Подписа ми е фалшифициран на документ

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Подписа ми е фалшифициран на документ

Мнениеот marietta39 » 28 Мар 2013, 14:54

Здравейте,

Искам да попитам, при положение, че имам копие на документ на който е удостоверено вярно с оригинала от един от Големите монополисти в София, на съответния документ е написано моето име и е фалшифициран моя подпис, има ли закон по който да си търся правата.
Може ли срещу моето име да се подпише неизвестен извършител и правораздаването да търси извършителя, който може да бъде всеки един грамотен гражданин.
За мен случая е такъв, издаден е документ Уведомително писмо, с дата, която не е поредна в кочана за такива документи и е написано моето име, като собственик и е фалшифициран моя подпис. Далеч от последствията на тази фалшификация, може ли подписа на гражданин да бъде фалшифициран без последствия. Според мен не би трябвало това да е така и смятам дори, че ми се полага парично обезщетение.
Може ли някой да ме посъветва, как стои въпроса с релацията име и срещу името подпис. Може ли да се търси сметка на монополна компания за това, че е издала документ на който подписа не съответства на този на гражданина, чиито имена са написани. Ако не, то в този случай монополиста винаги може да ме подпише, както са и направили. Не съм съгласна, че някой може да ме подписва на документ. Имам ли защита от Закона в България.

Ще съм благодарна на всички с мнения и съвети по моя въпрос. От София съм.
marietta39
Нов
Нов
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Мар 2013, 14:37

Re: Подписа ми е фалшифициран на документ

Мнениеот Lord » 28 Мар 2013, 19:47

marietta39 написа:... Имам ли защита от Закона в България...



Да, имате. Това което описвате е престъпление, но не мога точно да го квалифицирам, защото не сте написали конкретика, но при всички положения става въпрос за поне едно от деянията разписани в глава 9-та на НК, а минно:

Глава девета.
ДОКУМЕНТНИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ


Чл. 308. (1) Който състави неистински официален документ или преправи съдържанието на официален документ с цел да бъде използуван, се наказва за подправка на документ с лишаване от свобода до три години
(2) (Нова - ДВ, бр. 26 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 27 от 2009 г.) Когато предмет на деянието по ал. 1 са удостоверения за наследници или актове за гражданско състояние, нотариални актове или нотариални удостоверявания, български или чуждестранни документи за самоличност, документи за завършено образование или за придобита квалификация, свидетелства за управление на превозни средства, за регистрация на превозни средства, визови стикери, други документи, удостоверяващи прехвърляне или учредяване на право на собственост или на други вещни права, правоспособност, лични или регистрационни данни, наказанието е лишаване от свобода до осем години.
(3) (Нова - ДВ, бр. 26 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 33 от 2011 г., в сила от 27.05.2011 г.) Наказанието е лишаване от свобода до десет години, когато:
1. деянието по ал. 1 е с цел улесняване извършването на престъпление по чл. 108а, ал. 1 или 2;
2. деянието по ал. 2 е с цел имотна облага.
(4) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., предишна ал. 2, изм. - ДВ, бр. 26 от 2004 г.) В маловажни случаи наказанието е:
1. (изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) по ал. 1 - лишаване от свобода до шест месеца или пробация;
2. по ал. 2 - лишаване от свобода до две години;
3. по ал. 3 - лишаване от свобода до три години.
(5) (Нова - ДВ, бр. 26 от 2004 г.) За приготовление към престъпление по ал. 1 наказанието е лишаване от свобода до една година. За приготовление към престъпление по ал. 2 и 3 или за сдружаване с цел извършване на някое от предвидените в тях престъпления наказанието е лишаване от свобода до шест години.
(6) (Нова - ДВ, бр. 26 от 2004 г.) Не се наказва онзи участник в сдружението, който преди да е довършено съставянето на неистински официален документ или преправянето на съдържанието на официален документ (ако сдружението е образувано с такава цел) или преди да започне разпространяването на неистински или преправени документи (ако сдружението е образувано за това), се откаже от деянието и съобщи за него на властта.
(7) (Нова - ДВ, бр. 26 от 2004 г.) Който изготвя, държи или укрива предмети, материали или оръдия, за които знае или предполага, че са предназначени или че са послужили за съставяне или за преправяне на документ по ал. 2 и 3, се наказва с лишаване от свобода до шест години.

Чл. 309. (1) Който сам или чрез другиго състави неистински частен документ или преправи съдържанието на частен документ и го употреби, за да докаже, че съществува или не съществува или че е прекратено или изменено някое право или задължение, или някое правно отношение, се наказва за подправка на документ с лишаване от свобода до две години.
(2) Ако престъплението има за предмет ценни книжа, наказанието е лишаване от свобода до три години.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) В маловажни случаи по предходните алинеи наказанието е пробация или глоба от сто до триста лева.

Чл. 310. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 26 от 2004 г.) Ако престъплението по чл. 308, ал. 1 и 309, ал. 1 и 2, е извършено от длъжностно лице в кръга на службата му, наказанието е лишаване от свобода до пет години, а в случаите по чл. 308, ал. 2 и 3 - лишаване от свобода до дванадесет години, като съдът може да постанови и лишаване от право по чл. 37, ал. 1, точка 6.
(2) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) В маловажни случаи наказанието е лишаване от свобода до една година или пробация.

Чл. 318. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 26 от 2010 г.) Който противозаконно си служи с официален документ, издаден за друго лице, с цел да заблуди длъжностно лице или представител на обществеността, ако извършеното не съставлява по-тежко престъпление, се наказва с лишаване от свобода до две години или с пробация, или с глоба от сто до триста лева.





За да се установи извършителя на престъплението е необходимо да депозирате писмен сигнал до прокуратурата или до полицията и да приложите въпросното заверено копие на документа.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Подписа ми е фалшифициран на документ

Мнениеот ribaflic » 29 Мар 2013, 10:23

При работата ми по сигнали, подобни на Вашия, до момента никога не ми е попадал документ "Уведомително писмо" от която и да е институция, на което фигурира подпис на лицето, до което е изпратено. Във всички случаи полагането на подпис от един субект, който не е изрично упълномощен, под името на друг, с който подпис се удостоверява истинността на някакви факти или се поемат задължения и т.н е противозаконно. Ако подадете жалба до полицията или до прокуратурата, в хода на една предварителна проверка може да се установи Вие ли сте положили подписа. В случай, че се установи по съответния ред, че подписът не е положен от Вас, обикновено се търсят лица, които биха имали интерес да го направят. Конкретното лице, положило подпис вместо Вас обаче може и да не бъде установено и в този случай досъдебно производство ще се образува и води срещу неизвестен извършител.
Аватар
ribaflic
КОМИСАР
 
Мнения: 549
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52


Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта