Разследване от полицейски органи

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Разследване от полицейски органи

Мнениеот Lord » 25 Юли 2010, 11:43

От 28-ми май са в сила измененията в НПК, мина доста време.

Е, колеги, започнахте ли вече с огледите, разпитите и останалите действия по разследването, позволени на полицейските органи?

Има ли затруднения или проблеми при практическото прилагане на измененията?
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Разследване от полицейски органи

Мнениеот Lord » 28 Сеп 2010, 21:27

Дано не ме гепи шизофренията, че говоря със себе си в тази тема, но искам да споделя, че от два месеца всички неотложни първи действия при нас се извършват от служители, които не са РП. Поне тези промени работят и то работят добре, разкрива се и се доказва по-лесно и по-качествено!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Разследване от полицейски органи

Мнениеот Хела » 29 Сеп 2010, 12:16

Lord написа:...искам да споделя, че от два месеца всички неотложни първи действия при нас се извършват от служители, които не са РП. Поне тези промени работят и то работят добре, разкрива се и се доказва по-лесно и по-качествено!

Моля те, кажи кои точно са тези служители. Като длъжности, имам предвид.
Аватар
Хела
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 376
Регистриран на: 01 Дек 2009, 17:33
Местоположение: между редовете

Re: Разследване от полицейски органи

Мнениеот Lord » 29 Сеп 2010, 19:51

Разбира се. Същите длъжности, които бяха и до 2006г. - криминална и териториална полиция, като териториална преобладава в селата и при по-елементарните случаи.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Разследване от полицейски органи

Мнениеот Хела » 29 Сеп 2010, 20:16

:? Хм, значи не съм разбрала за какво точно говориш. Нормално, де, ама мислех, че става дума И за длъжности от охранителна.
Благодаря.
Аватар
Хела
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 376
Регистриран на: 01 Дек 2009, 17:33
Местоположение: между редовете

Re: Разследване от полицейски органи

Мнениеот Lord » 29 Сеп 2010, 21:04

Хела написа::? Хм, значи не съм разбрала за какво точно говориш. Нормално, де, ама мислех, че става дума И за длъжности от охранителна.
Благодаря.


:) Очевидно не си разбрала. Казах, че повечето са от "ТП"-териториална полиция, а това е гръбнакът на "ОП"-охранителна полиция, това са полицейските и младши полицейските инспектори, или както сме свикнали да ги наричаме, това са нашите "квартални полицаи".
Всъщност точно охранителна поема по-леките произшествия, които обаче са най-масовата част, болшинството. Както казах, точно тези колеги се справят повече от добре! ;)

Всъщност имам особено мнение по отношение на разделението на оперативни и охранителни - бил съм и едното, и другото, но всъщност съм си все аз. ;) Ако нещо ти се отдава-няма значение длъжността! :)
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Разследване от полицейски органи

Мнениеот Хела » 30 Сеп 2010, 09:14

Да, да, точно така! :) Инспекторите! Просто, това "Териториална полиция" е ново за мен, даже все още, някакси, отказвам да свикна с новостите в наименованията на длъжностите и продължавам да използвам "сержант" и "офицер". :oops: Благодаря още веднъж. Имах дълъг спор в тая връзка с един експерт-криминалист, който ме убеждаваше, че едикоеси* било работа на РП и не можело да се свърши от ПИ.
ПП: * - тук не визирам убийство и подобни по-тежки.
Изображение
Аватар
Хела
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 376
Регистриран на: 01 Дек 2009, 17:33
Местоположение: между редовете

Re: Разследване от полицейски органи

Мнениеот Lord » 03 Окт 2010, 17:43

Sir Humphrey написа:
GKrIvan написа:Спецполицаи, участвали в разкриването на “знакови” престъпления, ще преподават опита си на курсантите в Академията на МВР.


То по принцип така и трябва да бъде. Дано старите ги учат само как да разкриват, но ако кривнат и решат да ги учат и как да разследват, по-добре мацките да я карат както са ги учили в университета и да не слушат старите, че иначе кьорав престъпник по "знакови" престъпления няма да види задържане под стража. :(


Lord написа:
Sir Humphrey написа:
GKrIvan написа:Спецполицаи, участвали в разкриването на “знакови” престъпления, ще преподават опита си на курсантите в Академията на МВР.


Дано старите ги учат само как да разкриват, но ако кривнат и решат да ги учат и как да разследват.......

Няма разлика между двете Сър. По целия нормален свят разследващият полицай е нашенския ОР по криминална! Настоящата ситуация с разкриващ ОР и разследващ РП е тотална глупост, абсолютна ГЛУПОСТ! Това ще бъде премахнато, защото е изкуствено създадено, колкото по-скоро, толкова по-добре за сектора, потърпевшите, а и за всички ни!


Sir Humphrey написа:
Lord написа: Това ще бъде премахнато, защото е изкуствено създадено, колкото по-скоро, толкова по-добре за сектора, потърпевшите, а и за всички ни!


МОже и да бъркам, но мисля, че от 28.05 т.г. влязоха в сила изменения в НПК точно в посоката, за която говориш.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Разследване от полицейски органи

Мнениеот Lord » 03 Окт 2010, 17:56

Sir Humphrey написа:МОже и да бъркам, но мисля, че от 28.05 т.г. влязоха в сила изменения в НПК точно в посоката, за която говориш.


Изобщо не грешиш, проблема е, че и след тези изменения полицейските органи нямат правомощия за цялостно разследване, а само за конкретни действия по разследването и то в 2 хипотези: когато са в случай на неотложност или когато са възложени от разследващ орган.
Сегашните разследващи полицаи са някаква измислена форма, нещо, като следователите и пом. следователите до 2000г. Подобна паралелна функция беше, а и сега е безпредметна, това е по съветски модел и няма място в една съвременна полицейска структура. Вече казах, че подобна структура в световен мащаб не съществува и трябва да се премахне. Изискването за юридическо образование също е глупост. Подобно изискване е необходимо при производства с изключителна правна и фактическа сложност, но при масовите дела, които са вероятно около 95% няма нужда от кой знае какви правни познания, освен наказателно право и процес. В този ред на мисли твърдя, че досъдебното производство преспокойно може да се води от нас, редовите служители. Но! Ако стане, е необходимо да бъдат премахнати множество несвойствени и нетипични функции, с които сега сме натоварени.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Разследване от полицейски органи

Мнениеот Sir Humphrey » 03 Окт 2010, 20:23

Lord написа:полицейските органи нямат правомощия....


Така е. А знания и умения имат ли? Особено тези полицейски органи (т.е. конкретни хора от плът и кръв), които са постъпили на работа след измененията в НПК и създаването на фигурата на дознателя, а по-късно преименуването му на "разследващ полицай"?
Аватар
Sir Humphrey
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1234
Регистриран на: 26 Авг 2009, 22:13

Следваща

Назад към Досъдебно производство

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта