Общи положения ;-)

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот Lord » 06 Юли 2016, 19:08

alis_ написа:...Но има едно готино приложение за телефон OruxMaps се казва,то поне те намира къде си и показва посоката към мястото, което си харесаш на картата и е хубаво за упътване, въпреки че показва по права линия,а не пътеките. Но като си го изтеглиш на телефона,трябва да си добавиш допълнително карта на българските планини.


За да се възползваш от това приложение е необходимо да има покритие на оператор, а над наистина дивите и хубави места такова липсва. А и доколкото разбирам въпроса на Митев съвсем не е свързан с използване на модерните технологии. ;)

Сещам се за един актуален виц: Една баба на село пита гостуващия си внук
-Кажи, баба, тази новата мрежа 4 G наистина ли е толкова хубава?
-Да бабо, направо е невероятна!
-Ами да ти дам пари да ми вземеш 20 метра да оградя на двора кокошките.
:mrgreen:
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот dakota_ » 06 Юли 2016, 19:46

Митев написа:
dakota_ написа:Палатката е точно БП 10 много комфортна палатка на символична цена. Ползвам такава палатка когато отиваме на излет 3-4 човека и сме много доволни. Има място за маса със столове, за печка, за багажа, само трябва да се укрепи добре срещу много силен вятър. Развръща се за около половин час с дружни усилия и после кеф :)
За сам човек или за двама на поход в планината много добра палатка е PRО ZONE SX, скъпа е, но си заслужава парите отвсякъде. За раници най-доброто у нас по мое мнение са раниците на "Ташев", здрави и много удобни за преходи в планината.


Здравейте, виждам, че сте планинари и аз обичам да ходя в планината и искам да попитам нещо. Имам карта на мястото на което съм в планината, но не мога да открия къде съм. Може ли без да знам точно къде съм да открия на картата реално на кое място съм.
Дано сте ме разбрали какво питам и дано ми отговорите да се науча. Инае посоките по картата са ми ясни, означенията са ми ясни, но не мога да разбера къде точно се намирам на картата.


Това е много по-лесно от закона за народната милиция и ще опитам да ти помогна :)
За целта трябва да знаеш някои елементарни неща, първо какво е карта, казваш, че имаш, не казваш каква е картата, дано можеш да я четеш.Второ компас и умение да работиш с компас, трето азимут, четвърто ориентир.... Отваряш картата, оглеждаш местността и картата и търсиш ориентир, това е нещо характерно, което виждаш отбелязано на картата и същото го виждаш с поглед. Взимаш азимута на ориентира и го отбелязваш на картата като пускаш една права линия... може да си навсякъде по тази линия, за да разбереш къде точно си на линията търсиш втори ориентир, взимаш и неговият азимут и пускаш още една линия...където се пресекат двете линии трябва да е твоето място на картата. Има някои допълнителни неща, които влияят на точността, като магнитен север, географски север, магнитна деклинация, но това не трябва да те притеснява, няма да стреляш, че да ти трябва чак такава точност :D Ако кажеш, че всичко ти е ясно ще те попитам защо лъжеш, но имаш право да задаваш допълнителни въпроси ;)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот Митев » 06 Юли 2016, 21:15

Изядохте ме с тоя закон за милицията, но там нещата са ОК :)
Питам, че не ми е ясно как се взима азимут на ориентир, какво е азимут и как се измерва?
Интересни са ми тия неща и за това питам да се науча да ходя по карта в планината :)
Митев
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 42
Регистриран на: 22 Мар 2016, 21:17

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот Border_Officer » 06 Юли 2016, 22:04

Кажи първо каква карта имаш, да не е пътна карта на България :)
Сега сериозно, гледай мащаба на картата ти да е поне 1:25000, ако е по-едър още по-добре.
Трябва да имаш компас и да знаеш да работиш с него, основно трябва да знеш, че стрелката на компаса винаги показва север ;) Трябва да поставиш хоризонтално компаса, след това го завърташ стрелката да сочи север, след това насочваш мерника на компаса към ориентира, ако няма мерник може да вземеш една сламка за безалкохолно или клечка и да я ползваш за мерник като я прекараш да мине през оста на компаса. Отчиташ отклонението по посока на часовниковата стрелка колко градуса показва, като това ти е азимута.
Нещата са по-трудни от закона за народната милиция, но са интересни и полезни и има смисъл в тях ;)
Трябва да се научиш и как да работиш с картата, а може и да знаеш. Каквото не знаеш и те интересува може да питаш и каквото знам и мога ще ти помогна. Може да разчиташ на мен, а като чета може да разиташ и на чичо ти Дакота ;)
Може да не ти се налага да стреляш, но магнитната деклинация е важна не само като стреляш 8-) ;)
Border_Officer
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 221
Регистриран на: 03 Яну 2015, 20:18

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот alis_ » 07 Юли 2016, 05:34

Аз вчера погледнах из нета от любопитство и се оказа, че има повече неща за ориентиране с карта, отколкото вобще съм подозирала... Имаше го и това обяснено /с хиляда неизвестни за мен понятия дето индианците ги издирват в гугъл :D /, та ще се радвам да кажете дали съм го разбрала в крайна сметка правилно - човек си избира 2 обекта за ориентир,които намира и на картата/например 2 по-остри върха/... И с компас измерва азимутите, което доколкото го разбрах е ъгълът, който се образува по посока на часовниковата стрелка между посоката, в която сочи стрелката на компаса и посоката до мястото, което сме си избрали като за по точно насочим към мястото някаква сламка или нещо друго такова да излезе направо и се измерва като се използват градусите на компаса. Ии ако съм си го представила правилно после на картата като е поставена севера и да съвпада с посочения от компаса под същите ъгли се чертаят две прави от ориентирите към нас и където се пресекат,там трябва да е нашето местоположение? Там това беше обяснено с обратни азимути/да се добавят по 180 градуса и ако се получи над 360 само каквото ги надвишава и така предполагам ще се пресекат на същото място, начертани от противоположна посока../ За деклинацията щом има значение годината, надявам се с по-нова карта и без да се съобразява да е приемливо.. И пишеше, че ако човек е без компас, може да се използва линеен обект като например река и да ситуира спрямо него картата и пак така да се намери някой обект за ориентир... Другите много неща не ги много разбрах, сигурно защото ги гледах без да видя кое какво е и като няма как да се опита вкъщи нещо не можах да си ги представя ... Казвайте поне за тези ако нещо съм изпуснала или не съм точно разбрала, че вчера уж мислех да хвърля поглед за минутка дали вобще ще открия нещо, а после като се ентусиазирах да ги разбера цяла вечер ровичках какви са тия азимути, дирекционни ъгли и т.н :) Май ще ми бъде интересно да експериментирам да се ориентирам така някъде дали ще се получи, ама си пожелавам да не ми се налага по друг повод да се търся така на карта :D
alis_
Нов
Нов
 
Мнения: 6
Регистриран на: 27 Май 2016, 15:16

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот dakota_ » 07 Юли 2016, 10:32

Али, не чети какво пише в интернет, само ще се объркаш. Пишат много философи, които имат теоретична подготовка, но нямат практически опит :) Както казваше един стар и мъдър адвокат, не се доверявай на теоретични данни, а вярвай на емпирични данни ;)
Взимаш компаса, отгоре има написани градуси от 0 до 360, набелязва си ориентирите, насочваш на север и завърташ мушката на компаса към ориентира, отчиташ колко градуса показва мушката, като това го правиш винаги по посока на часовниковата стрелка. Отбелязваш градуса на картата, същото с вторият ориентир, пускаш прави линии по картата и където има пресечна точка, това е твоят квадрат.
Ако си гледала старите филм, там има немски камиони с въртящи антени на покрива обикалят и търсят вражески предавател. Принципа е същият, засичат сигнала, от два или три автомобила пускат по един лъч и където се пресекат лъчите на картата, там е квадрата с вражеският предавател :)
Остави настрани магнитната деклинация, за БГ грубо казано това са 4 градуса, те са пренебрежимо при ориентиране и не си заслужава да се объркаш заради теоретични данни ;)
Виж в Америка сигурно има значение, но там са 15-18-20 градуса...
Като излизам в планината нося два компаса, но не защото ми трябват и двата, а съм сядал на компас и съм оставал без него, а така ще ми остане един.
Моят съвет е да гледаш да не ти се налага да търсиш местонахождението си по карта, а да знаеш винаги верният път за прибиране обратно и да помниш златното правило, лятно време без абичка, зимно време без торбичка не тръгвай в гората :) Винаги с теб аптечка с най-необходимите неща и без излишни глупости в нея и дано не се налага да се сещаш за нея в планината.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот Митев » 10 Юли 2016, 19:08

dakota_ написа:Пред палатката задължително хамак от с. Бойка /Лом Черковна/, там плетат най-добрите хамаци в България. Денем да се излегне човек на сянка на хамака, нощем в палатката. Зимно време палим едно войнишко кюмбе и като се насветлее да му е кеф на човек, че е в планината :)
В края на седмицата, ако позволява времето, ще разпънем палатките около село Гьоврен. Няма по-хубава планина от Родопите :)


dakota_ написа:Пред палатката задължително хамак от с. Бойка /Лом Черковна/, там плетат най-добрите хамаци в България. Денем да се излегне човек на сянка на хамака, нощем в палатката. Зимно време палим едно войнишко кюмбе и като се насветлее да му е кеф на човек, че е в планината :)
В края на седмицата, ако позволява времето, ще разпънем палатките около село Гьоврен. Няма по-хубава планина от Родопите :)


Може ли да ми кажеш къде се намира с.Бойка не го откривам около Лом и фирмата има ли сайт да видя хамаците. Да те питам и още нещо, какъв компас да си купя и електронните компаси не са ли по-добри от тия със стрелките?
Митев
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 42
Регистриран на: 22 Мар 2016, 21:17

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот Lord » 11 Юли 2016, 20:51

Митев написа:
Може ли да ми кажеш къде се намира с.Бойка не го откривам около Лом и фирмата има ли сайт да видя хамаците. Да те питам и още нещо, какъв компас да си купя и електронните компаси не са ли по-добри от тия със стрелките?


С. Бойка вече го няма, сега е с. Лом Черковна, общ. Бяла, обл. Русе. Намира се на около 25-я километър на второкласен път ІІ-51, но това едва ли ти говори нещо, затова ще уточня, че се намира точно на средата на пътя Бяла - Попово. Фирмата няма сайт, но ако идеш на място не можеш да я пропуснеш, в идеалния център на селото има един доста дълъг завой, хамаците са окачени, с рекламна цел и няма как да ги пропуснеш.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот dakota_ » 11 Юли 2016, 21:24

Митев написа:Може ли да ми кажеш къде се намира с.Бойка не го откривам около Лом и фирмата има ли сайт да видя хамаците. Да те питам и още нещо, какъв компас да си купя и електронните компаси не са ли по-добри от тия със стрелките?


Село Бойка ти е отговорил колегата Lord къде се намира. Чух от приятели, че са пооправили асфалта в това направление, че беше окаяно състояние. Пътят в селото минава покрай парк с паметник на партизанката Бойка и веднага се виждат хамаците. Моят хамак съм го поръчал, защото исках да е по-голям и много здрав :) но има готови хамаци, които са много добри за ползване, но не забравяй все пак, че лягаш на хамак :)
Не съм се докосвал до електронен компас, но ако искаш моето мнение, не се дели от механичен компас със стрелка. Никога няма да те подведе, докато при всяка електронна джаджа има вероятност да те остави батерията, да се намокри... изобщо да останеш без компас в най-неподходящият момент...
За теб е добре да си вземеш компас "бусола" с линийка и др. салтанати удобни при боравене с карта. Като натрупаш опит може да си вземеш какъвто и да е компас, понякога ти трябват две минути да разбереш къде си и да се ориентираш правилно.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Общи положения ;-)

Мнениеот Митев » 12 Юли 2016, 17:29

Видях в интернет един измервател на разстояние като часовник и се плъзга по картата, това помага ли при работа с карта, може ли да се ползва за компас и как се работи с него.
Митев
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 42
Регистриран на: 22 Мар 2016, 21:17

ПредишнаСледваща

Назад към Гранична полиция

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта

cron