Телефон 112

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata, Hammer

Re: Телефон 112

Мнениеот Lord » 18 Мар 2011, 21:14

Вече всички служители с полицейски функции сме актосъставители при нарушения или злоупотреби с обаждания на 112.
Нека се възползваме и разгоним фамилията на дежурните отровители!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Телефон 112

Мнениеот Lord » 17 Сеп 2011, 13:00

Мъж подал 1140 фалшиви сигнала на тел. 112 за 7 дни

50-годишен мъж от село Долна Хубавка, община Омуртаг е подал 1140 фалшиви сигнала до националния телефон 112 само за седмица, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Търговище.
Сигналът за телефонния тормоз е получен вчера в Районното управление на полицията в Омуртаг, съобщи "Фокус".

Оказало се, че 50-годишният мъж е подал огромния брой заблуждаващи повиквания за необходимост от спешна медицинска помощ само в рамките на една седмица - от 18 до 25 август т.г.
По случая се извършва проверка, а според приетия през 2008 г. Закон за Национална система за спешни повиквания с единен европейски номер 112, извършителят го грози глоба от 2000 до 5000 лв. Ако полицията обаче установи, че при фалшивите сигнали са мобилизирани ресурси на службите за спешно реагиране, наказанието е глоба от 10 000 до 20 000 лева.

От полицията във Велико Търново също съобщиха, че са задържали 28-годишен мъж от Горна Оряховица за подаване на лъжлив сигнал на тел. 112. В четвъртък, около 21,45 ч., мъжът решил да се позабавлява с дежурните на 112, като от мобилния си телефон подал на диспечерите неверни данни за убийство на момиче.
Той обаче бил разкрит много бързо и "забавлението му" приключило в ареста, където е прибран за 24 часа от служители на РПУ-Горна Оряховица. Срещу него е образувано бързо производство.

http://dnes.dir.bg/news/politzia-omurtag-9505198
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Телефон 112

Мнениеот kkarakashev » 17 Сеп 2011, 18:19

Рекордьор с 1140 фалшиви сигнала до телефон 112

50-годишен мъж с инициали М.М. от омуртагското село Долна Хубавка е подал 1140 неверни повиквания до телефон 112, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Търговище.
Постижението си рекордьорът регистрирал в рамките само на една седмица - от 18 до до 25 август. Елементарната сметка показва, че мъжът се е трудил изключително усърдно - подвеждал операторите веднъж на всеки десетина минути. Все още не е изяснено психическото състояние на задържания.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

Re: Телефон 112

Мнениеот BARETATA » 03 Окт 2011, 14:51

Повикванията за телефони 150, 160 и 166 са пренасочени към 112

320 оператори обслужват денонощно спешните обаждания

Финализиран е процесът по пренасочване на повикванията за телефони 150, 160 и 166 към единния европейски номер за спешни повиквания - телефон 112. Номерата на Спешна медицинска помощ, Полиция и Пожарна безопасност и защита на населението продължават да функционират, но когато бъдат набирани, обажданията постъпват в центровете 112. Това води до централизиране на обслужването на всички спешни повиквания в страната, тъй като информацията за тях вече постъпва на едно място – в центровете 112. По този начин сигнализирането и активирането на компетентните служби се оптимизира и се подобрява координацията между тях. Те ще управляват и координират по-добре работата на своите ресурси и екипи. На тази база ще се проследява цялостния трафик на спешните повиквания, ще се анализират различни показатели и характеристики на тези повиквания и ще се събира статистическа информация за работата на отделните служби. Ръководните органи ще могат да правят обективна оценка за извършената работа и да вземат конкретни управленски решения за оптимизиране на системата на спешните повиквания.
Досега на денонощие в националната система 112 постъпваха средно около 8000 сигнала, след пренасочването са около 22 000, от днес се очаква техният брой да достигне 25 000 - 26 000. Системата е оразмерена да поеме този трафик – спешните обаждания се обслужват денонощно от 320 оператори.
До момента седем европейски страни са финализирали процеса по пренасочване на спешните си номера към 112. В Холандия и Дания останалите спешни телефони са изцяло премахнати. У нас спешният номер е познат на около 66% от хората. По този показател страната ни е сред първите в ЕС.

Има някои "леки" проблеми , но смятам да изчезнат . :)
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: Телефон 112

Мнениеот Hammer » 03 Окт 2011, 19:13

Аз съм работил в дежурната стая към 3-4 години и много сме си коментирали един голям проблем с пренасочването на 160 към център 112 а той е следния : В нашия край Смолянския има много различни характерни диалекти и ще е е много трудно диспечерите в Кърджали да разберат името на селото и махалата в която е пожара или произшествието .Трябва дежурния да преслуша записа и най вероятно отново да позвъни на човека който е дал съобщението а той като има зор я вдигне я не телефона и става страшно забавяне за реагиране ....
Изображение
Аватар
Hammer
КОМИСАР
 
Мнения: 655
Регистриран на: 27 Авг 2009, 10:42
Местоположение: гр.Смолян

Re: Телефон 112

Мнениеот Lord » 03 Окт 2011, 19:22

Няма страшно Хамър, операторите на 112 бързо се изучиха и вече при всеки сериозен сигнал правят конферентна връзка на звънящия със съответната ОДЧ, от чиито регион е позвъняването. Хем и друг да носи отговорноста, дето се казва...
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Телефон 112

Мнениеот Hammer » 03 Окт 2011, 20:21

Може и тъй да е все пак съм пенционер от 1 година но това беше страшно голям проблем с диалекта !!!
Изображение
Аватар
Hammer
КОМИСАР
 
Мнения: 655
Регистриран на: 27 Авг 2009, 10:42
Местоположение: гр.Смолян

Re: Телефон 112

Мнениеот daniela_suzi » 04 Окт 2011, 17:03

Да,правят конферентна връзка,но в повечето случаи направо пращат сигнала за реагиране.Поради многото сухи треви и стърнища,които горят в последно време или поради умишлено запалени царевични ниви понякога пътуващите с МПС виждат пожара от различен ъгъл и място от пътя,по който примерно пътуват.Започва се е дно звънене на 112 с 10 различни съобщения за един и същ пожар.Когато диспечера в Център 112-Монтана не знае села и паланки в Плевен или друга област се започва валеж от сигнали един през друг за едно и също нещо.На предишното дежурство една гражданкЪ при конферентната връзка ми каза:"Елате бързо,че на плочките фо фонтана има змиЪ!" :lol: Това в подкрепа на тезата за диалектите.Хайде лека вечер от мен!!! ;)
От всяка ситуация има изход,която не винаги е в желаната от нас посока,но винаги е встрани от гробищата!
Аватар
daniela_suzi
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 728
Регистриран на: 08 Дек 2009, 17:51
Местоположение: Плевен

Re: Телефон 112

Мнениеот kkarakashev » 04 Фев 2012, 10:36

Вчера се получи следната ситуация:
Колега закъсва с камион 9тона в к.к.Пампорово.Поради това, че комплекса не е почистен от сняг затъва (с поставени вериги) и се окопава. След като опитах да му помогна (теглих го, отривахме го с лопати) и не виждах начин да го измъкна позвъних на тел: 112. Чрез оператора ме свързаха с РС ПБЗН Смолян. След като обясних ситуацията, дежурният ми отговори, че нямат право да теглят автомобили, закъсали поради непочистени пътища. С две думи да търсим трактор или друга техника с която да издърпаме колегата или да се спасява както може.
Въпросът ми е следният: В кой случай ГЗ/ПБЗН имат право да отказват съдействие в такива случай?

п.с. До сега лично на мен ми се е налагало точно в този комплекс да имам нужда от помощ и служители на ПБЗН Смолян се отзоваха и ме изтеглиха, за което съм им благодарен. Това със забраната за теглене на такива МПС-та от скоро ли е или да се чувствам късметлия.
Имам до някъде информация относно ситуацията, но ако може да се разясни ще е добре, поне за мен, защото лично аз съм там по 3 пъти в седмицата и дано не попадна в такава ситуация както колегата.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

Re: Телефон 112

Мнениеот Lord » 04 Фев 2012, 11:25

По принцип, ако няма бедстващи хора или кризисна ситуация помощта трябва да се окаже не от МВР /пожарна или гражданска/, а от фирмата, която е спечелила търга да поддържа конкретният път, ако говорим за републиканската пътна мрежа, ако е в урбанизирана територия или общинска пътна мрежа, съответно фирмата сключила договор за пътна поддръжка със съответната община. Длъжни са да отстранят МПС, затрудняващо останалите, например да го изтеглят на безопасно място или просто да осигурят топла воза за да размразят нафтата. Това следва да се направи напълно безплатно.
Тук има една уловка, ако авариралото МПС не затруднява движението /напр. е на крайпътна отбивка/ пътноподдържащата фирма няма задължение да му помогне. В подобни случаи обичайно се иска заплащане за услугата, което не е незаконно, но съветвам в подобни случаи да се иска фактура или друг финансов документ, че иначе си ги слагат в джоба. ;)
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

ПредишнаСледваща

Назад към Пожарна безопасност и спасяване

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта