С колко промила алкохол може да се шофира?

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

С колко промила алкохол може да се шофира?

Мнениеот Енчев » 14 Юли 2014, 16:13

Здравейте господа полицаи.Попаднах на тази тема в този сайт http://www.police.ba4ka.com/viewtopic.p ... 0&start=17
Нямам регистрация в сайта и не виждам смисъл да се регистрирам,нивото ми се струва прекалено ниско в сравнение с този сайт.
С две думи въпроса ми е,като на обикновен шофьор,който си вади хляба честно и почтено с камион и съм постоянно на път.
Подлежа ли на санкция,ако на пътя ме спре полицейски патрул,покани ме да бъда проверен с техническо средство за алкохол и показанието на рехническото средство е под 0.5 промила ?
Сподлелям моето мнение,за да знаете какво мисля по въпроса. Мисля,че не подлежа на санкция при показание на техническото средство под 0.5 промила.
Спиран съм от патрул на КАТ,пробван съм за алкохол,показвало ми е 0.3 промила и не ми е налагана санкция,просто катаджията ми показа уреда,попита ме добре ли се чувствам и след като му казах,че съм наистина употребил алкохол - бира "Ариана" радлер и се чувствам добре,върна ми документите,пожела ми лек път и проверката приключи!
В темата,за която пуснах линк,потребител "MSG" не спира да твърди,че водачи с акохол под 0.5 промила подлежат на санкция. Чета,че в темата ваши колеги катаджии опонират и обясняват,че водачи с показание от дрегера под 0.5 промила не се санкционират.
Енчев
Нов
Нов
 
Мнения: 8
Регистриран на: 28 Юни 2014, 20:53

Re: С колко промила алкохол може да се шофира?

Мнениеот dakota_ » 14 Юли 2014, 17:51

Енчев,казвал съм го и друг път,по други поводи.Не всеки,който облича униформа,препасва каиш и размахва палка на улицата,познава законите и нормативната база в МВР. Има много каишковци,които са прости като кантонерски петли. Много хора в униформи са помислили,че като са облекли униформите и са хванали Бога за шлифера... В повечето случаи това са хора,които избиват комплекси за малоценност.В реалния живот са кръгла нула,но в униформата гледат да компенсират и да се правят на познавачи на закони,тълкуватели на съдебни решение...с една "Пенкилери"... Такъв човек е посочения от теб "MSG"... Преди време и с мен се е опитвал да спори по отношение на това,какво е трудова злополука /ако се разровиш сайта с темата,ще видиш как протича спора/ некомпетентен човек,с ниска правна култура. Не знаех,че му липсва и възпитание и може да падне толкова ниско,че да продължава да спори с колегите от форума на police.ba4ka.com.
Сега по съществото на въпроса ти:

Управлението на ППС с концентрация на алкохол под 0.5‰ не представлява нарушение на разпоредбите на ЗДвП и не следва да се санкционира дори по общата разпоредба на чл.185 пр.1 от ЗДвП.
Критерия за въздействие на алкохола върху водач също е определен от законодателя,който е инкриминирал това деяние в случаите,в които концентрацията на алкохол надвишава 0.5‰.Под тази норма законодателят е приел,че деянието е несъставомерно,тъй като конкретния водач не се намира под въздействието на алкохола.


Това е извадка от съдебното решение,с което е отменено издаденото НП и водача на МПС с показание под 0.5 промила е бил санкциониран!
При показание на уреда под 0.5 промила не се носи административнонаказателна отговорност и не се съставя АУАН от контролния орган.
Когато бъде съставен такъв АУАН,контролния орган нарушава ЗДвП,същото важи и за административнонаказателния орган,ако издаде НП в тази връзка... Виждаш,че НП пада в съда,като незаконосъобразен акт.
Няма да ти издам голяма тайна,че както има неграмотни актосъставители,така има и доста неграмотни хора занимаващи с административнонаказателна дейност.
За това има и съдебен контрол и съда преценявайки и оглеждайки от всички страни съответния казус,излиза с решение,като потвърждава или отхвърля НП /в случая съда правилно е отменил издаденото в противоречие на закона НП/
Моя съвет е,когато си в качеството си на водач на МПС,да не употребяваш алкохол и при проверка показанията на дрегера да сочат "0.00",не защото ще те санкционират,ако показанието на дрегера е под 0.5 промила,а защото при настъпване на ПТП с твое участие и показание на дрегера,че си употребил алкохол,макар и под 0.5 промила,ще си създадеш излишни затруднения със застрахователите и излишни явявания по дела ! Желая ти никога да не участваш в ПТП и никога да не ти се налага да ползваш обезщетение от застраховки :)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29


Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 38 госта