Защо полицията не пази селата.

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Защо полицията не пази селата.

Мнениеот Lord » 08 Дек 2014, 21:05

Marin написа:Здравейте,
Може ли някои от вас господа полицаи да обqсни,защо полицията не пази селата? Защо кварталните по селата са с работно време на чиновници,това не са ли полицаи и не трябва ли да има денонощно полицейско присъствие по селата?

Здравей и ти!
Не знам дали ще успея да ти обясня, но ще опитам. На първо място ти поствам цитат на министър Вучков от днес
Министърът представи данни за актуалното кадрово състояние на МВР. Към днешна дата възнаграждения от МВР получават 47 768 служители – държавни и назначени по трудов договор, като броят не е общата щатна численост, тя е по-голяма. Съкращенията през последните 4 години са малко над 19%. От 1 януари 2014 г. досега напусналите служители на МВР /държавни служители и по трудов договор/ са 3 716. Новоназначените са 1 044“. Вучков съобщи данните от тревожната тенденция, която обичайно се засилва в края на всяка календарна година от гледна точка на гласуването на бюджета на МВР. „Кадрово МВР е на минимума на силите си да изпълнява тежки антимиграционни задължения, структурирани и концентрирани във ведомството, с ограничен, намаляващ бюджет и все по-реални и обясними искания на общинските власти и хората да има повече униформен състав в населените места“.
http://press.mvr.bg/NEWS/news141208_03.htm

Сега малко разяснение и от мен - униформените служители на полицията са вече под 14 000, от над една година постоянно на границата са командировани над 1000 униформени служители, като до неотдавна бяха около 1400, т.е. 10%, ако ти говори нещо. Тези хора се сменят на 15 дни, т.е. в денонощието на извършване на смяната около 2800 униформени служители липсват от селищата, които обслужват - 20% от целия състав!

Marin написа: В големия град има полицейски патрули из града, в селата няма такива патрули, а полицая отговарящ за селото си заминава като стане 17 часа и в селата остават да вилнеят крадците.
Живея в село и сме вдигнали ръце от крадци. Почти няма необрана къща в селото ни,някои по 2-3 пъти минават под "ножа".
Плащаме същите данъци като тези в града,но в града има полицейски патрули,а на село нямаме.

Не е вярно, защото патрулите след 17:30 ч. до 08:30 ч. или в почивни и празнични дни те обслужват не само града, а всички селища и землища за съответното районно управление. Извън казаното, в почивно време, когато "замирише на барут" в дадено село или махала се изпращат и споменатите от теб "квартални", и оперативни работници, и разследващи полицаи, и експерт криминалисти, и още доста други служители. Няма как да го знаеш, както и останалите граждани, защото по това време спинкате или сте на почивка.

Marin написа:Получихме малко спокойствие за около месец,когато имаше кампания и жандармерията излезе по селата.

Това няма да коментирам, защото в нашата област, а и в съседните не е изпращана жандармерия, а и намирам за глупаво подобно действие и не вярвам някъде да е дало ефект, но медиите очевидно имат сериозно влияние върху възприятието на събитията от гражданите, на което и отдавам твоето субективно впечатление.

Marin написа:Какъв е смисъла да съществува длъжност районен полицай ?

За да имате възможност и във ваше село да видите жив полицай.

Marin написа: Защо трябва да се дават излишни пари за ненужна длъжност ? При нас районния полицай не върши нищо друго освен да разнесе призовки и актове,да привика някой за някакви дребни неща и да заседне в кафенето,после да се наяде в кръчмата и след обяд да се прибере в града.

Има кой да контролира, оценява и преценява необходимостта от съществуване на дадена длъжност от щата, както и ефективността на работата на конкретните служители и то персонално и това определено не си ти.

Marin написа:Това са хора,които ползват ранно пенсиониране и получават за всяка прослужена година по една заплата обезщетение при пенсия. 20 заплати дава държавата на чиновник, които се пенсионира ранно с голяма пенсия и работата му е почти никаква.
Какъв е смисъла като не се ловят крадци,като престъпността по селата не спира,такива полицай с чиновническо работно време да се пенсионират по-рано от другите граждани и да взимат не малки заплати за никаква работа.


Да не би да предлагаш кварталните да не пият кафе и да не се хранят?!
Марине, внимавай какво си пожелаваш, че може и да се сбъдне. Например да ти пенсионират кварталния и да ти пратят нов, от тези, дето не са служили в казарма, все си търсят правата и стриктно спазват работното си време или пък просто да съкратят бройката му, с цел административна реформа и оптимизация. ;)

В заключение ще ти кажа, че полицаят също е човек, колкото и да не ти се вярва. Робокоп и Супермен са герои от комикси, Рамбо също.
Всяко стадо си има мърша, та така е и при нас. Но аз твърдя, че в полицията хората за които професията е призвание са доста повече от тези, които намират, че полицията е работа, като всяка друга и слава Богу, че е така.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Защо полицията не пази селата.

Мнениеот Lord » 08 Дек 2014, 21:07

За доказателство ще ти предоставя цитати от мнения на колеги в нашия форум, които не са мои, но напълно или почти ги споделям:

сряда, 10 декември 2008 г.

policebg. free. bg

sofo71 написа:

Г-н министре,
Мишо ,
не всичко е пари не спекулирайте и не настройвайте обществото срещу НАС ! Ако бе въпрос само на заплащане отдавна да се бяхме измели от МВР но НИЕ (съдейки по изказванията във форума) сме хора с отговорност и мотив за служба на обществото(за разлика от вас)! Доказателство за това е продължителния ни стаж в системата и готовноста, която имаме за да продължим да работим в нея НО, имаме и ЧЕСТ, ДОСТОЙНСТВО И ГОРДОСТ, които вие се опитвате да смачкате, а имайте предвид ,че това е фундамента, на който се крепи мотивацията ни - рушейки него вие убивате мотивацията ни!
АЗ НЕ ИСКАМ бъдейки на работа да ме сочат с пръст майки и да плашат децата с мен (защото не съм звяр) - какъвто имидж вие ни изградихте през последните години.
НЕ ИСКАМ хората да бягат от мен като от прокажен поради изградения от вас образ(на биячи).
НЕ ИСКАМ разни добре облечени "боклуци" да ми се присмиват на будалъка,че работя като полицай.
НЕ ИСКАМ когато моето дете (с детска гордост ) заяви ,че баща му е полицай да му се присмиват приятелчетата.
НЕ ИСКАМ ДА БЪДА МАЧКАН И МЪРСЕН ОТ НЕКАДЪРНИ И НЕДОСТОЙНИ (ЗА ИМЕТО ПОЛИЦАЙ) РЪКОВОДИТЕЛИ!
АЗ ИСКАМ моят син да се гордее с баща си !
АЗ ИСКАМ обществото да ме приема за приятел и да ме уважават !
АЗ ИСКАМ чест и достойнство да не бъдат само изрази а реалност!
И бъдете сигурен ,че правя всичко възможно това да се получи , НО вие успявате да омърсите всяко мое усилие с вашите действия и изказвания(нямам предвид само вас).
Осъзнайте се , най-малкото ставате смешни!
Ако не можете ХОДЕТЕ СИ , нека ни управляват хора с чест и достойнство, хора на действието а не на политическите еквалибристики!
Професията ПОЛИЦАЙ е ПРИЗВАНИЕ, ако вие не го чувствате така напуснете - аз поне така го чувствам!
СЧИТАМ ,ЧЕ ДО ТУК НЯМАШЕ НИЩО ПОЛИТИЧЕСКО В НАПИСАНОТО ОТ МЕН , ако според вас г-н министре и сие не е така някой трябва да ходи на 5 километър!
СЛУЖА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И СЕ ГОРДЕЯ С ТОВА !!!
http://whynot-reflect.blogspot.com/2008 ... ee-bg.html





Полицай: Господа ръководители, не съм съгласен18:42 | 17.12.2008 | 117 прочитания Размер на текстаСлед масовото "пушене" пред МВР в събота, интернет форумът policebg.free.bg, от който тръгна мащабната протестна акция на полицаите, бе затворен "за реконструкция".
Потребителят в policebg.free.bg, "Lord" се е погрижил да запази един от най-интересните постинги на полицай в спрения форум, като го е публикувал в този на сайта "Де зората". Mediapool предлага на читателите си цялото мнение на неизвестния автор.

"Уважаеми колеги полицаи!

Не се притеснявам да ви наричам така, защото аз не се срамувам от това, че съм полицай, а напротив – гордея се. Сигурен съм, че това важи и за вас.

Искам да използвам аудиторията ви, за да изразя своето, а сигурен съм и на всеки един от вас, несъгласие с някои от аспектите на работата ни, като наблегна твърдо на господа ръководителите ни на всички нива, че нещата са повече от сериозни.

На първо място, колеги, аз не съм съгласен моите пари да бъдат крадени и то по особено нагъл и безапелационен начин. Независимо дали ги наричат пари за дрехи, за извънреден труд, антикорупционни или както си пожелаят обсебилите ги, това несъмнено са наши пари. И тези пари са изработени с нашите ръце, с нашето време, с нашите нерви, с нашето здраве. И то, за да може определени кръгове да си припишат фалшиви заслуги на пестеливост и разумно харчене, когато други служби се чудят за какво да ги дадат, само и само да бъдат усвоени.

Не съм съгласен още, че тези пари после отиват не за разтръбяваните кампании в помощ на деца на пострадали колеги или друга очевидно също толкова лицемерно-благородна кауза, а за създаване на излишен и граничещ с тънкото ми чувство за кич лукс, който някои очевидно не могат да си позволят вкъщи и затова компенсират на работните си места.

Не съм съгласен още да осигурявам този чужд лукс, давайки всичко от себе си, скъсвайки се от работа, ограничавайки ce от нужната, а не прекалена почивка, лишавайки същевременно семействата и приятелите си от себе си, в отговор на което да бъда унижаван, като нагло и безнаказано бъда определян като некадърен, некомпетентен и мързелив.

Не съм съгласен да ме правят за смях, когато ходя като просяк по хората да моля за подаяния и милостиня, за да мога да свърша качествено работата си, да бъда осмиван поради отдавна престарелите, амортизирани и преминали всякакъв разумен и неразумен срок за експлоатация консумативи. После да бъда подиграван и от Вас, господа ръководители, като бъда следен за конфликт на интереси.

Не съм съгласен да бъда осмиван от обикновените хора, от престъпниците и от Вас, господа ръководители, когато заявявате, че няма пари за каквото и да било, а Вие същевременно да разхищавате тези уж липсващи пари за лични цели дори и в извънработно време, успокоявайки съвестта си с измисленото от такива като Вас за такива като Вас “полага ни се по закон”.

Не съм съгласен доблестни мъже да бъдат принуждавани да се молят и унижават, докато определени “колеги” в кавички, тъй като “полицай” не е признак за заемана длъжност, а начин на мислене – та тези “колеги” и ръководни органи да се възползват всячески от системата за лични нужди, да се возят на неприлично удобни и категорично поставящи под въпрос финансовата им независимост от хората от другата страна на барикадите автомобили, да живеят в отговарящи на същото описание жилища, да посещават лъскави ресторанти и заведения в повече от съмнителна компания, като на всичкото отгоре биват поощрявани, награждавани и рекламирани от ръководния състав, показващ в случая пълно нехайство към иначе силно прокламирания “добър имидж на българския полицай”.

Не съм съгласен да бъда хвърлян с прашка срещу тежкото въоръжение на престъпниците, когато нещата могат да се разрешат само с едно телефонно обаждане от страна на господата ръководители, които в случая подигравателно да демонстрират нищо повече от безхаберие и незаинтересованост.

Не съм съгласен да бъдат нарушавани мои лични права и Вие, господа ръководители, да се бъркате в личния ми живот, като ме заплашвате с професионални препънки във всички случаи, в които до Вас достигне слух за опитите ми да защитя законните си интереси. Моля да обмислете съвестно разликата между професионален и личен живот, защото ако досега макар и противоречейки на известните ни природни и физични закони чашата упорито не прелива, то засягането интересите на семейството ми би била липсващата капка.

Същевременно проявявам пълно разбиране към желанието на определени колеги МВР да остане тромава и мудна система и като такава да продължи да бъде лош стопанин и да позволява на въпросните колеги да се крият в уютните си лъскави канцеларийки, уповавайки се и оправдавайки огромните си заплати единствено с издаване, изпълнение и контрол на морално престарели, деградирали и безвъзвратно изгубили нравствената си сила милиционерски заповеди, на чиято “оглупяла мъдрост” всеки трезво мислещ човек единствено би “плюл намръщено”.

В тази връзка Ви призовавам, господа ръководители, да обърнете нужното внимание на протежетата си по места да имат предвид, че ако съвсем случайно дори само един от нас остане на работа и след като Вие се оттеглите в заслужена почивка или по друга скоропостижна причина, тогава те ще трябва да изпаднат в незавидното положение да се гледат в очите с този един и сами да се чувстват неловко от лицемерната промяна в собственото си поведение.

Ако случайно моето несъгласие Ви се стори възмутително или нагло, господа ръководители, то припомнете си наученото в час по физика, че всяко действие поражда обратно по сила и противоположно по посока противодействие. Т.е. моето несъгласие не е нищо друго освен адекватен отговор на демонстрираното през целия Ви ръководен стаж тенденциозно отношение от Ваша страна към подчинения Ви състав.

Може да Ви прозвучи гордо и неоснователно, но не защото аз или някой друг мисли, а просто наистина ние не заслужаваме показваното от Вас отношение. В случай, че сте забравили или не Ви е било казвано при постъпването Ви в длъжност, ръководните служби освен исканите от тях привилегии получават и редица отговорности, които трябва да поемат. Вие сте сложени тук не само за да налагате политиката на определени кръгове в иначе уж деполитизираното МВР, но и за да представлявате и защитавате подчинените си и техните права и интереси. Припомням все пак разликата между ръководител или работодател, каквито сте и господар или собственик, каквито със сигурност не сте.

Запомнете едно - по-високото професионално място в йерархията не дава право на своеволия, наглото и злобно отношение към другите не показва превъзходство над тях, говоренето на висок глас не е признак на образованост, незаинтересоваността от мнението на другите не е ерудираност, надменността не е равна на аристократизъм.

Знайте, господа ръководители, че ние, полицаите, стоим в МВР не заради нещо, а въпреки всичко.
http://www.mediapool.bg/politsai-gospod ... 47215.html
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Защо полицията не пази селата.

Мнениеот Lord » 08 Дек 2014, 21:10

От форума policebg.free: Полицаите напускат обидени или мъртви


За каква мотивация да говорим, когато служителите на МВР всеки ден очакват да чуят от ръководството на министерството кога и какво увеличение на заплатите ще има, а вместо това същото ръководство гордо съобщава единствено колко полицаи е уволнило, отминавайки въпроса за парите с изказвания от рода на тези, че завист винаги ще има и че никой няма да бъде спрян, ако реши да премине на работа другаде.
За каква мотивация става дума, когато въпреки усилията, положени за разкриването на сериозните престъпления и събирането на доказателства за тях, всички виждаме какво става, когато делата отидат в съда? В съда, в който магистратите получават в пъти повече и никой не търси отговорност за действията или бездействията им, за разлика от вечното дебнене в МВР.
За какво мотивация може да става дума, когато живеем в постоянна несигурност поради нескончаемите и вечно неефективни реорганизации в МВР, при постоянните ремонти на Закона за МВР, кой от кой по-недообмислени и всяващи хаос в системата? Грешката от 2006 г. с приемането на нов закон, без да се подготвят нещата, се повтаря само след две години със същата сила и от същите хора. А отговорност от тях някой ще потърси ли?
Каква мотивация може да има, когато служителите на МВР работят в условия, в които едва ли работят други държавни служители? Налага се сами да си осигуряват техника и консумативи, налага им се да пестят бензин и да си бутат колите, защото акумулаторите им са се изтощили поради мъдрото решение на ръководството да респектират нарушителите със включени светлини /слава богу, вече отменено/. Влизали ли сте в кабинет на съдия, прокурор или следовател? А на служител от пробационна служба? Нещата са несравними.
За каква мотивация да говорим, когато нито работното време е работно време, нито почивката - почивка, нито извънредният труд се заплаща винаги и навсякъде? Когато виждаш кои растат в службата и кои са награждавани почти всяка година, когато по медиите слушаш само за уволнения на колеги, за заловени колеги с подкупи, за унизени служители на МВР, зад които няма кой да застане, дори когато го заслужават. Когато самото ръководство на МВР намира за уместен PR, създаващ впечатлението, че в МВР работят предимно престъпници и че МВР работи предимно за да лови престъпници в своите редици.
За какво мотивация може да става дума, когато виждаш как колеги, които службата е изцедила и им е докарала хипертония, диабет или друго заболяване, в крайна сметка биват изритани навън за благодарност? Колко служители познавате, които са си тръгнали доволни и необидени от системата? Да не говорим за тези, които поради служебни проблеми избраха да напуснат същата тази система по друг начин - с изстрел в слепоочието! Дава ли си сметка някой колко изхабяваща е работата тук и че на тези служители трябва да им се осигури адекватно заплащане, което да им позволява в свободното време наистина да се разтоварят, а не просто да сменят едни проблеми с други?
Ръководството на МВР трябва да излезе от кабинетите си и да изкара няколко смени с патрулите, да посети някое ПТП с убити и ранени, за да усети що за преживяване е и тогава да си даде сметка дали 500 лева са достатъчна заплата за служител, който всеки ден работи това.
За какво мотивация говорим, когато МВР е дежурният виновен - на всички и за всичко? Полицаят е незащитен, не разполага с достатъчно правомощия, всеки си позволява да го плаши с шефовете му, с Инспектората, с военна прокуратура, с медиите, с уволнение. След всичките хвалби за уволнени полицаи, аз поне оставам с убеждението, че най-лесно е да уволниш полицай. Сигурно и всички нарушители и престъпници са с това убеждение. А и всички полицаи. Знае ли някой как полицаи постоянно са размотавани по военни следователи, защото започнат ли да работят срещу някого, той започва да пише жалби срещу тях? И какво последствия има за тези писачи?
За каква мотивация може да става дума, когато от години слушаме само празни обещания от страна на ръководството за подобряване положението на служителите? Обещания, които едва ли някой ще изпълни. Вече загубихме надежда.
http://www.vestnikataka.com/?module=dis ... ormat=html





И така приключвам, потрудих се да ти обясня, като на човек, извън МВР, който е страдал от посегателства и е искал въпроси на някои свои отговори. Дано съм успял, поне до известна степен да съм ти бил полезен в това отношение.


Поздрави!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Защо полицията не пази селата.

Мнениеот Marin » 08 Дек 2014, 23:17

кпц написа:
Marin написа:Здравейте,
Може ли някои от вас господа полицаи да обqсни,защо полицията не пази селата? Защо кварталните по селата са с работно време на чиновници,това не са ли полицаи и не трябва ли да има денонощно полицейско присъствие по селата? В големия град има полицейски патрули из града, в селата няма такива патрули, а полицая отговарящ за селото си заминава като стане 17 часа и в селата остават да вилнеят крадците....

Марине, предлагам ти тези същите въпроси ги задай на директора на вашата Областна дирекция на МВР!
Постави му и искане да ти отговори писмено, подробно и своевременно!
Тук нали прочете! Съобщиха ти детайлно и обосновано, че проблемът си е при вас и стана като онова: "А вие защо биете негрите?".
После настъпиха обичайните персонални разправии и изгубване между тях на същността на темата.


Благодаря на всички полицаи,които ми отговориха. За вас "кпц" специални благодарности,защото само вие не се оправдавате и не оправдавате това,на което сме подложени по селата.
Ще обясня на всички вас какво сме направили от селото до момента. Ходихме трима човека при шефа на полицейското управление,ходихме след това при Директора на полицията,но сигурно като е чул,че го търсят селяни е решил,че не сме хора и ни прие заместник директора на полицията. Все едно си бяха плюли в устата с шефа на управлението и все едно ни беше приел полицай Дакота от форума. Само съвети получихме как сами да се пазим и сами да си решаваме проблемите. Разберете,че ние по селата не можем да се пазим сами. Кметството ни няма пари за камери и камери не могат да ни опазят от крадците. Нощем човек като сложи една шапка на главата и облече по-голяма дреха става неузнаваем и дори съседа си няма да позная.
Всяка седмица имаме минимум 2-3 обрани къщи. На мен последно преди около седмица ми източиха към 400 литра вино на земята. Труда ми през лятото по лозето замина на земята. Заключил съм желязна врата,секретен патрон има,но е изкъртено,а кучето ми напръскано с нещо и ходи няколко дни като пияно. Искам да пусна СОТ,но в село няма СОТ.
В селото идва полиция само ако се сбият в кръчмата. Няма полицейски патрул нощем да минава през селото,да се знае,че има власт в селото. Делят ни на хора от село и на хора от града. Живеех в града и знам какво е нощем да мине патрул около блока,да се види полицейска кола и айдука да не знае кога може да срещне патрул и да го заловят с краденото.
В село се знае,че нощем полиция няма и господари на селото нощем са айдуците.
Имам около мен съселянин ловджия,нощем като се наложи излизаше с пушката и гърмеше във въздуха. Извади очите на кварталния и е предупреден да не гърми в селото,че ще му вземе пушката. Къде е оправията и с какво ни помага полицията да се чувстваме защитени по селата. Кврталния поне да се крие някъде като не върши нищо да не го гледаме в кафето. Знам,че му се пие кафе,не е проблем,че пие кафе. Проблем е,че пие кафе по няколко часа и така му минава деня в пиене на кафе и лафене,а не да търси откраднатото и крадците.
Имаме нужда от полицай през нощта в селото.Не всяка нощ,но да се знае,че нощем в селото има полицай и никой да не знае коя нощ ще бъде в селото и коя нощ няма да бъде в селото. Така айдуците ще имат страх,че може нея нощ полицая да е в селото и да ги хване. Знам,че имате хора по границата,но това са оправдания. Положението с кражбите по селата е същото като преди да почне полиция да охранява границата.
Разберете мили хора,че по селата не се живее от кражби. Останахме без сън нощем и пак не можем да се опазим от крадци. Единствената ни надежда е в полицията. Повярвайте ми,не ви лъжа,докато имаше жандармерия в село беше спокойствие. За близо месец имахме само една кражба и то се разбра,че е вътрешна работа,един пияница беше откраднал на баща си акумулатора на колата.
Ние от селата не искаме нищо специално,искаме само да сме равноправни с тези живеещи в града,да имаме и ние правото да бъдем охранявани от полицията.
Marin
Нов
Нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: 07 Дек 2014, 11:01

Re: Защо полицията не пази селата.

Мнениеот osata » 09 Дек 2014, 01:21

Марине,
защо си мислиш, че ние също нямаме някакви имоти извън чертите на града? Къщата на село, в която никой не живее, я обираха няколко пъти, последно откраднаха батериите на чешмите, и вече даже вода няма къде да се измия ако отида. Ами няма....краде се.
Причината не е, че има много или малко полицаи, причината е, че има на свобода много престъпници. Подпричината е, че имаме малко затвори и малки присъди.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Предишна

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта

cron