Общи положения ;-)

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот Border_Officer » 12 Юли 2016, 18:34

Митев написа:Видях в интернет един измервател на разстояние като часовник и се плъзга по картата, това помага ли при работа с карта, може ли да се ползва за компас и как се работи с него.


Този уред се нарича курвиметр и името на уреда няма никаква връзка с лека жена ;)
Не става за компас, но става за измерване на разстояния по карта и съответно по показанията на уреда и мащаба на картата се изчислява дължината на даден маршрут.
Border_Officer
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 221
Регистриран на: 03 Яну 2015, 20:18

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот dakota_ » 12 Юли 2016, 21:16

Митев написа:Видях в интернет един измервател на разстояние като часовник и се плъзга по картата, това помага ли при работа с карта, може ли да се ползва за компас и как се работи с него.


Такива неща питай, не за закона за милицията :) Това са интересни и полезни неща, а не някакви сухи и останали назад във времето закони. Курвиметъра е нещо много полезно, но за преходи в планината не виждам смисъл от него ;)
Ако си решил да си купуваш правилото го знаеш - да не е електронен и да е най-простият от предлаганите на пазара :)
Има курвиметри на които скалата е разграфена и отговаря на различни мащаби. Гледай да си вземеш без такива "екстри", да има една скала в сантиметри / см / и от другата страна обикновено е в дюйм/инчове/ Мериш и според мащаба на картата изчисляваш разстоянието. Елементарно е и даже военните се справят успешно с такива измервания :D ;)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот Митев » 13 Юли 2016, 22:12

Разбрах и благодаря, много лесно за рабиране обяснявате нещата :)
Може ли да питам за бинокъл с нанесени деления на лупата отпред за какво служат и ако се мери с тях за разстояние ли се мери и как се смята по деленията. Дано сте ме разбрали какво питам :)
Митев
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 42
Регистриран на: 22 Мар 2016, 21:17

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот dakota_ » 14 Юли 2016, 18:04

За отчитане на разстояние по компас ще ти трябва завършен 7 клас или в най-лошият случай поне военно училище ;). Бинокъла има призми и на една от призмите има две перпендикулярни скали разграфени с деления, като погледнеш и виждаш, че се получава кръст. Преди да можеш да отчиташ разстоянието с бинокъл трябва да имаш малка предварителна подготовка. Трябва да знаеш какво е хилядна. Има разни теоретически обяснения, които не владея. Практически ъгъла, който се вижда един метър на 1000 метра разстояние. Значи имаш една окръжност с радиус 1000 метра, обиколката ще е по елементарната формула два пъти (Пи) умножено по радиуса, което значи 2х3.14х1000 = 6280. Целият кръг има 6280 хилядни. При руските бинокли какъвто ползвам, разграфяването е прието да е 1/6000. Има процент на грешка, не съм математик и не знам колко е грешката, но на мен ми върши работа. Насочваш бинокъла към обекта и отчиташ по скалата колко скални деления покриват височината или ширината на обекта.Умножаваш деленията по стойността на едно деление и приключваш с измерването.
Така меря разстояние с бинокъл, предполагам нищо не си разбрал, но поне може да питаш и чичо ти Бордер ще се включи да помага и той, това е по неговата специалност :D
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот Border_Officer » 14 Юли 2016, 21:33

Може да си учил до седми клас, но контактите с гранични офицери са ти се отразили добре и си що-годе в час с материята 8-) ;)
Освен с бинокъла има вариант да мери разстоянието и с обикновена ученическа линия :) Може да определи ъгъл в хилядни и с ръка, но трябва малко повече опит и тренировки.
Топографите се занимават с такива и много други неща във връзка с карти и земната повърхност.
Border_Officer
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 221
Регистриран на: 03 Яну 2015, 20:18

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот dsuzunov » 15 Юли 2016, 09:07

По спомени от казармената подготовка:
-66 двойни крачки (всеки ляв или десен крак) на мъж със среден ръст 170-180см. се равняват на 100м.
-когато погледнеш ориентир и на линията на погледа между очите и ориентира има друг предмет, се казва, че предметът е в "створ" с ориентира.
-при липса на компас, часовникът със скала също може да помогне. Часовата стрелка се насочва към слънцето и ъглополовящата на ъгъла сключен между нея и 12ч. сочи ЮГ.
-всяка точка в пространството се позиционира спрямо траен ориентир по ъгъл и разстояние до нея. Ъгълът е в градуси, като за нула се приема север. Отчита се по часовниковата стрелка.

п.п. Последното, което научих е, че в един триъгълник можело да има два прави ъгъла :o
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот Border_Officer » 15 Юли 2016, 11:15

В един триъгълник може да има и три прави ъгъла :) Представяме си равнина и повърхнина, паралелите и мередианите са прави линии за равнината и дъги от гледна точка на повърхнината, нулевият и 90-тият мередиан на полюса имат прав ъгъл и двата отделно на екватора имат прави ъгли :)
Това е пак топография, но докато някой е правил упражнения по закона за народната милиция, други сме учили военна топография и сме работили с карти и компас на полигона :D
Border_Officer
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 221
Регистриран на: 03 Яну 2015, 20:18

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот dsuzunov » 15 Юли 2016, 13:58

Бордер, това е висша геодезия...
...нали си имам двама (две) такива в къщи.. ;)
Между другото, имам си "колега", който не знае какво е елипса!!! И също, че индигото има две различни страни!!! :o Освен това, не знае какъв е Черноризец Храбър,защото видите ли, не е учил литература. А аз се бях засилил да го питам, за кой се предполага, че се крие зад този псевдоним. :lol:
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот dakota_ » 15 Юли 2016, 17:23

Border_Officer написа:В един триъгълник може да има и три прави ъгъла :) Представяме си равнина и повърхнина, паралелите и мередианите са прави линии за равнината и дъги от гледна точка на повърхнината, нулевият и 90-тият мередиан на полюса имат прав ъгъл и двата отделно на екватора имат прави ъгли :)
Това е пак топография, но докато някой е правил упражнения по закона за народната милиция, други сме учили военна топография и сме работили с карти и компас на полигона :D


Хайде холан, Вишновката не беше с военно училище, а беше факир с карта и компас :D
Не разбирам нищо от повърхнини и равнини, но дай ми карта, компас, бинокъл, линия, папка, молив... каквото се сетиш от елементарните неща за измерване и ориентиране и ще сложа в малкото си джобче доста военни учили военна топография 8-) ;)
Истината е, че тия неща се знаят от малко хора в МВР и тези неща при евентуално организиране на претърсване, прочистване и др. мероприятия в гористи и планински местности са важни и без тях е трудно да се ръководи такова мероприятие.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот Border_Officer » 15 Юли 2016, 19:54

dsuzunov написа:Бордер, това е висша геодезия...
...нали си имам двама (две) такива в къщи.. ;)
Между другото, имам си "колега", който не знае какво е елипса!!! И също, че индигото има две различни страни!!! :o Освен това, не знае какъв е Черноризец Храбър,защото видите ли, не е учил литература. А аз се бях засилил да го питам, за кой се предполага, че се крие зад този псевдоним. :lol:


Едно време във военното училище ни бяха подлудили по топография с карти и формули, означения, но след това оцених, че нищо излишно не сме учили и почти всичко намира приложение в работата. Не се учудвам, че някой не знае какво е елипса. Дано знае като излезе да се върне обратно вкъщи, че за някои и това е проблем. Имахме случай новобранец да се изгуби в гората, но поне бързо го откриха колегите :)
Border_Officer
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 221
Регистриран на: 03 Яну 2015, 20:18

ПредишнаСледваща

Назад към Гранична полиция

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта