Закон за ''хладно оръжие''

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Закон за ''хладно оръжие''

Мнениеот Charsts » 16 Апр 2014, 17:42

Здравейте! Искам да попитам какъв е закона за хладните оръжия. Рових се из форуми и само разбрах, че мога да нося всякакъв вид хладно оръжие на публични места, но така и не разбрах мога ли да притежавам нож ако съм непълнолетен. Поръчах си един сгъваем нож и комплект шурикени, но като си казах ЕГН-то ме отрязаха поради възрастта ми. Та въпросът ми е нужно ли е да съм пълнолетен за да притежавам хладно оръжие.
Искам да знаете, че не няма да ходя да ръгам хора, а просто ме влечат остриета. Щях да си взимам катана, шурикени, ножове за хвърляне и бойни томахавки, но тия ми отказват.
Charsts
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Яну 2014, 21:18

Re: Закон за ''хладно оръжие''

Мнениеот dakota_ » 16 Апр 2014, 18:03

Charsts написа:Здравейте! Искам да попитам какъв е закона за хладните оръжия. Рових се из форуми и само разбрах, че мога да нося всякакъв вид хладно оръжие на публични места, но така и не разбрах мога ли да притежавам нож ако съм непълнолетен. Поръчах си един сгъваем нож и комплект шурикени, но като си казах ЕГН-то ме отрязаха поради възрастта ми. Та въпросът ми е нужно ли е да съм пълнолетен за да притежавам хладно оръжие.
Искам да знаете, че не няма да ходя да ръгам хора, а просто ме влечат остриета. Щях да си взимам катана, шурикени, ножове за хвърляне и бойни томахавки, но тия ми отказват.


Добре,че питаш,че да ти се обясни ;)
Няма "закон за хладните оръжия". Щях да ти обясня някой неща,които ги имаше в друг закон и бяха отменени към края на 90-те години,но понеже си непълнолетен няма да те занимавам с такава информация.
Непълнолетните първо трябва да разговарят с родителите си по такива и други въпроси като твоя,дори е задължително да говорят с родителите си чак тогава да мислят за оръжия,макар и хладни оръжия.
Ако мен питаш не ти трябва хладно оръжие,може да си навлечеш такива проблеми на главата,че да съжаляваш цял живот за прибързаното си решение.
Толкова по въпроса!
Както се казва "Ще слушаш какво ти казват майка ти и баща ти,за да не слушат комшиите..." :D
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Закон за ''хладно оръжие''

Мнениеот osata » 16 Апр 2014, 18:38

А аз да допълня Дакота - щом толкова искаш, нека родителите ти го закупят.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Закон за ''хладно оръжие''

Мнениеот Charsts » 16 Апр 2014, 18:51

Тя майка ми дава, но не иска да я занимавам и не иска да потвърди поръчката. Вика ми да се оправям сам.
Аз и въздушна пушка исках, но ми вика, че не иска да се регистрира на нейно име. А за баща ми няма какво да го питам, не живея с него, дори не е в същия град.
Така и не разбрах дали непълнолетно лице може да притежава хладно оръжие :roll:
Charsts
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Яну 2014, 21:18

Re: Закон за ''хладно оръжие''

Мнениеот Lord » 16 Апр 2014, 19:01

Charsts написа:Здравейте! ... Искам да знаете, че не няма да ходя да ръгам хора, а просто ме влечат остриета. Щях да си взимам катана, шурикени, ножове за хвърляне и бойни томахавки, но тия ми отказват.


И ти здравей! И що ти е цялата тази пазарджийска сергия с остриета?! Предлагам ти да си харесаш някакво бойно изкуство и да започнеш да се обучаваш в него. Полезно е за здравето, физическото и психическото, пък и нямаш идея какво може да стори средно подготвен невъоръжен боец на неподготвен такъв, въпреки всичките му катани, шурикени, ножове, томахавки и пр. дрънкулки. Говоря сериозно, а и от скромен личен опит!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Закон за ''хладно оръжие''

Мнениеот Шуманов » 16 Апр 2014, 21:45

Charsts написа:Здравейте! Искам да попитам какъв е закона за хладните оръжия. Рових се из форуми и само разбрах, че мога да нося всякакъв вид хладно оръжие на публични места, но така и не разбрах мога ли да притежавам нож ако съм непълнолетен. Поръчах си един сгъваем нож и комплект шурикени, но като си казах ЕГН-то ме отрязаха поради възрастта ми. Та въпросът ми е нужно ли е да съм пълнолетен за да притежавам хладно оръжие.
Искам да знаете, че не няма да ходя да ръгам хора, а просто ме влечат остриета. Щях да си взимам катана, шурикени, ножове за хвърляне и бойни томахавки, но тия ми отказват.


Здравей!Поръчвал съм няколко ножа , тактичекси химикалки и други от български интернет магазини, принципно нямат изискване за навършени 18 години.От законова гледна точка българския законодател е доста по-либерален от Великобритания например, където т.нар. хладно оръжие е почти на 100% забранено.Ако искаш да закупиш качествен и сравнително евтин нож, горещо ти препоръчвам последното ми попълнение - Spyderco Tenacious, на българския пазар може да се намери за около 80 лева.
Шуманов
Нов
Нов
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Апр 2014, 21:36

Re: Закон за ''хладно оръжие''

Мнениеот DedoViMraz » 26 Юни 2014, 16:47

Здравейте, по въпроса с "закон за хладни оръжия" , какъвто твърдите че няма, искам да съм сигурен, че това бебче не е проблем да го нося с мен. Нито съм по боищата, нито бих тръгнал да го вадя на нападател. Чувал съм много пъти за позволени 9 см , чувал съм и за 6см, но нямам представа. Преди няколко години, когато за пореден път ,незаконно и безпрецедентно ме обискираха и преровиха каквото могат , извадиха от джоба ми малко ножче викторинокс (това на снимката е 91мм, малките са 60мм) и ми обясняваха как нямам право да го нося с мен и било незаконно, но ми го оставиха след като доказах, че си "знаех ""правата"" и им казах , че е в рамките на "позволените" 9см. Тогава бях на 17 , дали е защото съм бил непълнолетен? Как бихте обяснили случката?
Изображение
Благодаря предварително за отговора.
DedoViMraz
Нов
Нов
 
Мнения: 5
Регистриран на: 26 Юни 2014, 16:33

Re: Закон за ''хладно оръжие''

Мнениеот dakota_ » 26 Юни 2014, 17:59

DedoViMraz написа:Здравейте, по въпроса с "закон за хладни оръжия" , какъвто твърдите че няма, искам да съм сигурен, че това бебче не е проблем да го нося с мен. Нито съм по боищата, нито бих тръгнал да го вадя на нападател. Чувал съм много пъти за позволени 9 см , чувал съм и за 6см, но нямам представа. Преди няколко години, когато за пореден път ,незаконно и безпрецедентно ме обискираха и преровиха каквото могат , извадиха от джоба ми малко ножче викторинокс (това на снимката е 91мм, малките са 60мм) и ми обясняваха как нямам право да го нося с мен и било незаконно, но ми го оставиха след като доказах, че си "знаех ""правата"" и им казах , че е в рамките на "позволените" 9см. Тогава бях на 17 , дали е защото съм бил непълнолетен? Как бихте обяснили случката?
Изображение
Благодаря предварително за отговора.


Никой от нас не ти знае силите и не може да знае,дали можеш или не можеш да носиш в себе си такова или друго "бебче"... Прецени си силите и ако можеш да носиш в себе си такова "бебче",грабвай го и не му мисли повече...
Някои са чували,че чрез "Държавен вестник" могат да се откажат от децата си,от майка си и баща си,но това не значи,че има такъв ред ;)
Същата работа е и със "Закона за хладно оръжие..."
Не знаем също дали е било незаконно и безпрецедентно да те обискират /предполагам става дума за полиция/... Щом са го направили значи е имало такава необходимост...
Дано вече всичко е ясно...освен ако не е ясно ;) Носи си със здраве "бебчето" и както се казва "Умната и по в края,че той рамене няма... " :D
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Закон за ''хладно оръжие''

Мнениеот DedoViMraz » 26 Юни 2014, 18:52

dakota_ написа:
DedoViMraz написа:Здравейте, по въпроса с "закон за хладни оръжия" , какъвто твърдите че няма, искам да съм сигурен, че това бебче не е проблем да го нося с мен. Нито съм по боищата, нито бих тръгнал да го вадя на нападател. Чувал съм много пъти за позволени 9 см , чувал съм и за 6см, но нямам представа. Преди няколко години, когато за пореден път ,незаконно и безпрецедентно ме обискираха и преровиха каквото могат , извадиха от джоба ми малко ножче викторинокс (това на снимката е 91мм, малките са 60мм) и ми обясняваха как нямам право да го нося с мен и било незаконно, но ми го оставиха след като доказах, че си "знаех ""правата"" и им казах , че е в рамките на "позволените" 9см. Тогава бях на 17 , дали е защото съм бил непълнолетен? Как бихте обяснили случката?
Изображение
Благодаря предварително за отговора.


Никой от нас не ти знае силите и не може да знае,дали можеш или не можеш да носиш в себе си такова или друго "бебче"... Прецени си силите и ако можеш да носиш в себе си такова "бебче",грабвай го и не му мисли повече...
Някои са чували,че чрез "Държавен вестник" могат да се откажат от децата си,от майка си и баща си,но това не значи,че има такъв ред ;)
Същата работа е и със "Закона за хладно оръжие..."
Не знаем също дали е било незаконно и безпрецедентно да те обискират /предполагам става дума за полиция/... Щом са го направили значи е имало такава необходимост...
Дано вече всичко е ясно...освен ако не е ясно ;) Носи си със здраве "бебчето" и както се казва "Умната и по в края,че той рамене няма... " :D


Ходя си по "Жоило Кюри" с един приятел кротко и бавно в 3 следобед. Дори не си говорихме. Всеки път, когато ме джобят е просто защото така им скимва. Нито се обличам като прост хулиган, нито като клошар, нито съм мургав (не че някое от тия неща е основание) . Не съм задържан никога и не нося със себе си и не употребявам наркотици. Ако наистина мислите, че без основание не биха тръгнали да бъркат по джобовете, значи ви предлагам да посетите някоя нормална държава. Аз съм студент в Австрия от няколко години и за подобно нещо тук не съм чувал до този момент. Или сте в отрицание или наистина живеем в различни измерения. Сигурно и копупция няма и не познавам голям брой хора които от какво ли не са се измъквали за 20-50 лева. :D . Сигурно не се пребиват хора в РПУто без да са оказали съпротива. Сигурно не се късат после в стаичката пагоните за да мине обвинението в нападение над униформено лице. Всички полицаи са светци. Кризистното икономически състояне на държавата обяснява повечето проблеми, но не ги оправдава.

Та държавните проблеми настрана, въпреки подигравателния и арогантен тон, благодаря все пак за отговора.
DedoViMraz
Нов
Нов
 
Мнения: 5
Регистриран на: 26 Юни 2014, 16:33

Re: Закон за ''хладно оръжие''

Мнениеот dakota_ » 26 Юни 2014, 20:15

DedoViMraz написа:Ходя си по "Жоило Кюри" с един приятел кротко и бавно в 3 следобед. Дори не си говорихме. Всеки път, когато ме джобят е просто защото така им скимва. Нито се обличам като прост хулиган, нито като клошар, нито съм мургав (не че някое от тия неща е основание) . Не съм задържан никога и не нося със себе си и не употребявам наркотици. Ако наистина мислите, че без основание не биха тръгнали да бъркат по джобовете, значи ви предлагам да посетите някоя нормална държава. Аз съм студент в Австрия от няколко години и за подобно нещо тук не съм чувал до този момент. Или сте в отрицание или наистина живеем в различни измерения. Сигурно и копупция няма и не познавам голям брой хора които от какво ли не са се измъквали за 20-50 лева. :D . Сигурно не се пребиват хора в РПУто без да са оказали съпротива. Сигурно не се късат после в стаичката пагоните за да мине обвинението в нападение над униформено лице. Всички полицаи са светци. Кризистното икономически състояне на държавата обяснява повечето проблеми, но не ги оправдава.

Та държавните проблеми настрана, въпреки подигравателния и арогантен тон, благодаря все пак за отговора.


Наистина мисля,че без основание никой полицай не умира от желание да ти бърка по джобовете... Още повече,че може да те покани сам да извадиш всичко от джобовете си и да покажеш какво носиш...
Предполагам си младо момче,имаш майка и баща,баба и дядо...случвало ли се е на майка ти и бащата ти,баба ти и дядо ти,да ги "джобят"... ако искаш сподели...
Навсякъде по света /дори и в Австрия/ при нужда и в определените от закона случаи,полицията извършва обиски,претърсвания,изземвания... така е и в България..
Защо ти се случва толкова често да те обискират,това е въпрос,на които само ти можеш да дадеш отговор...
Корупция има по цял свят,но за да посочиш някой с пръст,че е корумпирам трябва да е осъден с влязла в сила присъда,другото е ала-бала...
Полицейско насилие има по цял свят и ще има,но както при корупцията,и за полицейско насилие се сочи с пръст,когато има влязла в сила присъда... В интерес на истината в България след Преврата на 10-ти ноември,почти не може да става дума за полицейско насилие ... Такава либерална полиция като нашата няма в цяла Европа... опитай в Австрия да посегнеш на полицай да видиш какво те чака... Огледай в Гърция как пипа полицията по време на митинги и протести...
Дали всички полицаи са светци не знам,но знам,че има само Един безгрешен и Той не е сред нас...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Следваща

Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 46 госта