Запитване

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Запитване

Мнениеот marinov » 11 Мар 2011, 02:07

Здравейте,

Искам преди да започна да се извиня, знам че въпросът ми въобще не е за тук, но след като прекарах цял ден в преглеждане на сайтове, закони, наредби и друга информация оставам с впечатлението, че само тук (в интернет), мога да получа отговор.

Сега, що се отнася до въпроса ми, ще започна малко от далече.
В момента съм студент във ВСУ втора година бакалавър по специалност Защита на Националната Сигурност, самата материя, която специалността изучава много силно ме интересува и като цяло желая да уча и работя в такава сфера.
От тук идва и лекото разочарование, което честно казано трябваше да дойде много по рано от днес, но както много от вас знаят "ех, студентски живот".
Отне ми около година и половина за да се "нарадвам", и да започна сериозно да мисля за бъдещето. Самата специалност до колкото знам, и не твърдя, че е абсолютната истина, в Академията на МВР вече я има само за степен магистър, а от това пък следва, че единственият начин да оправдая четирите години във ВСУ ако искам да продължавам да се реализирам в това направление е като завърша там и магистратура по желаната специалност.

А сега и въпросите:

1. Реален ли сценария, който поставям по-горе (бакалавър ЗНС от ВСУ и след това магистър ЗНС от АМВР)?
2. Дори ако е възможна горната ситуация, има ли реализация за такъв специалист някъде в МВР?
3. Има ли и какви са другите алтернативи за човек желаещ да работи в сверата за сигурност на държавно ниво, въпреки отрицателни фактори като младост/неопитност, липса на каквито и да е връзки в това отношение (нека си признаем тайно, че в България макар и не императивен, те все пак са доста силен фактор)?


Благодаря предварително за оказаното съдействие и търпение.



Ивалин Маринов
marinov
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 11 Мар 2011, 01:10

Re: Запитване

Мнениеот kkarakashev » 11 Мар 2011, 09:12

Аз лично не мога да помогна, но ето едно перфектно написано запитване. Ясно, точно и грамотно написано. Браво. Дано получиш отговор на поставените от теб въпроси.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

Re: Запитване

Мнениеот osata » 11 Мар 2011, 19:34

По принцип завършването на популярната във ВСУ специалност ЗНС не дава никаква гаранция за реализация. Като цяло единствената покриваща се с тази специалност в МВР беше в т.н. Сигурност, която след като стана ДАНС и излезе от МВР вече няма нищо общо с МВР. Кандидатстването за там вече е подобно на консулските и посланически назначения - няма обявени конкурси, няма кадровици, няма приемни часове и т.н. - става на "партизански" принцип - който се уреди. А уреждането става... ;) .
В ЗНС материята е коренно различна от другата популярна във ВСУ специалност "противодействие на престъпността" (нещо от рода беше), която има покритие с работата в МВР. С една дума, това което учите там няма нищо общо с работата в МВР, или да кажем полезното е 10%. В частния сектор тази специалност може да се каже е с нулева нужда (по-приложима е Защита на фирмената сигурност, но пък там всеки си взема бивши "службари", а не зелени "новобранци"), и направо недоумявам какъв е смисъла на година по над 50-60 човека да я завършват само във ВСУ.
Така че вариантите са два:
Минавате на задочно обучение и кандидатствате за полицай кат.Е, с идеята нататък като завършите да се явите на вътрешен конкурс за израстване в категория (външен конкурс за кат.Г доста трудно вече се започва), или изчаквате да завършите и тогава кандидатствате за кат.Г.
А иначе, наистина това което се учи е интересно, но ти давам пълна гаранция, че дори и служителите на ДАНС не са агентите, които всички си мислят че са. И там има гадна, неблагодарна и скучна работа, която е еквивалентна на доста от работата на служители от МВР, просто рекламата и титлата "ДАНС" и заплатата са по-добри.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Запитване

Мнениеот marinov » 11 Мар 2011, 20:51

Благодаря за обективната оценка, наясно съм, че едно е да завършиш, а съвсем друго да работиш, още повече по-специалността.

И все пак не ми се вярва, че в институция като ДАНС изцяло се разчита на стари кучета, братовчеди и приятели и всичко става под масата. Ако е така действително, аз и не искам да работя в такава организация.

Корпоративна сигурност също ми се струва привлекателен вариант, имайки предвид, че в края на текущия семестър ще ми бъде предоставен именно този избор, ЗНС, Корпоративна или Бедствия и аварии.

Разбирам и гледната точка на Министерството, че вътрешните конкурси по един или друг начин са в полза на всички служители, но все пак не мисля, че липсата на изключения за по-високи позиции се отразяват благоприятно на популяризирането и нарастване на желанието на хора, да постъпват на работа в МВР.
marinov
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 11 Мар 2011, 01:10

Re: Запитване

Мнениеот Lord » 11 Мар 2011, 21:51

marinov написа:А сега и въпросите:

1. Реален ли сценария, който поставям по-горе (бакалавър ЗНС от ВСУ и след това магистър ЗНС от АМВР)?
2. Дори ако е възможна горната ситуация, има ли реализация за такъв специалист някъде в МВР?
3. Има ли и какви са другите алтернативи за човек желаещ да работи в сверата за сигурност на държавно ниво, въпреки отрицателни фактори като младост/неопитност, липса на каквито и да е връзки в това отношение (нека си признаем тайно, че в България макар и не императивен, те все пак са доста силен фактор)?

Без претенции, че съм компетентен, още по-малко за последна инстанция ти отговарям:
1. Да, напълно вярно и възможно е.
2. Да, едва ли е такъв проблем, изхождайки откъде пишеш/извини ме, но имам поглед в този областен град/. Алтернативи разбира се има, но долавям мотивацията ти, ако е икономически необходимо и належащо започни работа другаде/областна, общинска администрация, частна компания/, но продължавай да упорстващ и ще се получи.
Ако ти е присърце да работиш в МВР, започни откъдето дойде, не се притеснявай, за разлика от слуховете, реалността е друга, който го може, го може, т.е., имаш ли потенциал и капацитет ще растеш, бъди сигурен!
3. Виж мой отговор (2). Изобщо не ми се коментира, че младостта е фактор негативен - глупост свещенна, просто вярвай в себе си, учи и се образовай всеки ден, вероятно ще има много черни дни, но постоянството ще те доведе до желаната цел!

Успех, Ивчо!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Запитване

Мнениеот marinov » 11 Мар 2011, 23:48

Благодаря и на вас за споделеното мнение, сега след като чувам положителни думи от хора от системата, започвам да се чуствам по-оптимистично за отношението към младите амбицирани хора желаещи да служат на държавата, което както много хора ми твърдяха, е неблагоприятно и ми се струваше, че това е преобладаващото мнение в запознатите кръгове.

Смятам да уча и да се развивам докато имам физическата възможност за това и не мисля да променям желанието си да работя за държавата.
marinov
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 11 Мар 2011, 01:10

Re: Запитване

Мнениеот doznatel1 » 12 Мар 2011, 00:28

ВСУ :arrow: ЗНС, ППООРП :arrow: sucks
Аватар
doznatel1
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1314
Регистриран на: 27 Авг 2009, 22:19
Местоположение: гр. София

Re: Запитване

Мнениеот zer0 » 13 Апр 2011, 23:37

Здравейте, не видях подобна тема и затова пиша тук. Служител съм в МВР от 5 години, кат. 'Е' и тази година съм решил да кандидатствам в АМВР задочно. Специалностите които предлагат за задочно обучение са 'Противодействие на престъпността и опазване на обществения ред' , 'Пожарна и аварийна безопасност' и модерното 'Кризисен мениджмънт' . Изписал съм ги трите, тъй като съм служител в Пожарната, а доколкото разбрах мога да заявя желание и за ППООР. Ако ме приемат 'Противодействие на престъпността и опазване на обществения ред' как ще продължи моята работа в МВР ? Т.е. - продължавам да работя в Пожарната и уча задочно ППООР, след завършването започвам работа в ГД ОП ? Или след приемането ми да уча задочно ППООР ще трябва да изкарам отново школа на МВР (тъй като вече имам една за пожарникар във Варна) и да се прехвърля на полицейска длъжност категория 'Е' ? Бихте ли ми казали най-общо какви направления има в ГД ОП, какви са възможностите след завършване като сектори, длъжности и т.н. Благодаря предварително за отговорите ;)
zer0
Нов
Нов
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Апр 2011, 22:59

Re: Запитване

Мнениеот osata » 14 Апр 2011, 22:15

zer0 написа:Здравейте, не видях подобна тема и затова пиша тук. Служител съм в МВР от 5 години, кат. 'Е' и тази година съм решил да кандидатствам в АМВР задочно. Специалностите които предлагат за задочно обучение са 'Противодействие на престъпността и опазване на обществения ред' , 'Пожарна и аварийна безопасност' и модерното 'Кризисен мениджмънт' . Изписал съм ги трите, тъй като съм служител в Пожарната, а доколкото разбрах мога да заявя желание и за ППООР. Ако ме приемат 'Противодействие на престъпността и опазване на обществения ред' как ще продължи моята работа в МВР ? Т.е. - продължавам да работя в Пожарната и уча задочно ППООР, след завършването започвам работа в ГД ОП ? Или след приемането ми да уча задочно ППООР ще трябва да изкарам отново школа на МВР (тъй като вече имам една за пожарникар във Варна) и да се прехвърля на полицейска длъжност категория 'Е' ? Бихте ли ми казали най-общо какви направления има в ГД ОП, какви са възможностите след завършване като сектори, длъжности и т.н. Благодаря предварително за отговорите ;)


Все още завършването задочно в АМВР не гарантира израстване в кат.Г. Като има конкурс се явяваш наред с другите завършили примерно където и гаджето на "Красьо черния". Има колеги в нашата ОД които от години са завършили АМВР задочно и все още са си кат.Е и Д. Отделно в АМВР влизането го направиха малко "идиотско" с тези "балове" Виж тук за математиката - http://www.academy.mvr.bg/Reception/201 ... ocenki.htm м , а относно другите специалности - класирането през 2010г и според твоят бал и вероятността от по-малко кандидати тази година си прецени шанса - http://www.academy.mvr.bg/NR/rdonlyres/ ... POOR_m.doc Успех :)
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Запитване

Мнениеот ТРЕЗОР » 15 Апр 2011, 16:33

osata написа:
zer0 написа:Здравейте, не видях подобна тема и затова пиша тук. Служител съм в МВР от 5 години, кат. 'Е' и тази година съм решил да кандидатствам в АМВР задочно. Специалностите които предлагат за задочно обучение са 'Противодействие на престъпността и опазване на обществения ред' , 'Пожарна и аварийна безопасност' и модерното 'Кризисен мениджмънт' . Изписал съм ги трите, тъй като съм служител в Пожарната, а доколкото разбрах мога да заявя желание и за ППООР. Ако ме приемат 'Противодействие на престъпността и опазване на обществения ред' как ще продължи моята работа в МВР ? Т.е. - продължавам да работя в Пожарната и уча задочно ППООР, след завършването започвам работа в ГД ОП ? Или след приемането ми да уча задочно ППООР ще трябва да изкарам отново школа на МВР (тъй като вече имам една за пожарникар във Варна) и да се прехвърля на полицейска длъжност категория 'Е' ? Бихте ли ми казали най-общо какви направления има в ГД ОП, какви са възможностите след завършване като сектори, длъжности и т.н. Благодаря предварително за отговорите ;)


Все още завършването задочно в АМВР не гарантира израстване в кат.Г. Като има конкурс се явяваш наред с другите завършили примерно където и гаджето на "Красьо черния". Има колеги в нашата ОД които от години са завършили АМВР задочно и все още са си кат.Е и Д. Отделно в АМВР влизането го направиха малко "идиотско" с тези "балове" Виж тук за математиката - http://www.academy.mvr.bg/Reception/201 ... ocenki.htm м , а относно другите специалности - класирането през 2010г и според твоят бал и вероятността от по-малко кандидати тази година си прецени шанса - http://www.academy.mvr.bg/NR/rdonlyres/ ... POOR_m.doc Успех :)

Уж в едно ведомство работим , а критерийте различни.При нас задочниците от АМВР при първа възможност се назначават на длъжност кат.Г .Все пак началниците искат служители с полицейска подготовка , а не агрономи , вифаджии , инжинери , даскали и прочие.Нищо против посочените професии , ама.......
ТРЕЗОР
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 71
Регистриран на: 21 Ное 2010, 22:41

Следваща

Назад към Постъпване на държавна служба в МВР

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта