Относно запис от камера

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Относно запис от камера

Мнениеот Lord » 19 Юли 2014, 18:32

кпц написа:
Lord написа:
кпц написа:Дакота, би ли споделил все пак причината, поради която съветваш видеозаписът да не се изземва/предава по реда на НПК?


Просто е - защото не е направен по реда на НПК. Останалото dakota_ го е казал.

Не разбирам, кое е просто? Този видеозапис не е възможно да се прави по реда на НПК. Питам за друго-за неговото изземване/доброволно предаване.

От изземване няма смисъл, ако човек настоява може да го предаде доброволно. Твърдя само че в хода на евентуално досъдебно производство подобен запис няма да може да е признат от съда, като веществено доказателствено средство. Не че е невъзможно, но трябва да става въпрос за особено тежко престъпление и да се назначат и изпълнят множество съдебни поръчки и експертизи в други държава за автентичността на записа.


Въпреки това този запис е ценен за оперативните работници, но няма смисъл от предаване или изземване, а само от преглеждане. Ако колегите са читави, знаят как да проведат разузнавателни беседи със свидетели и най-вече как да процедират със самите извършители, за да бъде разкрито не само конкретното престъпление, а и други подобни, извършени от същите лица. ;)
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Относно запис от камера

Мнениеот кпц » 19 Юли 2014, 18:40

Катюша, съветът към гражданин трябва да е освен всичко друго и законосъобразен.
1. "Записа няма да можеш да го ползваш в съда като доказателствено средство " - това е невярно. Записът се предава по реда на чл. 159 НПК и се превръща в доказателство. Съвсем друг въпрос е дали това доказателство ще послужи за целите на обвинението. Трябва да се прави разлика между недопустимо доказателство и такова, което не подкрепя/не ползва обвинителната теза. Възможно е обаче това доказателство да подкрепя оправдателна теза - в случая, че заподозрените от манчо не са тези, а други.
2."...покажи им записите и се помолете на дървен "господ" да ви помогне...". Това прилича на завоалирано подбуждане или помагачество към/при извършване в съучастие на престъплението лека телесна повреда - "....Всичко е във ваши ръце,не прекалявайте с "молитвите"...". Немалко прокурори биха приели, че в случая е налице умисъл при подбуждането/помагачеството.
3."Сега поне си направил всичко каквото зависи от теб" - това е невярно. Манчо може да направи още много неща: да обжалва действията на полицията и прокуратурата, ако прецени, че не са активни при събирането на доказателства или отказват образуване на досъдебно производство; да иска събирането на нови доказателства, в т.ч. допълнителна или повторна видеотехническа и лицево-идентификационна експертиза; да се информира за хода на производството; да получи безплатни правни съвети, да ползва повереник, etc.
4."Може мангалите да забравят пътя за вилната зона" - Държавният служител не допуска дискриминация, основана на пол,раса, език, религия, образование и убеждения, политическа принадлежност,мнение, национален или социален произход, етническа принадлежност,здравословно състояние, възраст, сексуална ориентация, лично и обществено положение, имуществено състояние
или на всякакви други принципи,установени в закон или в международен договор, по който Република България е страна. Етичен кодекс МВР, чл. 28.
5."Просто е - защото не е направен по реда на НПК." Видеозаписът не се прави по реда на НПК, той се приобщава към делото по реда на НПК- виж т.1

Тези съвети се свързват с безверие и отчаяние - "Това е нашата държава,това ни е оправията", и превръщат в очите на пострадалите полицията и прокуратурата в неработещи чиновници - "Изгубих един месец да тичам по разни врати на чиновници и нишо не постигнах."

Наред с това, в съветите към манчо има полезно и правилно съдържание - относно укрепване на вилата, СОТ, неоставяне на ценности в нея, да пише за развитието на случая, и позакъснял с месец призив да не се поддава на емоциите, водещи го към извършване на престъпление.

Като изводи от темата дотук, манчо можеше да бъде посъветван:
1. Да съобщи на тел. 112 за извършеното престъпление и да иска извършване на оглед на МП и свързаните с него други действия по разследване и оперативно-издирвателни действия.
2. Да запази по възможност произшествието непроменено.
3. Да представи на полицията видеозаписите от охранителните си камери, като ги предаде на електронен носител, чрез съставяне от полицията на протокол за доброволно предаване по реда на чл.159 НПК.
4. Да не очаква задължително установяване на хората, заснети във видеозаписите, защото качеството на изображенията, определяно от резолюцията на матрицата на записващото устройство и разстоянието до записвания обект, често не позволяват категорична идентификация.
5. Да изиска да бъде информиран за движението на производството и да не очаква бързо крайно разрешение, защото полицията е все по-натоварена и по-малобройна.
6. Да укрепи физически вилата си, постави поне локална СОТ, не съхранява ценности.
6. Да пише периодично във форума за развитието на случая.
7. Да знае, че най-опасното престъпление е ненаказаното престъпление и да бъде упорит в защита на своята собственост и правото си да получи ефективно и своевременно правосъдие!

От "...един полицай,който нищо не разбира...".
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Относно запис от камера

Мнениеот dsuzunov » 19 Юли 2014, 19:23

Такъв коментар,ако е направен от адвокат, бих го приел.
Но от полицай....
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Относно запис от камера

Мнениеот Манчо » 19 Юли 2014, 22:30

Чета коментара и още повече ме е яд на полицията и прокуратурата.Значи може записа да бъде доказателство,но се убиха да ме убеждават от полицията и районния прокурор,че записа не става за доказателство.Гледах записа с полицаите,разпознахме ромите крадци,но не било доказателство,а прокурора казва,че не се виждат добре лицата на ромите.Не искат да се ангажират с работа,по-добре е да няма доказателства.Откраднаха ми преди време казана за варене на джибри.Обадих се на полицията,дойдоха да огледат и кварталния ме пита регистрирал ли съм казана в данъчното.Понеже не го бях регистрирал ми каза да не пускам жалба,че ще ме глобят и така ми заминаха 700 лв. за казана. Открaднаха дрелка,менгеме,кварталния иска фактура,а те са ми от бай Тошово време и да имам фактура,мастилото ще се е изтрило.Какво ли не се прави,но не се работи по вилните кражби,а честно ви казвам сме вдигнали ръце от крадци.
Как да не пребия някой,ако го хвана,че се навърта около вилата ми или го хвана в двора на вилата ми да краде. Отишъл съсед да търси кварталния за поредната кражба и му казали,ами той е на границата в командировка,ще дойдем да видим какво ти няма,но като се върне кварталния ще ти търси откраднатото.
В Англия по запис от камери ловят и съдят крадци,в България няма доказателства,това държава ли е,полиция ли е,какво е това.
Манчо
Нов
Нов
 
Мнения: 9
Регистриран на: 17 Юни 2014, 22:42

Re: Относно запис от камера

Мнениеот dakota_ » 19 Юли 2014, 22:47

Манчо написа:Чета коментара и още повече ме е яд на полицията и прокуратурата.Значи може записа да бъде доказателство,но се убиха да ме убеждават от полицията и районния прокурор,че записа не става за доказателство.Гледах записа с полицаите,разпознахме ромите крадци,но не било доказателство,а прокурора казва,че не се виждат добре лицата на ромите.Не искат да се ангажират с работа,по-добре е да няма доказателства.Откраднаха ми преди време казана за варене на джибри.Обадих се на полицията,дойдоха да огледат и кварталния ме пита регистрирал ли съм казана в данъчното.Понеже не го бях регистрирал ми каза да не пускам жалба,че ще ме глобят и така ми заминаха 700 лв. за казана. Открaднаха дрелка,менгеме,кварталния иска фактура,а те са ми от бай Тошово време и да имам фактура,мастилото ще се е изтрило.Какво ли не се прави,но не се работи по вилните кражби,а честно ви казвам сме вдигнали ръце от крадци.
Как да не пребия някой,ако го хвана,че се навърта около вилата ми или го хвана в двора на вилата ми да краде. Отишъл съсед да търси кварталния за поредната кражба и му казали,ами той е на границата в командировка,ще дойдем да видим какво ти няма,но като се върне кварталния ще ти търси откраднатото.
В Англия по запис от камери ловят и съдят крадци,в България няма доказателства,това държава ли е,полиция ли е,какво е това.


Манчо,знам,че е мъка братко с тия кражби,но и ти си го ударил през просото,като по времето на бай Тошо... :) Нормален ли си да оставиш на вилата си казан за варене на ракия и то за толкова много пари? Кой да ти пази казана и защо да ти го пази,като с лека ръка оставяш 700.00 лв. на пусто място... Сега майтапа си е майтап,но щом не те хванат в момента на варене на ракия,може да имаш нерегистриран казан ;) Като срещнеш "кварталния" му кажи това и да го има предвид,да ви търси казаните,че казан лесно не се прави и ракия лесно не се произвежда :D
Дрелката сто кила ли тежи,че не си я скрил някъде или не си я отнесъл в дома си на съхранение ? Разбери ме правилно и не се връзвай на мненията на теоретици ! Ако ти не се пазиш,никой не може да те опази! Има и поговорка "За да ти пази Господ коня,връзвай го добре!",братушките казват "Береженого Бог бережет..." Ударил си го на изуй гащи и после полицията ти виновна. Ние не сме слънце да огреем навсякъде...Чул си,че "кварталния" е командирован да пази границата...как ти се струва тази работа на теб ? Добре ли ти звучи "кварталния" да отиде да пази границата ? В Англия чувал ли си за такива командировки ?
За твоя запис повече няма да го обсъждам,прави каквото искаш с него,но накрая пак ще стане така както съм ти написал по-горе... Теорията е едно,практиката е съвсем друго...знаенето е едно,а натрупания професионален и житейски опи е съвсем друго... Дръж ни в течение какво се случва с твоя запис и направи каквото съм ти казал да си подсигуриш имота!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Относно запис от камера

Мнениеот Манчо » 19 Юли 2014, 23:09

Искаш да кажеш,че за казана за варене на джибри е могло да пусна жалба и кварталния ме е излъгал,че ще ме глобят? Остави ме без думи за вашата работа. Сега да ти кажа,аз съм нормален,не крада,не влизам по чужди къщи и понеже съм човек съм постъпил като нормален човек да си обзаведа вилата и да не разкарвам с ремарке покъщнината си напред и назад.Нормално е и вие да си вършите работа и да ловите крадците. За казана няма да простя на кварталния за лъжата!
Манчо
Нов
Нов
 
Мнения: 9
Регистриран на: 17 Юни 2014, 22:42

Re: Относно запис от камера

Мнениеот кпц » 19 Юли 2014, 23:31

dsuzunov написа:Такъв коментар,ако е направен от адвокат, бих го приел.
Но от полицай....

Колега Узунов, напиши, моля те, какво не приемаш? Нека обсъдим! В спора се ражда истината. Ще бъде полезно за форума, гражданите, даже и за адвокатите.
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Относно запис от камера

Мнениеот катюша » 20 Юли 2014, 08:54

кпц написа:Катюша, съветът към гражданин трябва да е освен всичко друго и законосъобразен.
1. "Записа няма да можеш да го ползваш в съда като доказателствено средство " - това е невярно. Записът се предава по реда на чл. 159 НПК и се превръща в доказателство.


Записа се предава с протокол за доброволно предаване по реда на чл.159 от НПК,но не се превръща в никакво доказателство,освен в един предаден записа по реда на чл.159 от НПК. Никакво доказателство не е този запис,докато съда не реши! Има какво да се променя в законодателството в БГ и това е едно от нещата свързани с такива записи!
Всичко друго е суха теория и както е казал колегата dakota_,теорията е едно,практиката е друго.
Спомням си в началото като дойдоха в МВР едни странни птици наречени дознатели,какво чудо беше,какви теории се развиваха и в какви филми се бяха вкарали завалиите...Нервите ни бяха изпокъсали на ОР и експерти,сега ги научихме да работят и почти не се усеща напрежение....Ще научиш и ти занаята и ще разбереш какво може и какво не може ;) От мен имаш пожелания за успех и се радвам,че не си стоял безцелно на студентската банка :)
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: Относно запис от камера

Мнениеот karakashev_1981 » 20 Юли 2014, 11:52

За видеозаписите съм чувал, че единствено валидно доказателство, което съдът кредитира са тези, които са направени със СРС. Всичко друго е под съмнение за манипулация и неистинност от съда. И с основание.

Въпросът по вилните кражби и циганските истории е не толкова с правното значение, колкото и най-вече с оперативната работа. Защото това е основното там и естествено превенцията, която обаче с намаляване на състава няма как да я има.
Въпросът за мен е човекът Манчо да си предаде записите и да се прегледат от ОР. След като се разпознаят лицата и ОР имат убеденост за това кои са те, ги викат на беседа. Ако успеят да ги „убедят” да си разкажат какво са сторили ще е добре. След това да се разбере къде са вещите или как са се разпоредили с тях и ако може да се намерят (ако не е минало много време). Видеозаписът не е проблем да се изземе като допълнение на обясненията на извършителите и толкоз. Това е целият филм. Не виждам какво толкова има да се обсъжда повече. От там нататък прокуратурата преценява ще се образува ли ДП.

Там от където съм аз има вилни зони и то не малки. Като казвам вилни зони говоря за размери на големи села. ОБЕЗЛЮДЕНИ големи села. Знаеш ли какво е обезлюдени. Ходил съм по 3- километрови улици и всичките къщи са опоскани и без ОБИТАТЕЛИ. Има няколко човека над 70години,които живеят там и млад човек няма да намериш. Всичко, което е носено на вилите от преди 89 година си заминава. Разбираш ли за какво говоря, Манчо?

Та, най-реалното измерение за проблема, за който говоря е това. Друг е въпросът, че това е и въпрос на национална наказателно правна политика и т.н. Виж какво. В този свят всичко е обвързано по един или друг начин, без значение от разстояние и местоположение. Не може всичко по върховете на държавата да куца, а да искаш да има резултати по опазване на вилни имоти. Мисълта ми е такава, че трудно можеш да посочиш персонално някой за баш виновника за тази или друга кражба. Разбираш ли, Манчо? Причините са всеобщи.

Не виждам логика жандармерията да ходи по селата, а кварталните да ходят на границата. Би трябвало да е обратно, нали така?!
karakashev_1981
Нов
Нов
 
Мнения: 24
Регистриран на: 03 Май 2014, 16:06

Re: Относно запис от камера

Мнениеот ТРЕЗОР » 20 Юли 2014, 12:00

Манчо написа:Чета коментара и още повече ме е яд на полицията и прокуратурата.Значи може записа да бъде доказателство,но се убиха да ме убеждават от полицията и районния прокурор,че записа не става за доказателство.Гледах записа с полицаите,разпознахме ромите крадци,но не било доказателство,а прокурора казва,че не се виждат добре лицата на ромите.Не искат да се ангажират с работа,по-добре е да няма доказателства.Откраднаха ми преди време казана за варене на джибри.Обадих се на полицията,дойдоха да огледат и кварталния ме пита регистрирал ли съм казана в данъчното.Понеже не го бях регистрирал ми каза да не пускам жалба,че ще ме глобят и така ми заминаха 700 лв. за казана. Открaднаха дрелка,менгеме,кварталния иска фактура,а те са ми от бай Тошово време и да имам фактура,мастилото ще се е изтрило.Какво ли не се прави,но не се работи по вилните кражби,а честно ви казвам сме вдигнали ръце от крадци.
Как да не пребия някой,ако го хвана,че се навърта около вилата ми или го хвана в двора на вилата ми да краде. Отишъл съсед да търси кварталния за поредната кражба и му казали,ами той е на границата в командировка,ще дойдем да видим какво ти няма,но като се върне кварталния ще ти търси откраднатото.
В Англия по запис от камери ловят и съдят крадци,в България няма доказателства,това държава ли е,полиция ли е,какво е това.

Манчо , казана е голям ваданлък и кражбата му е много болезнена.Казвам ти го от личен опит , защото преди време и мен ме ужилиха мангалите с тази разлика , че моят го бях направил зидан , че чак го разбиваха - оставиха ми само капака и лулата , защото предвидливо ги бях скрил на друго място , но 150 литровото долнище от дебела медна ламарина отиде та се невидя :cry: кварталния -то е ясно , че те е пуснал леко по пързаалката - не му прави чест , но искам да те предупредя за нещо друго....ако си купиш пак казан, пази се много и от другите законни крадци - митниците и икономическа полиция да не те изненадат в процес на варене на благата течност.....загубите ще бъдат повече отколкото си купил казанчето......затова ако те изненадат бързо сваляй лулата от казана и ще те хванат за ..... ;) не е незаконно да притежаваш казан за варене на ракия , защото в него може и да си вариш бурканите или лютеницата и не се занимавай да го регистрираш никъде.....
ТРЕЗОР
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 71
Регистриран на: 21 Ное 2010, 22:41

ПредишнаСледваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 38 госта