Платен отпуск за обучение ВУЗ

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Платен отпуск за обучение ВУЗ

Мнениеот Meteor » 07 Сеп 2011, 12:12

Съгласно Кодекса на труда,чл.169 се полага Платен отпуск за обучение.
Ясно е,че масово това не се разрешава в МВР,особено за служителите работещи като ЛРТП.
Какви са възможностите един служител да учи и как става това на практика при задочно обучение.
Възможно ли е да се ползва неплатен отпуск ? Той също в Кодекса на труда чл.171 е уреден,но дали и той не е разрешен в МВР ?
Има ли становище по въпроса от Синдикалните дружества в МВР ?
Аватар
Meteor
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 44
Регистриран на: 21 Ное 2009, 14:17

Re: Платен отпуск за обучение ВУЗ

Мнениеот BARETATA » 07 Сеп 2011, 20:17

Аз имам договор и на всяка Учебна година , съгласно чл.169,ал.1 - Кодекс на Труда и чл.213, от ЗМВР , взимам по 25 дни - платени.Варианта ти е ,твой платен годишен отпуск , или някаква друга схема.Не на всички ВУЗ-ове се гледа с добро "око" , относно подписване на такъв договор.Питай си кадровика.
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: Платен отпуск за обучение ВУЗ

Мнениеот BARETATA » 07 Сеп 2011, 20:23

ninja написа:Е, кадровика ли определя кой е добър ВУЗ и кой не ? :cry:


Не,има някакъв списък Утвърден от Министъра за легитимните ВУЗ-ове.
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: Платен отпуск за обучение ВУЗ

Мнениеот Lord » 07 Сеп 2011, 21:19

Барета, няма такива списъци, никога не е имало. Мисля, че разбирам какво имаш предвид, а то е наличие или липса на акредитация от http://www.neaa.government.bg/

Метеор, законодателството е синхронизирано, едни и същи са критериите в частна компания и държавна институция, което е много хубаво, според мен. Няма разлика, съображенията за разрешаване са само едни - необходим ли е на фирмата/учреждението специалист в едикаква си сфера, от това зависи ще има ли одобрение от "директора" на заявление за право на ученически отпуск, извън редовния платен или не.

Нинджа, решава административния ръководител, но е нормално да се консултира с преките ръководители на съответното звено, с кадровиците и не на последно място с юристите, все пак меродавно е тяхното мнение, защото той/ръководителя/ от тях изисква да се върши работата.

П.П. Е, има и един негатив, освен сходните неща между МВР и частника. При тях те поемат разходите за повишаване на степента на образование, а в МВР си ги плащаме лично, но ща касае т.н. "ученическа отпуска" нещата са аналогични. Мисля, че е правилно, никой не дава пари за нещо, което в момента или обозримото бъдеще не му е нужно, само щото на някого малко по-късно му е "дошъл друг акъл".
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Платен отпуск за обучение ВУЗ

Мнениеот BARETATA » 07 Сеп 2011, 21:59

Lord,да точно и именно затова имах предвид,а явно кадровика се е пошегувал. :mrgreen:
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: Платен отпуск за обучение ВУЗ

Мнениеот SYNOPTIK » 07 Сеп 2011, 23:16

Като гледам,че Абитуриентите са по-малко от местата в нашите ВУЗ-ове,си обяснявам този факт.
Вероятно студентите са доста и както е в случая-ЛРТП с 20 дни отпуск+15 дни от Синдиката им+25 дни по закон....Май доста хора си правят тънки сметки и вероятно това е причината да не се дават тези по чл.169 от КТ. Всъщност нямам предвид Метеор,но съм убеден че дребните тарикатлъци са в основата на това,да страдат и обикновените служители.
Смомням си момент,преди десетина години,в който един колега бе изчислил,че с 5 дни болнични на месец,взима по-голяма заплата... :o И всеки месец си ги правеше тези 5 дни.... :oops:
Ако изобщо не се движиш, оковите почти не се усещат.
Щастието е единственото нещо, което при делене се умножава.
Аватар
SYNOPTIK
PoliceBG
 
Мнения: 1263
Регистриран на: 18 Авг 2009, 14:41
Местоположение: София Завинаги един от ВАС

Re: Платен отпуск за обучение ВУЗ

Мнениеот slaron » 17 Сеп 2011, 11:18

Lord написа:П.П. Е, има и един негатив, освен сходните неща между МВР и частника. При тях те поемат разходите за повишаване на степента на образование, а в МВР си ги плащаме лично, но ща касае т.н. "ученическа отпуска" нещата са аналогични. Мисля, че е правилно, никой не дава пари за нещо, което в момента или обозримото бъдеще не му е нужно, само щото на някого малко по-късно му е "дошъл друг акъл".


Лорд, в мноооогоооо гоУУУУУУУеееемааа грешка си! :lol: :lol: :lol:
Няма бивши ченгета...
http://vbox7.com/play:2f27141b
Аватар
slaron
MASTER
 
Мнения: 2655
Регистриран на: 21 Авг 2009, 15:41
Местоположение: София

Re: Платен отпуск за обучение ВУЗ

Мнениеот Lord » 17 Сеп 2011, 11:35

:oops: Ми то аз сам по себе си понякога се отчитам като грешка, ама това е живота... :P :lol:
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21


Назад към ЛРТП в МВР

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron