Сгрешена валидност на СУ на МПС

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Сгрешена валидност на СУ на МПС

Мнениеот asenvidenov » 15 Фев 2012, 13:57

Здравейте, никъде не открих информация как се процедира при неправилно издадено СУ на МПС, затова, моля, помагайте.
През 2005 г. съпругата ми си подменя документите поради смяна на името :))
Личната карта е ОК, с валидност 10г., но СУ е с валидност от 2005г. до 2011г.(каквато е била на старата), т.е. вече е без книжка.
От КАТ казват - да сте гледали, като сте си взимали документите и... дотук.
По закон обаче, личните документи се издават за срок от 10 години, освен в определени случаи, за които срокът е 5 години. Такъв срок - 6 години просто НЯМА.
Сега естествено, вадим по бързата процедура нова книжка, но на кого да се жалваме, и има ли смисъл?
Благодаря предварително.
asenvidenov
Нов
Нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: 14 Фев 2012, 22:30

Re: Сгрешена валидност на СУ на МПС

Мнениеот Lord » 15 Фев 2012, 19:58

Може и да греша, но мисля, че се е случило следното, когато човек си изгуби СУМПС има два варианта:

1. Плаща такса и подава заявление, но не предоставя нищо друго на гишето.
2. Плаща такса, подава заявление и предоставя медицинско свидетелство за СУМПС /стотинки е и се продава във всяка книжарничка/, попълнено и подпечатано от личния лекар.

В случай 1. СУМПС се издава, но не с десет годишен срок, а със срока на валидността на изгубеното.

В случай 2. се издава СУМПС с десетгодишна валидност.

Предполагам, че със съпругата Ви се е случил първия вариант, просто не са и обяснили или тя не е разбрала добре.

Както казах възможно е да греша, нека чуем и други колеги какво мислят.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Сгрешена валидност на СУ на МПС

Мнениеот dsuzunov » 15 Фев 2012, 22:23

Ако смяната на СУМПС е поради изтекъл срок, то се издава за 10 години след представяне на необходимото мед. удостоверение.
Ако смяната е поради промяна на данни в него, новото се издава със срока на старото.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Сгрешена валидност на СУ на МПС

Мнениеот osata » 15 Фев 2012, 22:26

Аз също мисля, че разковничето е в "медицинското".
Ама защо човека и при изрично питане пак не са му обяснили или той не е разбрал.

Това е, дали е изгубена "шоф. книжка", дали е открадната или смяна на име или смяна на категория..... иска се медицинско. Няма ли - остава старият срок (при категорията май без ново медицинско не става) ;)
Дано сме били полезни.
А сега без проблем отново - заявление, медицинско, такса + старата "книжка" и получава нова за 10 години :)

ps: Ако можеше и пътищата така лесно да сменяме с нови :mrgreen:
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Сгрешена валидност на СУ на МПС

Мнениеот asenvidenov » 15 Фев 2012, 23:21

Благодаря ви за своевременната реакция. Не съм споменал във въпроса си, че съпругата ми е предоставила медицинско свидетелство, но смятах, че това се подразбира... Както и да е, явно не е взето под внимание и документа е издаден с валидността на стария. Още веднъж благодаря.
asenvidenov
Нов
Нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: 14 Фев 2012, 22:30


Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта