Психологично изследване

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Психологично изследване

Мнениеот r34lpolice » 14 Авг 2017, 22:37

Здравейте,

Преди 10-тина дни бях на тест за интелигентност и попълване на личностни въпросници за разузнавач в криминална при СДВР.

Получих резултат "Не покрива мининалните изисквания за длъжността" и очевидно конкурса се прекратява за мен. Не ми стана ясно обаче, дали не съм издържал теста за интелигентност или съм го издържал, но личностния ми профил не съвпада с този за полицай. Ходих до института да попитам дали може да ми бъде разяснено - от там ми казаха да питам в ЧР на СДВР - от ЧР ми казаха да се обърна към института.

Понеже съм виждал из форуми хора да пишат, че имат примерно 110 точки от 170. Те от къде си разбират точките на теста за интелигентност? Да не би да ти дават тези резултати само ако си допуснат до интервюто с психолог?

Също така някой знае ли колко скали има на личностните въпросници? 10, 15, 20?
r34lpolice
Нов
Нов
 
Мнения: 16
Регистриран на: 14 Авг 2017, 22:20

Re: Психологично изследване

Мнениеот dakota_ » 15 Авг 2017, 10:08

В Наредбата http://www.lex.bg/laws/ldoc/2136280257 е описано всичко, което касае назначаването на държавна служба в МВР...
Давай по текста и ако след това има нещо неясно задай конкретни въпроси, на които не си успял да намериш отговор в нардбата.
Това е също тест да се види кандидата може ли да работи с нормативни документи, все пак искаш да ставаш ОР :)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Психологично изследване

Мнениеот r34lpolice » 15 Авг 2017, 11:53

Нито един от въпросите, които съм задал не ги пише нито в тая нито в други наредби или правилници.
Ако теста за полицаи беше дали някой може да намери информация из наредби щях да съм го преминал преди години още.

Както и да е - разбрах, че съм минал теста за интелигентност, но не съм се справил на въпросниците. Мене тва ме интересуваше, защото преди правилата са били да се обявяват точките от теста за интелигентност и отделно резултата от личностните въпросници. Сега се обявява един резултат - и не става ясно кой компонент си о***л дет се вика.
r34lpolice
Нов
Нов
 
Мнения: 16
Регистриран на: 14 Авг 2017, 22:20

Re: Психологично изследване

Мнениеот dakota_ » 15 Авг 2017, 13:47

r34lpolice написа:Нито един от въпросите, които съм задал не ги пише нито в тая нито в други наредби или правилници.
Ако теста за полицаи беше дали някой може да намери информация из наредби щях да съм го преминал преди години още.

Както и да е - разбрах, че съм минал теста за интелигентност, но не съм се справил на въпросниците. Мене тва ме интересуваше, защото преди правилата са били да се обявяват точките от теста за интелигентност и отделно резултата от личностните въпросници. Сега се обявява един резултат - и не става ясно кой компонент си о***л дет се вика.


Лошо Седларов, лошо!
Това по-долу и другото от същата Наредба приложена по-горе, което няма да си играя на копи/пейст да го поствам, ти дава отговор на въпросите.
СПЕЦИАЛИЗИРАНА МЕТОДИКА
за психологично изследване на кандидатите за назначаване на държавна служба в МВР

1. Психологичното изследване на кандидатите се провежда чрез:
- тестово изследване с тест за интелигентност, личностни въпросници и други психодиагностични методи;
- психодиагностично интервю.
1.1. Психологичното изследване се провежда в две части:
- групово попълване на тестове и въпросници;
- индивидуално психодиагностично интервю.
1.2. Двете части се провеждат в различни дни съобразно изготвен график.
2. Чрез психологичното изследване се оценява степента на съответствие (съвместимост) на актуалните психологични профили на кандидатите спрямо професионалните и длъжностните изисквания, за което се изготвя психологично заключение (приложение № 3.5).
3. Психологичната пригодност съобразно професионалните и длъжностните изисквания се определя в три степени, отразяващи нивото на съответствие на личностните качества спрямо изискванията за успешна адаптация и ефективна реализация, както следва:
- "[b]не покрива минималните изисквания за длъжността" 0 - 6 т[/b].
- "покрива минималните изисквания за длъжността" 7 - 15 т.
- "покрива основните изисквания за длъжността" 16 - 30 т.
4. Първа степен от 0 до 6 т. и заключение "не покрива минималните изисквания за длъжността" отразява несъответствие на актуалния личностен профил на кандидата с емпирично установените психологични критерии за успешна адаптация и ефективна реализация на длъжност със съответни функционални задължения. За кандидатите, получили от 0 до 6 т., конкурсната процедура се прекратява след провеждане на тестовото изследване и не се провежда втората част на психологичното изследване - психодиагностично интервю.
5. Втора степен от 7 до 15 т. и заключение "покрива минималните изисквания за длъжността" отразява минимално съответствие на актуалния личностен профил с емпирично установените психологични критерии за успешна адаптация и ефективна реализация на длъжност със съответни функционални задължения.
6. Трета степен от 16 до 30 т. и заключение "покрива основните изисквания за длъжността" отразява съответствие на актуалния личностен профил на кандидата с емпирично установените психологични критерии за успешна адаптация и ефективна реализация на длъжност със съответни функционални задължения.
7. Степента на психологичната пригодност се определя чрез съпоставка на актуалния личностен профил на кандидата (установен чрез резултатите от тестовото изследване и данните от психодиагностичното интервю) с емпирично изведени психологични критерии за успешна адаптация и ефективна реализация на длъжност със съответни функционални задължения.
7.1. Личностният профил е комплексна оценка от: нивото на интелектуални способности, психологичните качества, ценностната ориентация и нагласите, имащи отношение към специфичните професионални изисквания за съответните длъжности.
7.2. Личностният профил се изготвя чрез прилагане на стандартизирани тестове за интелигентност, личностни въпросници, полуструктурирано интервю и други психологични методи за оценка на личността и поведението.
7.3. В случаите по т. 5 и 6 се изготвя разгърнато психологично заключение.
8. Психологичното изследване се извършва по график, изготвен от Института по психология - МВР.
9. След проведеното тестово изследване се изготвя протокол, съдържащ данни за кандидатите по т. 4 и график за провеждане на втората част на психологичното изследване (психодиагностично интервю) за кандидатите по т. 5 и 6.
10. След провеждането на втората част на психологичното изследване (психодиагностично интервю) се изготвя протокол с резултатите на кандидатите по т. 5 и 6.
11. В случай че важна причина възпрепятства явяването му на определените дати (за първа и втора част на психологичното изследване), най-късно до началото на психологичното изследване кандидатът може да подаде заявление до председателя на конкурсната комисия за определяне на друга дата или час в рамките на изготвения график, като задължително прилага официален документ, удостоверяващ възпрепятстващите обстоятелства.
12. Не се допуска повторно явяване на кандидат на психологично изследване в рамките на обявения конкурс.
13. При явяването си на психологично изследване всеки кандидат трябва да носи със себе си лична карта и две химикалки.
14. По преценка, може да бъде създадена организация за провеждане на психологичното изследване в помещения на МВР, извън структурните звена на Института по психология - МВР.
15. Ръководителят на експертна група инструктира участниците в психологичното изследване за реда и организацията за провеждането му.
16. Преди началото на психологичното изследване кандидатите попълват декларация за доброволно участие и сътрудничество в изследването.
17. Ръководителят на експертната група предоставя на конкурсната комисия протоколите и психологичните заключения.
18. Психологичното изследване се извършва в съответствие с вътрешните правила за организацията на работата в Института по психология - МВР.


Ако тестовете за полицаи ги направят още по-прости от тези, които са в момента, при нас ще има възможност да постъпят на работа и най-простите хора от обществото.
Толкова сме свалили нивото заради бракуваната "стока", която бълва българското средно образование, че към момента в МВР смело може да се говори за неграмотност.
Назначават се на служба полуграмотни хора, които трудно разбират какво им се говори, ако човек не се изразява с прости думи и прости изречения.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Психологично изследване

Мнениеот r34lpolice » 15 Авг 2017, 16:05

Ох, ще умра от смях, честно :D

Така... тази част от наредбата, която си одебелил ми е повече от ясна. Аз нали точно това съм написал във въпроса си. Ти явно изобщо не си ми прочел върпоса ами си видял, че е за кандидатстване и си даваш както ти си знаеш. Някъде другаде бях срещал твое мнение за "бракуваната стока". Това си е твоето мнение - няма лошо.

Моя въпрос беше как някои хора си знаят точките на теста за интелигентност не точките от цялото психологично изследване. Тоест нали правиш разлика между общия резултат от психологичното изследване (тези до 30, които са описани в наредбата) и точките само от теста за интелигентност?

Може пък и аз да не съм задал въпрса правилно, знам ли...
r34lpolice
Нов
Нов
 
Мнения: 16
Регистриран на: 14 Авг 2017, 22:20

Re: Психологично изследване

Мнениеот dakota_ » 15 Авг 2017, 16:28

r34lpolice написа:Ох, ще умра от смях, честно :D

Така... тази част от наредбата, която си одебелил ми е повече от ясна. Аз нали точно това съм написал във въпроса си. Ти явно изобщо не си ми прочел върпоса ами си видял, че е за кандидатстване и си даваш както ти си знаеш. Някъде другаде бях срещал твое мнение за "бракуваната стока". Това си е твоето мнение - няма лошо.

Моя въпрос беше как някои хора си знаят точките на теста за интелигентност не точките от цялото психологично изследване. Тоест нали правиш разлика между общия резултат от психологичното изследване (тези до 30, които са описани в наредбата) и точките само от теста за интелигентност?

Може пък и аз да не съм задал въпрса правилно, знам ли...


Само не умирай, че ще изгубим един ценен кадър в твое лице :D
Правиш ли разлика между това какво може да знаеш и какво не може да знаеш ;) ?
А въпроса с бракуваната стока все повече тежи с пълна сила и на много от съвещанията се поставя като сериозен въпрос... но това теб не те касае...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Психологично изследване

Мнениеот r34lpolice » 15 Авг 2017, 17:22

Така е - и грам не ме касае.

Можеше да напишеш още в началото, че тази информация не може да я имам и до там. Но аз си я получих, така или иначе.

Ако има някой запознат с въпроса ми за скалите, ще се радвам да се включи.
r34lpolice
Нов
Нов
 
Мнения: 16
Регистриран на: 14 Авг 2017, 22:20

Re: Психологично изследване

Мнениеот dakota_ » 15 Авг 2017, 18:10

Касае те, но явно ти е трудно да го разбереш, иначе нямаше да си с резултат "Не покрива мининалните изисквания за длъжността" 8-)
Не губи кураж в следващият тираж... Който играе пИчели, който нИ играе нИ пИчели :mrgreen:
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Психологично изследване

Мнениеот Todorov89 » 16 Окт 2019, 13:31

Въпреки че темата е доста стара, се надявам да получа информация преди да е минала датата за явяване на следващия ми етап. Някой може ли да ми даде повече информация относно втория етап - Психодиагностично интервю. Всичко, което знаете и можете да споделите ме интересува. Темите на разговор; различните методи, които се използват за определяне на профила; как точно се формира бала от първата и втората част; методиките на оценяване.

Много благодаря за информацията предварително.
Todorov89
Нов
Нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Окт 2019, 13:20

Re: Психологично изследване

Мнениеот dakota_ » 19 Окт 2019, 09:02

При психологичното изследване се иска да бъдеш себе си, опиташ ли се да влезеш в някакъв сценарии, ще те разгадаят на момента, че играеш и интервюто приключва по кофти за теб начин.
Задачата на комисията е да провери профила на кандидата дали отговаря на профила на длъжността, за която кандидатства.
По-горе съм писал, че критериите вече са толкова занижени, че по-скоро се гледа да се отсеят дебилните и малоумните, които кандидатстват, за други критерии ако се наложат няма да има кой да назначим на служба.
Успех на изпита!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Следваща

Назад към Постъпване на държавна служба в МВР

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта