Постъпване на работа в МВР?

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Постъпване на работа в МВР?

Мнениеот катюша » 10 Апр 2015, 16:34

bulgariansoul написа:Като чета коментарите разбирам, че има изключително много хора, които не вярват в способностите си.Общественото мнение, че в МВР назначенията са предварително уредени имат и своята истинска страна, но често този слух се пуска от хора, които неуспешно са преминали конкурсната процедура.Това е така, защото човешкият мозък често има опцията да намира оправдание за собствените ни несполуки.Въпреки, че не съм служител от сектор Сигурност мога смело да твърдя, че има изключително много хора в системата влезли заради собствените си качества.Тук вече може и да се засегне и това, че нормативно сме изостанали в тази област.Не може един кандидат завършил Теология да има равен старт при конкурс изискващ ОКС бакалавар със кандидат завършил примерно цивилна специалност в НВУ,АМВР или ВА.Няма да е зле да се въведе точковата система от армията. :)


Ти си потвърждение на това,че от полиция,футбол,политика и икономика всички разбират ;)
Нормативно може да сме изостанали по много въпроси,но по това,което казваш относно предимството при подбор и назначение,не е така!
Какво предимство може да има един кандидат завършил цивилна специалност в НВУ,пред един кандидат завърши теология?
Явяваш се на конкурсна процедура,показваш качества и покриваш определени нормативи.Покриеш ли ги,значи покриваш изискванията на МВР за конкретната длъжност и след обучение /ако се изисква такова/ те назначават на служба. Може да си завършил цивилна специалност в НВУ и да си умствено ограничен,да не ставаш за служител на МВР. Не може по такъв елементарен начин да се разсъждава относно явяването на конкурси за държавна служба в МВР.
Не бъркай службата в армията,със службата в полицията. Нещата са доста различни и ако станеш част от МВР и си минал през служба в армията,ще разбереш каква е разликата.
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: Постъпване на работа в МВР?

Мнениеот bulgariansoul » 10 Апр 2015, 18:35

Най - малко кандидатът от НВУ ще знае къде отива и защо .Но предимството би трябвало да идва от това ,че единият е в направление национална сигурност и най - малкото може да чете закони , има базови познания по управление на конфликти и кризи,антитероризъм и има добра езикова подготовка - балкански/сръбски , румънски , гръцки или турски/ + западен език, което в по - късен етап , когато този човек се развива може да бъде много полезно и икономично за министерството.Далеч съм от мисълта ,че нещата , които аз съм изучавал може да са ми полезни веднага в по - ниските йерархични нива на МВР , но ръководните позиции изискват такива кадри , нима искате да ми кажете,че един експерт по сигурността(който наистина си е давал зор през годините в университета) е еднакво полезен със качества в сравнение с някакъв кандидат без никакви познания в сферата на сигурността независимо дали е завършил Теология , икономика или маркетинг.
А и явно предпочиташ колегата ти да е държал кандило вместо пистолет или автомат?
bulgariansoul
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 39
Регистриран на: 10 Апр 2015, 14:25

Re: Постъпване на работа в МВР?

Мнениеот dakota_ » 10 Апр 2015, 19:51

bulgariansoul написа:Най - малко кандидатът от НВУ ще знае къде отива и защо .Но предимството би трябвало да идва от това ,че единият е в направление национална сигурност и най - малкото може да чете закони , има базови познания по управление на конфликти и кризи,антитероризъм и има добра езикова подготовка - балкански/сръбски , румънски , гръцки или турски/ + западен език, което в по - късен етап , когато този човек се развива може да бъде много полезно и икономично за министерството.Далеч съм от мисълта ,че нещата , които аз съм изучавал може да са ми полезни веднага в по - ниските йерархични нива на МВР , но ръководните позиции изискват такива кадри , нима искате да ми кажете,че един експерт по сигурността(който наистина си е давал зор през годините в университета) е еднакво полезен със качества в сравнение с някакъв кандидат без никакви познания в сферата на сигурността независимо дали е завършил Теология , икономика или маркетинг.
А и явно предпочиташ колегата ти да е държал кандило вместо пистолет или автомат?


Звучиш доста объркано и това е нормално,защото си млад човек и ти липсва житейски и професионален опит.
Хубаво е да трупаш знания,които ще ти бъдат полезни на "по - ниските йерархични нива на МВР" ;) Високите йерархични нива много хора за цялата си служба не ги достигат. При положение,че не знаеш нищо за службата в МВР,най-доброто за теб е да се явиш на конкурс за длъжност от "най-ниското йерархично ниво" и постепенно да се изкачиш нагоре,ако разбира се имаш нужните качества.
Експерт по сигурността не се става със завършване на ВУЗ със специалност "Национална сигурност". Експерта се доказва като експерт в дадена област с работата си. Едно време преди много години имаше длъжност "Рационализатор" и на нея се назначаваха хора за рационализатори,но те нито бяха рационализатори,нито знаеха за какво друго са назначени освен да взимат заплата и да са зад бюро :)
Не подценявай кандидат за работа в МВР завършил теология. Такъв кандидат при добро желание за работа може да се впише доста добре на длъжност инспектор "БППМН". За мен най-добрите специалности от ВУЗ подходящи за служба в МВР са кандидати завършили редовният курс на АМВР,юридическите факултети,психология и икономика. Най-важното е кандидата да има мерак за работа и да може да мисли. Образно казано да има акъл в главата. Всичко друго се учи. Законите,правилниците и нормативните документи,имаш ли акъл в главата,ще ги научиш по време на обучението и работата. Не ти трябва да знаеш всички закони,трябва ти да можеш да ползваш това,което ти е необходимо за работата и да можеш да го прилагаш...
Езиците също са въпрос на желание и няма значение дали си учил езици в НВУ,СУ или СА в Свищов...пак опираме до мерак и акъл в главата ;)
Предпочитанията ми към бъдещите ми колеги са да бъдат умни,разумни и да имат мерак за работа. Дали са държали пистолет и автомат в ръката не е толкова важно. Имат ли изброените по-горе качества,другото е наша работа да ги научим :)
Успех в реализацията,живота е пред теб и тепърва ти предстои да избираш!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Постъпване на работа в МВР?

Мнениеот osata » 10 Апр 2015, 22:17

Много лошо и дори леко неприятно, че различни ВУЗ-ове със специалности включващи думите "охрана, сигурност, обществен ред" и т.н. рекламират своите специалности и буквално залъгват кандидат студентите, а после и самите студенти, че от там излизат бъдещи началници в мвр, боп-адии, дансаджии и какво ли още не. Малко е грозно да кажа също, че много от преподавателите - доценти, о.з. полковници и т.н., които са били фактори преди доста години, но....преди години, когато светът беше друг, технологиите други и т.н., пак донякъде залъгват своите студенти, защото студентите плащат такси, а от таксите на тях им плащат заплатки :) . В последствие над 90% от завършилите такива специалности не работят в бъдеще нищо подобно.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Постъпване на работа в МВР?

Мнениеот bulgariansoul » 10 Апр 2015, 22:43

Така изцяло съм съгласен и с двама ви като изключим ,че съм объркан и че ВУЗ-вете предлагали едва ли не въздух под налягане.Конкретно за университета в който уча мога доста да споря понеже лекциите ни са 1/1 със тези на курсантите , които се готвят за "разведки" и са бъдещи кадри на НРС и ВИ. Грозно е ,че държавата няма механизъм да подбира кадрите си.Ако аз съм решил още преди 10 години да стана служител в МВР и съм отдал 4,5 години от живота ми да уча в тази сфера то защо моята диплома , която се води в направление национална сигурност и по държавните стандарти съм експерт по национална сигурност няма да има тежест пред тази на човек , който е записал просто някакъв ВУЗ ей така за кетап и му скимнало месец преди конкурса ,че трябва да става полицай ? Уважавам мнението Ви като на вероятно дългогодишни служители на МВР и не очаквам да се съгласите с моето, но това , което е в момента не е качествен подбор. И да ..решил съм да почна от по - ниска длъжност , все пак не бих приел да съм над човек с 10 години стаж , когато тепърва започвам работа .. най - малкото няма да се чувствам на място. Не се и глася за ДАНС или някакви ръководни постове. Както се казва имам още много фурни хляб да изям до тогава а и тогава не се знае. Нека видим първо докъде ще я докараме на конкурса :roll:
bulgariansoul
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 39
Регистриран на: 10 Апр 2015, 14:25

Re: Постъпване на работа в МВР?

Мнениеот osata » 10 Апр 2015, 22:52

Хубаво е, че достигаме до допирни точки.
Училище за "разведки" няма. Не знам кой къде какво разказва ( е досещам се, някой о.з. ....) , но точно в НРС и ДАНС кадрите се назначават по..... а не кажа партийна линия, ама 50% е така и 50% по друга.
Това, че ти искаш да работиш като такъв - страхотно е. Това, че осъзнаваш, че не може само защото имаш висше и някъде пише или са ти казали, че си "експерт" по национална сигурност да те назначат някъде и да станеш "ръководител" на врели и кипели служители, отново страхотно е. Обаче не всички мислят като теб - повечето искат да изкарат висшето, после да ги назначат някъде, да им дадат пищов, да им дадат служебна кола и .....оттам нататък става сложното, какво трябва да правят.
В другата тема написа "не трябва да се мисли много". И там ти написах - напротив, трябва. Това, че си изкарал някакво образование, не означава, че ставаш за тази работа. Навсякъде има конкурси, пишат се CV-та, кандидатства се, дори и за един счетоводител, за касиерка в супермаркета..... По принцип аз също съм на мнение, че кадровия подбор в МВР не е правилен, но в съвсем друга насока.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Постъпване на работа в МВР?

Мнениеот катюша » 10 Апр 2015, 22:59

bulgariansoul написа: Грозно е ,че държавата няма механизъм да подбира кадрите си.Ако аз съм решил още преди 10 години да стана служител в МВР и съм отдал 4,5 години от живота ми да уча в тази сфера то защо моята диплома , която се води в направление национална сигурност и по държавните стандарти съм експерт по национална сигурност


Съгласно държавните стандарти завършвайки и получавай ки диплома за съответната ОКС си примерно бакалавър "Национална сигурност' ;) или магистър "Национална сигурност",но чак пък експерт е нещо прекалено :D Трябва си труд и доказване в сферата на сигурността,че да станеш експерт по национална сигурност :)
Дал си една бала пари за едно почти никакво образование,но както казва героя на Алеко "ИМал си бол пари,дал си ги" :)
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: Постъпване на работа в МВР?

Мнениеот osata » 10 Апр 2015, 23:12

Катюша, момчето поема добре нещата, като му се обясни правилно осъзнава нещата, аз в началото като прочетох "армейската максима" и си викам.... дърво. Но не е така. Лошото е друго - едни там с памперси, членуващи в организации само и само да имат някаква карта с червен конец, преподават и насаждат мисълта "вие сте експерти по национална сигурност", "вие утре като станете началници, ще трябва да вземате решения"...... аз нали съм учил къде ли не ( само започвах де ), та съм им слушал простотиите на такива преподаватели. Надъхването е хубаво нещо, но всяко нещо си има граници. После трябва да се ремонтира този грешно надъхан.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Постъпване на работа в МВР?

Мнениеот катюша » 10 Апр 2015, 23:29

Момчето наистина си е много добре :) Стъписа ме с "мисълта сковава",ама те и чувствата сковават ;)
Познавам и аз повечето от тези бандити,които преподават "Национална сигурност",парите не миришат и за пари какво ли не правят някои хора,само не и да спрат да се излагат.
Не бих пуснала детето си да учи в такъв ВУЗ и не бих платила такива семестриални такси да пълня гушите на едни старчоци,които нямат грам достойнство да се оттеглят и да почиват.
Държавата също е виновна,тя акредитира такива ВУЗ и тя дава право на тази старчоци да се рпавят на експерти вместо да си гледат старините и да си лекуват простатита...Май вярно омазахме темата,прощавай,че и аз ти създадох работа :)
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: Постъпване на работа в МВР?

Мнениеот Lord » 10 Юни 2016, 18:19

Криза за униформени в МВР: Има 6518 вакантни места


Вземат се редици мерки за попълване на състава, което било от изключително значение най-вече за борбата с битовата престъпност

Сериозна кадрова криза за униформени в МВР - вакантните места към момента са 6518. Това съобщи вътрешният министър Румяна Бъчварова от трибуната на НС в рамките на парламентарния контрол, пише в. "Монитор".

През последните години има тенденция да излизат повече полицаи в системата, отколкото да постъпват, отчете тя. Тя даде пример с 2013 г., когато например са напуснали най-много - 4757 души, но пък имало 2082 души назначени. През 2014 г. излезлите от МВР са 4428 срещу едва 981 новодошли.

Вътрешният министър подчерта, че се вземат редици мерки за попълване на състава на ресорното министерство с униформени, което било от изключително значение най-вече за борбата с битовата престъпност.

http://www.bgonair.bg/bulgaria/2016-06- ... ntni-mesta
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Предишна

Назад към Постъпване на държавна служба в МВР

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта

cron