Фалшиви пари

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Фалшиви пари

Мнениеот Полина » 16 Яну 2015, 18:43

Здравейте,моя случай е следния. Работя като магазинерка в квртален магазин. По две продавчки сме на смяна. На касата клиент ми подаде пари да плати сметката си. Поднесох парите към скенера и две банкноти по 20 лв. не светеха като другите.Опипах ги с ръка,парите бяха фалшиви. Казах на клиента,че банкнотите са фалшиви,започна да се бърка по джобовете и каза,че ще остави част от покупките. Казах му,че парите трябва да ги задържа при мен и да изчака докато дойде полицията. Такъв шамар ми удари,че само едва не паднах. Парите ги измъкна от ръката ми и изчезна. В магазина има камери,има го записан. Въпреки всичко извиках полиция,дойдоха,дойде и шефа. Описах човека колкото мога,за съжаление колежката е била отзад да приема стока и не е видяла и чула нищо,а малко преди този с фалшивите пари излезе клиент и той остана сам.
Следователката ме разпита в магазина,но каза,че записа от камерите може само да го видят,но не може да се ползва. Устата ми е разбита,няма кражба,но ми е нанесена телесна повреда и човека явно е знаел,че парите са фалшиви щом ме преби и избяга. Наистина ли записа не може да се ползва и какъв е смисъла от охранителните камери в магазина? Знаете ли колко е обидно да те пребие някой на работното ти място и дасе измъкне ненаказан с фалшиви пари,които пак ще се опита да пробута на някой. Извинете за невежеството ми,не съм адвокат и не разбирам,но съм слушала,че някъде взимат такива записи и ги проверяват в полицията и може да се ползват да се осъди престъпник.Ще се радвам на всяко мнение по въпроса,все пак това работите.
Полина
Нов
Нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: 16 Яну 2015, 18:19

Re: Фалшиви пари

Мнениеот dakota_ » 16 Яну 2015, 19:34

Полина написа:Здравейте,моя случай е следния. Работя като магазинерка в квртален магазин. По две продавчки сме на смяна. На касата клиент ми подаде пари да плати сметката си. Поднесох парите към скенера и две банкноти по 20 лв. не светеха като другите.Опипах ги с ръка,парите бяха фалшиви. Казах на клиента,че банкнотите са фалшиви,започна да се бърка по джобовете и каза,че ще остави част от покупките. Казах му,че парите трябва да ги задържа при мен и да изчака докато дойде полицията. Такъв шамар ми удари,че само едва не паднах. Парите ги измъкна от ръката ми и изчезна. В магазина има камери,има го записан. Въпреки всичко извиках полиция,дойдоха,дойде и шефа. Описах човека колкото мога,за съжаление колежката е била отзад да приема стока и не е видяла и чула нищо,а малко преди този с фалшивите пари излезе клиент и той остана сам.
Следователката ме разпита в магазина,но каза,че записа от камерите може само да го видят,но не може да се ползва. Устата ми е разбита,няма кражба,но ми е нанесена телесна повреда и човека явно е знаел,че парите са фалшиви щом ме преби и избяга. Наистина ли записа не може да се ползва и какъв е смисъла от охранителните камери в магазина? Знаете ли колко е обидно да те пребие някой на работното ти място и дасе измъкне ненаказан с фалшиви пари,които пак ще се опита да пробута на някой. Извинете за невежеството ми,не съм адвокат и не разбирам,но съм слушала,че някъде взимат такива записи и ги проверяват в полицията и може да се ползват да се осъди престъпник.Ще се радвам на всяко мнение по въпроса,все пак това работите.


Записа може да се ползва и задължително ще бъде гледан. Добрия вариант е да се разпознае бияча,Може записа да не е доказателство в съда,но с нападателят ти полицията ще поработи и ще проведе необходимата "профилактика".
Сега ще ти кажа нещо,което няма да ти хареса... парите за да са фалшиви трябва да бъдат иззети,дадени за експертиза и експертизата да заключи,че изследваните банкноти са фалшиви. В твоя случай няма иззети пари и не може да се твърди със сигурност,че парите са фалшиви.
Дотук имаме само нападение върху теб и нанасяне на лека телесна повреда,за която трябва да се освидетелстваш и да имаш медицинско удостоверение за нанесената телесна повреда!
Понеже не си споделила кога се е случил инцидента,изчакай полицията да си свърши работата и дано успеят да разкрият нападателят ти.
Ако решиш,че искаш да сподели какво се случва,направи го като имаш резултат.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Фалшиви пари

Мнениеот dsuzunov » 16 Яну 2015, 21:59

Дакота е отговорил изцяло, а аз ще добавя, че видеозаписът може да се използва ...
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Фалшиви пари

Мнениеот кпц » 17 Яну 2015, 00:00

Полина, този видеозапис е доказателство в съда, но ако се вземе правилно. Не се отказвай от него!
Иди още утре при съдебен лекар и поискай съдебно-медицинско удостоверение за нанесените ти наранявания /дано не е късно вече/! Може и при друг лекар, по-добре при съдебен. Може да платиш такса.
Поискай от собственика на магазина да организира копирането на диск на тази част от видеозаписа, в която се наблюдава целият случай! Направи си и за теб едно копие на видеозаписа на диск и го прегледай дали "върви" записаното! Пази диска на тъмно и далеч от топлина и от микровълновата фурна!
Иди в понеделник в полицията и питай какво става с твоя случай, има ли образувано дело и ако не - защо? Занеси им диска, ако го вземат - да съставят протокол и да ти дадат подписан екземпляр от него!
Пиши какво стана!
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Фалшиви пари

Мнениеот m-r_Vekilski » 17 Яну 2015, 00:16

кпц написа:Полина, този видеозапис е доказателство в съда, но ако се вземе правилно. Не се отказвай от него!
Иди още утре при съдебен лекар и поискай съдебно-медицинско удостоверение за нанесените ти наранявания /дано не е късно вече/! Може и при друг лекар, по-добре при съдебен. Може да платиш такса.
Поискай от собственика на магазина да организира копирането на диск на тази част от видеозаписа, в която се наблюдава целият случай! Направи си и за теб едно копие на видеозаписа на диск и го прегледай дали "върви" записаното! Пази диска на тъмно и далеч от топлина и от микровълновата фурна!
Иди в понеделник в полицията и питай какво става с твоя случай, има ли образувано дело и ако не - защо? Занеси им диска, ако го вземат - да съставят протокол и да ти дадат подписан екземпляр от него!
Пиши какво стана!

Мале, аз като се нафиркам.....ПА преди да постна...прочета ;)
771 -"1300 години България" Изображение
Изображение
собственик на "кухиятЪ крак"
Аватар
m-r_Vekilski
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 523
Регистриран на: 04 Сеп 2009, 18:03

Re: Фалшиви пари

Мнениеот m-r_Vekilski » 17 Яну 2015, 00:18

dsuzunov написа:Дакота е отговорил изцяло, а аз ще добавя, че видеозаписът може да се използва ...

Дмитрии, лукавияяяяяяяяяяяяя, що не кажеш за какво бре приятелю :lol:
771 -"1300 години България" Изображение
Изображение
собственик на "кухиятЪ крак"
Аватар
m-r_Vekilski
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 523
Регистриран на: 04 Сеп 2009, 18:03

Re: Фалшиви пари

Мнениеот dsuzunov » 17 Яну 2015, 10:38

Ша ти кажа, ама на ушенце!
"Врагът не спи"
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Фалшиви пари

Мнениеот катюша » 17 Яну 2015, 11:40

кпц написа:Полина, този видеозапис е доказателство в съда, но ако се вземе правилно. Не се отказвай от него!
Иди още утре при съдебен лекар и поискай съдебно-медицинско удостоверение за нанесените ти наранявания /дано не е късно вече/! Може и при друг лекар, по-добре при съдебен. Може да платиш такса.
Поискай от собственика на магазина да организира копирането на диск на тази част от видеозаписа, в която се наблюдава целият случай! Направи си и за теб едно копие на видеозаписа на диск и го прегледай дали "върви" записаното! Пази диска на тъмно и далеч от топлина и от микровълновата фурна!
Иди в понеделник в полицията и питай какво става с твоя случай, има ли образувано дело и ако не - защо? Занеси им диска, ако го вземат - да съставят протокол и да ти дадат подписан екземпляр от него!
Пиши какво стана!


Колега "кпц", имаш моите уважения,че си интелигентен и възпитан колега и искаш да помагаш,но има неща,които първо трябва да се обмислят. Преди да станеш РП работил ли си като ОР,предполагам не си бил ОР.
Прочете ли каква е фактическата обстановка ? Имаме магазин,в магазина е касиерката,която обслужва клиент,който напуска магазина и на касата се нарежда единствения клиент останал в магазина. Имаме твърдение на касиерката,че клиента е искал да прокара между банкнотите,с които плаща и две фалшиви банкноти /фалшиви по нейни твърдения/ .Другата магазинерка е в склада и не присъства по време на инцидента в търговското помещение. Имаме и охранителни камери в магазина,които са записали какво се е случило.
Въпроса е за какво ти е да се изземва записа от охранителната камера и какво ще се докаже с този запис пред полицията ? Съвсем друго щеше да бъде ако в магазина е имало още един клиент,била е вътре в търговската зала и другата продавачка,чули са разговора между клиента и касиерката и са станали свидетели,че наистина иска да прокара в обръщение фалшиви пари и за да се измъкне нанася удар на касиерката. Тогава може да се предположи,че ако се изземе записа по съответния ред,може да бъде /много спорен въпрос/ някакво доказателство,което да се добави към свидетелските показания клиента и другата продавачка.
Към момента освен нанасяне на лека телесна повреда на касиерката нямаме нищо друго,което да е сигурно.
Знаеш ли,че дори след гледане на записа да се набележи заподозрян,трябва първо да се уточни точното местопребиваване на заподозряния,разпит на негови близки,роднини,приятели,евентуално разпечатка от мобилен оператор на мобилния му телефон за да се установят координатите му по време на инцидента и да не изброявам всичко с каквото се занимаваме ОР в такива случаи.
Дори този човек да бъде притиснат и признае,че е ударил касиерката,може да каже,че касиерката го е нагрубила и си е изпуснал нервите,може да каже каквото пожелае за да се зашити... Знаеш ли колко пари струва една лицево – идентификационна експертиза на записите и за всяка такава хулиганска изцепка ли се прави такава експертиза. Знаеш ли по колко такива случаи има на ден в БГ ? Знаеш ли колко наркомани ги записват охранителни камери,че посягат на касиерки,аптекарки. Издирват се от полицията,но нека не се вживяваме толкова с тези експертизи на охранителни камери :) Надявам се да не посъветваш Полина да пусне жалба срещу колегите посетили МП и да си запази входящият номер ;)
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: Фалшиви пари

Мнениеот кпц » 17 Яну 2015, 17:40

Катюша, все пак не разбрах! Може ли този видеозапис да бъде доказателство по смисъла на НПК или не?!
Какво да посъветваме питащата? Да пие ли една студена вода или не?
А лицево-идентификационната няма да струва повече от 100 лева /до 10 часа х 9 лв. + режийни, без ДДС и данък върху приходите/. Към нея обаче ще има още една, по-евтина. ;)
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Фалшиви пари

Мнениеот катюша » 18 Яну 2015, 09:58

При спазване на определени правила и експертиза,записа може да се представи пред съда и представяме записи пред съда по някои дела,но в ситуацията на Полина само този запис като доказателство няма да свърши работа без свидетелски показания. Няма да се намери съдия,който на базата на един гол запис без никакви свидетелски показания да издаде осъдителна присъда. Полина търси съвет,съветвам я при следващ такъв случай,първо да повика колежката си на касата да не е сама и след това всичко друго по реда си. Началника ни казва - бавно,но славно ;)
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Следваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта