Задържане без заповед.

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Задържане без заповед.

Мнениеот dsuzunov » 01 Дек 2014, 16:59

И на двамата ще ви кажа - полиция, прокуратура и съд, работим по спуснати закони, правилници, наредби и прочие. Ако и за секунда се отклоним от горепосочените закони, правилници, наредби и прочие, ще ни "наврат на кучето в аспуха", адвокати като горецитирания. И аз не обичам да чакам поемни лица по огледите, ама нямам друг избор. Между другото, това понятие "поемно лице" се използва и е внедрено още в годините на Сталин, преди войната. Трябвали са им свидетели на чистките и по този начин са правели хората, да са съпричастни с техните издевателства. Такова чудо като поемното лице го няма нигде по света. Не сте присъствали в съдебни заседания често, че да видите какви тънкообидни индивиди седят на съдийския стол. За щяло и нещяло - глоба. Че си го погледнал с периферното зрение - глоба. Че си казал дума накриво или с малко по-висок тон - глоба.
Абе...няма оправия. Първите сто години ще е така. :lol:
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Задържане без заповед.

Мнениеот катюша » 01 Дек 2014, 18:42

Petarcho написа:
кпц написа:Петърчо, изложили сте се и ти и "кварталния", както го наричаш.
Трябваше да се явиш в съда, или поне да беше изпратил молба с приложени доказателства към нея, че не можеш да се явиш. Тогава нямаше да пишеш тук с оплаквания.
Чудя се, защо полицията се занимава с принудително довеждане на свидетел, постановено от орган на съдебна власт. Ако пък се захваща - нека го прави както трябва, ама пусти мързел - пречи!
Относно делото - ако си описал вярно и точно имаш добри шансове за успех.
Не е нужно за съдебно заседание, насрочено по обяд в същото населено място, да те отведат рано сутринта и да стоиш някъде си няколко часа.
Отделно е: нужни ли са били белезници; липсващата възможност да обжалваш акта, с който е постановено принудителното довеждане; предоставена ли е била храна; извършен ли е медицински преглед или декларация при отказ от такъв...
Накрая: един греши - всички плащаме чрез присъжданите обезщетения!


Само вие разбирате какво се е случило и само вие сте добър човек и полицай.
Само на вас ще обясня,че аз два пъти ходя на дело с призовка и два пъти нещо стaва и делото се отлага.
Не съм на държавна работа,работя като шофьор и зареждам магазини по градовете. Шефа ми ме побърква като кажа,че трябва да отида на дело и иска да ме изгони от работа. Два пъти ме е пускал с голям зор и два пъти губих надницата за деня и нямаше гледане на делото.
Работата на съда е като работата на полицията,губят на хората времето.
Дойде кварталния в 7 часа още беше тъмно,казах му,че имам две крави и трябва да отнеса млякото на пункта да го предам,имам си работа до 8 часа,да ме остави на мира да си свърша работата. Не ме остави на мира изпокарахме се на двора. Kазах му,че делото е от един и половина и да изчака малко. Подпали и се развика,че съм тарикат,че няма да слугува на кравар и други обиди. Аз ако имам пари няма да гледам две крави да си помагам на заплатата,а ще си гледам кефа като него.
Защо трябваше да ми сложи белезници,защо трябваше да ме вози в личната си кола,това частпром ли е какво е това задържане и возене в личен автомобил. Ако катастрофираме и ме потропши някъде по пътя с тия белезници и да искам няма да мога да се спася. В управлението бях гладен като куче,не можах да си взема портофела даже от нас. Личната ми карта остана у дома заради него,но ме обижда и ми казва,че съм дивак и ще ми пише акт,че съм без лична карта. Да е жив и здрав телефониста на управлението,че ми купи едно кафе от машината и една баница с кисело мляко с негови пари. Парите му ги върнах след делото. С ушите си чух телефониста като каза,че така не се водят хора,но се усетиха и затвориха вратата да не чувам какво се карат.
Пуснал съм жалба до шефа на полицията за незаконно задържане,ще водим и дело за това,че ме направиха на маймуна и самата полиция не знае какво прави.
Може да съм глупав,да не познвам законите,но няма да позволя да се гаврят с мен. Никога повече няма да ставам свидетел на катастрофа. Да ме питат колкото искат казвам,че не съм видял,гледал съм в друга посока и нищо не знам. Адвоката ми на който някой от вас се присмива ми каза,че в България прости хора с връзки стават полицаи и за това стават такива беззакония,не знаят законите.


Прочети какво пише в НПК

Задължения на свидетеля

Чл. 120. (1) Свидетелят е длъжен: да се яви пред съответния орган, когато бъде призован; да изложи всичко, което знае по делото, и да отговаря на поставените му въпроси, както и да остане на разположение на органа, който го е призовал, докато това е необходимо.

(2) Свидетел, който не може да се яви поради болест или инвалидност, може да бъде разпитан там, където се намира.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 32 от 2010 г., в сила от 28.05.2010 г.) Свидетел, който не се яви на определеното място и време да даде показания, се наказва с глоба до триста лева и се довежда принудително за разпит по реда на чл. 71. Ако свидетелят посочи уважителни причини за неявяването си, глобата и принудителното довеждане се отменят.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 32 от 2010 г., в сила от 28.05.2010 г.) Свидетел, който извън случаите по чл. 119 и чл. 121 откаже да свидетелства, се наказва с глоба до хиляда лева.

Дори да бяха дошли да те вземат от ГД" Охрана" към МП,а не "кварталния",направиш ли скандал както пишеш,че си се карал на двора,пак ще ти сложат белезници и ще отведат в съда.
Колко време преди делото ще те вземат се преценява от служителите,които ще изпълняват принудителното довеждане. Времето трябва да е съобразено с разстоянието и не трябва да надвишава 24 часа. Твоите показания са необходими на съда и в интерес на правосъдието спрямо теб се взема такава принудителна мярка. Всичко това си има предистория и тя основно е свързана с това,че не си изпълнил задълженията си като свидетел /по-горе съм ти ги копнала от НПК/
Може да не са напълно изправни действията срещу теб,но и ти не си напълно изправен при изпълняване на задълженията си като гражданин. Предполагам,че и глоба ти е била наложена за неявяване пред съда и сигурно не си платил и наложената ти глоба.
Помисли и дали ще е морално,ако станеш свидетел на ситуация,от която зависят други хора,да откажеш да свидетелстваш! Утре може ти да се нуждаеш от даване на свидетелски показания и някой също като теб да реши да ти обърне гръб заради личната си изгода.
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: Задържане без заповед.

Мнениеот mrbean » 01 Дек 2014, 19:35

dsuzunov написа:И на двамата ще ви кажа - полиция, прокуратура и съд, работим по спуснати закони, правилници, наредби и прочие. Ако и за секунда се отклоним от горепосочените закони, правилници, наредби и прочие, ще ни "наврат на кучето в аспуха", адвокати като горецитирания. И аз не обичам да чакам поемни лица по огледите, ама нямам друг избор. Между другото, това понятие "поемно лице" се използва и е внедрено още в годините на Сталин, преди войната. Трябвали са им свидетели на чистките и по този начин са правели хората, да са съпричастни с техните издевателства. Такова чудо като поемното лице го няма нигде по света. Не сте присъствали в съдебни заседания често, че да видите какви тънкообидни индивиди седят на съдийския стол. За щяло и нещяло - глоба. Че си го погледнал с периферното зрение - глоба. Че си казал дума накриво или с малко по-висок тон - глоба.
Абе...няма оправия. Първите сто години ще е така. :lol:


В никакъв случай не искам да обвинявам полицията - в случката, която споменах си личеше, че и на колегите ви не им е приятно да им изтръпват ръцете от писане на листчета, формуляри и дивотии. Въпросът е щом ние(гражданите) и вие(полицаите) сме на едно мнение, колко време ще трябва на системата да "еволюира". Сега се зачетох в правата ни при призовка - еми излиза, че шефа е задължен да пусне работника, но работника пък е задължен да го пита :D Но за това кой поема масрафа на работника - платен отпуск ли се води, еквивалент на болничните ли, това малко е като параграф 22.
mrbean
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 30
Регистриран на: 16 Авг 2014, 02:40

Re: Задържане без заповед.

Мнениеот ТРЕЗОР » 01 Дек 2014, 20:14

Petarcho написа:
кпц написа:Петърчо, изложили сте се и ти и "кварталния", както го наричаш.
Трябваше да се явиш в съда, или поне да беше изпратил молба с приложени доказателства към нея, че не можеш да се явиш. Тогава нямаше да пишеш тук с оплаквания.
Чудя се, защо полицията се занимава с принудително довеждане на свидетел, постановено от орган на съдебна власт. Ако пък се захваща - нека го прави както трябва, ама пусти мързел - пречи!
Относно делото - ако си описал вярно и точно имаш добри шансове за успех.
Не е нужно за съдебно заседание, насрочено по обяд в същото населено място, да те отведат рано сутринта и да стоиш някъде си няколко часа.
Отделно е: нужни ли са били белезници; липсващата възможност да обжалваш акта, с който е постановено принудителното довеждане; предоставена ли е била храна; извършен ли е медицински преглед или декларация при отказ от такъв...
Накрая: един греши - всички плащаме чрез присъжданите обезщетения!


Само вие разбирате какво се е случило и само вие сте добър човек и полицай.
Само на вас ще обясня,че аз два пъти ходя на дело с призовка и два пъти нещо стaва и делото се отлага.
Не съм на държавна работа,работя като шофьор и зареждам магазини по градовете. Шефа ми ме побърква като кажа,че трябва да отида на дело и иска да ме изгони от работа. Два пъти ме е пускал с голям зор и два пъти губих надницата за деня и нямаше гледане на делото.
Работата на съда е като работата на полицията,губят на хората времето.
Дойде кварталния в 7 часа още беше тъмно,казах му,че имам две крави и трябва да отнеса млякото на пункта да го предам,имам си работа до 8 часа,да ме остави на мира да си свърша работата. Не ме остави на мира изпокарахме се на двора. Kазах му,че делото е от един и половина и да изчака малко. Подпали и се развика,че съм тарикат,че няма да слугува на кравар и други обиди. Аз ако имам пари няма да гледам две крави да си помагам на заплатата,а ще си гледам кефа като него.
Защо трябваше да ми сложи белезници,защо трябваше да ме вози в личната си кола,това частпром ли е какво е това задържане и возене в личен автомобил. Ако катастрофираме и ме потропши някъде по пътя с тия белезници и да искам няма да мога да се спася. В управлението бях гладен като куче,не можах да си взема портофела даже от нас. Личната ми карта остана у дома заради него,но ме обижда и ми казва,че съм дивак и ще ми пише акт,че съм без лична карта. Да е жив и здрав телефониста на управлението,че ми купи едно кафе от машината и една баница с кисело мляко с негови пари. Парите му ги върнах след делото. С ушите си чух телефониста като каза,че така не се водят хора,но се усетиха и затвориха вратата да не чувам какво се карат.
Пуснал съм жалба до шефа на полицията за незаконно задържане,ще водим и дело за това,че ме направиха на маймуна и самата полиция не знае какво прави.
Може да съм глупав,да не познвам законите,но няма да позволя да се гаврят с мен. Никога повече няма да ставам свидетел на катастрофа. Да ме питат колкото искат казвам,че не съм видял,гледал съм в друга посока и нищо не знам. Адвоката ми на който някой от вас се присмива ми каза,че в България прости хора с връзки стават полицаи и за това стават такива беззакония,не знаят законите.

Момко , май се опитваш да се вкараш в някакъв филм...........Значи в първия си пост пишеш , че след като си бил призован два пъти по законоустановеният ред ти не си се явил в съдебно заседание,защото си имал работа и шефа не те пуска.Дотук те разбрах, но .........после пишеш,че два пъти ходиш с призовка и делото се отлага......Извинявай ама , коя серия е вярната , защото и в двете си противоричиш ;) Сигурно си много оправно момче ,защото ми е любопитен следният факт - пишеш , че сутрин от 7 до 8 часа трябва да си предадеш млякото от двете крави-няма лошо , но и пишеш че работиш , като шофьор и разкарваш продукти по градовете ...........е как се оправяш толкова ангажименти , не мога да разбера :mrgreen:
ТРЕЗОР
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 71
Регистриран на: 21 Ное 2010, 22:41

Re: Задържане без заповед.

Мнениеот Petarcho » 01 Дек 2014, 21:22

Не съм полицай да се филмирам и да се правя на голямата работа като слагам белезници. Първото дело се отложи заради фалшив болничен на адвокат,второто дело се отложи пак за фалшив болничен ама този път на виновния за катастрофата. След тия два пъти шефа ми не иска да чува,че съм призован в съда.Да,глобен съм един път за неявяване,но няма да платя глобата!
Зареждам с храна зоомагазини,сутрин излизам към 9 часа и вечер когато се прибера зависи от курса до кой град пътувам. Оправяме се някак с майка ми,тя е пенсионерка и с каквото може помага. Не търся съчувствие от никой.Споделих за незаконното си задържане и споделих,че ще опитаме с адвоката ми в съда да видим какво ще стане. Станах обект на подигравки,но друго не съм очаквал. Благодаря на единствения полицай тук във форума,който разбра,че случилото се с мен е несправедливо.
Petarcho
Нов
Нов
 
Мнения: 6
Регистриран на: 29 Ное 2014, 20:40

Re: Задържане без заповед.

Мнениеот Lord » 01 Дек 2014, 21:52

Petarcho написа:... Благодаря на единствения полицай тук във форума,който разбра,че случилото се с мен е несправедливо.


Не се засягай, Пепи, просто реакцията е нормална за полицейски форум. Първо, ако познаваш закона би знаел, че полицаите просто го изпълняваме, а не го коментираме. Второ, не коментираме термините "справедливо или несправедливо". Не за друго, а защото не съществува дефиниция, какво е справедливост. В белите държави се гарантира законност, но не и справедливост.

Поздрави!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Задържане без заповед.

Мнениеот osata » 01 Дек 2014, 21:55

Petarcho,
ами той живота не е справедлив като цяло,
как искаш да е справедлив в отделните си части? ;)

Погледни и другата гледна точка - полицаят ( т.н. от теб квартален) е запалил личния си автомобил, с личен бензин/дизел/газ да дойде в 07.00 часа сутринта (работното му време започва в 08.30 часа) за да те заведе принудително някъде, за да кажеш пред съдията нещо, което вече си казвал и си се подписал за верността му.
Както твоят началник казва "не ме интересува, трябва да разнасяш стока", така и началникът на този "квартален" е казал "не ме интересува, ако ще в 07.00 часа да си пред тях, трябва да го заведеш".
И в 07.00 са се срещнали два характера, които в първоначалния контакт не са постигнали консенсус.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Задържане без заповед.

Мнениеот dakota_ » 01 Дек 2014, 22:18

Petarcho написа:Не съм полицай да се филмирам и да се правя на голямата работа като слагам белезници. Първото дело се отложи заради фалшив болничен на адвокат,второто дело се отложи пак за фалшив болничен ама този път на виновния за катастрофата. След тия два пъти шефа ми не иска да чува,че съм призован в съда.Да,глобен съм един път за неявяване,но няма да платя глобата!
Зареждам с храна зоомагазини,сутрин излизам към 9 часа и вечер когато се прибера зависи от курса до кой град пътувам. Оправяме се някак с майка ми,тя е пенсионерка и с каквото може помага. Не търся съчувствие от никой.Споделих за незаконното си задържане и споделих,че ще опитаме с адвоката ми в съда да видим какво ще стане. Станах обект на подигравки,но друго не съм очаквал. Благодаря на единствения полицай тук във форума,който разбра,че случилото се с мен е несправедливо.


Дай малко да се успокоиш и сподели каква храна препоръчва вашата фирма за куче порода ротвайлер над 5 годишен...Не е по темата,но да изпуснеш малко парата и да видиш,че и полицаите сме хора и даже може да сме клиенти на фирмата ти :)
Някаква прилична цена дай,че освен за кучето да останат пари и за режийни разходи... "Кварталните" може да са добре платени,но не всички сме като тях да си гледаме кефа :mrgreen:
Ако решиш,че заслужаваме,сподели какво се случва по темата след време,като излезе отговор по жалбата и/или тръгне делото... Приеми поздрави и от мен и внимавай по пътищата,че вашата работа е като нашата... излизаш за хляб,но не знаеш дали ще се върнеш...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Задържане без заповед.

Мнениеот sunni » 03 Дек 2014, 09:06

Петърчо, като свидетел имаш право да получиш възнаграждение за загубения работен ден и да ти бъдат заплатени разноските, които си нсправил, за да се явиш. И ако посочиш уважителни причини за неявяването ти, можеш да поискаш да ти отменят глобата.. Това че си бил служебно ангажиран си е основателна причина. (виж чл. 122 и 120,ал. 3 от НПК) Иначе не виждам особен смисъл да водиш дело, ама както си прецениш и успех :)
sunni
Нов
Нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: 03 Дек 2014, 08:39

Re: Задържане без заповед.

Мнениеот sunni » 03 Дек 2014, 09:06

Петърчо, като свидетел имаш право да получиш възнаграждение за загубения работен ден и да ти бъдат заплатени разноските, които си нсправил, за да се явиш. И ако посочиш уважителни причини за неявяването ти, можеш да поискаш да ти отменят глобата.. Това че си бил служебно ангажиран си е основателна причина. (виж чл. 122 и 120,ал. 3 от НПК) Иначе не виждам особен смисъл да водиш дело, ама както си прецениш и успех :)
sunni
Нов
Нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: 03 Дек 2014, 08:39

ПредишнаСледваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта

cron