Защо да не е така?

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata, Hammer

Защо да не е така?

Мнениеот kkarakashev » 29 Яну 2011, 10:33

Няма ли да е добре, ако в всяка една пожарна има и автомобил (екип) за СМП. Така когато се тръгва на повикване ще е заедно със линейка, а не отделно да се праща кола от ЦСМП? Доколкото гледам клипове от други Европейски държави е тъка, не само в Америка.?
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

Re: Защо да не е тъка?

Мнениеот 245 » 29 Яну 2011, 11:19

Ами според мен, е защото БПС и СМП са структори на различни министерства, които работят по различни закони - Кодекс на труда / ЗМВР. По различин начин се финасират и по различен начи се плаща на хорара. По различин начин се определя трудовият им стаж и категорията труд. Няма да е много удачно да ги събереш в една ограда, че да се плюят по-отблизо. Това че пожарникарите са доволни от сегашният си статут, не означва, че медик учил 8 години и е с възнаграждение по-малко от на старши пожарникар, също е доволен :D Също няма сда се юркат много докторите, а ще викат "е ония интелектуалци за първа категория труд, да се оправят". Така им е добре, да са разделени. Да не си гледад в паничките един на друг :D
245
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 41
Регистриран на: 08 Дек 2009, 09:57

Re: Защо да не е тъка?

Мнениеот kkarakashev » 29 Яну 2011, 11:38

Е да но от друга страна, хората в нужда са потърпевши. Чакат Х време пожарна , после и Х време линейка. Както казваш ти лекар учил 8 години. С линейката не лекува, а само се транспортира до болница. Това е пълна простотия, която само тук е има предполагам - линейка с лекар. Как в другите държави е измислено и си работи, а тук от Татово време е тъка и никой не мисли по функционални неща.
Парамедик - ОБУЧЕН само и единствено за оказване на спешна медицинска помощ. Който иска да е лекар - да си седи в болницата.
п.с. Мисля си , че в тази държава реформа се прави само и единствено когато от нещо няма полза. Има ли полза реформа няма.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

Re: Защо да не е тъка?

Мнениеот osata » 29 Яну 2011, 12:00

kkarakashev написа:Няма ли да е добре, ако в всяка една пожарна има и автомобил (екип) за СМП. Така когато се тръгва на повикване ще е заедно със линейка, а не отделно да се праща кола от ЦСМП? Доколкото гледам клипове от други Европейски държави е тъка, не само в Америка.?


Според подадения сигнал се координира изпращането на съответните сили - брой и вид пожарни автомобили, полиция, линейки и т.н.
Няма смисъл а и логика, за запален автомобил на паркинга в 03.00 часа сутринта да отива и линейка. Вече при ПТП между автомобили, с данни за пострадали лица, заклещени в автомобила и т.н. може да се коодинират няколко служби със съответните необходими сили.
То и това беше идеята за създаване на тел.112 - да може от едно място да се разпраща сигнала към съответните звена. Но дали работи правилно всичко това - нямам наблюдения и не мога да коментирам.
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Защо да не е тъка?

Мнениеот kkarakashev » 29 Яну 2011, 12:08

osata написа:
kkarakashev написа:Няма ли да е добре, ако в всяка една пожарна има и автомобил (екип) за СМП. Така когато се тръгва на повикване ще е заедно със линейка, а не отделно да се праща кола от ЦСМП? Доколкото гледам клипове от други Европейски държави е тъка, не само в Америка.?


Според подадения сигнал се координира изпращането на съответните сили - брой и вид пожарни автомобили, полиция, линейки и т.н.
Няма смисъл а и логика, за запален автомобил на паркинга в 03.00 часа сутринта да отива и линейка. Вече при ПТП между автомобили, с данни за пострадали лица, заклещени в автомобила и т.н. може да се коодинират няколко служби със съответните необходими сили.
То и това беше идеята за създаване на тел.112 - да може от едно място да се разпраща сигнала към съответните звена. Но дали работи правилно всичко това - нямам наблюдения и не мога да коментирам.

Да така е, но не е ли по бързо, ако се изпрати сигнал до пожарна, че има и пострадали и от там на едно да се тръгва с линейка. Мисълта ми е ,че вече търсим бързината до достигане до инцидента.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

Re: Защо да не е тъка?

Мнениеот 245 » 29 Яну 2011, 19:00

osata написа:

То и това беше идеята за създаване на тел.112 - да може от едно място да се разпраща сигнала към съответните звена. Но дали работи правилно всичко това - нямам наблюдения и не мога да коментирам.


Идеята беше това , но реализацията и стана друга (по мойте скромни и "неточни" дани, може и да се поровя за конкретни цифри), както става всичко в България.
Поради високото текучество, служителите там са с изключително "голям опит" и "отлична" подготовка в рамките на половин час. После работят още половин час и напускат. Предимно студенти и хора търсещи времена работа.
Та пращат за ледени висулки "обединените" ПБС и ГЗ+инспектората на общината+КАТ. За котка също. И те не ги пращат, а ги оповестяват ,а те сами се пращат всичките, понеже са "обединени" и никой не знае другия какво прави.
А най интересното е, че вече 1 месец почти откакто са обединени ПБС и ГЗ "с цел избягване на дублиращи се функции и оптимизация" дублиращите финкции се увеличиха двойно и мазаницата е още по-голяма. За оптимизацията на личния състав също е така. Няма пипнат нито един военен пенсионер в "обединената" ПБЗН.
А линейките как да са без лекари, а само с някави, както го казвате парамедици (аз го разбирам нещо, като санитари, фелдшери) . Значи не трябва да ходят на инсулти и инфаркти. Парамедик не може да избере лечебното заведение за лечение на определената болест, па камо ли да направи диагноза. То става , ама трябва центровете за СМП да работят само за полицията. Да шият спукани глави на мачовете и да обслужват ПТП-тата. Ма тогава кво ще павим с още една торба болести, за които се вика СМП? За прекалено много заболявания се вика СМП. А това е така , защото е безплатна. А това е пък така, от друга страна, защото сме в България и хората нямат пари да плащат за платена медицина.
По същата причина бившата ГЗ се "бореше" с оси, змии, хлебарки, плъхове, прилепи и всякакви твари, отпушваше тоалетни и извършваше текущи ремонти на ВиК инсталации и сграден фонд. Щото беше безплатно. Беднотия бе. От беднотия се плаща и така на "експертите" в 112, та за това се получава ненужно дублиране.
245
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 41
Регистриран на: 08 Дек 2009, 09:57

Re: Защо да не е така?

Мнениеот daniela_suzi » 30 Яну 2011, 18:30

А линейките как да са без лекари, а само с някави, както го казвате парамедици (аз го разбирам нещо, като санитари, фелдшери/това е цитат от горното изказване на колегата/
В правилника,който излезе е написано ,че в рамките на съществуващия щат/разбирай наличния брой хора в момента/,трябва да се направят долекарски екипи в ОУ"ПБЗН".Не бъркай санитарите с фелдшери.Аз съм фелдшер по професия със стаж в ЦСМП и самото име "долекарски екип" изключва участието на лекар.Преди време една приятелка,която живее от 10 години в САЩ ми каза,че синът и е трябвало да положи изпити за парамедик,за да може да започне работа като пожарникар.Може би идеята на тези екипи е да се даде все пак някаква квалифицирана помощ докато пристигне линейката на местопроизшествието.Дано да се вложи някаква мисъл в преструкторирането на двете дирекции в една,а да не стане само "абе паднахте ли ми,я да видите сега кон боб яде ли и магаре леща" :lol: Това в кръга на шегата,наистина ми се иска да не става разчистване на сметки на лична основа,а да се гради нещо ,което ще проработи успешно като структора,а няма да е поредния ялов експеримент.
От всяка ситуация има изход,която не винаги е в желаната от нас посока,но винаги е встрани от гробищата!
Аватар
daniela_suzi
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 728
Регистриран на: 08 Дек 2009, 17:51
Местоположение: Плевен

Re: Защо да не е така?

Мнениеот kkarakashev » 30 Яну 2011, 18:47

парамедик в смисъл, някой обучен да те превърже, да може спре кръвотечение или ако изпаднеш в клинична смърт да поддържа жизнените функции. Щото и лекар да има файдата е никаква, ако трябва да се оперира даденият човек.

парамедик
от Уикипедия:
Лице специално обучено да оказва първа помощ и да поддържа живота на пациент до пристигане в болница.

Линейката е специализиран автомобил за спешна медицинска помощ. Линайките са оборудвани с електрокардиографи, апарати за изкуствено дишане, дефибрилатори, лекарства и хирургични инструменти.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

Re: Защо да не е така?

Мнениеот 245 » 31 Яну 2011, 12:40

Е колежка е абсолютно права. Тва е верният отговор. Линейки, ама на щат към пожарната. Дето превързват и шият ПТП-та, а не инсулти, грипове, главоболие, повишена захар, зъбобол, разстройство и т.н. И хората да са на заплащане и на категория труд към МВР. Не съм го видял това залегнало в правилника, ама то аз така само отгоре-отгоре го преметнах. Но това е пътя. Иначе сегашните лекари от СМП , да не ги омешват с пожарната, че нали ви казвам, ще стане революция :D То сега вече е станала почти... Заради неравнопоставеноста във всякакво отношение (и социално, и нормативно, и служебно, и всякакво) на "ОБЕДИНЕНАТА" ПБЗН. Не им трябва на пожарникарите още една "ГЗ", или да си го кажем направо ЦСМП, да им гледа в паничката и да викат "ама и ние искаме, ама и ние сме хора" :D
245
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 41
Регистриран на: 08 Дек 2009, 09:57

Re: Защо да не е така?

Мнениеот kkarakashev » 31 Яну 2011, 14:25

МИ аз не съм казал ЦСМП в ПБЗН. Просто автомобил(линейка) и парамедици към пожарната. ЦСМП си е отделна паница.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

Следваща

Назад към Пожарна безопасност и спасяване

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта

cron