Бих искал да знаеш....

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata, Hammer

Бих искал да знаеш....

Мнениеот Hammer » 24 Яну 2010, 12:52

Бих искал да видиш мъката в очите на човека когато целият му свят е обгърнат в пламъци или когато прибиращото се семейство заварва цялата си собственост изгоряла и разрушена.

Бих искал да знаеш какво е да претърсваш горящата спялня за скрило се малко дете, и пламъци търкалящи се по тавана и изгарящите длани и колене докато пълзиш по пода, извит от тежеста си а кухнята над теб гори.

Бих искал да разбереш ужасът в очите на съпругата в 3 часа посред нощта, докато търся пулса на нейния 40 годишен съпруг а не го откривам, започвам АВС-мероприятия, с надежда да го върна, със съзнанието че е вече късно и желанието съпругата и семейството му да знаят че съм направил всичко възможно.

Бих искал да разпознаваш уникалната миризма на горящата изолация, вкусът на разкаляните сажди, чувсвото за прекомерната жега нахлуваща през екипировката, звукът на пръщящите пламъци, безсилието когато виждаш абсолютно нищо в плътния дим – усещания които добре познавам.

Бих искал да разбереш чувството да се качиш сутрин в градския транспорт след като си прекарал нощта потушавайки огромен пожар.

Бих искал да ми прочетеш мислите когато отивам на пожар в жилище, „Дали е лъжливо обаждане или развиващ се пожар? Какво е вътрешното разпределение в сградата? Какви рискове ме очакват? Има ли застрашени хора? Дали ще мога да ги спася? .. или просто някой ме очаква с постолет в ръка?”

Бих искал да си в спешното когато доктора съобщава часа на смъртта на 5 годишната красавица за чиито живот съм се борил през последните 25 минути, която никога да отиде на първа среща или да каже на майка си „Обичам те!” отново.

Бих искал да усетиш чувството на безсилие което ме обзема когато на кръстовището ми отнемат предимството а аз махам с едната ръка с другата натискам клаксона отново и отново, а когато имат нужда от нас първите думи с които ни посрещат са „Защо се забавихте толкова много?!”

Бих искал да знаеш мислите ми когато спасявам младо момиче от смачканите останки на автомобила и – „Ами ако това беше сестра ми, или приятелката ми, или накой който познавам? Каква ли ще е реакцията на родителите им когато заварят на входната си врата служител с шапката си в ръка?”

Бих искал да знаеш какво е чувсвото да влезеш през задния двор и да поздравиш семейството ми, и да нямаш куража да им кажеш че за малко да не се върна от последото произшествие.

Бих искал да усетиш болката ми когато хората, словом и понякога на практика, ни обиждат или омаловажават работата ми, или както те сами изкажат начина на мислене „Това никога няма да се случи на мен.”

Бих искал да знаеш, да разбереш физическата, емоционална и умствена суша или пропуснатата вечеря или изгубения сън или пропиляното сплотяване на хората, като добавка към всичката трагедия разиграла се пред очите ми.

Бих искал да разбереш приятелството, и личното удовлетворение когато помогнеш, спасиш живот, или нечия собственост, да се отзовеш на помощ или да създадеш ред от един пълен хаос.

Бих искал да разбереш какво да държиш в ръце малко момченце вкопчило се в ръката ти с въпроса: „Мама добре ли е?”, без дори да имаш силата да го погледнеш в очите с очи пълни със сълзи и да нямаш отговора. Или да държиш дълго време на страна мъж чиито най-добър приятел е изваден от смачкания автомобил и откаран с линейка пред очите му, и да знаеш че той е бил без колан – добре познавам това чувство.
Изображение
Аватар
Hammer
КОМИСАР
 
Мнения: 655
Регистриран на: 27 Авг 2009, 10:42
Местоположение: гр.Смолян

Re: Бих искал да знаеш....

Мнениеот Hammer » 24 Яну 2010, 12:53

Не съм го написал аз но много ми харесва .
Изображение
Аватар
Hammer
КОМИСАР
 
Мнения: 655
Регистриран на: 27 Авг 2009, 10:42
Местоположение: гр.Смолян

Re: Бих искал да знаеш....

Мнениеот osata » 24 Яну 2010, 12:56

Отвратително е.... в смисъл чувството на безсилие ;)

Много хубаво е написано, жалко, че е истина !!!

Поздравявам всички огнени Мъже:

http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Бих искал да знаеш....

Мнениеот frogman » 24 Яну 2010, 15:03

:cry:
Безсилието да промениш поне частица от казанато,е отвратително !
frogman
Нов
Нов
 
Мнения: 19
Регистриран на: 22 Яну 2010, 20:20

Re: Бих искал да знаеш....

Мнениеот Lord » 30 Яну 2010, 16:21

Бих искал да не съм виждал и снемал обяснения никога от майката на двете изгорели в циганския бордей деца, не пророни и сълза, нямаше и капка чувство на вина, че ги е оставила толкова невръстни сами при горящата продънена печка в стаята, бих искал никога да не се беше случвало...,колегите изгасиха, разчистихме,....свити телца, потърсили убежище под леглото в ъгъла...
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Бих искал да знаеш....

Мнениеот NANIOX » 30 Яну 2010, 16:48

Hammer написа:Бих искал да видиш мъката в очите на човека когато целият му свят е обгърнат в пламъци или когато прибиращото се семейство заварва цялата си собственост изгоряла и разрушена.

Бих искал да знаеш какво е да претърсваш горящата спялня за скрило се малко дете, и пламъци търкалящи се по тавана и изгарящите длани и колене докато пълзиш по пода, извит от тежеста си а кухнята над теб гори.

Бих искал да разбереш ужасът в очите на съпругата в 3 часа посред нощта, докато търся пулса на нейния 40 годишен съпруг а не го откривам, започвам АВС-мероприятия, с надежда да го върна, със съзнанието че е вече късно и желанието съпругата и семейството му да знаят че съм направил всичко възможно.

Бих искал да разпознаваш уникалната миризма на горящата изолация, вкусът на разкаляните сажди, чувсвото за прекомерната жега нахлуваща през екипировката, звукът на пръщящите пламъци, безсилието когато виждаш абсолютно нищо в плътния дим – усещания които добре познавам.

Бих искал да разбереш чувството да се качиш сутрин в градския транспорт след като си прекарал нощта потушавайки огромен пожар.

Бих искал да ми прочетеш мислите когато отивам на пожар в жилище, „Дали е лъжливо обаждане или развиващ се пожар? Какво е вътрешното разпределение в сградата? Какви рискове ме очакват? Има ли застрашени хора? Дали ще мога да ги спася? .. или просто някой ме очаква с постолет в ръка?”

Бих искал да си в спешното когато доктора съобщава часа на смъртта на 5 годишната красавица за чиито живот съм се борил през последните 25 минути, която никога да отиде на първа среща или да каже на майка си „Обичам те!” отново.

Бих искал да усетиш чувството на безсилие което ме обзема когато на кръстовището ми отнемат предимството а аз махам с едната ръка с другата натискам клаксона отново и отново, а когато имат нужда от нас първите думи с които ни посрещат са „Защо се забавихте толкова много?!”

Бих искал да знаеш мислите ми когато спасявам младо момиче от смачканите останки на автомобила и – „Ами ако това беше сестра ми, или приятелката ми, или накой който познавам? Каква ли ще е реакцията на родителите им когато заварят на входната си врата служител с шапката си в ръка?”

Бих искал да знаеш какво е чувсвото да влезеш през задния двор и да поздравиш семейството ми, и да нямаш куража да им кажеш че за малко да не се върна от последото произшествие.

Бих искал да усетиш болката ми когато хората, словом и понякога на практика, ни обиждат или омаловажават работата ми, или както те сами изкажат начина на мислене „Това никога няма да се случи на мен.”

Бих искал да знаеш, да разбереш физическата, емоционална и умствена суша или пропуснатата вечеря или изгубения сън или пропиляното сплотяване на хората, като добавка към всичката трагедия разиграла се пред очите ми.

Бих искал да разбереш приятелството, и личното удовлетворение когато помогнеш, спасиш живот, или нечия собственост, да се отзовеш на помощ или да създадеш ред от един пълен хаос.

Бих искал да разбереш какво да държиш в ръце малко момченце вкопчило се в ръката ти с въпроса: „Мама добре ли е?”, без дори да имаш силата да го погледнеш в очите с очи пълни със сълзи и да нямаш отговора. Или да държиш дълго време на страна мъж чиито най-добър приятел е изваден от смачкания автомобил и откаран с линейка пред очите му, и да знаеш че той е бил без колан – добре познавам това чувство.

Браво Hammer,хубава тема,въпреки че ме накара да си припомня неща които дълго се опитвам да забравя,но така или иначе,няма да мога..............
Който иска,може.Който казва че не може,не иска.

http://www.youtube.com/watch?v=fag9c50wJE0

http://www.vbox7.com/play:02526cce
Аватар
NANIOX
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 667
Регистриран на: 26 Авг 2009, 21:18
Местоположение: Смолян

Re: Бих искал да знаеш....

Мнениеот osata » 30 Яну 2010, 23:49

Забелязвате ли колко гадни мръсни отвратителни запечатани моменти има в главите ни?
Спомени, които не се изтриват.....
Това е като болест, която не се лекува..... всеки носи в себе си отвратителни гледки, за които като си спомни, го побиват тръпки. Много често случайни случки в ежедневието ни напомнят такива гадни спомени.
Едно се радвам - аз имах малко такива моменти.
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Бих искал да знаеш....

Мнениеот NANIOX » 31 Яну 2010, 13:49

osata написа:Забелязвате ли колко гадни мръсни отвратителни запечатани моменти има в главите ни?
Спомени, които не се изтриват.....
Това е като болест, която не се лекува..... всеки носи в себе си отвратителни гледки, за които като си спомни, го побиват тръпки. Много често случайни случки в ежедневието ни напомнят такива гадни спомени.
Едно се радвам - аз имах малко такива моменти.

Винаги съм казвал,че като започнеш работа в системата си като едно празно кошче за душевни и всякакви други отпадъци.С времето това кошче се пълни ,и е много важно човек да намери начин да го изпразва че в един момент ако препликне,нещата излизат извън контрол...........Вярно е че има боклук който не може да се изхвърли,но за него стои най-тъмното и дълбоко място в кошчето............
Който иска,може.Който казва че не може,не иска.

http://www.youtube.com/watch?v=fag9c50wJE0

http://www.vbox7.com/play:02526cce
Аватар
NANIOX
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 667
Регистриран на: 26 Авг 2009, 21:18
Местоположение: Смолян

Re: Бих искал да знаеш....

Мнениеот BARETATA » 31 Яну 2010, 14:16

Известно време се чудех какво да напиша тук.Няма да занимава Вас с това ,което е принципвно в тази насока,свързани с гадните момент.Просто,както и в една друга тема - Свалям шапка на колегите от Пожарната,да сте живи и здрави - бивши,действащи и бъдещи кадри на тази Главна Дирекция.Относно неприятните моменти,няма как - това е положението - Продължаваме напред.
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: Бих искал да знаеш....

Мнениеот fire » 04 Яну 2011, 12:01

Много точно написано..За съжаление - кошчето не се изпразва напълно.
fire
Нов
Нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: 21 Юли 2010, 15:31


Назад към Пожарна безопасност и спасяване

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта