Полицейска проверка на пътя.

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Полицейска проверка на пътя.

Мнениеот Студент » 19 Ное 2014, 12:46

катюша написа:
Студент написа: Когато учехме Закона за МВР преподавателят ни каза,че униформените служители от МВР са визитната картичка на МВР.
Не желая визитната картичка на МВР да се свързва с такива полицаи като този от клипа.


Преподавателят не ти ли каза,че подкупа е двустранен процес. Като гледа клипа не видя ли,че се протягат две ръце,едната дава,другата взима. Ако нямаше ръка,която да дава,отсрещната ръка щеше да остане празна. Като ви е казал какво е визитката на МВР,не ви ли каза,че тази визитка е съставена от различни хора,това са хора като мен и теб и нищо човешко не е чуждо на тези,които са визитката на МВР ! Няма как да няма и хора,които се съблазняват да нарушат закона. Важно е тези хора да се "осветяват" и да се взимат мерки срещу тях. В МВР има служби,които се занимават да ловят такива хора,които нарушават правилата и петнят визитката на МВР. Нещата няма да се случат докато обществото осъжда само едната страна и другата страна остава в сянка.


Преподавателите ни казват много неща и по упражненията обсъждаме различни казуси. Преподавателите ни учат,че полицията трябва да осъществява взаимодействие със структорите на гражданското общество,служителите в полицията не трябва да се поствят в материална и каквато и да е зависимост от други лица и организации,полицая трябва да информира началниците си за всеки случай на корупция достигнал до знанието му и полицая не трябва да с възползва от правомощията си с цел лично облагодетелстване.
Видя ли в клипа нещо от това да е спазил полицая,защото аз не видях.
Видях полицай,който се възползва от служебното си положение и лично се облагодетелства.
Видях полицай,който опетни МВР и знам,че една капка катран в каца мед разсипва всичкия мед.
Знам,че няма да се случат нещата докато в МВР се назначават хора със спорен морал,хора назначени по партиен,роднински способ или хора назначени след плащане на подкуп.
Ръката,която подаваше пари за подкуп можеше да бъде "строшена",ако полицая не беше боклук,а беше полицай по смисъла на Закона за МВР и си изпълняваше съвестно служебните задължения!
Студент
Нов
Нов
 
Мнения: 10
Регистриран на: 24 Окт 2014, 14:11

Re: Полицейска проверка на пътя.

Мнениеот Old Cops » 19 Ное 2014, 18:28

Ето това копеле ни ева майката и заради такива като него се евабат с нас на улицата.

http://www.blitz.bg/news/article/303385

Заради такива ни слагат всички под общия знаменател и понякога ни е срам да кажем какво работим.
Плюя му в сурата на тоя капут,да върви на бетоновия възел да мъкне бетон да му спадне задника и да види как се изкарават 20 кинта за цял ден.
Old Cops
Нов
Нов
 
Мнения: 26
Регистриран на: 16 Апр 2014, 08:02

Re: Полицейска проверка на пътя.

Мнениеот osata » 19 Ное 2014, 23:07

Не защитавам по никакъв начин този колега, но ми писва от медийните "хитове" по тази тема.
Първо този видеоклип изобщо не е доказателство в съда.
Второ няма го предмета на престъплението - банкнотата.
Трето, двамата участника няма да признаят нищо, защото полицаят няма интерес, а другият даващ подкуп по този начин се превръща също в престъпник.

Е, на всички ни е ясно, че освен медиен прах в очите, уволнение на полицая, после обжалване и връщане от съда на работа, а за държавата ще останат разходите и отнетото време на служители, които през това време са можели да свършат истинска работа по противодействие на корупцията в МВР.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Полицейска проверка на пътя.

Мнениеот dakota_ » 20 Ное 2014, 00:23

Не мисля,че полицая от клипа ще бъде уволнен за подкуп!
Служебното му правоотношение може да бъде прекратено за нарушение на Етичния кодекс - поведение несъвместимо с морала и действия уронващи престижа на службата. Може да оспорва заповедта за наказание в съда /създава такова впечатление на снимките пуснати от личния му профил във фейсбук/... Може да спечели делото,но вероятността съда да потвърди наложеното му наказание е почти сигурна.
Със сигурност МВР и обществото няма да изгуби нищо ценно и стойностно в лицето на този изпаднал и жалък човек!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Полицейска проверка на пътя.

Мнениеот малкия » 20 Ное 2014, 10:44

Студент написа:
Преподавателите ни казват много неща и по упражненията обсъждаме различни казуси. Преподавателите ни учат,че полицията трябва да осъществява взаимодействие със структорите на гражданското общество,служителите в полицията не трябва да се поствят в материална и каквато и да е зависимост от други лица и организации,полицая трябва да информира началниците си за всеки случай на корупция достигнал до знанието му и полицая не трябва да с възползва от правомощията си с цел лично облагодетелстване.
Видя ли в клипа нещо от това да е спазил полицая,защото аз не видях.
Видях полицай,който се възползва от служебното си положение и лично се облагодетелства.
Видях полицай,който опетни МВР и знам,че една капка катран в каца мед разсипва всичкия мед.
Знам,че няма да се случат нещата докато в МВР се назначават хора със спорен морал,хора назначени по партиен,роднински способ или хора назначени след плащане на подкуп.
Ръката,която подаваше пари за подкуп можеше да бъде "строшена",ако полицая не беше боклук,а беше полицай по смисъла на Закона за МВР и си изпълняваше съвестно служебните задължения!


А казват ли ви преподавателите кои са тези структури на гражданското общество? Ще бъда благодарен за два-три примера за такива структури. Подчертавам, не се заяждам, но по въпроса "гражданско общество" и особено структурите му - както и взаимодействие с някои от тях - напоследък понатрупах известен опит, за жалост предимно с негативен резултат. Това - първо.

Второ. Без по никакъв начин да оправдавам тоя позор за униформата от клипа, не мога да не обърна внимание на крайната едностранчивост на това, което пишеш.
В нормалните държави нормалният гражданин по принцип спазва закона. Ако се случи да го наруши, си отнася нормалните последствия. И избягва да подава пари в обстоятелства като тези от клипа.
Видя ли в клипа поведение на нормален гражданин, защото аз не видях.
Видях гражданин, който дава пари на униформен служител.
Видях представител на гражданското общество, който толерира корупцията.
Видях представител на гражданското общество, на който не му пука за същото това общество.

Ето как бих могъл да отговоря на това, което си написал. След което спокойно дълго време - докато на някой от нас не му писне - можехме да дискутираме по темата кое е първо - яйцето или кокошката.
Бих предпочел обаче да кажа нещо друго.
Процесът на подкупа е двустранен не само от гледна точка на наказателния закон. Двустранен е и от морална гледна точка, а и от гледна точка отношение към корупцията от страна на гражданското общество, за което говориш.
Затова дай да не гледаме само едната стана, а да помислим може ли и какво конкретно може да се направи, за да се промени ситуацията.
Да, ръката, подаваща пари, можеше да бъде "строшена", ако... Тук има мерки, които могат и трябва да се вземат - засилен контрол, камери в патрулните автомобили, някои промени в практиката на установяване на нарушения и административно-наказателната дейност.
Но - в светлината на това, което писах - хайде да помислим и може ли някак да понамалеят тези ръце, без да бъдат "трошени" от полицая?
Има ли вариант протегнатата ръка на униформения боклук, да бъде "строшена" не само с мерки в рамките на системата, а и с участието на същото това гражданско общество?

А пък съвсем отделна и много дискусионна тема е що е то "гражданско общество" и има ли почва у нас...
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: Полицейска проверка на пътя.

Мнениеот mrbean » 20 Ное 2014, 12:42

малкия, аз едностранчивост не виждам - виждам едностранчивост от теб, защото не виждаш реалното действащо лице, а именно - съвестния гражданин, който прави описаното от теб действие - вижда нарушение на закона и се опитва да направи нещо. И понеже съм абсолютно, безусловно, 100% убеден, че ако просто отиде до районното и покаже записа, ще му се изсмеят в очите и ще го унижат(както се вижда тук във форума), му е дал медийно отражение, за да се случи "НЕЩО". Осмивайки и пренебрегвайки това и наричайки го "ненужен шум", замисли се на практика не подкрепяш ли и ти по този начин въпросната форма на живот, която не бих нарекъл човек.
Или си противоречиш, или, ако едновременно подкрепяш борбата срещу въпросни форми на живот като това леке, и в същото време за тебе медийния шум не е вариант, значи си забравил да ни споделиш какъв е работещия вариант.
Спира ме ваш колега. Общи приказки, проверки, фарове, али-бали. Личи си, че колегата ти увърта около "да направим нещо" и, че "вместо да се занимавам с актове, може да решим дребния въпрос на място". Хайде сега довърши сценария с правилните действия, за да бъде разобличен и наказан - за да знаем ние, обикновените граждани, какво да направим в такава ситуация, за да помогнем на вас - съвестните полицаи(надявам се) - в изконното желание да се отървете от тумори като този.
mrbean
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 30
Регистриран на: 16 Авг 2014, 02:40

Re: Полицейска проверка на пътя.

Мнениеот dakota_ » 20 Ное 2014, 14:34

mrbean написа:малкия, аз едностранчивост не виждам - виждам едностранчивост от теб, защото не виждаш реалното действащо лице, а именно - съвестния гражданин, който прави описаното от теб действие - вижда нарушение на закона и се опитва да направи нещо. И понеже съм абсолютно, безусловно, 100% убеден, че ако просто отиде до районното и покаже записа, ще му се изсмеят в очите и ще го унижат(както се вижда тук във форума), му е дал медийно отражение, за да се случи "НЕЩО". Осмивайки и пренебрегвайки това и наричайки го "ненужен шум", замисли се на практика не подкрепяш ли и ти по този начин въпросната форма на живот, която не бих нарекъл човек.
Или си противоречиш, или, ако едновременно подкрепяш борбата срещу въпросни форми на живот като това леке, и в същото време за тебе медийния шум не е вариант, значи си забравил да ни споделиш какъв е работещия вариант.
Спира ме ваш колега. Общи приказки, проверки, фарове, али-бали. Личи си, че колегата ти увърта около "да направим нещо" и, че "вместо да се занимавам с актове, може да решим дребния въпрос на място". Хайде сега довърши сценария с правилните действия, за да бъде разобличен и наказан - за да знаем ние, обикновените граждани, какво да направим в такава ситуация, за да помогнем на вас - съвестните полицаи(надявам се) - в изконното желание да се отървете от тумори като този.


Две неща оградих с червено в поста ти!
По първо от горе надолу: Няма такова положение сигурен съм на 100%,защото не си го правил и не можеш да бъдеш сигурен,а можеш само да предполагаш,защото не харесваш полицията и подценяваш хората работещи в полицията!
Ако при мен дойде въпросния човек и ми покаже въпросния запис,никога,ама никога няма да го изгоня,а ще направя всичко възможно да се решат нещата след изслушване на двете страни и ще гледам записа да не става публично достояние,защото това е резил не само за полицая /той се е изплюл отдавна върху достойнството си/ резил е за обществото. Резил е и за теб,ако се считаш за обществено ангажиран човек!
Уверявам те,че има адска нетърпимост в МВР към такива тунеядци като този на клипа,но вие гражданите не ни съдействате да ги отстраняваме,а работите срещу нас като давате подкупи! Няма какво да ти вземе полицая,ако не му подадеш самият ти!
По вторият абзац от поста ти: Нещо не те разбирам,изправността на светлините,чистачки,гумите..това не е "али-бали" или поне не е такова за нормалните водачи на МПС,ненормалните /нередовните/ никога не могат да го проумеят...
Въпроса е следния,ако всичко изброено го имаш и отговаря на изискванията,за какво ще се увърта полицая около теб и какви дребни въпроси ще решавате на място ?
Колко пъти си бил напълно редовен на пътя,спирали са те,увъртали са се около теб за решаване на дребния въпрос ?
Колко пъти си пуснал жалба,че са те спирали на пътя,абсолютно редовен си,но колегите са ти създавали проблеми по време на проверката ?
Защото пуснатия сигнал,жалба,оплакване...това е обратната връзка и това е начина да разберем,че има проблем и да го решаваме съвместно...
Това е поведение на гражданин,а не като вади портфейла и подава банкнота за подкуп на длъжностно лице. Това е поведение на помияр и помиярите нямат право да се наричат граждани!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Полицейска проверка на пътя.

Мнениеот mrbean » 20 Ное 2014, 15:48

Радвам се, че предизвиках интереса ти. По първата ти забележка - не позна - случвало ми се няколко пъти да се занимавам с ваши колеги относно разни дребни откраднати неща и веднъж да звъня за бой - не знам как да ти го опиша, но си личеше абсолютната неебателност на човека в районното, с който говорих и желанието му да ми каже "абе не виждаш ли, че не ми се работи". И понеже не съм единствен, който е забелязал този генетичен мързел, особено у една категория хора дето и вие не ги обичате много май - дознатели, някак си ми дойде отвътре убедеността :)
По другата ти забележка - али-балите са в контекста на разговора, в който шофьора установява, колкото и да му е беден умствения багаж, че след като всичко е изрядно, почва да се търси под вола теле. Но добре, щом ти боде в очите, нека преправим сценария - направил си някакво нарушение - примерно си с +20 отгоре и почва да ти се натяква, че сега ако се пише акт, става много неудобно за шофьора, наказателни постановления, точки, чакания, размотавания(което не е далече от истината), ама пък фиш не може защото си е сериозно - един вид "разбираш накъде бия".
Та затова питах колегата ти, а и теб - каква според тебе трябва да е реакцията на гражданина, ако е очевидно, че служителя му иска "50 лева и приятен път!" Да пише жалба, да запише видео?
И щом като има такава нетърпимост пък, защо не спретнете акция, в която полицаи уж намекват на граждани за 50-тачка, и ако шофера с удоволствие я подаде, да го изловяват, и в същото време цивилни ваши колеги да предлагат парички по стоянките, за да ловят "бизнесмени" в униформа? :) Така хем кофти джигитите ще ядат дървото, хем кофти полицаите.
mrbean
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 30
Регистриран на: 16 Авг 2014, 02:40

Re: Полицейска проверка на пътя.

Мнениеот dakota_ » 20 Ное 2014, 16:44

mrbean написа:Радвам се, че предизвиках интереса ти. По първата ти забележка - не позна - случвало ми се няколко пъти да се занимавам с ваши колеги относно разни дребни откраднати неща и веднъж да звъня за бой - не знам как да ти го опиша, но си личеше абсолютната неебателност на човека в районното, с който говорих и желанието му да ми каже "абе не виждаш ли, че не ми се работи". И понеже не съм единствен, който е забелязал този генетичен мързел, особено у една категория хора дето и вие не ги обичате много май - дознатели, някак си ми дойде отвътре убедеността :)
По другата ти забележка - али-балите са в контекста на разговора, в който шофьора установява, колкото и да му е беден умствения багаж, че след като всичко е изрядно, почва да се търси под вола теле. Но добре, щом ти боде в очите, нека преправим сценария - направил си някакво нарушение - примерно си с +20 отгоре и почва да ти се натяква, че сега ако се пише акт, става много неудобно за шофьора, наказателни постановления, точки, чакания, размотавания(което не е далече от истината), ама пък фиш не може защото си е сериозно - един вид "разбираш накъде бия".
Та затова питах колегата ти, а и теб - каква според тебе трябва да е реакцията на гражданина, ако е очевидно, че служителя му иска "50 лева и приятен път!" Да пише жалба, да запише видео?
И щом като има такава нетърпимост пък, защо не спретнете акция, в която полицаи уж намекват на граждани за 50-тачка, и ако шофера с удоволствие я подаде, да го изловяват, и в същото време цивилни ваши колеги да предлагат парички по стоянките, за да ловят "бизнесмени" в униформа? :) Така хем кофти джигитите ще ядат дървото, хем кофти полицаите.


Ти си човек като мен и дискутираме неща,които са ти интересни. По въпроса с кражбите,има една категория хора,на които голяма част от съзнателният им живот е минал по онова "лошото" време /Живково време/ когато не се крадеше и хората дори оставяха отключени вратите на жилищата си... Тия хора не са подготвени за това време и не се вписват правилно в това ново време,наречено демокрация. По Живково време хората имаха респект от милицията.Милицията от своя страна беше юмрука на партията /държавата/ и не прощаваше на никой,който кривне от правия път. Милиционерите пукахме задници от бой като хванем някой,че краде... Влизаше се без проблеми и се правеха обиски и претърсвания при кражби и съмнения за кражби...После се оплакваш на арменския поп,ако не ти харесва начина на действие...
В момента нещата стоят по друг начин,сега е демокрация и не може да се действа като по времето на Живков. Старите хора,както и всички останали трябва да се научат,че трябва да мислят как ефективно да опазят собствеността си. Трябва да се научат да заключват,но не с катинарче от всичко по лев,а вътре в "заключеното" помещение да има стока за 1000 лв. а да заключват така,че да затрудняват максимално крадците решили да ги ограбят!
Много хора нямат инстинкти за самосъхранение и мислят,че държавата е длъжна да се грижи изцяло за тяхната сигурност... Няма как държавата да сложи до всеки по един полицай да му пази имуществото...
Не е приятно да се подаде сигнал за кражба и на МП да установят колегите,че е разбита картонена врата и е изчезнала техника за 1000 - 2000 лв.,защото не е тайна,но много трудно се откриват крадците и полицията не е слънце да освети навсякъде... Може би това си забелязал и може би,ако се застрахова имуществото ще бъде по-добре и за полицията и за пострадалите...
По другия въпрос,ако шофьора установи,че всичко му е наред,няма от какво да се притеснява...обясних как се действа...
Ако в хода на проверката се установят нарушения,пак всичко е ясно.... Както и да се въртят около теб полицаите,каквото и да правят и да ти обясняват...просто настояваш да приложат ЗДвП и ако нарушението е за акт да ти напишат АУАН,ако нарушението е за фиш да ти пуснат фиша... Кажи ми за колко случаи си чувал водачи на пътя да им допират пистолет до слепоочието и да им искат да дават подкупи.
В повечето случай практиката показва,че не полицаите,а гражданите сами питат как да оправят нещата...
Има го и обратното,но процеса на подкупа винаги се случва с участието на двете страни и винаги и двете страни носят вина.
И накрая,но не на последно място,трябва да ти кажа,че в МВР има такива екипи,които описваш и на пътя има такива проверяващи,които следят как протичат полицейските проверки и в какви взаимоотношения влизат полицейските служители с гражданите.
Има много заловени подкупени длъжностни лица от състава на полицията,които са заловени и предадени на правораздавателните органи. Моя съвет е да бъдеш изряден като водач на МПС и като гражданин и да вярваш в полицията.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Полицейска проверка на пътя.

Мнениеот малкия » 20 Ное 2014, 20:19

mrbean написа:малкия, аз едностранчивост не виждам - виждам едностранчивост от теб, защото не виждаш реалното действащо лице, а именно - съвестния гражданин, който прави описаното от теб действие - вижда нарушение на закона и се опитва да направи нещо. И понеже съм абсолютно, безусловно, 100% убеден, че ако просто отиде до районното и покаже записа, ще му се изсмеят в очите и ще го унижат(както се вижда тук във форума), му е дал медийно отражение, за да се случи "НЕЩО". Осмивайки и пренебрегвайки това и наричайки го "ненужен шум", замисли се на практика не подкрепяш ли и ти по този начин въпросната форма на живот, която не бих нарекъл човек.
Или си противоречиш, или, ако едновременно подкрепяш борбата срещу въпросни форми на живот като това леке, и в същото време за тебе медийния шум не е вариант, значи си забравил да ни споделиш какъв е работещия вариант.
Спира ме ваш колега. Общи приказки, проверки, фарове, али-бали. Личи си, че колегата ти увърта около "да направим нещо" и, че "вместо да се занимавам с актове, може да решим дребния въпрос на място". Хайде сега довърши сценария с правилните действия, за да бъде разобличен и наказан - за да знаем ние, обикновените граждани, какво да направим в такава ситуация, за да помогнем на вас - съвестните полицаи(надявам се) - в изконното желание да се отървете от тумори като този.


Ако се върнеш и отново прочетеш какво съм написал, както и това, което е написал Студент - ненапразно съм го цитирал, може и да видиш за коя едностранчивост говоря. Мисля, че ясно съм го казал и не виждам смисъл да го повтарям.
Може ли обаче да обясниш кои точно мои думи те наведоха на мисълта, че осмивам и пренебрегвам нещо? Къде и кога нарекох нещо "ненужен шум"?

Някои варианти, които биха могли да сработят посочих. Няма да цитирам - върни се и прочети нещо за камери и промени в някои практики. Друга тема е, че това биха били палиативни мерки - поне до голяма степен. Резултатът от тях, взети сами по себе си, може да е само частичен.
Посочил съм това, което наистина би сработило.
И понеже, изглежда, него също не си го прочел, тоя път ще опитам по-подробно.
Наистина работещ вариант - ако изобщо е възможно да се случи, разбира се - е възможно по-голям процент от гражданите да спрат да дават подкупи. Ей това би могло да сработи наистина. Да го напиша ли още веднъж?

Така. Не ми е известно шофьор да е бил бит от пътен полицай, за да даде подкуп. Дълбоко съм убеден, че в почти всички (да не казвам голяма дума - абсолютно всички) подобни случаи нещата стават общо взето доброволно. Дали единият иска, а другият дава, или единият предлага, а другият взема - нещата стават доброволно.
Сценария ще го довърша - елементарно е. Макар че вече го направиха преди мен. На "вместо да се занимавам с актове, може да решим дребния въпрос на място" се отговаря просто "а, не, предпочитам акт". Ако "търсенето" наистина е твърде директно - и особено ако около теб има някой, който може да го потвърди, едно обаждане на 112 с описание на ситуацията може би също би помогнало. И, разбира се, винаги, когато смяташ, че полицаят се е държал непрофесионално - особено ако става дума за търсене на пари - пиши жалба. Всичко това едва ли ще даде осезаем резултат в рамките на седмица или месец. Но ако гражданинът вземе по често да реагира по тоя начин на въпроса "И к`во пра`им сега?", резултат определено ще има. За съжаление същият тоя гражданин твърде често - когато е спрян за нарушение - не чака да чуе сакралния въпрос, а сам задава въпроси. От типа "Абе, старши, не мо`е ли да напра`им нещо?"...

И какво се случва в по-общ план?
Седят учител и лекар и изливат справедливия си гняв върху катаджията, който им прибрал двайсетачка.
Седят полицай и лекар и се гневят на наглостта на даскала, дето ги изнудва да снасят за частни уроци.
Седят учител и полицай и псуват гадното докторче, дето потърсило пари.
.................
Сещаш се колко може да се разшири кръгът, нали?
Сега можем да си говорим за гражданско общество...
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

ПредишнаСледваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта