Дела в други ОД-та

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Дела в други ОД-та

Мнениеот Poison88 » 24 Сеп 2016, 16:06

Здравейте,
има ли някаква опция за поемане на пътните разноски от съда по дела, които ще се провеждат в друга областна дирекция?
Досега съм ходил на дела в ОД-то, в което служа, а сега имам за друга дирекция и трябва да измина 450км.
Poison88
Нов
Нов
 
Мнения: 9
Регистриран на: 24 Сеп 2016, 12:48

Re: Дела в други ОД-та

Мнениеот кпц » 24 Сеп 2016, 17:03

Има такава опция /нарича се право на разноски/.
Най-напред опитай да получиш командировъчно от твоя директор. Възможно е да ти откажат, но ти пробвай /зависи и в какво качество си призован/. Тогава ще получиш и дневни.
Ако не стане, искаш от съда в зала разноски за пътуване. Трябва да представиш билет за пътуването.
При ползване на собствен превоз е по-сложно и зависи от съда. Обикновено искат копие от І част на свидетелството за регистрация на автомобила, банкова сметка и касова бележка за заредено гориво от датата /за определяне на цената на литър/.
Можеш да се обадиш по телефона в съда и да ги питаш за практиката им и изискуемите документи. Можеш да посетиш и сайта им за информация.
Трябва да си изясниш и дали ще ползваш отпуск през този ден, а може и през предходния, ако ще преспиваш.
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Дела в други ОД-та

Мнениеот dakota_ » 24 Сеп 2016, 19:15

Право за разносни за явяване пред съд няма нищо общо със служебна командировка, която се решава от административният ръководител на ведомството и може да има командировка, може и да няма... според решението на ръководителят.
Тук най-вероятно става дума за явяване на дело като свидетел и начина е заявление за отпуск, явяване и в съдебна зала се искат изплащане на разноски. АКо пътува с личен автомобил се иска копие от талона на автомобила и касова бележка за зареждане на гориво. Разноските се изплащат веднага след съдебното заседание в канцеларията на съда. Има нормативни документи, по които се изчислява разхода на автомобила и парите се взимат веднага.
Най-тъпото е да изпратят някой командировка на морето и да се насере от написани актове, които после се жалят и т.н.. обиконовено това са новобранци да си чешат егото...
Много колеги две години преди да се пенсионират спират изобщо да пишат актове, че да не тичат като алтави да се явяват като свидетели пред съда...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Дела в други ОД-та

Мнениеот Poison88 » 24 Сеп 2016, 20:05

Благодаря за отговорите.
При мен е друга версията. Преместих се в друго ОД и ми жалят АУАН-и от преди три години, които съм съставял и чак сега явно им е дошъл реда на делата или са се сетили да жалят. Ще знам да копирам талона и да заредя. 8-)
Poison88
Нов
Нов
 
Мнения: 9
Регистриран на: 24 Сеп 2016, 12:48

Re: Дела в други ОД-та

Мнениеот dakota_ » 24 Сеп 2016, 21:51

Poison88 написа:Благодаря за отговорите.
При мен е друга версията. Преместих се в друго ОД и ми жалят АУАН-и от преди три години, които съм съставял и чак сега явно им е дошъл реда на делата или са се сетили да жалят. Ще знам да копирам талона и да заредя. 8-)


Като имаш предвид, че юриста на дирекцията няма да се яви като страна по делото, като имаш предвид, че всичко е написано и се намира в делото, като имаш предвид, че всеки човек може да се разболее и да излезе в болнични... Като имаш предвид, че има пощи и куриери и винаги може да се уведоми съда за уважителните причини за неявяване... Заслужава ли си да си амортизираш автомобила 900 км. и да се амортизираш и ти да тичаш по ялови дела, които ще се решат и без твое присъствие...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Дела в други ОД-та

Мнениеот кпц » 24 Сеп 2016, 21:57

Poison88 написа:...
Преместих се в друго ОД и ми жалят АУАН-и от преди три години, ... 8-)

Жалят АУАН :shock:
Не е ли нещо друго? :)

Извън бъзика - ако за явяването ползваш отпуск за изпълнение на обществени и граждански задължения, знай че възнаграждение за деня ти дължи съдът, а не ОДМВР. Тогава е нужно да представиш документ за размер на доход от работодателя.
Можеш и да прежалиш един ден платен отпуск или някаква почивка в графика.
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Дела в други ОД-та

Мнениеот dakota_ » 24 Сеп 2016, 22:48

кпц написа:
Poison88 написа:...
Преместих се в друго ОД и ми жалят АУАН-и от преди три години, ... 8-)

Жалят АУАН :shock:
Не е ли нещо друго? :)

Извън бъзика - ако за явяването ползваш отпуск за изпълнение на обществени и граждански задължения, знай че възнаграждение за деня ти дължи съдът, а не ОДМВР. Тогава е нужно да представиш документ за размер на доход от работодателя.
Можеш и да прежалиш един ден платен отпуск или някаква почивка в графика.


За съжаление представянето на такъв документ не ангажира съда със задължение да изплати сумата по документа.
В началото на годината колега си беше направил такава "екскурзия" да свидетелства по такова дело и от канцеларията на съда са му платили горивото на автомобила по начин както обясних по-горе и наред с това са му изплатили сума от непълни 20.00 лв.
По такива причини доста хора се разболяват като ги призоват за свидетели, още повече по такива дела.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Дела в други ОД-та

Мнениеот Poison88 » 24 Сеп 2016, 23:11

Ще видим, тъкмо да видя роднините си и се надявам да изплатят горивото както трябва.
Poison88
Нов
Нов
 
Мнения: 9
Регистриран на: 24 Сеп 2016, 12:48

Re: Дела в други ОД-та

Мнениеот web001 » 20 Ное 2018, 12:59

Сигурно 80% от делата на този са свързани с това, че някой се е оплакал от рекет, а той пък от своя страна взел да го съди за клевета, за да го респектира следващият път да не се оплаква. Сега пък му жалят АУАН и той се е хванал за главата. За да е пълен циркът, униформеният бандит иска от съда да му покрива разноските за път! :lol:
Ще видим, тъкмо да видя роднините си...
web001
Нов
Нов
 
Мнения: 21
Регистриран на: 10 Юни 2012, 12:41

Re: Дела в други ОД-та

Мнениеот кпц » 20 Ное 2018, 15:41

web001 написа:Сигурно 80% от делата на този са свързани с това, че някой се е оплакал от рекет, а той пък от своя страна взел да го съди за клевета, за да го респектира следващият път да не се оплаква. Сега пък му жалят АУАН и той се е хванал за главата. За да е пълен циркът, униформеният бандит иска от съда да му покрива разноските за път! :lol:
Ще видим, тъкмо да видя роднините си...

Оценям високо уменията Ви да пишете грамотно и със стил, но какво целите с постоянните подигравки и обиди, влагани многократно в коментарите Ви?!
Както е видно, никой не иска да Ви отговаря и се радвате на тотална липса на интерес.
Освен от модераторите. ;)
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27


Назад към Въпроси от граждани, съвети от служители

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта