Полицейска проверка на пътя.

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Полицейска проверка на пътя.

Мнениеот Студент » 20 Ное 2014, 22:18

малкия написа:
Студент написа:
Преподавателите ни казват много неща и по упражненията обсъждаме различни казуси. Преподавателите ни учат,че полицията трябва да осъществява взаимодействие със структорите на гражданското общество,служителите в полицията не трябва да се поствят в материална и каквато и да е зависимост от други лица и организации,полицая трябва да информира началниците си за всеки случай на корупция достигнал до знанието му и полицая не трябва да с възползва от правомощията си с цел лично облагодетелстване.
Видя ли в клипа нещо от това да е спазил полицая,защото аз не видях.
Видях полицай,който се възползва от служебното си положение и лично се облагодетелства.
Видях полицай,който опетни МВР и знам,че една капка катран в каца мед разсипва всичкия мед.
Знам,че няма да се случат нещата докато в МВР се назначават хора със спорен морал,хора назначени по партиен,роднински способ или хора назначени след плащане на подкуп.
Ръката,която подаваше пари за подкуп можеше да бъде "строшена",ако полицая не беше боклук,а беше полицай по смисъла на Закона за МВР и си изпълняваше съвестно служебните задължения!


А казват ли ви преподавателите кои са тези структури на гражданското общество? Ще бъда благодарен за два-три примера за такива структури. Подчертавам, не се заяждам, но по въпроса "гражданско общество" и особено структурите му - както и взаимодействие с някои от тях - напоследък понатрупах известен опит, за жалост предимно с негативен резултат. Това - първо.

Второ. Без по никакъв начин да оправдавам тоя позор за униформата от клипа, не мога да не обърна внимание на крайната едностранчивост на това, което пишеш.
В нормалните държави нормалният гражданин по принцип спазва закона. Ако се случи да го наруши, си отнася нормалните последствия. И избягва да подава пари в обстоятелства като тези от клипа.
Видя ли в клипа поведение на нормален гражданин, защото аз не видях.
Видях гражданин, който дава пари на униформен служител.
Видях представител на гражданското общество, който толерира корупцията.
Видях представител на гражданското общество, на който не му пука за същото това общество.

Ето как бих могъл да отговоря на това, което си написал. След което спокойно дълго време - докато на някой от нас не му писне - можехме да дискутираме по темата кое е първо - яйцето или кокошката.
Бих предпочел обаче да кажа нещо друго.
Процесът на подкупа е двустранен не само от гледна точка на наказателния закон. Двустранен е и от морална гледна точка, а и от гледна точка отношение към корупцията от страна на гражданското общество, за което говориш.
Затова дай да не гледаме само едната стана, а да помислим може ли и какво конкретно може да се направи, за да се промени ситуацията.
Да, ръката, подаваща пари, можеше да бъде "строшена", ако... Тук има мерки, които могат и трябва да се вземат - засилен контрол, камери в патрулните автомобили, някои промени в практиката на установяване на нарушения и административно-наказателната дейност.
Но - в светлината на това, което писах - хайде да помислим и може ли някак да понамалеят тези ръце, без да бъдат "трошени" от полицая?
Има ли вариант протегнатата ръка на униформения боклук, да бъде "строшена" не само с мерки в рамките на системата, а и с участието на същото това гражданско общество?

А пък съвсем отделна и много дискусионна тема е що е то "гражданско общество" и има ли почва у нас...


Здравейте, Г-н Попов, на клипа не видях нормален гражданин,но на клипа видях държавен служител от МВР с полицейски правомощия,който не изпълни правомощията си и задълженията си. Задължението на полицая беше с властта,която му дава закона да дисциплинира ненормалния гражданин. Полицая не изпълни задължението си по закон да приложи цялата строгост на закона и да задържи ненормалния гражданин за предлагане на подкуп. Такива ненормални граждани трябва да бъдат отделяни от обществото и за тази цел обществото е назначило хора с делигирани от закона права да изпълняват тази тежка задача. На клипа не се вижда нищо от изброеното от мен. На клипа ясно се вижда,че полицая не спира автомобилите за проверка,защото дори не поглежда документите на водача,не проверява оборудването на автомобила,не извършва нищо съществено,освен ако не броим за съществено прибирането на банкнотата,която ненормалния водач му подава и служителят на реда прибира.
По въпроса за гражданското общество,ами за мен това е гражданското общество http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1% ... 8%E2%80%9C Това е само един пресен пример и аз като млад човек бях там на площада с множеството хора,които не издържахме на това безочие и на тази наглост.
Вие полицаите също бяхте там и изпълнявахте задълженията си. Ние протестиращите също бяхме там и си вършехме работата. Мисля,че и ние и вие добре си свършихме работата и ако имахме нормални управляващи нямаше да ни правят на майнуни 14 месеца.
Друг пример за гражданско общество за мен като млад човек е трагедията в Аспарухово. Имам колега,който пострада от наводнението причинено от липсата на държава в Аспарухово и заедно с няколко колеги ходихме на доброволни начала да му помогнем да отрине багажа си и да помогнем на семейството му да стъпи на крака. Там имаше много доброволци,които безвъзмездно помагаха на пострадалите хора. Това за мен също е гражданското общество. Има и други примери,но защо да изброявам повече.
Нямам нищо против полицията и полицаите,но искам да бъда спокоен,че срещу мен имам добронамерени и честни хора,които знаят за какво са назначени за държавни служители и да мога да вярвам в полицята.
Студент
Нов
Нов
 
Мнения: 10
Регистриран на: 24 Окт 2014, 14:11

Re: Полицейска проверка на пътя.

Мнениеот кпц » 20 Ное 2014, 23:10

Студент написа:..............Нямам нищо против полицията и полицаите,но искам да бъда спокоен,че срещу мен имам добронамерени и честни хора,които знаят за какво са назначени за държавни служители и да мога да вярвам в полицята.

Е, студент, и аз искам като теб това!
Тоест в исканията си сме еднакви.
Предполагам вече си убеден, че твоите и моите искания могат да бъдат достигнати не чрез обиди и припряност. Нужни са образование, възпитание, бюджет, адекватна кадрова политика и управленска воля за съответния контрол.
Тези неща не стават бързо, нито пък еднакво при различните хора и територии. Но напоследък има някаква катализа.
Има поговорка "С трици маймуни не се ловят". Много е приложима за МВР в последните 25 години.
Търсят се резултати, а насреща - "малка по размер престация" ;) .
Като го съчетаеш с оскъдното обучение, нерядко особените практики за назначаване и преназначаване, много различните условия за работа и българския "тарикатлък" - ето ти го сегашния резултат.
Доволен ли си от българското общество, пълно ли е с добронамерени и честни хора?
Ако да, то и полицаите ще са такива. Защото те идват от същото това място.
Ако не - нека сме освен взискателни, също и търпеливи!
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Полицейска проверка на пътя.

Мнениеот Тодорова » 24 Ное 2014, 18:45

Здравейте,
Аз съм една от тези,които предпочитат да си "платят" на полицая и ви казвам веднага по каква причина. Срам и позор за МВР е това като ти съставят акт на пътя,след това да почва едно ходене по мъките за глобения водач. Взимат ти контролният талон като доказателство и след това започва голямото чакане,минава седмица,минава втора,минава трета,минава месец и чакането да излезе наказателно постановление не свършва. Трябва да се ходи по няколко пъти в деловодството,да се проверява и да се губи ценно време. В същото време в МВР са назначени една купчина плашипутарници,които подпират с лакти главите си и чакат,чакат ли чакат да дойде края на месеца да получат заплата. По гишетата няма случайни хора,коя пикла е на някой началник дъщеря,коя пикла е на някой началник любовница,коя е нещо друго. За това е много по-лесно да се плати на полицая и човек да си гледа работата без да си губи времето.
Държавата е виновна,че толкова години не може да реши един елементарен въпрос,да направи така,че да облекчи данъкоплатеца да си плаща бързо и без губене на време данъците,таксите и глобите.
Никога не бих подала пари за подкуп на полицай,ако имаше вариант да си платя глобата по най-бързия начин и да не ми се губи времето в чакане.
Какъв е проблема като ми пише полицая фиш за глоба,да платя глобата на място. Какъв е проблема като се напише акт в рамките на 10 дни наказанието да е излязло и да мога да го платя веднага на място като си получавам контролния талон.
Какви са тия опашки и какви са тия гишета в КАТ за регистрация на автомобил,това го няма в цяла Европа,какво е това да се реди човек от гише на гише и пред всяко гише да чка и да си губи времето,като може да се уредят нещата всичко да се върши на едно гише при един служител.
В МВР времето е спряло,МВР не може да погледнат по далече от носа си и да разберат,че подкупи ще се дават и ще се взимат до момента в който МВР не се оттърве от бюрокрацията,от това чиновници да наказват гражданите с безцелно и мъчително чакане и губене на време.
Оправдавам напълно водача от клипа подал банкнота от 20 лв. оправдвам и полицая взле парите на водача. Докато умните се наумуват, лудите се налудуват.
Не се сърдете на никой водач на автомобил,че е пожелал да плати на пътя,защото не всички са съгласни държавата да ги прави на луди с бюрокрацията и мързеливите си чиновници.
Тодорова
Нов
Нов
 
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Ное 2014, 18:21

Re: Полицейска проверка на пътя.

Мнениеот mrbean » 25 Ное 2014, 16:50

Мен пък като шофьор Тодорова ме плаши с присъствието си на улицата и вместо да разчитам на полицията, по нейните думи, бих си платил една стабилна сума на едни хора, да й счупят ръцете и краката по начин, че да не може повече да кара кола. Пожелавайки си свят, в който всичко става "лесно с пари", сигурна ли си, че имаш достатъчно? Аз като карам по правилата, не ми се е случвало да се занимавам с наказателни постановления - май ги дават когато си идиот на пътя.
mrbean
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 30
Регистриран на: 16 Авг 2014, 02:40

Re: Полицейска проверка на пътя.

Мнениеот m-r_Vekilski » 28 Ное 2014, 21:51

mrbean , що не вземеш да прочетеш между редовете на това което е написала Тодорова?
Поздравления за казаното ..."Тодорова" ;)
771 -"1300 години България" Изображение
Изображение
собственик на "кухиятЪ крак"
Аватар
m-r_Vekilski
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 523
Регистриран на: 04 Сеп 2009, 18:03

Re: Полицейска проверка на пътя.

Мнениеот Tiger » 29 Ное 2014, 09:21

m-r_Vekilski написа:mrbean , що не вземеш да прочетеш между редовете на това което е написала Тодорова?
Поздравления за казаното ..."Тодорова" ;)


Тодорова е описала нещата все едно е работила в МВР! Всичко е точно така и ако искат управляващите да правят промени в МВР , това са част от нещата,които трябва да се променят!
Tiger
Нов
Нов
 
Мнения: 5
Регистриран на: 29 Сеп 2014, 15:31

Re: Полицейска проверка на пътя.

Мнениеот dakota_ » 29 Ное 2014, 11:37

Тодорова написа:Здравейте,
Аз съм една от тези,които предпочитат да си "платят" на полицая и ви казвам веднага по каква причина. Срам и позор за МВР е това като ти съставят акт на пътя,след това да почва едно ходене по мъките за глобения водач. Взимат ти контролният талон като доказателство и след това започва голямото чакане,минава седмица,минава втора,минава трета,минава месец и чакането да излезе наказателно постановление не свършва. Трябва да се ходи по няколко пъти в деловодството,да се проверява и да се губи ценно време. В същото време в МВР са назначени една купчина плашипутарници,които подпират с лакти главите си и чакат,чакат ли чакат да дойде края на месеца да получат заплата. По гишетата няма случайни хора,коя пикла е на някой началник дъщеря,коя пикла е на някой началник любовница,коя е нещо друго. За това е много по-лесно да се плати на полицая и човек да си гледа работата без да си губи времето.
Държавата е виновна,че толкова години не може да реши един елементарен въпрос,да направи така,че да облекчи данъкоплатеца да си плаща бързо и без губене на време данъците,таксите и глобите.
Никога не бих подала пари за подкуп на полицай,ако имаше вариант да си платя глобата по най-бързия начин и да не ми се губи времето в чакане.
Какъв е проблема като ми пише полицая фиш за глоба,да платя глобата на място. Какъв е проблема като се напише акт в рамките на 10 дни наказанието да е излязло и да мога да го платя веднага на място като си получавам контролния талон.
Какви са тия опашки и какви са тия гишета в КАТ за регистрация на автомобил,това го няма в цяла Европа,какво е това да се реди човек от гише на гише и пред всяко гише да чка и да си губи времето,като може да се уредят нещата всичко да се върши на едно гише при един служител.
В МВР времето е спряло,МВР не може да погледнат по далече от носа си и да разберат,че подкупи ще се дават и ще се взимат до момента в който МВР не се оттърве от бюрокрацията,от това чиновници да наказват гражданите с безцелно и мъчително чакане и губене на време.
Оправдавам напълно водача от клипа подал банкнота от 20 лв. оправдвам и полицая взле парите на водача. Докато умните се наумуват, лудите се налудуват.
Не се сърдете на никой водач на автомобил,че е пожелал да плати на пътя,защото не всички са съгласни държавата да ги прави на луди с бюрокрацията и мързеливите си чиновници.


Ние не се сърдим на никой водач,че е подал пари за подкуп на полицай.Закона се сърди и при подходящи условия бие през пръстите и този,който подава и този,който взима. За другото съм съгласен,че държавата е абдикирала от МВР!
Сега държавата взима "спешни" мерки за борба с корупцията на пътя http://novanews.bg/news/view/2014/11/25 ... %BE%D1%80/

Чета какво пише по медиите,чета указанията,които получаваме и се ми става смешно и тъжно...
От много години се знае,че съществува проблем свързан с корупция при проверките по ЗДвП на пътя... От много години се ловят корумпирани пътни полицаи работещи на пътя,ловят се и водачи на МПС предлагащи подкупи... Трябваше ли да се чака толкова много години със скрита камера да бъде записан един карък,един тулуп,който благодарение на това,че държавата толкова години не взима адекватни мерки да пресече ширещата се корупция на пътя,беше записан на пъпа на столицата спокойно да прибира подаяние от съгрешил водач на МПС.
Сега предлагат мерки,които за момента връзват работата на полицията и не можем да си вършим нормално работата.
Тия мерки може и да са много добри,но към момента не работят и създават затруднения. Съгласен съм,че по ЗДвП трябва да работят само пътни полицаи! Не може всеки облякъл полицейска униформа и препасъл каиш да размахва палка и да глобява по ЗДвП. Но не може и така изведнъж без необходимото оборудване да се създават едни правила и да се дават едни указания за работа,които към момента са "кухи"...
Както се казва "Пътя към ада е осеян с добри намерения" :mrgreen:
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Полицейска проверка на пътя.

Мнениеот BARETATA » 30 Ное 2014, 21:10

Гледам и чета,явно всички трябва да преминете през поста - Министър - МВР . Само ще вметна,положението е страшно , особено в София. Всеки си кара , кой как си иска,на червено,по телефона,пияни , а кой знае какво карат по колите си . Полицаите, стоят и гледат , и нищоооо , това също е срамота и позор , МВР да гледа и да не прави нищо ... :evil: :evil: :evil: Лично , щяха да ме размажат , виждат полицейски автомобил и си преминават на червено нарочно,показват средни пръсти , няма да коментирам кой и къде , това няма значение , но не може така да продължава.Заповядайте в милата ни столица и гледайте безплатен ЦИРК.
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Предишна

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта

cron