Задържане без заповед.

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Задържане без заповед.

Мнениеот Petarcho » 29 Ное 2014, 20:50

Здравейте,бях призован да се явя на едно дело в съда като свидетел,но имах работа и не успях да се явя два пъти на делото. Съдията без да се съобрази с това,че не мога да отсъствам от работа и да тичам по дела е написал да ме водят принудително. Преди няколко дни рано сутринта дойде кварталния на вратата ми и ми каза да се обличам,че ще ме води в съда. Задържа ме в полицията от сутринта до обяд,когато беше насрочено делото. Изведе ме от дома с белезници като каза,че щом съм тарикат да стана за смях на съседите. В съда също ме вкара с белезници все едно съм престъпник и не ми пусна заповед за задържане. Говорих с адвокат и адвоката ми каза,че щом нямам заповед за задържане значи съм задържам незаконно.
Ще заведем дело за незаконно задържане и искам да ви кажа,че полицията нарушава правата на гражданите и незаконно ги лишава от право на свобода.
Petarcho
Нов
Нов
 
Мнения: 6
Регистриран на: 29 Ное 2014, 20:40

Re: Задържане без заповед.

Мнениеот dakota_ » 29 Ное 2014, 21:30

Petarcho написа:Здравейте,бях призован да се явя на едно дело в съда като свидетел,но имах работа и не успях да се явя два пъти на делото. Съдията без да се съобрази с това,че не мога да отсъствам от работа и да тичам по дела е написал да ме водят принудително. Преди няколко дни рано сутринта дойде кварталния на вратата ми и ми каза да се обличам,че ще ме води в съда. Задържа ме в полицията от сутринта до обяд,когато беше насрочено делото. Изведе ме от дома с белезници като каза,че щом съм тарикат да стана за смях на съседите. В съда също ме вкара с белезници все едно съм престъпник и не ми пусна заповед за задържане. Говорих с адвокат и адвоката ми каза,че щом нямам заповед за задържане значи съм задържам незаконно.
Ще заведем дело за незаконно задържане и искам да ви кажа,че полицията нарушава правата на гражданите и незаконно ги лишава от право на свобода.


Петърчо,чувал ли си приказката,че понякога тарикатите носят вода на баламите ;) Адвоката,който ти е казал,че си бил незаконно задържан сигурно е завършил право в прочутия Бургаски свободен университет :)
Не си бил задържан в РУП и няма причина да ти се издава заповед за задържане. Не трябва да съдиш колегата за незаконно задържане,а трябва да съдиш съдията :lol: Как е посмял завалията да постанови принудителното ти довеждане в съдебна зала и не се е съобразил с теб,че си имаш работа :lol:
Кажи на адвоката си да прочете Инструкция No ІЗ-1711,там е ключа за бараката ;) по твоя казус. По тази Инструкция е работил колегата,който е изпълнил постановеното от съдията принудително водене в съдебна зала... Дори не си и помирисал как мирише помещението за задържане,а си стоял на топло в управлението и си чакал да ти дойде часа на делото и да се изправиш принудително пред съдията :)
Ако си дал пари за консултация при адвоката иди и си ги искай,ако ти е взел пари да заведе поредното идиотско дело,отивай и докато е време си поискай платения хонорар,че ще удариш на камък по въпроса за "незаконното" ти задържане и ще ти изгори джоба с още пари да платиш разходите по изгубеното дело :D
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Задържане без заповед.

Мнениеот малкия » 30 Ное 2014, 11:16

Ами аз бих добавил, че при подобна ситуация би могъл и да преспи в Районното пак без заповед за задържане. И да - в случая може да прати адвоката си да попита съдията що така.
Понякога съдиите са кофти хора... :D
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: Задържане без заповед.

Мнениеот Lord » 30 Ное 2014, 11:41

Здрасти Пепи!

Написал си това
Petarcho написа:Здравейте,бях призован да се явя на едно дело в съда като свидетел,но имах работа и не успях да се явя два пъти на делото. Съдията без да се съобрази с това,че не мога да отсъствам от работа и да тичам по дела е написал да ме водят принудително. Преди няколко дни рано сутринта дойде кварталния на вратата ми и ми каза да се обличам,че ще ме води в съда. Задържа ме в полицията от сутринта до обяд,когато беше насрочено делото. Изведе ме от дома с белезници като каза,че щом съм тарикат да стана за смях на съседите. В съда също ме вкара с белезници все едно съм престъпник и не ми пусна заповед за задържане. Говорих с адвокат и адвоката ми каза,че щом нямам заповед за задържане значи съм задържам незаконно.
Ще заведем дело за незаконно задържане и искам да ви кажа,че полицията нарушава правата на гражданите и незаконно ги лишава от право на свобода.
в един полицейски форум, в раздела "Въпроси от граждани, съвети от служители", та в тази връзка какъв ти е въпросът, или просто убиваш времето в нета? ;)
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Задържане без заповед.

Мнениеот кпц » 30 Ное 2014, 15:10

Петърчо, изложили сте се и ти и "кварталния", както го наричаш.
Трябваше да се явиш в съда, или поне да беше изпратил молба с приложени доказателства към нея, че не можеш да се явиш. Тогава нямаше да пишеш тук с оплаквания.
Чудя се, защо полицията се занимава с принудително довеждане на свидетел, постановено от орган на съдебна власт. Ако пък се захваща - нека го прави както трябва, ама пусти мързел - пречи!
Относно делото - ако си описал вярно и точно имаш добри шансове за успех.
Не е нужно за съдебно заседание, насрочено по обяд в същото населено място, да те отведат рано сутринта и да стоиш някъде си няколко часа.
Отделно е: нужни ли са били белезници; липсващата възможност да обжалваш акта, с който е постановено принудителното довеждане; предоставена ли е била храна; извършен ли е медицински преглед или декларация при отказ от такъв...
Накрая: един греши - всички плащаме чрез присъжданите обезщетения!
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Задържане без заповед.

Мнениеот dakota_ » 30 Ное 2014, 18:19

кпц написа:Петърчо, изложили сте се и ти и "кварталния", както го наричаш.
Трябваше да се явиш в съда, или поне да беше изпратил молба с приложени доказателства към нея, че не можеш да се явиш. Тогава нямаше да пишеш тук с оплаквания.
Чудя се, защо полицията се занимава с принудително довеждане на свидетел, постановено от орган на съдебна власт. Ако пък се захваща - нека го прави както трябва, ама пусти мързел - пречи!
Относно делото - ако си описал вярно и точно имаш добри шансове за успех.
Не е нужно за съдебно заседание, насрочено по обяд в същото населено място, да те отведат рано сутринта и да стоиш някъде си няколко часа.
Отделно е: нужни ли са били белезници; липсващата възможност да обжалваш акта, с който е постановено принудителното довеждане; предоставена ли е била храна; извършен ли е медицински преглед или декларация при отказ от такъв...
Накрая: един греши - всички плащаме чрез присъжданите обезщетения!


За Петърчо и адвоката му е ясно,че са се изложили. Петърчо по-малко,адвоката му се е олял,но толкова е учил,толкова познава правото...
Дай да видим сега къде се е изложил т.н от Петърчо "квартален" ?
За какъв медицински преглед става дума,за каква декларация и т.н...
"Кварталният" като поеме Петърчо за принудително водене в съда,ако се налага да го откара в РУП е длъжен да го запише в книгата на пропуски,да отбележи вътре в книгата номера на постановлението с което е възложено принудително довеждане,да отбележи кой е постановил принудителното довеждане,да отбележи точния час на влизане и излизане и името служителят,който е поел и ще се занимава с принудително доведения... Принудително доведеният не се настанява в помещение за задържане,осигурява се постоянното му наблюдение докато е в РУП.
Не виждам нарушение от страна на "кварталния"...
Дали са били нужни белезници се решава на място според поведението на лицето,което ще се води принудително...
Дали е трябвало да го вземе сутринта при положение,че делото е насрочено за обяд... Това е спорен въпрос,някой би предпочел да го прибере от вечерта за другия ден да е под ръка...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Задържане без заповед.

Мнениеот кпц » 01 Дек 2014, 01:31

Да предположим, че "кварталния" е ПИ или МлПИ. Защо се занимава с принудително довеждане на свидетел, постановено от орган на съдебна власт? Не е ли чувал за ГДО в МП?! Това е първата излагация.
Отишъл рано сутринта, за да отведе/конвоира Петърчо в РУ, с цел предоставянето му в съдебно заседание, насрочено по обяд и вероятно съвсем наблизо. Това е ненужно дълго ограничаване на свободата и представлява втората излагация.
При престоя си в РУ Петърчо е отговорност на МВР. За целта е нужно да се установи здравословното му състояние чрез преглед или да се състави декларация - в случаите на отказ. Няма данни това да е направено - третата излагация.
Има и една излагация на цялата държава - липсата на предвиден ред за обжалване на акта, с който е постановено принудителното довеждане.
Само ще маркирам и други напиращи в случката въпроси: Имал ли е заповед да осъществява конвоиране този полицейски служител? Предявил ли е на свидетеля акта, постановяващ принудително довеждане? Извършил ли му е личен обиск и ако да - изготвил ли е протокол за това? Осигурил ли му е възможност да вземе пари и храна? Изготвил ли е писмен доклад след използването на белезниците?
Ще спра, че стана прекалено голяма кашата!
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Задържане без заповед.

Мнениеот dakota_ » 01 Дек 2014, 10:06

кпц написа:Да предположим, че "кварталния" е ПИ или МлПИ. Защо се занимава с принудително довеждане на свидетел, постановено от орган на съдебна власт? Не е ли чувал за ГДО в МП?! Това е първата излагация.
Отишъл рано сутринта, за да отведе/конвоира Петърчо в РУ, с цел предоставянето му в съдебно заседание, насрочено по обяд и вероятно съвсем наблизо. Това е ненужно дълго ограничаване на свободата и представлява втората излагация.
При престоя си в РУ Петърчо е отговорност на МВР. За целта е нужно да се установи здравословното му състояние чрез преглед или да се състави декларация - в случаите на отказ. Няма данни това да е направено - третата излагация.
Има и една излагация на цялата държава - липсата на предвиден ред за обжалване на акта, с който е постановено принудителното довеждане.
Само ще маркирам и други напиращи в случката въпроси: Имал ли е заповед да осъществява конвоиране този полицейски служител? Предявил ли е на свидетеля акта, постановяващ принудително довеждане? Извършил ли му е личен обиск и ако да - изготвил ли е протокол за това? Осигурил ли му е възможност да вземе пари и храна? Изготвил ли е писмен доклад след използването на белезниците?
Ще спра, че стана прекалено голяма кашата!


По първата излагация спор няма,даже ще те допълня,че ПИ /МлПИ/ е отишъл сам да води принудително Петърчо в съда... знаеш,че не трябва да бъде сам...
Съгласен съм,че не е работа на полицията да води принудително в съдебна зала неявил се по дело призован....
Ако на мен ми изпратят за изпълнение такова постановяване от съдия да водим принудително в съда неявил се призован,просто няма да има изпълнение и ако съдията има нещо против ще го насоча да чете какво пише в НПК чл. 71 ал.4. Толкова по излагането,което е извън казуса на Петърчо,защото полицията е поела задължението да го водят принудително в съда...
Други нарушения не отчитам по това,което е написано... Колегата е действал съгласно Инструкция ІЗ-1711 в чл. 11 ал. 6 т. 1
Не може да се вменява като нарушение това,че полицая е взел Петърчо сутринта,а делото е било на обяд,защото няма гаранция,че ще го намери като наближи часа на делото,за мен тук няма нарушение.
Дали полицая е извършил някакви други нарушения не може да се каже като се чете казуса.
Според мен Н-ка на РУП не си е свършил работата ;)... не е трябвало да товари полицай да се занимава с неща,за които си има съответна служба в министерство на правосъдието.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Задържане без заповед.

Мнениеот Petarcho » 01 Дек 2014, 13:10

кпц написа:Петърчо, изложили сте се и ти и "кварталния", както го наричаш.
Трябваше да се явиш в съда, или поне да беше изпратил молба с приложени доказателства към нея, че не можеш да се явиш. Тогава нямаше да пишеш тук с оплаквания.
Чудя се, защо полицията се занимава с принудително довеждане на свидетел, постановено от орган на съдебна власт. Ако пък се захваща - нека го прави както трябва, ама пусти мързел - пречи!
Относно делото - ако си описал вярно и точно имаш добри шансове за успех.
Не е нужно за съдебно заседание, насрочено по обяд в същото населено място, да те отведат рано сутринта и да стоиш някъде си няколко часа.
Отделно е: нужни ли са били белезници; липсващата възможност да обжалваш акта, с който е постановено принудителното довеждане; предоставена ли е била храна; извършен ли е медицински преглед или декларация при отказ от такъв...
Накрая: един греши - всички плащаме чрез присъжданите обезщетения!


Само вие разбирате какво се е случило и само вие сте добър човек и полицай.
Само на вас ще обясня,че аз два пъти ходя на дело с призовка и два пъти нещо стaва и делото се отлага.
Не съм на държавна работа,работя като шофьор и зареждам магазини по градовете. Шефа ми ме побърква като кажа,че трябва да отида на дело и иска да ме изгони от работа. Два пъти ме е пускал с голям зор и два пъти губих надницата за деня и нямаше гледане на делото.
Работата на съда е като работата на полицията,губят на хората времето.
Дойде кварталния в 7 часа още беше тъмно,казах му,че имам две крави и трябва да отнеса млякото на пункта да го предам,имам си работа до 8 часа,да ме остави на мира да си свърша работата. Не ме остави на мира изпокарахме се на двора. Kазах му,че делото е от един и половина и да изчака малко. Подпали и се развика,че съм тарикат,че няма да слугува на кравар и други обиди. Аз ако имам пари няма да гледам две крави да си помагам на заплатата,а ще си гледам кефа като него.
Защо трябваше да ми сложи белезници,защо трябваше да ме вози в личната си кола,това частпром ли е какво е това задържане и возене в личен автомобил. Ако катастрофираме и ме потропши някъде по пътя с тия белезници и да искам няма да мога да се спася. В управлението бях гладен като куче,не можах да си взема портофела даже от нас. Личната ми карта остана у дома заради него,но ме обижда и ми казва,че съм дивак и ще ми пише акт,че съм без лична карта. Да е жив и здрав телефониста на управлението,че ми купи едно кафе от машината и една баница с кисело мляко с негови пари. Парите му ги върнах след делото. С ушите си чух телефониста като каза,че така не се водят хора,но се усетиха и затвориха вратата да не чувам какво се карат.
Пуснал съм жалба до шефа на полицията за незаконно задържане,ще водим и дело за това,че ме направиха на маймуна и самата полиция не знае какво прави.
Може да съм глупав,да не познвам законите,но няма да позволя да се гаврят с мен. Никога повече няма да ставам свидетел на катастрофа. Да ме питат колкото искат казвам,че не съм видял,гледал съм в друга посока и нищо не знам. Адвоката ми на който някой от вас се присмива ми каза,че в България прости хора с връзки стават полицаи и за това стават такива беззакония,не знаят законите.
Petarcho
Нов
Нов
 
Мнения: 6
Регистриран на: 29 Ное 2014, 20:40

Re: Задържане без заповед.

Мнениеот mrbean » 01 Дек 2014, 14:13

Разбирам те напълно - веднъж съвсем доброволно си сложих въжето на врата като се съгласих да помогна на полицаи като поемно лице. Никой не ми каза, че ще ми прецака деня и нощта, и следващия ден с абсолютни глупости, че даже и ми казаха, че можело да ме викнат като свидетел. Заклел съм се - докато не си оправят бюрокрацията, НИКОГА повече. То да искаш да помогнеш, да съдействаш, а то ставаш бактън! Сега като чета с какво са те занимавали, добре, че не са ми звъннали да свидетелствам. Вън от това, хубаво е да помислиш и за дело срещу шефа си - както е казал народа, докато има балами ще има и тарикати - не е работа на шефа ти да те "пуска" да ходиш в съда, нито да ти отнема надницата. По-компетентните да кажат, но ти сам си решаваш кое е по-неприятно - да те тъпче съда, да те тъпче полицая, или да те тъпче някакво балканско тарикатче и да се прави на шеф.
mrbean
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 30
Регистриран на: 16 Авг 2014, 02:40

Следваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта