Относно запис от камера

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Относно запис от камера

Мнениеот dsuzunov » 20 Юли 2014, 15:20

кпц написа:
dsuzunov написа:Такъв коментар,ако е направен от адвокат, бих го приел.
Но от полицай....

Колега Узунов, напиши, моля те, какво не приемаш? Нека обсъдим! В спора се ражда истината. Ще бъде полезно за форума, гражданите, даже и за адвокатите.

Не съм юрист и за това няма да използвам юридическите термини.
Правото, от гледна точка на пострадалия от престъпление, не винаги отсъжда "право". Много често, решението на прокурора не удовлетворява потърпевшия, още по-малко нас, участващите в разследването. Същото се отася и до съдията.
Случвало се е, извършителя да е "закован" с най-малко три вида следи, в това число дактилоскопни, но при липса на вещите, съдът да приеме, че е доказано присъствието му на местопрестъплението, но не и самото извършване
В този случай, на човек му се приисква да вземе нещата в свои ръце. И сам да попадне по ударите на закона.
По повод коментара ми преди това ще ви разкажа следното:
Участвам като експерт в разпознаване. Извършва го РП от Икономическа за пръв път. Адвокат на заподозряния е бивш колега, бивш следовател. Поздравихме се и той подметна:
-Дойде време да застанем от двете страни на барикадата!
Отговорът ми към него беше:
-Аз не съм променял позицията си и не смятам да го правя!
Та, това имам впредвид - че с коментара си по-горе, изразявате мнение на човек стоящ от другата страна на барикадата.
Нищо лично, просто, изразявам мнение.
Пиша от телефона и ще ми простите грешките,моля.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Относно запис от камера

Мнениеот dakota_ » 20 Юли 2014, 16:47

Манчо написа:Искаш да кажеш,че за казана за варене на джибри е могло да пусна жалба и кварталния ме е излъгал,че ще ме глобят? Остави ме без думи за вашата работа. Сега да ти кажа,аз съм нормален,не крада,не влизам по чужди къщи и понеже съм човек съм постъпил като нормален човек да си обзаведа вилата и да не разкарвам с ремарке покъщнината си напред и назад.Нормално е и вие да си вършите работа и да ловите крадците. За казана няма да простя на кварталния за лъжата!


Могло е да пуснеш жалба за казана,но каква файда като пуснеш жалба... Вместо да се докарваш до положение да пускаш жалби,че са те окрали, по добре вземи мерки и се оборудвай да сведеш до минимум шанса да проникнат във вилата ти... Аз живея почти целогодишно на вилата си,прибирам се само да презимувам в града...вилата ми е заприличала на затвор,решетки на прозорците,железни врати,допълнително имам монтирани едни механични "ключалки",комшиите "англичани" казват на такава ключалка "мандал",ако не знаеш къде да пипнеш да се вдигне мандала,няма влизане,трябва да изкъртиш вратата с касата..имам и СОТ,местните апаши знаят,че ще ядат голям кол,ако се открадне нещо и пак не съм спокоен...
Няма да те лъжа,с пръдня боя не се прави... По вилните зони и по селата сме развели белия байрак...не може да се справим с кражбите и не може да научим кака Мара и бай Иван да се пазят и да мислят по въпроса за самоохрана. Много кметове на места сложиха охранителни камери по възлови точки в селата.Издават се забрани след 22:00 часа да не се излиза с каруци... Сключват се застраховки срещу кражби,където може се сключва договор за охрана със СОТ... Трябва по-висока култура в посока на личната сигурност и опазване на собственото имущество...Като чуеш,че в съседа ти има странни шумове,не се обръщай на другата страна,а светни,покажи се,огледай има ли нещо подозрително и ако трябва се обади в полицията...това първо е уважение към съседа ти и е помощ за полицията да си свършим и ние работата...
Това е положението с кражбите...има ли жандармерия в твоето населено място и краде ли се,откакто жандармерията излезе да бори битовата престъпност ;)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Относно запис от камера

Мнениеот кпц » 20 Юли 2014, 16:50

karakashev_1981 написа:За видеозаписите съм чувал, че единствено валидно доказателство, което съдът кредитира са тези, които са направени със СРС. Всичко друго е под съмнение за манипулация и неистинност от съда. И с основание....

Уважаеми Каракашев, не бъди черноглед! Видеозаписите са валидно доказателство, не само когато са продукт на СРС. Трябва обаче правилно да се приобщят към останалата доказателствена маса, както вече писах, често по реда на 159 НПК. Съмнението за манипулация и неистинност лесно се опровергава чрез експертиза.
За това свидетелства и вече обилната и константна съдебна практика, която винаги ги приема, ако са включени в делото по реда на НПК. Тази практика е явна и безплатно достъпна в правно- информационните системи на Мрежата за предаване на данни /Интранет/ в МВР.
Понякога с такива доказателства се оборват и незаинтересовани свидетелски показания, което ги прави още по-ценни : "Съдът не дава вяра и не кредитира с пълно доверие показанията и на последните трима свидетели , тъй като макар и същите да са незаинтересовани от изхода на делото. Техните показания изцяло се оборват и опровергават от видеозаписите от охранителните камери през процесната вечер, които са били приобщени като веществени доказателства по делото, както и от заключението на видеотехническата експертиза на горепосочените два компакт диска." Това е част от влязла в сила присъда по НОХД 127/2009г. на РС Ст. Загора http://www.osstz.com/reshenia/ND/2009/0 ... 7a2109.htm
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Относно запис от камера

Мнениеот karakashev_1981 » 20 Юли 2014, 17:24

Не съм черноглед, просто казвам какво съм чувал, без да имам претенции за експертно мнение и т.н. Не съм пряко заинтересуван дали ще се ползва или не като доказателство определен запис. Просто гледам да си свърша работата, ако мога. Прав си, че вече има много съдебна практика, която трябва да се види. Съгласен съм с изложеното от теб, само че то има свой контекст. Аз говорих за друго. Че записите могат да се кредитират от съда, ако се връзват с всичко останало по делото – например има самопризнания, има намерени вещи, описан е начина на извършване от крадците и т.н. Тогава записът може да се кредитира от съда (и то пак зависи от качеството му) като допълнение, което да подкрепя и доизяснява фактите, а не да им противоречи. С две думи – ок, ще приобщим записите, но трябва и още много неща да се свършат. Сами по себе си те не вършат работа. Всеки случай е сам отделен за себе си и няма такъв, който да е напълно еднакъв с друг. Затова трябва да се преценява конкретно.
karakashev_1981
Нов
Нов
 
Мнения: 24
Регистриран на: 03 Май 2014, 16:06

Re: Относно запис от камера

Мнениеот Манчо » 21 Юли 2014, 23:21

Последни новини по моя случай със записите.Днес окръжния прокурор потвърди решението на районния прокурор и с една дума ме отряза за записите като доказателство.Няма да се образува следствие срещу ромите на записа и всичко си остава както е било.Ще влизат,ще крадат и ние с вилните имоти ще се молим за милост полицията да си свърши работата и да лови крадците. Ако аз утре хвана и пребия ромите,ако ги хвана в имота си,ще се събере една камара доказателства и ще ме осъдят.
Предмета на кражба бил с малка цена,но при мен са над 8 кражби и възмездие няма.
На кого да ловя вяра,на това,което ми се казва да си търся правата или на другото да се моля на "дървен господ"? Май последното ще излезе най-вярно. Аз си мислех,че живея в европейска държава и полицията като иска европейско заплащане,ще предложи и европейско качество. За това с тази ваша работа никога няма да може да ме убедите,че заслужавате по-високи заплати от тези,които получавате в момента,а даже и те са ви много.
Манчо
Нов
Нов
 
Мнения: 9
Регистриран на: 17 Юни 2014, 22:42

Re: Относно запис от камера

Мнениеот cripti » 22 Юли 2014, 08:17

Със сигурност съм "noob" в правото, но мисля, че прокуратурата не е в МВР, и понеже са ти отказали от там нещо и всички полицаи са ...... Относно заплатите няма да коментирам, и аз съм на твоето мнение, трябва рязко да се намалят, повече от 400 500 лв заплата не ни трябва всичко нагоре е глезотия.
cripti
Нов
Нов
 
Мнения: 25
Регистриран на: 31 Май 2014, 19:21

Re: Относно запис от камера

Мнениеот osata » 22 Юли 2014, 08:43

Манчо, аз винаги съм разказвал случая, пак ще го разкажа. 2-3 момчета разбиват 12 автомобила на един паркинг, крадат каквото има вътре, и отивайки към заложна къща в 03.00 часа ги спират полицаи и ги задържат с крадените вещи. В последствие обаче, от тази прокуратура (която няма нищо общо с МВР, един прокурор взема над 1500-2000 лв и разни други премии, особено преди години 13,14,15 заплата :) ) образуват всяка кражба от 12-те автомобила като отделна, изведнъж се оказва, че е ниска стойността на всяка отделна кражба ( само 12 счупени стъкла по него време бяха 600 лв, но едно стъкло само 50 лв) и прекратиха производството.
Хайде от този случай ми кажи, полицаят на улицата със 8000лв годишна заплата ли е виновен, или прокурора с 25000лв годишна заплата?

А и ти сам каза - кварталният на границата, предполагам, че ако отидеш в районното управление и се срещнеш с началника, ще се окаже, че в твоето село патрулен автомобил не минава, защото няма хора, няма автомобили и няма бензин.
Аз също имам една къща на самият център на едно село, никой не живее в нея, но след като откраднаха и "чешмите", вече никой не влиза да краде :) . Имах амбициите преди време да я стегна и да си я направя лятна вила, но се отказах, след като виждам как нараства популацията на една част от населението. Въпреки, че познавам и началника на обслужващото районно, и инспектора и т.н. съм наясно, че патрул през моето село по график никога няма да има, а това подпомага възможностите на крадците.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Относно запис от камера

Мнениеот Манчо » 22 Юли 2014, 09:39

Моето не е село,на 2-3 км от града е вилна зона.Преди живееха доста хора тук,сега са по-малко.Направихме хубави вили и сега няма спасение от крадци.Кварталния беше на границата,сега е тук,но файда от него няма.dakota_ ме беше попитал има ли жандармерия,има жандармерия и големия майтап в случая,че се пръскат пари за нищо. Едни младежи в униформи в една "Нива" по цял ден се чудят какво да правят и къде да приседнат на сянка. Има едно кафе в началото на вилната зона до пътя,там патрулират. Аз съм офицер от резерва на БА,пенсионирах се като Нач. на ВАРР /авиационна ремонтна работилница/ свикнал съм всичко да е организирано и точно и всеки да си гледа работата. За жандармерията мога да кажа,че са ми колеги,защото повечето са военни,но няма никаква дисциплина и ред в работата им и цари анархия!
Тия момчета не са обучени,нямат подготовка,нямат организация,нямат познания да се занимават с тази работа. Сложилi са ги да плашат гаргите и с това се справят. Обаждаме се и подаваме сигнал,че се извършва кражба,пристигат с включена сирена,от километри се чува сирената,кой е луд да стои и да чака да го хванат.Пускат сирената за да избягат крадците и да нямат ангажименти с тях.
Твоя пример с колите и стъклата е съвсем друг,при мен съм снинал крадците,виждат се лицата и пак няма доказателства. Сега остава да ми заведат дело да ме осъдят,че съм ги набедил за крадци и да ме осъдят.
Казвам ти,че няма осъден крадец от вилната зона,няма заловени крадци,не се работи както трябва по тези места и собствениците на такива вили сме потърпевши.Не мога да зарежа вила на 2 етажа и половина и да я оставя да я разрушат. Това не е решение,това е бягство,утре ще влязат по градовете и пак трябва да бягаме. Какъв е смисъла да има назначен квартален на този район? Съвсем сериозно питам,може да има една деловодителка да приема жалби за статистически отчети и толкова. За какво изкараха жандармерия да се бори с кражбите,а не изпратиха жандармерията да пази границата.
Какъв е смисъла хората да подват жалби в полицията,щом нищо не може да се направи.
Ще ми пише някой какви права имам,но аз ги имам на книга,а иначе ги нямам.Направих всичко каквото можах,тиочах навсякъде и нищо. Не се сърдете като казвам,че парите са ви много,за тази работа в момента наистина са много пари и дано не се сещат да ви вдигат заплатите,че това ще са пари хвърлени на вятъра.
Манчо
Нов
Нов
 
Мнения: 9
Регистриран на: 17 Юни 2014, 22:42

Re: Относно запис от камера

Мнениеот dsuzunov » 22 Юли 2014, 14:09

Манчо, Манчооо,нали като ни намалят заплатите, ще намалеят вноските в НОИ и няма да има пари за пенсииката ти!
Нали, като ни намалят заплатките, и тая плява дето постъпва в МВР, ще избяга!
Вместо да негодуваш от решенията на ДВЕ прокурорски инстанции, ти си седнал да обвиняваш нас, полицаите, дето от нищо правим нещо. Срамота е, човек под пагон, при това от най-елитните войски, да не може да се ориентира и да не знае как да си опази имота!!!
Вместо да негодуваш срещу нас, заради решенията на Прокуратурата, приеми следния, напълно безплатен съвет:
-Направи комплексна застраховка на въпросния имот, но задължително с адвокат, който да чете ситните текстове в договора.
-Сключи договор с охранителна фирма, но пак с адвокат.
По този начин, имуществото ти ще е защитено почти на 90% и ще си гарантираш възстановяване на щетите при каквото и да е застрахователно събитие.
А ако все още търсиш някой, който да критикуваш, потърси форум в който пишат прокурори и съдии. Тук, такива няма. Тук сме все простосмъртни. Безсмъртните, с имунитетите не са тук...под достойнството им е да пишат тук
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Относно запис от камера

Мнениеот dsuzunov » 22 Юли 2014, 14:17

п.п. Забравих да спомена - в юридическите форуми безплатни съвети не дават
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

ПредишнаСледваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта