Листче хартия на бравата?!

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Листче хартия на бравата?!

Мнениеот centuriana » 16 Яну 2015, 19:55

Здравейте.

Днес ходих по магазини за няколко часа и като се прибрах, на бравата на вратата ми имаше листче хартия -- просто парченце оставено отгоре. Първо не ми направи впечатление но случайно споделих на приятел и той ми каза, че ме следи някой дали ще се съм вкъщи за уикенда :shock: Мислих да си ходя на село, но сега ми е много притеснено -- дали някой ми е набелязал къщичката да краде??? :( Има ли такава "мода" сред "вашите" клиенти? Разпитах съседите на етажа да не би някой да го е оставил от тях, но не... какво ще ми препоръчате да направя?

Благодаря ви
centuriana
Нов
Нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Яну 2015, 19:50

Re: Листче хартия на бравата?!

Мнениеот dakota_ » 16 Яну 2015, 21:32

centuriana написа:Здравейте.

Днес ходих по магазини за няколко часа и като се прибрах, на бравата на вратата ми имаше листче хартия -- просто парченце оставено отгоре. Първо не ми направи впечатление но случайно споделих на приятел и той ми каза, че ме следи някой дали ще се съм вкъщи за уикенда :shock: Мислих да си ходя на село, но сега ми е много притеснено -- дали някой ми е набелязал къщичката да краде??? :( Има ли такава "мода" сред "вашите" клиенти? Разпитах съседите на етажа да не би някой да го е оставил от тях, но не... какво ще ми препоръчате да направя?

Благодаря ви


Съветвам те да си останеш у вас и да не ходиш на село. Някоя съседка те е набелязала и ти оставя нишан,че ще те посети ;)
Такива явни нишани,ако са те набелязали да ти окрадат къщичката няма да ти оставят. Помисли кой приятел е идвал до вас и не те е намерил. Имах един колега,като отидеше да види някой приятел и не го намери у тях,навиваше черджето постлано пред вратата на апартамента и го пухаше между дръжката на бравата и вратата :D
Ако нямаш СОТ помисли за такава охрана на жилището за да спиш спокойно и поне щетите да са малко,ако някой реши да ти пренесе вещите на друго място. ТИМ СОТ не търсят съдействие от полицията,решават такива проблеми на място и гарантират качество ;)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Листче хартия на бравата?!

Мнениеот dsuzunov » 16 Яну 2015, 21:52

Наистина има такава практика сред крадците на жилища. Разликата при тебе е, че "нишана" е скрит от околните и е видим само за крадците. Както отбеляза Дакота, възможно е някой познат да те е търсил, но да не те е намерил. За да имаш известен процент сигурнос срещу кражби ти препоръчвам да сключиш комплексна застраховка на жилището, включваща кражбата като застрахователно събитие и да го съчетаеш с охрана със СОТ.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Листче хартия на бравата?!

Мнениеот Lord » 16 Яну 2015, 22:16

centuriana написа:...Днес ходих по магазини за няколко часа и като се прибрах, на бравата на вратата ми имаше листче хартия -- просто парченце оставено отгоре. Първо не ми направи впечатление но случайно споделих на приятел и той ми каза, че ме следи някой дали ще се съм вкъщи за уикенда :shock: Мислих да ( Има ли такава "мода" сред "вашите" клиенти?


Да, има подобна схема, но не е мода, а е от десетилетия. Предполагам, че в случая иде реч за нещо друго, защото идеята на "белязване" на вратата е да се извърши така, че заложения белег да е невидим за всички околни и видим само за поставилите го. Няма да дам елементарни примери, защото не желая да се превръщам в учител по престъпно посегателство в интернет за начинаещи.

centuriana написа:...какво ще ми препоръчате да направя?...


О, вариантите са безброй! Зависи от много неща и детайли от живота ти, от социалния и финансов статус, от вратата и бравата ти, от това какво би могъл да си позволиш, като разход за сигурността на дома, и пр.

Има варианти за абонамент към СОТ и конкретна охранителна фирма, със съответния договор за реакция и възстановяване на щети. Има и вариант за закупуване на 100% имитация на охранителна камера за около 7 - 10 лв, която изглежда съвсем, като оригинала, стои си на стената или тавана в коридора, има датчик за движение и се "върти и гледа" към всичко що се движи, денем или нощем на етажа. За още по-голяма достоверност има и едно червено светодиодче, като истинските, което премигва, все едно снима. Та вариантите ти за охрана наистина са безброй. Решението е твое, успех!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Листче хартия на бравата?!

Мнениеот osata » 17 Яну 2015, 19:53

Начините за охрана - самоохрана зависят най-вече от самият обект и ценните вещи вътре.
Пример - дали е банка, магазин, офис, апартамент, гараж....в зависимост от стойността на потенциалните щети от кражба, се вземат съответните мерки.
Да, има частни сот-ове, с директно видеонаблюдение и т.н., но за жилище, в което живее "средностатистически" работник и има телевизор, компютър и 50 лв в шкафа - не си струват такива мерки.
Опцията е застраховка на жилището с опция освен основните щети, и щети от кражба за примерно 2-3-4-5000 лв ( за моето жилище такава обикновена застраховка за година е около 70-80 лв ). Следващата стъпка е охрана със СОТ - локален, без охранителна фирма, после СОТ с охранителна фирма, после видеонаблюдение, после физическа охрана... и така нагоре според стойността на "имуществото".
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Листче хартия на бравата?!

Мнениеот centuriana » 19 Яну 2015, 12:12

Благодаря ви за информацията и съветите. Наистина сте прави, че ако някой щеше да поставя такива знаци, щеше да го прави по-дискретно сигурно. А относно съвета за СОТ - върши ли работа? От вестници съм чела, че крадците вече си имат някакви джаджи, с които в "централата" дори не разбират, че пищи алармата, или пък са си директно в комбина с тях. Но пък от друга страна сигурно това се прави за хора, дето се знае, че имат големи ценности у тях, а не за обикновени семейства. Какво мислите?
centuriana
Нов
Нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Яну 2015, 19:50

Re: Листче хартия на бравата?!

Мнениеот dsuzunov » 19 Яну 2015, 12:23

Техниката за която споменаваш струва доста пари.
Ако с вложените няколко хилядарки, крадците ще си помогнат да откраднат от вас няколкостотин лева - не си заслужава инвестицията.
Виж, комплексна застраховка с клауза и за кражба, комбинирана с аларма или СОТ си заслужава и ще ти е от полза.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Листче хартия на бравата?!

Мнениеот osata » 20 Яну 2015, 17:37

Сот може да е локален, да си го управлявате през интернет чрез смартфона и т.н., не е нужно да е закачен към охранителна фирма и да плащате месечна такса.
Вариантите са много, въпроса е "има ли смисъл" и ако има смисъл, то "до какъв случай има смисъл".
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52


Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта