КНО - при проверка да съобщаваме ли че носим?

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

КНО - при проверка да съобщаваме ли че носим?

Мнениеот Картечар » 28 Окт 2014, 21:16

Здравейте на всички участници във форума.
Ловец по душа и убеждение съм и страстен почитател на оръжията. Имам разрешително за два броя КНО,манията ми е като не съм на лов да ходя да стрелям по стрелбищата.
Въпроса ми е дали при пътуване с автомобила ми и спиране за проверка на пътя от полиция,трябва ли да съобщавам,че нося със себе си личното си КНО.
Повода е следния,спират ме преди няколко дни полицаи,правят проверка на документите ми и искат да отворя и багажника на автомобиласи. Нямам какво да крия,излизам да отворя багажника и както се навеждам да вдигна капака,отзад ме подпира дуло на пистолет и чувам - горе ръцете,опряха ме на колата и веднага казах,че разрешителното за пистолета е в джоба на якето ми.Полицая го извади и всичко приключи на мига. Стана майтап след това,но изправих на нокти полицаите и аз се шашнах като знам,че по-младите полицаи едва боравят с оръжие да не ме гръмнат по грешка.
Какво препоръчвате като спецове и като хора работите на пътя и там всичко се случва.
Картечар
 

Re: КНО - при проверка да съобщаваме ли че носим?

Мнениеот dakota_ » 28 Окт 2014, 21:53

И аз съм ловец по душа,но водкаджия /ракиджия/ по убеждение :D Добре дошъл във форума,тази тема се нищи и в ловния форум и там какви ли не случки прочетох и в какви ли не филми се вкарвате и спорове влизате :)
Истината е,че нямаш задължение по закон да съобщаваш,че носиш в себе си личното си оръжие.
От съображения за личната ти сигурност,като те спират за проверка с автомобила ти,ако по време на проверката бъдеш поканен от проверяващия да излезеш от автомобила с цел съдействие,преди да излезеш от автомобила съобщи на полицая,че в теб е личното ти оръжие и се намира в кобур на колана или където се намира...
Ще ти проверят разрешителното за носене на оръжие и след това ще продължи или приключи проверката,зависи каква е целта и какво е установено при проверката.
Това е положението...не виждам повече какви спорове може да има и какво да се умува по този въпрос...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: КНО - при проверка да съобщаваме ли че носим?

Мнениеот Lord » 28 Окт 2014, 22:28

Картечар написа:... Въпроса ми е дали при пътуване с автомобила ми и спиране за проверка на пътя от полиция,трябва ли да съобщавам,че нося със себе си личното си КНО....


Здравей! Не се имам за спец, но от години работя на терен и личният ми съвет е да си направиш труда да съобщиш на колегите, че имаш разрешително за оръжие и то се намира в теб. Да, по закон нямаш подобно задължение, освен, ако изрично не те попитат, но пък би си спестил излишни неприятности и стресови ситуации, особено, ако тече СПО /специализирана полицейска операция/ , разпоредена заради тежко престъпление, извършено непосредствено преди проверката ти, за което няма как да знаеш.

Та съвета ми е /а и аз бих постъпил така/ без значение дали си в МПС или пеш в подлеза - при полицейска проверка незабавно информирай, че си въоръжен, но законно и така ще доживееш до дълбока старост, дай Боже. ;)
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: КНО - при проверка да съобщаваме ли че носим?

Мнениеот Lovec » 29 Окт 2014, 22:49

dakota_ написа:И аз съм ловец по душа,но водкаджия /ракиджия/ по убеждение :D Добре дошъл във форума,тази тема се нищи и в ловния форум и там какви ли не случки прочетох и в какви ли не филми се вкарвате и спорове влизате :)
Истината е,че нямаш задължение по закон да съобщаваш,че носиш в себе си личното си оръжие.
От съображения за личната ти сигурност,като те спират за проверка с автомобила ти,ако по време на проверката бъдеш поканен от проверяващия да излезеш от автомобила с цел съдействие,преди да излезеш от автомобила съобщи на полицая,че в теб е личното ти оръжие и се намира в кобур на колана или където се намира...
Ще ти проверят разрешителното за носене на оръжие и след това ще продължи или приключи проверката,зависи каква е целта и какво е установено при проверката.
Това е положението...не виждам повече какви спорове може да има и какво да се умува по този въпрос...


Колега ловец съм,харесаха ми точните отговори,които давате с комисар Lord и да не отварям нова питам в тази.
Знаете,че след лов се събираме и поливаме лова. Който е шофьор е ясно за алкохола,но който не е шофьор не е ясно може ли да се пие алкохол,че правят проверки и много се заяждат за алкохол и за оръжието,че сме пили алкохол и сме с оръжие.
Знаете какви проверки се правят от полицията и ловното и какви разправии стават за алкохол,а няма дружинка да не се събира след лова и да се черпят.
Lovec
Нов
Нов
 
Мнения: 1
Регистриран на: 29 Окт 2014, 22:42

Re: КНО - при проверка да съобщаваме ли че носим?

Мнениеот dakota_ » 30 Окт 2014, 00:35

Lovec написа:
dakota_ написа:И аз съм ловец по душа,но водкаджия /ракиджия/ по убеждение :D Добре дошъл във форума,тази тема се нищи и в ловния форум и там какви ли не случки прочетох и в какви ли не филми се вкарвате и спорове влизате :)
Истината е,че нямаш задължение по закон да съобщаваш,че носиш в себе си личното си оръжие.
От съображения за личната ти сигурност,като те спират за проверка с автомобила ти,ако по време на проверката бъдеш поканен от проверяващия да излезеш от автомобила с цел съдействие,преди да излезеш от автомобила съобщи на полицая,че в теб е личното ти оръжие и се намира в кобур на колана или където се намира...
Ще ти проверят разрешителното за носене на оръжие и след това ще продължи или приключи проверката,зависи каква е целта и какво е установено при проверката.
Това е положението...не виждам повече какви спорове може да има и какво да се умува по този въпрос...


Колега ловец съм,харесаха ми точните отговори,които давате с комисар Lord и да не отварям нова питам в тази.
Знаете,че след лов се събираме и поливаме лова. Който е шофьор е ясно за алкохола,но който не е шофьор не е ясно може ли да се пие алкохол,че правят проверки и много се заяждат за алкохол и за оръжието,че сме пили алкохол и сме с оръжие.
Знаете какви проверки се правят от полицията и ловното и какви разправии стават за алкохол,а няма дружинка да не се събира след лова и да се черпят.


Ще ти обясня как стоят нещата принципно,защото не схванах добре какви недоразумения имате с полиция и с "ловното"...
Има ръководител на лова! Пропускам задължителния инструктаж и др. подробности преди лова...В ръководителят на лова има разрешително за лов. В разрешителното задължително се вписва началото и края на лова. Вписват се имената на ловджиите,имената на участниците в лова,мястото на ловуване...ловни билети...да не изброявам подред всичко... По твоя въпрос е важно в колко часа е започнал лова и в колко часа е приключил лова...
По време на лова е забранено да се ловува с алкохол над 0.5 промила,както и под въздействие на наркотици... След края на лова /записан час за края на лова/ изпразваш оръжието и го прибираш в калъфа! Лова е приключил,водачите на МПС знаят какви задължения имат по ЗДвП и се съобразяват с тях относно алкохола. Никой не може да те проверява след края на лова за алкохол,осен ако не направите някой зулум и се наложи да се намеси полицията!
Сядате,разпъвате софрата и се черпите на воля,като гледате да не прекалявате с лъжите и да не му изпуснете края :D
Принципа е,колкото и да си пиян,трябва да имаш сили да се прибереш вкъщи или да се добереш до леглото в хижата :D
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: КНО - при проверка да съобщаваме ли че носим?

Мнениеот elenko » 07 Ное 2014, 21:22

Здравейте,ползвам форума ви,че сте полицаи и познавате закона,а и има ловци сред вас.
Моля за помощ да ми обясните какво толкова наруших като убих вълк,отнеха ми пушката и ми лепнаха баснословна глоба от 3000 кинта. Аз такива пари на куп не съм виждал пред мен и няма откъде да ги платя.
Какво да правя и как да се защитя от такова чудо и какво ще стане ако не платя тези пари,ще ме съдят ли и може ли да ме вкарат зад решетките?
elenko
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Ное 2014, 21:15

Re: КНО - при проверка да съобщаваме ли че носим?

Мнениеот кпц » 07 Ное 2014, 21:51

elenko написа:Здравейте,ползвам форума ви,че сте полицаи и познавате закона,а и има ловци сред вас.
Моля за помощ да ми обясните какво толкова наруших като убих вълк,отнеха ми пушката и ми лепнаха баснословна глоба от 3000 кинта. Аз такива пари на куп не съм виждал пред мен и няма откъде да ги платя.
Какво да правя и как да се защитя от такова чудо и какво ще стане ако не платя тези пари,ще ме съдят ли и може ли да ме вкарат зад решетките?

Как по-подробно Ви "лепнаха" тази глоба?
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: КНО - при проверка да съобщаваме ли че носим?

Мнениеот dakota_ » 07 Ное 2014, 21:52

elenko написа:Здравейте,ползвам форума ви,че сте полицаи и познавате закона,а и има ловци сред вас.
Моля за помощ да ми обясните какво толкова наруших като убих вълк,отнеха ми пушката и ми лепнаха баснословна глоба от 3000 кинта. Аз такива пари на куп не съм виждал пред мен и няма откъде да ги платя.
Какво да правя и как да се защитя от такова чудо и какво ще стане ако не платя тези пари,ще ме съдят ли и може ли да ме вкарат зад решетките?


Еленко,объркал си моето момче форума... Трябвало да зададеш въпроса си във форум на врачки,баячки и гадатели... Къде уби вълка,при какви обстоятелства го уби,как се разбра,че си убил вълк...защо го уби...
Ето какво казва закона за твоя случай:

Чл. 86. (1) (Изм. - ДВ, бр. 91 от 2008 г.) Който убие или улови дивеч, без да притежава редовно заверена членска карта и билет за лов, или с билет за лов и редовно заверена членска карта, но без разрешително за лов, или извън определените в него дата, място на ловуване, брой и вид дивеч, се наказва с глоба:
1. за дребен дивеч - от 300 до 1000 лв., но не по-малко от трикратния размер на причинената щета;
2. за едър дивеч - от 2000 до 5000 лв., но не по-малко от трикратния размер на причинената щета.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 91 от 2008 г.) Който убие или улови дивеч в забранено за лов време, в забранено за лов място или със забранени средства или методи, се наказва с глоба:
1. за дребен дивеч - от 600 до 2000 лв., но не по-малко от трикратния размер на причинената щета;
2. за едър дивеч - от 1000 до 10 000 лв., но не по-малко от трикратния размер на причинената щета.


Казвай сега по текста какво точно си нарушил,имал ли си билет за лов,има ли си разрешително за лов,за какво е било разрешителното,на мястото за ловуване ли уби вълка...Как те хванаха,че си убил вълка...
Дай подробности,че да може да ти кажа нещо повече...Ако си нарушил горните точки и си отишъл да отчетеш вълка,ще трябва да ти кажа,че сам си си го вкарал и сега много ще те боли...
Няма значение дали си виждал 3 000 лв. или не си ги виждал :) глобата си е глоба и е много солена... Пиши какво се е случило и кажи виждал ли си 2 000 лв. на куп,че да ти кажа какво да правиш,ако не е късно да правиш каквото и да е... :)
Да беше гръмнал поне елен,че се яде месото,а ти вълк си гътнал :D
Поне ще помниш кога си гръмнал вълк,че някой така се пенсионират като ловджии без да са убивали вълк ;)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: КНО - при проверка да съобщаваме ли че носим?

Мнениеот elenko » 07 Ное 2014, 22:10

Вие ме подложихте направо на разпит. Гледайте сега какво се случи.Излизам на лов за диво прасе,бях закъснял и колегите са заминали без мен. Знам къде ще ловуваме и по пътя забелязах вълк,скрих се,взех го на мушка и го застерелях. После го прибрахме и нали знаете,че трябва да го отчетем. От горското казаха,че съм го убил незаконно.Пуснали документи в полицията,първо ми взеха пушката,след това една следователка каза,че не съм престъпник и няма да ме съди,но се обадила в госркото да ми пишат акта за незаконен лов. Нито съм престъпниик,нито съм нарушл закона,убил съм вреден дивеч и не знам изобщо защо ме глобяват толкова много пари.
Прочетох закона и не виждам да съм виновен за нещо.
Ако може да ми кажете какво да правя,защото и 2000 кинта за мен са много пари и не мога да платя такава глоба. Ще ми върнат ли пушката или ще я конфискува държавата? Ако може помогнете ми със съвет,ще съм ви много благодарен и много задължен.
elenko
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Ное 2014, 21:15

Re: КНО - при проверка да съобщаваме ли че носим?

Мнениеот dakota_ » 07 Ное 2014, 22:24

elenko написа:Вие ме подложихте направо на разпит. Гледайте сега какво се случи.Излизам на лов за диво прасе,бях закъснял и колегите са заминали без мен. Знам къде ще ловуваме и по пътя забелязах вълк,скрих се,взех го на мушка и го застерелях. После го прибрахме и нали знаете,че трябва да го отчетем. От горското казаха,че съм го убил незаконно.Пуснали документи в полицията,първо ми взеха пушката,след това една следователка каза,че не съм престъпник и няма да ме съди,но се обадила в госркото да ми пишат акта за незаконен лов. Нито съм престъпниик,нито съм нарушл закона,убил съм вреден дивеч и не знам изобщо защо ме глобяват толкова много пари.
Прочетох закона и не виждам да съм виновен за нещо.
Ако може да ми кажете какво да правя,защото и 2000 кинта за мен са много пари и не мога да платя такава глоба. Ще ми върнат ли пушката или ще я конфискува държавата? Ако може помогнете ми със съвет,ще съм ви много благодарен и много задължен.


Гледаме да ти помогнем поне да спасиш затвора ;)
Ти ще излезеш голям аджамия,не знам само и останалите в дружинката ли са аджамии...
Като закъсня и се яви по-късно на лов,записаха ли те в разрешителното за лов или така си ловува без да те запишат? Не можа ли да кажеш,че вълка е излязъл изведнъж срещу теб...имало е още 2-3 вълка с него... бил е готов да те нападне и си го гръмнал... Нямаше ли кой да ти даде акъл какво да направите...
Работата намирисва на законосъобразна глоба... освен да жалиш размера на глобата и да я намалят на минимума...
При всички положения ти трябва адвокат и съвета ми е да потърсиш адвокат да те посъветва какво точно може да направиш по твоя случай... Нека огледа как е издадено НП...адвоката знае какво да гледа и какво да прави.
Ще похарчиш някой лев,но може да имаш късмет да отървеш 3 000 лв. глоба.
Пиши как се развива случая и какво се случва...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Следваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта