Проблем с квартиранти.

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Проблем с квартиранти.

Мнениеот Мариана » 04 Сеп 2014, 15:11

Здравейте,сблъсках се със сериозен проблем с квартиранти.Обърнах се за помощ към полицията и ми беше отказана всякаква помощ.Имах квартиранти в в мое наследствено жилище.Не плащаха редовно наема си,създаваха проблеми във входа и реших да ги изгоня.Оставиха ми неплатени три наема и ми откраднаха хладилник,печка,пералня и маса. Пуснах оплакване в полицията,посетих кварталния полицай,но от микъде не получих помощ.
Защо полицията не си върши работата и отказва да я свърши,моля да ми отговорите какво да направя и къде да подам жалба.
Мариана
Нов
Нов
 
Мнения: 7
Регистриран на: 04 Сеп 2014, 15:06

Re: Проблем с квартиранти.

Мнениеот dakota_ » 04 Сеп 2014, 15:18

Мариана написа:Здравейте,сблъсках се със сериозен проблем с квартиранти.Обърнах се за помощ към полицията и ми беше отказана всякаква помощ.Имах квартиранти в в мое наследствено жилище.Не плащаха редовно наема си,създаваха проблеми във входа и реших да ги изгоня.Оставиха ми неплатени три наема и ми откраднаха хладилник,печка,пералня и маса. Пуснах оплакване в полицията,посетих кварталния полицай,но от микъде не получих помощ.
Защо полицията не си върши работата и отказва да я свърши,моля да ми отговорите какво да направя и къде да подам жалба.


Полицията няма отношение към вашият случай и не знам защо изобщо сте занимавали полицията с вашия проблем.
Вие сте сключили договор за отдаване под наем на жилище и към договора имате опис на вещите,които сте оставили за ползване в жилището от квартирантите.Описа е неразделна част от договора и на базата на договора за отдаване на жилището под наем и описа на вещите,които са оставени за ползване от квартирантите и това е удостоверено с подпис на двете страни /наемодател-наемател/ подавате жалба до районния съд и на основание ЗЗД си търси правата по договора.
Полицията не се занимава с гражданскоправни спорове и в случая търсите помощ от институция,която не може да ви помогне.
Надявам се този отговор на въпроса ви да ви помогне и да адресирате претенциите си към правилното място!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Проблем с квартиранти.

Мнениеот Мариана » 04 Сеп 2014, 15:26

dakota_ написа:
Мариана написа:Здравейте,сблъсках се със сериозен проблем с квартиранти.Обърнах се за помощ към полицията и ми беше отказана всякаква помощ.Имах квартиранти в в мое наследствено жилище.Не плащаха редовно наема си,създаваха проблеми във входа и реших да ги изгоня.Оставиха ми неплатени три наема и ми откраднаха хладилник,печка,пералня и маса. Пуснах оплакване в полицията,посетих кварталния полицай,но от микъде не получих помощ.
Защо полицията не си върши работата и отказва да я свърши,моля да ми отговорите какво да направя и къде да подам жалба.


Полицията няма отношение към вашият случай и не знам защо изобщо сте занимавали полицията с вашия проблем.
Вие сте сключили договор за отдаване под наем на жилище и към договора имате опис на вещите,които сте оставили за ползване в жилището от квартирантите.Описа е неразделна част от договора и на базата на договора за отдаване на жилището под наем и описа на вещите,които са оставени за ползване от квартирантите и това е удостоверено с подпис на двете страни /наемодател-наемател/ подавате жалба до районния съд и на основание ЗЗД си търси правата по договора.
Полицията не се занимава с гражданскоправни спорове и в случая търсите помощ от институция,която не може да ви помогне.
Надявам се този отговор на въпроса ви да ви помогне и да адресирате претенциите си към правилното място!


Искате да ми кажете,че полицията не се занимава с кражба на вещи от домовете на гражданите :o Откога спряхте да се занимавете с престъпления срещу гражданите и защо прехвърляте "топката" към съда.
Съда не разследва кражби,а полицията,прочетохте ли,че са ми откраднали вещи като хладилник,печка,маса,пералня,оставиха неплатени сметки,наеми. Защо не си свършите работата,а ме прехвърляте към съда?
Мариана
Нов
Нов
 
Мнения: 7
Регистриран на: 04 Сеп 2014, 15:06

Re: Проблем с квартиранти.

Мнениеот dakota_ » 04 Сеп 2014, 15:34

Искам да ви кажа,че навсякъде има адвокати и може да потърсите правна помощ от адвокат.Ще платите 50 лв. и ще ви каже същото каквото ви казвам тук във форума,с тази разлика,че тук пиете вода от извора напълно безплатно...
Избора е ваш какво да направите,ако искате направете път до полицията...ако искате посетете адвокат и заведете дело за неизплатените ви задължения...В хода на делото на базата на описа на оставените вещи ще докажете пред съдията,че липсват тези вещи...вещите може да не са откраднати,може да са задържани от наемателите заради техни претенции към вас.. Това са ваши неуредени договорни задължения,които се решават пред съответния съд...
Може да спорите с мен колкото пожелаете,това няма да ви плати неизплатените наеми,няма да ви плати неплатените сметки....няма да ви върне обратно и вещите,за които твърдите,че са откраднати...
Вие решавате какво ще правите....
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Проблем с квартиранти.

Мнениеот Мариана » 04 Сеп 2014, 15:38

Какъв опис на вещи,аз нямам опис на оставените вещи.Показала съм ги на квартираните пред брокерката,тя видя вещите и пред нея ги пробвахме,че работят.Какъв е този опи неразделна част от договора за отдаване под наем?
Мариана
Нов
Нов
 
Мнения: 7
Регистриран на: 04 Сеп 2014, 15:06

Re: Проблем с квартиранти.

Мнениеот dakota_ » 04 Сеп 2014, 15:46

Какво е това брокер,яде ли се,пие ли се...? Показали сте нещо,че работи пред някой,който на практика е никой...дошъл е да вземе едни пари за едно нищо...
Поне като сте давали пари на брокер,защо не сте потърсили читав човек да ви направи читав договор за отдаване на жилището под наем.Да направите един опис на вещите,които остават в жилището,да се изготви с подпис предал-приел...да се опишат по марки и фабр.номера /ако има такива/ оставените вещи,да се опише в какво състояние се оставят,да се запише в договора,че има опис,който е неразделна част от договора за отдаване под наем на жилището и ред други неща...
Чували ли сте приказката,че плащащия зле,плаща два пъти...
Поставили сте се в ситуация,която е крайно неприятна за вас и дори не съм сигурен,че ако заведете дело в съда ще има резултат във ваша полза...
Вместо да тичате в полицията,затичайте при брокера и го питайте какво лошо му направихте,че не си е свършил работата както трябва...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Проблем с квартиранти.

Мнениеот karakashev_1981 » 04 Сеп 2014, 19:49

Здравейте, Мариана. Никой не прехвърля никакви топки. Човекът в прав текст ви казва, че не сте се обърнала към правилната институция. Подайте жалба до полицията, няма проблем – но тя не разполага със законовият инструментариум, за да ви реши проблемът и реално ефект от цялата работа няма да има никакъв.
Отдаването на жилище под наем за определен срок от време се нарича договор за наем и основно е регулиран в Закона за задълженията и договорите (има и други нормативни актове). Наемът по начало е неформален договор. Писмената форма е необходима не за неговата действителност, а за неговото ДОКАЗВАНЕ. Договори за наем под 1 000 лв. могат да се доказват и със свидетелски показания. Общо взето страните имат широка свобода при определяне на условията и задълженията по договора. Както по всеки договор и тук страните имат права и задължения. Наемодателят се задължава да предостави на наемателя временното ползване на една вещ. Това предоставяне е предмен на задължението му. Срещу това наемателят за задължава да плати цена. Плащането е предмет на неговото задължение. Има много хипотези, варианти и възможности, но давам директно към вашия случай:
Едно от основните задължения на наемателя е да върне вещта в състоянието, в което я е получил или което е уговорено. Какво обаче и как се връща? Наемателят трябва да върне наетата вещ с всички нейни принадлежности – къщата с всички ключове, автомобила с всички резервни части или гуми. Той не може да предлага друга вещ вместо наетата. Нито паричната равностойност на наетата вещ вместо самата нея. Наемателят трябва да върне наетата вещ в добро състояние, респективно в състоянието, в което Е БИЛА ПРЕДАДЕНА, като се вземат под внимание онези похабявания, които следват от нормалното й ползване. До доказване на противното се счита, че наетата вещ е предадена в добро състояние, ако не е бил опис ОПИС при нейното предаване.
Така. Въпросът от фактическо и правно естество, който трябва да реши е вещта в какво точно състояние е предадена и в какво точно състояние е получена. По-горе видяхте, че вещите трябва да са същите, а не други. Е, как кажете ми, ако не направим опис по марка, модел и фабр. номер на вещите, ще разберем, че, аджеба, този наемател ви връща същата печка, пералня и хладилни, а не други или че изобщо не ги връща. Разбирате ли за какво става дума? Дума срещу дума. И какво? Отивате пред съда, вие твърдите едно, той друго и съдията се чуди какво да ви прави. Ами, ще отсъди в негова ползва. Всчико в гражданския, наказателния процес и изобщо в правото подлежи на ДОКАЗВАНЕ. Това е сигурна гаранция срещу злоупотреби.
Така. От тук нататък вие разполагате с искова защита по реда на ГПК. Каква е точно тя и какви са вариантите на действие от ваша страна, няма да ви разяснявам, защото не мисля, че ми е работа. И без това доста неща ви написах. В крайна сметка за това си има адвокати – отидете, дайте му 50, 100 лв. да ви напише една искова молба до съответния районен съд, заплатете си таксата съответваща на претендирания от вас материален интерес и си гонете правата. Но си ги гонете по правилата.

Що се отнася до това, че ви е извършена кражба, то няма как юридически това да е кражба, защото по смисъла на НК, кражба е отнемане на движима вещ от владението на другиго без негово съгласие с намерение противозаконно да я присвои. Владението е фактическо състояние. Към момента на изпълнението на договора за наем владението на вещите (фактическото ползване) е било извършвано от наемателя. В този смисъл няма как да е осъществен състав на кражба, т.е. няма престъпление.

Ако имате въпроси, задайте ги. Аз също съм полицай. Считам, че гореописаният случай изобщо не е за полицията. Не може за вся и всьо да се търси и вика полицията. Разберете, живеем в сложен свят с множество отговорности разпределени между различни институции.
karakashev_1981
Нов
Нов
 
Мнения: 24
Регистриран на: 03 Май 2014, 16:06

Re: Проблем с квартиранти.

Мнениеот karakashev_1981 » 04 Сеп 2014, 20:04

Всъщност единственото, за което се сетих сега е, че можете да ползвате третият човек (брокер или там какъвто е), евентуално като свидетел, но не съм сигурен до каква степен това ще помогне в процеса по доказването и индивидуализирането на вещите. Все пак, успех.
karakashev_1981
Нов
Нов
 
Мнения: 24
Регистриран на: 03 Май 2014, 16:06

Re: Проблем с квартиранти.

Мнениеот Мариана » 04 Сеп 2014, 20:20

Как да пусна жалба като не ми приемат жалбата в полицията,а ме връщат от входа и не я взимат?
Как така да няма кражба като са взели вещи от моя апартамент ? Вещите ги няма,не знам къде са,значи са откраднати от наемателите. Защо да не бъдат повкани в полицията да кажат,защо са ми откраднали вещите?
Полицията не си върши работата по мое мнение и тук също ме прехвърляте към съда,понеже не ви се работи.
Мариана
Нов
Нов
 
Мнения: 7
Регистриран на: 04 Сеп 2014, 15:06

Re: Проблем с квартиранти.

Мнениеот karakashev_1981 » 04 Сеп 2014, 20:23

Не ви прехвърлям никъде. Подавайте жалби, където решите. Оправяйте се както можете. Аз обясних каквото можах.
karakashev_1981
Нов
Нов
 
Мнения: 24
Регистриран на: 03 Май 2014, 16:06

Следваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта