Въпрос за Акт

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Въпрос за Акт

Мнениеот dakota_ » 28 Юни 2014, 21:16

Енчев написа:Здравейте,позволете да ви задам и аз един въпрос и ако може да не ме упреквате за грешките ми.
Вадя си хляба като шофьор,прекарвам дървени трупи.Случката е такава,камиона е с полуремарке и както го бях натоварил и карах,нa един завой ми се наложи да бия спирачки заради велосипедисти,които видях при навлизане в завоя да карат един до друг.Разпиляха се дърва по пътя,сгънаха и една пътна табела,слязох да видя какво става и в това време една жена с автобила си не успя да спре и си спука бронята в едно от дърветата.През това време аз успях изтичам назад да спра движението да не пострадат и други колеги.Дойде полиция,написа ми един голям акт.Въпроса ми е колко ще ми струва в пари това нарушение?


Енчев,положението не е много розово.Като пари не са много,около 5-6 кубика дърва по цени на дребно ;) около 300 лв. ще олекнеш...работата намирисва и на лишаване от правоуправление за поне три месеца...
Първо си карал с несъобразена скорост и неукрепен товар,втори си предизвикал и ПТП...материални щети...
Добре беше да препишеш от АУАН какво са описали колегите за да сме по-точни,но и така мисля,че става ясно какво се е случило...
Хубавото в случая е,че няма пострадали хора... Занапред умната,че с вашата работа винаги сте с единия крак в затвора,а с другия в...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Въпрос за Акт

Мнениеот Енчев » 28 Юни 2014, 21:56

Не думай за лишаване,за какво да ме лишат няма жертви,пробваха ме за алкохол,нулево показание.Почистих пътя,дойдоха колеги и помогнаха да натоварим дървата. Предложих да платя бронята на жената,катаджията не позволи да вадя пари на пътя.Има ли вариант да поискам от КАТ голяма глоба,но да не ми взимат книжката? Ще ти бъда много благодарен за съветите.
Енчев
Нов
Нов
 
Мнения: 8
Регистриран на: 28 Юни 2014, 20:53

Re: Въпрос за Акт

Мнениеот osata » 28 Юни 2014, 22:13

Зависи по кой член ти е написан акта. Цитирай го тук.
А иначе, и да те лишат, можеш да обжалваш в съда. Примерно първо нарушение, обезопасил си движението, почистил си пътя, свидетели ще заведеш, вадиш си хляба като шофьор, семейството чака на теб и т.н., хващаш един адвокат и да помага. И другия път като ти товарят трупите....
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Въпрос за Акт

Мнениеот dakota_ » 28 Юни 2014, 22:53

Енчев написа:Не думай за лишаване,за какво да ме лишат няма жертви,пробваха ме за алкохол,нулево показание.Почистих пътя,дойдоха колеги и помогнаха да натоварим дървата. Предложих да платя бронята на жената,катаджията не позволи да вадя пари на пътя.Има ли вариант да поискам от КАТ голяма глоба,но да не ми взимат книжката? Ще ти бъда много благодарен за съветите.


Вариантите са два,според какво пише в АУАН може наред с паричната санкция,да те лишат и от правоуправление /най-вероятно/,може и да минеш само с парична санкция...
Нямаш избор,виновен или не,ще жалиш акта щом си храниш семейството с превоз на дърва... Изчакай да излезе наказателното постановление,колегата по-горе е споменал за посещение при адвокат.Огледайте добре НП,има някои неща,които са много важни и трябва да отговарят точно на ЗДвП и изискванията на ЗАНН... Жалете НП,от една страна да печелиш време да си вършиш работа... докато дойде датата за гледане на делото,ще е минал м.септември...Според зависи,има още една инстанция за обжалване,ще дойде зимата...Поне няма да имаш престой няколко месеца,а зимата и да те лишат,ще я избуташ някак...
Ако пък минеш само с глоба е добре дошло за теб.... Има и вариант НП да падне изцяло в съда и да останеш "сух" от цялата работа...Всичко зависи от това как е написан АУАН и как е издадено НП...
При всички положения окачвай обецата на ухото,че това с неукрепения товар е сериозна работа.Желая ти късмет.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Въпрос за Акт

Мнениеот dsuzunov » 29 Юни 2014, 09:41

Енчев, много точно бе наблегнато на укрепване на товара. Независимо от това, кой те товари, ти носиш отговорност за това, което е в каросерията и за укрепването му. Преди години, в бившите СПТУ по автотранспорт се изучаваше като учебна дисциплина "Превоз на товари". Там се учехме как да подреждаме и укрепваме товара. Преподаваше ни инженер физик и много често наблягаше, че правилното подреждане на товара е изключително задължение на шофьора.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос за Акт

Мнениеот Енчев » 29 Юни 2014, 10:49

dsuzunov написа:Енчев, много точно бе наблегнато на укрепване на товара. Независимо от това, кой те товари, ти носиш отговорност за това, което е в каросерията и за укрепването му. Преди години, в бившите СПТУ по автотранспорт се изучаваше като учебна дисциплина "Превоз на товари". Там се учехме как да подреждаме и укрепваме товара. Преподаваше ни инженер физик и много често наблягаше, че правилното подреждане на товара е изключително задължение на шофьора.


Колега,дано не се сърдиш,че ти казвам колега,но и аз съм с техникум по автотранспорт,даже съм завършил и Технически в Русе по специалност ДВГ,на 51 год. съм.Започнах като Н-к на работилница,90-те години се принудих да купя камиони и да се блъскам за хляба.
Ти ще ме разбереш пострадах.Товара беше добе подреден и укрепен,но при рязкото натискане на спирачката да не отнеса единия велосипедист,камиона се усука,тресчотката на единия колан изпуска,трупите огънаха задната климия и се пръснаха на платното.
Щях да напиша и в акта какво са писали,но не се чете от индигото.Сигурно ще трябва да ходя в КАТ да търся четлив екземпляр,защото и адвоката няма да може да го прочете,а ако ме накажат с лишаване ще го жаля.
Мисля да отида до Н-ка на КАТ да питам,ако може максимална глоба да ми определи,но да не ме лишава.
Ако не може,здраве да е,ще си изтърпя наказанието.
Благодаря ви,за съветите,dakota_,ако успея да проточа нещата до зимата ще е добре,тогава имам по-малко работа и ще ми е по-лесно.Поздрави.
Енчев
Нов
Нов
 
Мнения: 8
Регистриран на: 28 Юни 2014, 20:53

Re: Въпрос за Акт

Мнениеот osata » 29 Юни 2014, 10:56

Ти си един от малкото, които едва ли не приемат вината си, въпреки, че си положил всички усилия и за укрепване на товара, и за предотвратяване на ПТП, но казваш "готов съм да платя".
Още в понеделник отивай в КАТ (докато не са издали наказателното постановление), изискай среща с някой началник, обясни какво желаеш, смятам, че в случая и двете страни печелят - ти няма да си лишен, а държавата ще получи по-голяма сума от глобата.
Успех.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Въпрос за Акт

Мнениеот dsuzunov » 29 Юни 2014, 12:08

Щом сме в кабината (не в купето), сме колеги.
Това, като лирическо отклонение. По въпросите за административно-наказателната дейност, виж какво ти пишат колегите. Аз съм шофьор по професия, и гледам на казуса като такъв. От страна на Закона обаче, нещата стоят другояче.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос за Акт

Мнениеот dakota_ » 29 Юни 2014, 14:28

Енчев написа:
dsuzunov написа:Енчев, много точно бе наблегнато на укрепване на товара. Независимо от това, кой те товари, ти носиш отговорност за това, което е в каросерията и за укрепването му. Преди години, в бившите СПТУ по автотранспорт се изучаваше като учебна дисциплина "Превоз на товари". Там се учехме как да подреждаме и укрепваме товара. Преподаваше ни инженер физик и много често наблягаше, че правилното подреждане на товара е изключително задължение на шофьора.


Колега,дано не се сърдиш,че ти казвам колега,но и аз съм с техникум по автотранспорт,даже съм завършил и Технически в Русе по специалност ДВГ,на 51 год. съм.Започнах като Н-к на работилница,90-те години се принудих да купя камиони и да се блъскам за хляба.
Ти ще ме разбереш пострадах.Товара беше добе подреден и укрепен,но при рязкото натискане на спирачката да не отнеса единия велосипедист,камиона се усука,тресчотката на единия колан изпуска,трупите огънаха задната климия и се пръснаха на платното.
Щях да напиша и в акта какво са писали,но не се чете от индигото.Сигурно ще трябва да ходя в КАТ да търся четлив екземпляр,защото и адвоката няма да може да го прочете,а ако ме накажат с лишаване ще го жаля.
Мисля да отида до Н-ка на КАТ да питам,ако може максимална глоба да ми определи,но да не ме лишава.
Ако не може,здраве да е,ще си изтърпя наказанието.
Благодаря ви,за съветите,dakota_,ако успея да проточа нещата до зимата ще е добре,тогава имам по-малко работа и ще ми е по-лесно.Поздрави.


Наборе,акта ще го оправиш не се съмнявам.Дори да има задължително лишаване,може да ти се наложи най-ниската санкция за срок от един месец,поне ще починеш малко. Задължителна среща с Началника,който ще издава наказателното постановление,разбран човек си,няма да имаш проблеми. Да нямаш някой камион ГАЗ 66.. трябва ми акъл за смяна на двигателя с двигател от Болгар...Подготвил съм почти всичко,трябват ми някои насоки за съединителя... Прочетох,че си инженер,началник на работилница си бил...приемам всякакви съвети :)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Въпрос за Акт

Мнениеот Енчев » 01 Юли 2014, 17:18

Благодарности към всички,които се включихте със съвети.Оправих с мои средства счупената пътна табела,Днес отидох в КАТ и след среща с един от заместниците,положението е почти както ми го описа dakota_.Началника ме изслуша,запозна се с акта,видя снимки на оправената от мен табела и отсече,че глобата ми ще бъде към 300 лв. и един месец лишаване,просто по закон не може да се избегне лишаването.Доволен съм от резултата :) Излезе ли глобата,ако е така,плащам,оставям книжката в КАТ и един месец почивка :) Поздрзви.
Енчев
Нов
Нов
 
Мнения: 8
Регистриран на: 28 Юни 2014, 20:53

ПредишнаСледваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта