Отенаха ми разрешителното за оръжие.

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Отенаха ми разрешителното за оръжие.

Мнениеот Анатоли » 09 Юли 2014, 15:57

Здравейте,въпроса ми към вас е какво да направя да си върна незаконно взетото разрешително за оръжие.
Обстановката е такава,че се развеждам с жена си и да има екшън жена ми заведе дело за домашно насилие.Осъдиха ме да не я доближавам на 150 метра.Не съм умрял да я доближавам,но вчера ме повика кварталния и докато чаках да ме приеме излязоха две ченгета качиха ме в една патрулка и от дома ми ми взеха личния пистолет.Работя с това оръжие като охрана и без оръжие,ще ме изгонят от работа.
Дадоха ми заповед от началника на полицията,отидох да говоря с него и да си поискам обратно оръжието,но без да ме изслуша докрай ме изгони и каза,че оръжие ще гледам само на снимка.Какво ще ме посъветвате да направя срещу това беззаконие? До момента полицията обслужва жена ми,мен ме третират като куче.Кварталния преди няколко месеца си позволи да ме лови за гушата и да ми съска в лицето.Предложих му да си съблече униформата и да се срещнем някъде да се изясним,но е страхливец.Как да се защитя от полицейския произвол срещу мен?
Анатоли
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Юли 2014, 15:46

Re: Отенаха ми разрешителното за оръжие.

Мнениеот Lord » 09 Юли 2014, 16:18

Ами да беше отворил закона и щеше да си отговориш сам на въпроса:

ЗАКОН ЗА ОРЪЖИЯТА, БОЕПРИПАСИТЕ, ВЗРИВНИТЕ ВЕЩЕСТВА И ПИРОТЕХНИЧЕСКИТЕ ИЗДЕЛИЯ

Чл. 58. (1) Разрешения за придобиване и/или съхранение на взривни вещества и пиротехнически изделия, разрешения за придобиване, съхранение и/или носене и употреба на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях не се издават на лице:
1. (изм. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) което не е навършило 18 години;
1а. (нова - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) което няма завършено основно образование - когато то кандидатства за издаване на разрешение за придобиване;
2. което е осъждано за умишлено престъпление от общ характер или срещу него е образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер;
3. за което е получено уведомление по чл. 182, ал. 2, т. 2, буква "б" или по чл. 221, ал. 6, т. 2 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс;
4. което страда от психическо разстройство;
5. което през последните три години задължително е настанявано в лечебни заведения по глава пета, раздел II от Закона за здравето или е лекувано за употреба на наркотични вещества;
6. (изм. - ДВ, бр. 53 от 2014 г.) което през последните три години два или повече пъти е настанявано в заведение за отрезвяване;
7. което през последните три години три или повече пъти е нарушавало обществения ред, за което са му налагани административни наказания;
8. спрямо което през последните три години са налагани мерки за защита по Закона за защита от домашното насилие;
9. което не е преминало курс за безопасно боравене с огнестрелно оръжие, в случаите когато то кандидатства за издаване на разрешения за носене и употреба на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях;
10. което няма основателна причина - самоотбрана, ловни цели, спортни цели, културни цели, колекциониране, която по несъмнен начин обосновава издаването на разрешение.
(2) Малолетно и непълнолетно лице може да употребява оръжия и боеприпаси само на стрелбище с учебна или спортна цел и само с писмено съгласие на законните му представители и под ръководството на правоспособни инструктори или треньори.
(3) Физическо лице може да употребява огнестрелно оръжие и боеприпаси за него без разрешение за носене и употреба само на стрелбище с учебна или спортна цел под ръководството на правоспособен инструктор или треньор.
(4) Не се издава разрешение за употреба на лица, които нямат необходимата квалификация и придобита правоспособност за безопасност на труда при взривни работи и при работа със сценични пиротехнически изделия от категория Т2, други пиротехнически изделия от категория Р2 и фойерверки от категория 4.
(5) Условията и редът за провеждане на курсовете по ал. 1, т. 9 се определят с наредба на министъра на вътрешните работи. Когато курсовете за безопасно боравене с огнестрелно оръжие се провеждат от МВР, се събира такса в размер, определен с тарифата по чл. 12.
(6) Физически лица, които не са навършили 18 години, не могат да придобиват и носят неогнестрелно оръжие.


Т.е. най-рано след 3 години от датата на заповедта, с която ти е наложена мярката по ЗЗДН може да се опиташ да получиш отново разрешително.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Отенаха ми разрешителното за оръжие.

Мнениеот dakota_ » 09 Юли 2014, 16:30

Точно така,още в съдебното решение,с което е осъден и са му наложили съответните ограничения,съда е издал заповед на основание чл.5,ал.1 т.3 от ЗЗДН да му бъде иззето оръжието и разрешителното за носене на оръжие."Началника на полицията",който в случая е Н-к на РУП е изпълнил заповедта на съответния съд...
Поздравявам "кварталния",че така добре е организирал изземването на оръжието ;)
С риск да направя леко отклонение,ще кажа на "Анатоли",че "кварталния" едва ли е страхливец,но помиярите,които тормозят физически и психически семействата си,са абсолютни страхливци и умират от страх да си решат по цивилизован и човешки начин семейните проблеми и да не се стига до намесата на полиция и съд да разрешават личните си драми!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Отенаха ми разрешителното за оръжие.

Мнениеот Анатоли » 09 Юли 2014, 16:37

Господа полицаи,гарван на гарван око не вади и знам,че всички се поддържате един друг.Има нарушение на закона.Делото още не е приключило,аз жаля решението на районния съд и решението не е окончателно.Оръжието ми е взето незаконно от начланика на полицията.
Анатоли
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Юли 2014, 15:46

Re: Отенаха ми разрешителното за оръжие.

Мнениеот dakota_ » 09 Юли 2014, 16:42

Анатоли написа:Господа полицаи,гарван на гарван око не вади и знам,че всички се поддържате един друг.Има нарушение на закона.Делото още не е приключило,аз жаля решението на районния съд и решението не е окончателно.Оръжието ми е взето незаконно от начланика на полицията.


Не се опитвай да разбираш от право и не се опитвай да даваш акъл! За акъл идваш,акъл даваш,а ако си имал акъл в главата няма да се докараш до този хал...
Издава се заповед за незабавна защита и тази заповед не подлежи на обжалване! Заповедта се изпраща служебно до съответното РУП и Н-ка на РУП взима отношение по изпратената заповед!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Отенаха ми разрешителното за оръжие.

Мнениеот dsuzunov » 09 Юли 2014, 18:35

Интересно, защо "ревеш" в полицейски форум, при все, че ограничението и всички последващи от него мерки са постановени от съда! Що не потърси форум, в който пишат съдии, та там да си излееш мъката, а скачаш срещу нас.
Изводът е, че ще трябва да си търсиш друго поприще в следващите три години, за което не се изисква носене на оръжие.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Отенаха ми разрешителното за оръжие.

Мнениеот osata » 09 Юли 2014, 19:28

Ако не се лъжа вече е забранено да се извършва "въоръжена охрана" с лично оръжие, а само със служебно от съответната охранителна фирма съгласно ЗЧОД.
Реално, затова се казва "лично оръжие", а не служебно.
И аз не разбирам, съдът постановява, а полицаят виновен. А като каже някой "свали униформата"..... как да осъзнае, че полицаят в униформа представлява държавата и не е нужно да е най-силният в държавата.
Аз си мисля, че и след 3 години няма да види разрешително, ако началника на РУП знае за заплахите и заканите към полицейски служител.

Анатоли - един съвет ти давам - по-леко с агресията. Твърдиш, че у вас си нямал проблеми с жена си, а дори при обикновена спънка си заплашвал кварталния. И не си мисли, че дори да си по-силен физически от кварталния, дори да си по-силен от всички полицаи в районното, няма така сам да си докараш беля, която никой друг не може да ти докара. Умната, и приеми фактите.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Отенаха ми разрешителното за оръжие.

Мнениеот Анатоли » 09 Юли 2014, 21:33

Постависе,ако можеш на моето място.Отиваш в полицията след поредната жалба на жена ти,че я тормозиш без да я тормозиш.Може ли кврталния да те хване за гушата и да ти каже,че му е писнало от боклуци като мен и ще ми смачка физиономията.Предложих да се пробваме някъде навъм,без униформа да пробва да ми смачка физиономията.Не съм му казал,че за мен той боклук,щом ме лови за гушата и не си владее агресията.Отивам при началника в управлението като човек да го питам с какво право ми взимат разрешителното.Вместо да обясни човешки ме нахока и ми каза,нещастник,няма да видиш разрешително,ще гледаш оръжие на снимки и по телевизията.Във форума бях наречен помияр,изобщо вие сте ставате агресивни от едно питане.
Как така може да има заповед,която не може да се обжалва? Какви са тия закони да не може да обжалвам заповед ?
Анатоли
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Юли 2014, 15:46

Re: Отенаха ми разрешителното за оръжие.

Мнениеот dakota_ » 09 Юли 2014, 21:47

Даже и през ум не може да ми мине да се поставям на твое място! Не се опитвай да ни вербуваш,не се прави и на жертва,друг е жертвата и е потърсил закрила от агресията ти!
Хубаво е,че признаваш,че си тормозил жена си,щом си се разпознал сред помиярите...определих като помияри само хора,които посягат да бият и тормозят семействата си...
Малко ти е това с "кварталния",понякога една добра профилактика в управлението върши чудеса,но вече сме демокрация и за това има ЗЗДН,защото "кварталния" няма право да си свали каиша от панталона или да вземе една гьостерица,да ти вдигне камизолката и да те спука от бой...Да видим после ще биеш ли жена си или ще бъдеш памук шушне в кошница...Сега занимавате съда с дела,забрани...губене на време на полицията,вместо да те "маркира" колегата и да ти дойде акъла в главата...Ако си ми в района,ще видиш разрешително за носене на оръжие през крив макарон...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Отенаха ми разрешителното за оръжие.

Мнениеот osata » 09 Юли 2014, 21:54

ЗЗДН - закон за защита от домашно насилие - http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135501151 .
Там пише за "заповед за незабавна защита", как и в какъв срок се издава.
Като напишеш в Гугъл - "заповед за незабавна защита" ще откриеш много ситуации, случаи на "циркаджийство" и злоупотреба с този закон в някои семейства, но както ти написаха колегите - когато дойде документа от съда, веднага се взема отношение, още повече след издънката в Лясковец.
За действията на кварталния - не можем да коментираме, защото не сме били там, за думите на началника на районното - също.
На мен обаче ми стана любопитно - как така една жена ще подава жалби, без да е имало никакъв повод, инцидент и т.н.?
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52


Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 45 госта