Общи положения ;-)

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот vladimirov17 » 03 Юли 2016, 21:37

Като стана дума за палатки се сетих за късната есен на 1996 год. В Елховския край върлуваше шап по животните и бяхме на Шарково/не помня малко или голямо/,където денем правехме телени огради,а вечер на палатки.Като войник тогава много намразих палатките,дори Павли Узунов изкара с мен една вечер на една пейка и газена лампа :D .После през годините майка ми,като член на туристическото дружество в моя край почнах да ходя на палатки и да усещам чарът им,а сега за жалост не намирам ентусиасти за такива походи и излети.
vladimirov17
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 36
Регистриран на: 01 Авг 2015, 15:41

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот Border_Officer » 03 Юли 2016, 22:45

Добре си запомнил точно есента на 96-та години в Малко Шарков ви пощурихме да правите телени огради :)
Помня, че за Болярово около 3000 глави добитък затриха. Павли Узунов отговаряше за служебните кучета, много си разбираше от работата и беше много точен като човек. Палатките ги намразих във военното училище, беше ми омръзнало да разръщам палатки по занятия и после да ги събираме. Не обичах да спя на платка, лятото задух, зимата студ :)
Сега обичам да ходя на излети в планината, но вечер да се подслоня под керемида, да не ме нападнат караконджулите :D
Border_Officer
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 221
Регистриран на: 03 Яну 2015, 20:18

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот dsuzunov » 04 Юли 2016, 09:16

Голям кеф ми беше на палатка по време на летните и зимни лагери до Гранитово. Зимата, като ядосаме Джебелянов и ни пускаше на 10-15км. нощен азимут. Обаче, нали бяхме любопитни кашици, крадвахме от някой елховски взводен карта, от друг командирската линия и маршрута готов за 10 минути. А ние в кръчмата на Гранитово, по анцузи естествено. Но с шинелите :lol:
А като се върнехме след "занятието" и запалим печката в палатката - КЕФ !!!
Когато са вдигали полка по тревога, палатка за нас аскерите не сме опъвали, защото спяхме в БРДМ-а.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот dakota_ » 04 Юли 2016, 19:31

Иска ми се и сега да може като ме ядосат "бомбета" да си направя един план-конспект, да го утвърди директора и да опъна младото попълнение на един марш на скок. Няма да е нощен азимут, защото нито знаят какво е карта, нито какво е компас, а нощем умират от страх. Просто едни 20 км. марш на скок, да оплезят езици и който оцелее нека да служи, който подгъне "шенкелите" да се прибира при мама и тате :D
Сега наскоро говорих с колега от ЦСПП и по негови сметки за една година са минали на обучение минимум 5-6 чисти пед**асти. Това значи, че където отидат да служат, ще разсипят колективите по управленията и колеги ще се хванат за гушите заради тях.

Сега за платките, за мен няма по-голям кеф от това да разпъна палатката, да си подредя багажа, да си напаля огъня, сваря кафето и да седна с приятели на табла или карти.
Пред палатката задължително хамак от с. Бойка /Лом Черковна/, там плетат най-добрите хамаци в България. Денем да се излегне човек на сянка на хамака, нощем в палатката. Зимно време палим едно войнишко кюмбе и като се насветлее да му е кеф на човек, че е в планината :)
В края на седмицата, ако позволява времето, ще разпънем палатките около село Гьоврен. Няма по-хубава планина от Родопите :)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот Border_Officer » 04 Юли 2016, 22:00

Имаш ли план не е извращение и никой не може да те спре :D Тема на занятието - Развръщане на взвода в предбоен и боен ред и престрояване. Дай да не си връзваме повече кусури, ти си наш човек :lol:

Не знам откъде ще тръгнеш за Гьоврен, но си подбери хората, че прехода не е за всеки. Може да помислите за отбиване до Тешъл, но като цяло е преход сред пустош. По-добър избор е поход до Шабаница откъм с. Кестен, но вие си знаете :)
Border_Officer
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 221
Регистриран на: 03 Яну 2015, 20:18

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот Истината » 05 Юли 2016, 11:51

Дакота, гад мръсна, рязаните читаци ги пусна сутринта да празнуват байряма а нас не ни пусна за празника. Не е ли те срам да поздравиш на турски рязаните в управлението, ти българин ли си или турска подлога.
Истината
Нов
Нов
 
Мнения: 13
Регистриран на: 27 Мар 2015, 18:26

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот малкия » 06 Юли 2016, 08:58

Ти така ли наричаш колегите си?
"Рязани читаци"?
Браво, голяям българин си...
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот Митев » 06 Юли 2016, 18:17

dakota_ написа:Палатката е точно БП 10 много комфортна палатка на символична цена. Ползвам такава палатка когато отиваме на излет 3-4 човека и сме много доволни. Има място за маса със столове, за печка, за багажа, само трябва да се укрепи добре срещу много силен вятър. Развръща се за около половин час с дружни усилия и после кеф :)
За сам човек или за двама на поход в планината много добра палатка е PRО ZONE SX, скъпа е, но си заслужава парите отвсякъде. За раници най-доброто у нас по мое мнение са раниците на "Ташев", здрави и много удобни за преходи в планината.


Здравейте, виждам, че сте планинари и аз обичам да ходя в планината и искам да попитам нещо. Имам карта на мястото на което съм в планината, но не мога да открия къде съм. Може ли без да знам точно къде съм да открия на картата реално на кое място съм.
Дано сте ме разбрали какво питам и дано ми отговорите да се науча. Инае посоките по картата са ми ясни, означенията са ми ясни, но не мога да разбера къде точно се намирам на картата.
Митев
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 42
Регистриран на: 22 Мар 2016, 21:17

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот alis_ » 06 Юли 2016, 18:54

Митев написа:
dakota_ написа:Палатката е точно БП 10 много комфортна палатка на символична цена. Ползвам такава палатка когато отиваме на излет 3-4 човека и сме много доволни. Има място за маса със столове, за печка, за багажа, само трябва да се укрепи добре срещу много силен вятър. Развръща се за около половин час с дружни усилия и после кеф :)
За сам човек или за двама на поход в планината много добра палатка е PRО ZONE SX, скъпа е, но си заслужава парите отвсякъде. За раници най-доброто у нас по мое мнение са раниците на "Ташев", здрави и много удобни за преходи в планината.


Здравейте, виждам, че сте планинари и аз обичам да ходя в планината и искам да попитам нещо. Имам карта на мястото на което съм в планината, но не мога да открия къде съм. Може ли без да знам точно къде съм да открия на картата реално на кое място съм.
Дано сте ме разбрали какво питам и дано ми отговорите да се науча. Инае посоките по картата са ми ясни, означенията са ми ясни, но не мога да разбера къде точно се намирам на картата.


Нямам идея дали пък няма нещо по-ефективно, в тия случаи просто сме проследявали откъде сме минали спрямо нещо което знаем в каква посока ни е със сигурност или сме се качвали някъде по-нависоко да видим какво се вижда около нас. Но има едно готино приложение за телефон OruxMaps се казва,то поне те намира къде си и показва посоката към мястото, което си харесаш на картата и е хубаво за упътване, въпреки че показва по права линия,а не пътеките. Но като си го изтеглиш на телефона,трябва да си добавиш допълнително карта на българските планини.
alis_
Нов
Нов
 
Мнения: 6
Регистриран на: 27 Май 2016, 15:16

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот dsuzunov » 06 Юли 2016, 19:00

Митев написа:
dakota_ написа:Палатката е точно БП 10 много комфортна палатка на символична цена. Ползвам такава палатка когато отиваме на излет 3-4 човека и сме много доволни. Има място за маса със столове, за печка, за багажа, само трябва да се укрепи добре срещу много силен вятър. Развръща се за около половин час с дружни усилия и после кеф :)
За сам човек или за двама на поход в планината много добра палатка е PRО ZONE SX, скъпа е, но си заслужава парите отвсякъде. За раници най-доброто у нас по мое мнение са раниците на "Ташев", здрави и много удобни за преходи в планината.


Здравейте, виждам, че сте планинари и аз обичам да ходя в планината и искам да попитам нещо. Имам карта на мястото на което съм в планината, но не мога да открия къде съм. Може ли без да знам точно къде съм да открия на картата реално на кое място съм.
Дано сте ме разбрали какво питам и дано ми отговорите да се науча. Инае посоките по картата са ми ясни, означенията са ми ясни, но не мога да разбера къде точно се намирам на картата.

Зависи с каква карта разполагаш. Ако е военна топографска, в нея има нанесена много информация за растителност, пътеки, черни пътища итн. Има и хоризонтали, по които също можеш да се ориентираш. Трябва ти зрителна памет за терена по който си минал и постоянно сравняване с картата.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

ПредишнаСледваща

Назад към Гранична полиция

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта