Имат ли право?

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Имат ли право?

Мнениеот wtz » 13 Апр 2011, 22:40

Днес ми писаха акт защото отидох за риба на пристанището без лична карта, личната ми карта беше в колата на 50 метра от мен и не ми дадоха да си я взема, писаха ми акт? Имат ли право?
wtz
Нов
Нов
 
Мнения: 1
Регистриран на: 13 Апр 2011, 22:38

Re: Имат ли право?

Мнениеот Meteor » 14 Апр 2011, 09:42

Глоба до 300 лева може да плати всеки, който при проверка не представи документ за самоличност.

ЗАКОН ЗА БЪЛГАРСКИТЕ ЛИЧНИ ДОКУМЕНТИ

Чл. 80. Наказва се с глоба от 50 до 300 лв. лице, което:
5. (изм. - ДВ, бр. 82 от 2009 г.) не представи български личен документ при поискване
от компетентните длъжностни лица.
Аватар
Meteor
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 44
Регистриран на: 21 Ное 2009, 14:17

Re: Имат ли право?

Мнениеот kkarakashev » 14 Апр 2011, 09:45

За удостоверяване на самоличност може да се ползва и СУМПС
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

Re: Имат ли право?

Мнениеот mao11 » 14 Апр 2011, 17:40

wtz написа:Днес ми писаха акт защото отидох за риба на пристанището без лична карта, личната ми карта беше в колата на 50 метра от мен и не ми дадоха да си я взема, писаха ми акт? Имат ли право?

Според конституцията на РБ пред закона всички са равни и Незнанието на един закон не унивинява нарушителя ;)
Абе всички знаем закона,но той е един за някои и друг за другите.
Аз лично не бих написал акт на гражданин, ако документите му са на 50 метра от него в колата му и той лови риба.
Но по принцип, буквояда постъпил така е в правото си.
mao11
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 252
Регистриран на: 23 Яну 2011, 20:00

Re: Имат ли право?

Мнениеот Lord » 14 Апр 2011, 19:26

wtz написа:Днес ми писаха акт защото отидох за риба на пристанището без лична карта, личната ми карта беше в колата на 50 метра от мен и не ми дадоха да си я взема, писаха ми акт? Имат ли право?

Формално погледнато от юридическа гледна точка имат. На практика не е било редно да го правят, а е трябвало да дойдат с Вас до колата и да проверят документите Ви. Дали когато някой влезе да поплува в морето или басейна си носи личната карта?! Аз например плувам добре и влизам на километър от плажната ивица, а Вие сте бил на 50 метра от Вашата ЛК.
Ако сте възразили в акта, че Вашата ЛК е в автомобила на 50 метра от Вас - обжалвайте НП и то 100% ще бъде отменено изцяло, като незаконосъобразно от съда.



И после се чудим защо не искат хората да подават информация или просто да стават поемни лица при огледи?! Ами, ето заради подобни простотии, извършени от "колеги"!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Имат ли право?

Мнениеот osata » 14 Апр 2011, 21:40

Добре де, гледни точки много - двама полицаи проверяват 5-6 рибари. Единия казва моята ЛК е в колата на 50 метра нагоре, другият казва моята пък е на 50 метра надолу. Има си мерки за безопасност при извършване на проверки и т.н., но наистина е тъпа ситуация.
Вече ако е имало някакви пререкания и коментари, че да са решили служителите да съставят ауан....
Сещам се за случая, когато един "баро" минаващ на червено без малко да ни отнесе, а после блокира колата и слезе да се разправя, а после докато катаджиите го рисуваха обясняваше на адвоката си по телефона "ама аз не знаех че е полицейска кола" :lol: . После пък авера му, идващ да го спасява отнесе също един акт за неправилно паркиране. Тогава и двамата твърдяха, че е заяждане. Въпрос на гледни точки.
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Имат ли право?

Мнениеот kkarakashev » 14 Апр 2011, 21:55

Според мен си има място и за човещина и за "протокол" Зависи и от ситуацията, и от участниците. Но най важна е преценката на служителя в момента. По миналата седмица настъпих закона яко (в града със 136км/ч) спира ме полицай. АП е с камера. Казва му , че имам 1.5 часа да стигна до София, а и незнам мястото къде се намира с случая СДВР. Обясних ситуацията и причината да се движа тъка. получих ФИШ (няма да споменавам сумата защото е благосклонна към мен) Друга ситуация - карам с 80 - спират ме. Карам си така без причина - АУАН. И в двата случая съм за АУАН, но на единия имаше компромис.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://www.vbox7.com/play:46376107dc - Химн на гр.Пловдив
Аватар
kkarakashev
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 10 Юли 2010, 15:32
Местоположение: Пловдив

Re: Имат ли право?

Мнениеот osata » 14 Апр 2011, 22:00

Ако имах длъжността и правомощията - на тези с фиша бих им прекратил кариерата в МВР.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Имат ли право?

Мнениеот Lord » 14 Апр 2011, 22:30

Вече отговорих по темата, но ме изкушавате да продължа.

Спирам гражданин в нарушение - човека не отрича, даже сам казва, че е така и иска фиш, защото е нарушил закона по конкретна причина. Винаги съм на мнение, че не бива АУАН, а трябва фиш и пожелание за безавариен път и здраве на такива нарушители.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Имат ли право?

Мнениеот osata » 14 Апр 2011, 22:43

Lord написа:Вече отговорих по темата, но ме изкушавате да продължа.

Спирам гражданин в нарушение - човека не отрича, даже сам казва, че е така и иска фиш, защото е нарушил закона по конкретна причина. Винаги съм на мнение, че не бива АУАН, а трябва фиш и пожелание за безавариен път и здраве на такива нарушители.


Искаш да кажеш, че спираш Каракашев със 136км/ч в населено място, той ти казва "бързам, виновен съм" и ти му пишеш фиш?
А как ли са оправдали скоростта в радара? А, забравих, това е публичен форум ;) :mrgreen:
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Следваща

Назад към Гранична полиция

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта