, че режима за получаване на разрешително за ОО е либерален и всеки, които пожелае стига да е пълнолетен, без да доказва нужда получава разрешително за ОО.
Ти ще си първият, който ще изреве, кой е издал разрешително на убиеца за ОО и за какво му е издал разрешителното. Ще бъдеш прав да зададеш този въпрос, защото не може куцо, кьораво и саката, само щото е пълнолетно да препасва пищов.
Ако се върнем назад в годините в средата на 90-те, когато почти всеки пишман бизнесмен можеше с лекота да снабди с разрешително за ОО ще видиш, че тогава по убити с ОО бяхме на ниво САЩ. След около 10 години по-късно, когато се затегна режима за издаване на разрешителни за ОО, статистиката си я приложил по-горе. Не е ли по-добре да е по-трудно придобиването на разрешително за ОО и да имаме такава статистика, отколкото да е лесен достъпа до оръжие и да се равняваме по брой на убити със САЩ!
Ти наемаш ли се, ако си началник на РУ да раздаваш разрешителни на изпросия, който писка да му даваш, пък ако направи нещо ще отговаря пред закона, щото аз не се наемам и много внимавам като издавам разрешителни за носене на ОО. Който се чувства ощетен, може да жали пред съда и ако съда му разреши, съдията да си носи отговорността, че му е дал в ръцете оръжие и с него е причинил смърт.
Само за статистиката да те "светна", че почти няма паднал в съда отказ за издаване на ОО оръжие от страна на МВР!
Поздрави и от мен!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Служба КОС

Мнениеот Spurs » 19 Мар 2016, 02:10

Като цяло съм съгласен с по-горното мнение.
Наистина не е малка отговорността да се разреши на някой да притежава и носи оръжие... Но, нали после този "някой" започва сам да носи отгорворност за деянията си? Не можеш да стоиш до всеки с оръжие или със СУМПС и да го контролираш!
Да, вярно е че притежателите на оръжие са в пъти по-малко от притежателите на коли, но в България разликата процентно е по-малка отколкото смъртността от тях... Към днешна дата има регистрирани около 2.8 мил. автомобила, от които 2 - 2.2 мил. леки автомобили. Значи около 7-9 пъти повече от законно притежаваните оръжия. Пък смъртността 20 пъти по-голяма от ПТП-та!
Те по същата логика с автомобили толкова деца се/ги убиха, че книжка за кола да не си взема човек.
И нещо друго - колко от жертвите са убити със законно ОО и колко с незаконно? Лично мое мнение, е че всички знакови убийства са станали с незаконни оръжия. А това дали някой от ревност или в пиянска свада е застрелял друг - ами в такива случаи брадва или нож вършат същата работа. Едва ли причината е притежанието на оръжие - ако е нямал, няма да убие ли? Пак ще намери с какво.
Човек, който иска да убие няма да виси с месеци пред районното, за да чака разрешително, нали? Нали най-напред ще му прострелят оръжието и после, като му имат "ДНК"-то ще го открият ако извърши престъпление. Ще си намери на черно, ще си свърши работата и после в язовира. Иди го намери.
От коментарите, които чета в различните форуми свързани с оръжие, а и от курса който изкарах, намирам че огромен процент от хората желаещи да притежават ОО са нормални, интелигентни и дисциплинирани! Лично за мен оръжието дисциплинира и вдъхва респект, не към притежателя си, а към себе си! ;)
Не искам да споря излишно, просто ми е интересно мнението на професионалисти! Обичам интелигентните разговори. И при мен всекидневно идват хора, които са чели нещо в нета и ми говорят неща, някои от които звучат просто смешно, но не си позволявам да се присмивам или обиждам хората заради това. От друга страна е предизвикателство да видя дали мога да се справя с различните мнения, защото има и много разумни! Така че, моля ви, не се "палете" от коментарите, всеки има право на мнение, колкото и глупаво да изглежда понякога. Просто дайте разумните съвети, продиктувани не само от сухите наредби, а и от опита, който имате! :)
А относно заплахата от нещастен инцидент с децата ни - има толкова много ежедневно, че една повече наистина не е необходима. Но, нали пак след пиене някъде, някой ще се качи в колата и ще отнесе някоя спирка с наличните човеци на нея... Както се казва в такива случаи - "Пази Боже!"
Поздрави!
ПП. Със САЩ не искам да се сравняваме - то от убийства и Тръмп друго не може да се чуе от там. Явно психиатрията им е слаба... Или нямат достатъчно места в клиниките.
Spurs
Нов
Нов
 
Мнения: 5
Регистриран на: 18 Мар 2016, 21:31

ПредишнаСледваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта