Moля за съвет

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Moля за съвет

Мнениеот Илиана » 21 Апр 2013, 06:54

Живея и работя в САЩ, имам двойно гражданство и свидетелство зазавършен курс на обучение за носене и ползване на лично оръжие от щата Мичиган. В България съм всяка година за около 3 месеца. Какви са стъпките за регистриране на боен пистолет Smith&Wesson Shield ако си го донеса от САЩ с намерение да го ползвам докато съм в България и да го съхранявам в дома на родителите ми когато съм в. САЩ?
Илиана
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Апр 2013, 06:37

Re: Moля за съвет

Мнениеот Raptor » 21 Апр 2013, 11:41

Малко е сложно, но по принцип става с предварително искане до служба КОС в дирекция "Национална полиция". От скоро има съвсем нов нормативен документ за дейността по контрол на оръжията от полицията и най-добре е да попитате в тази служба. Телефоните и имейлите за контакти може да ги намерите на официалния сайт за контакти на Главна дирекция "Национална полиция".

Не знам до къде стигна изграждането на системата за прилагане на "европейски паспорт на оръжията", но доколкото си спомням, тя регламентираше движението на личните оръжия в рамките на Европейския съюз.
http://www.xnetbg.com/

"E pluribus, unum!"
От многото, едно цяло!(лат.)
Аватар
Raptor
КОМИСАР
 
Мнения: 925
Регистриран на: 02 Сеп 2009, 10:18

Re: Moля за съвет

Мнениеот PAOLON » 21 Апр 2013, 17:51

Илиана написа:боен пистолет Smith&Wesson Shield ако си го донеса от САЩ с намерение да го ползвам докато съм в България

За какво ще го ползваш,че при нас ползването е ограничено?
Системата е за ЕС.
Някои хора са като 1 стотинка. Двулицеви са и не струват нищо.
PAOLON
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 522
Регистриран на: 24 Авг 2009, 20:17

Re: Moля за съвет

Мнениеот Raptor » 21 Апр 2013, 20:01

Принципният ред беше такъв:
- изваждаш си разрешително за закупуване и внос - мисля, че това става само в Главна дирекция "Национална полиция" в София /не съм съвсем сигурен, все още не съм си внасял оръжие от чужбина/;
- купуваш оръжието и го внасяш;
- отиваш в полицейското управление по адрес в България и го предаваш за прострелка и преглед за техническа годност;
- пак там попълваш всички документи за издаване на разрешителни за съхранение и носене;

Как ще си го изнесеш в Америка не зная, но сигурно има ред.
Ако го оставяш в България при пътуване зад граница, го предаваш за съхранение в полицейското управление по местоживеене.
http://www.xnetbg.com/

"E pluribus, unum!"
От многото, едно цяло!(лат.)
Аватар
Raptor
КОМИСАР
 
Мнения: 925
Регистриран на: 02 Сеп 2009, 10:18

Re: Moля за съвет

Мнениеот Илиана » 21 Апр 2013, 20:26

Благодаря за отговора!

Тук ходя по състезания за стрелба с боен пистолет. Чух че в Пловдив има стрелбище и от време на време мога да ходя за подържане на форма. Лятото ходим по балкана на вилата на родителите ми, обичам да разчитам на нещо повече от кухненски нож или брадва когато съм сама с дъщеричката ми :)

Не държа непременно пистолета да е внесен от САЩ, по скоро не знам от къде и от кого да си купя в България.
Илиана
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Апр 2013, 06:37

Re: Moля за съвет

Мнениеот osata » 21 Апр 2013, 22:36

Много по-лесно ще бъде закупуване от оръжеен магазин в България, отколкото внос от САЩ.
А реда, както горе са написали - първо в КОС, заявление, курс за боравене с огн. оръжие, психо, такса, после закупуване на оръжие, регистрация и така. Каса закрепена неподвижно на постоянния адрес по лична карта, проверка от полицейския инспектор (кварталния) и т.н. ....
В САЩ са доста по-евтини оръжията, но ..... големи мъки ще е износ/внос.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Moля за съвет

Мнениеот Raptor » 22 Апр 2013, 21:33

Илиана написа:Благодаря за отговора!

Тук ходя по състезания за стрелба с боен пистолет. Чух че в Пловдив има стрелбище и от време на време мога да ходя за подържане на форма. Лятото ходим по балкана на вилата на родителите ми, обичам да разчитам на нещо повече от кухненски нож или брадва когато съм сама с дъщеричката ми :)

Не държа непременно пистолета да е внесен от САЩ, по скоро не знам от къде и от кого да си купя в България.


В такъв случай задължително е да носите документ, че се занимавате със спортна стрелба - например членска карта към спортен стрелкови клуб. В България е необходимо да докажете за какво ви е необходимо огнестрелното оръжие - спортната стрелба е една от основателните причини за даване на разрешение. Ако имате легализиран превод на удостоверението за американския курс за безопасно боравене с огнестрелно оръжие, може да ви го признаят тук и да не се наложи да изкарвате и български такъв. Останалите неща са задължителни - свидетелство за съдимост, касата за съхранение и т.н.
Не си и помисляйте да го използвате за самозащита според американските разбирания - тук нещата със стрелбата за самозащита са много сложни в юридически смисъл.
http://www.xnetbg.com/

"E pluribus, unum!"
От многото, едно цяло!(лат.)
Аватар
Raptor
КОМИСАР
 
Мнения: 925
Регистриран на: 02 Сеп 2009, 10:18

Re: Moля за съвет

Мнениеот gotin » 24 Апр 2013, 05:52

Най-добре не си вкарвай таралеж в гащите.
Тук сме свикнали да можем да ползваме оръжие при самозащита, в БГ се считаш виновен до доказване на противното. Поразгледай малко новините и ще се убедиш че не си струва.
Съзнателно оставих разрешителното ми в БГ да изтече.
Не че сега може да се намерят някакви патрони и тук, но в БГ не можеш да идеш в магазина и да си купиш 200-300 патрона за една тренировка, трябва пак да ходиш до КОС и да изкарваш разрешителни за всяка покупка на патрони или да купуваш на стрелбищата, а там цените бяха безумни.
gotin
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Ное 2010, 10:26

Re: Moля за съвет

Мнениеот Илиана » 25 Апр 2013, 05:48

Това за разрешителното за патрони наистина е досадна подробност. Аз тук в гардероба си имам 2000 патрона. Без разрешително в България за толкова ще ме обесят. :o

Благодаря на всички за изчерпателните отговори! Тук имам познати полицаи, но за подробности в България не знаех към кого да се обърна. Щях да ходя да си платя за консултация при адвокат.
Илиана
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Апр 2013, 06:37


Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта