СПО "Границата"

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: СПО "Границата"

Мнениеот dsuzunov » 14 Яну 2015, 10:11

Не смея да изказвам предположения за катастрофата със ЗИЛ-а. Ще се назначават автотехнически експертизи, които ще определят причината за инцидента. Макар че, и те не са категорични. А и в крайна сметка, прокуратурата има последната дума за вината - тя изготвя обвинителния акт.
Там условията са екстремни се променят постоянно. Колкото и да си добър зад волана, няколко фактора влияят върху поведението ти по време на път:
-умора и натрупано напрежение.
-лоши метеорологични условия
-условия на намалена видимост
-техническо състояние на автомобила
-итн.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: СПО "Границата"

Мнениеот Border_Officer » 14 Яну 2015, 11:43

Една "дреболия" е могъл да свърши загиналия колега и сега да е жив и здрав. Само да е казал - Колеги,не се наемам да ви върна обрано по това време на денонощието и при тези атмосферни условия. Бил е в правото си да го каже и никой не може да го обвини в каквото и да е.
Армията,ако не с охрана на границата,защото това не е работа на армията,може да ни окаже логистична помощ,от каквато имаме неистова нужда.
Border_Officer
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 221
Регистриран на: 03 Яну 2015, 20:18

Re: СПО "Границата"

Мнениеот dsuzunov » 14 Яну 2015, 12:02

Доколкото разбрах, ПТП-то е станало почти на края на маршрута. Той след като две седмици е карал и возил хора, до някаква степен е добил увереност в себе си. Но, както по-горе писах, пътните условия (ако изобщо могат да се нарекат пътни)са изключително динамични и се променят всеки момент. Колкото и прозорлив да си, можеш да предвидиш ситуацията само няколко секунди и метра напред.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: СПО "Границата"

Мнениеот Border_Officer » 14 Яну 2015, 12:38

Точно така,липсват пътни условия и водача знае за това,че липсват пътни условия. Лудост е било при липса на пътни условия да тръгнеш на светлината на фарове да превозваш хора в такава тъмница и липса на път. В цялото лошо има едно хубаво. Беше счупен камиона,с който трябваше да се извозва наряда и беше замен с друг камион от типа на бившите подвижни дивизионни работилници. За щастие каросерията на тази работилница е твърда,ако беше брезентов гюрук,щеше да има обявен ден за национален траур. Да благодарим на Всевишният,че спаси живота на останалите невинни колеги!
Border_Officer
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 221
Регистриран на: 03 Яну 2015, 20:18

Re: СПО "Границата"

Мнениеот малкия » 14 Яну 2015, 21:51

Border_Officer написа:Колега Попов,преди години като бях командир на застава нямаше КУТ и ГУТ и това не ни пречеше да осигуряваме около 100% сигурност при охраната на граничната бразда и не сме капнали,още служим :) Сега КУТ,ГУТ,ЗЗБУТ и резултата е голям брой на миилюзите и малък брой на реално вършещи работа в МВР.
Забелязал ли си,че стане ли дума за работа,веднага се намират хора,които първо щя я огледат отвсякъде дали не нарушава правата им,дали няма да им кърни достойството,дали не излизат мазоли от тази работа и после почват да дават акъл кой да я свърши. Обикновено искат работата да я свърши СФСМВР,а миилюзите да хапнат наготово от свършената работа :D Предполагам и на теб,както на мен е писнало да слушаш "Какво направи синдиката за мен" :)
Колегата "Граничар" влиза малко остро,но явно е млад и бързо се пали ;) иначе и мен почва да ме стяга "шапката" като видя около границата хора с папки,с адвокатски чанти,лъскави лимузини и лачени обувки. Да стъпват на пръсти да не се изцапат и да си смучат химикалите какво да напишат,че да заверят деня,да подпечатат командировъчното и да се приберат на жълтите павета.


С почти всичко, което си написал, съм съгласен, колега. И да, от доста неща ми е писнало.
Не мога обаче да не коментирам подчертаното.
Не е като да не познавам бивши командири на застави. Да не говорим, че един такъв в момента ми е началник ГПУ. Да не говорим, че от КПП-то, където работя, до (бившата вече) застава няма и километър.
Едно време и вие, и старшини на застави висяхте по заставите като паяци със седмици. И тогава го казвах, и сега твърдя, че това беше не служба, а робия - както щеш, така ме разбирай.
Вярно, присъствието на наборни войници по границата само по себе си налагаше и непрекъснато присъствие и на свръхсрочно служещи. И въпреки това си беше робия.
Друго. Работя от 1993-а в системата - на едно и също работно място. На смени. За пръв път видях някакви пари за извънреден труд през 2008-а. Не беше редно. Както аз съм длъжен да спазвам законите, така трябва да бъдат спазвани и по отношение на мен. Иначе отиваме малко на двоен стандарт, а това е кофти. И оттук - КУТ и ГУТ. Ако въпросните съкращения - или по-скоро хората, които стоят зад тях - си вършат работата, вместо да я карат на принципа "хвърляй брАшно, прАви мЪгла", някои неща можеха да са по-иначе. Хайде ми кажи - можеш ли с ръка на сърцето да кажеш, че всички транспортни средства по турската граница тръгват да возят колегите изправни? Да, водачите носят отговорност. Да, имат възможност да теглят една майна на когото трябва и да го пратят някъде. НО - това е въпрос точно на безопасните условия на труд. Друга тема, че КУТ, ГУТ и куп други съкращения в МВР просто не работят.

И накрая - нещо като обобщение.
Имаме работа и тя трябва да се върши. Ако човек няма поне някаква малка тръпка отвътре по въпроса за тая работа, значи мястото му не е при нас. НО - отново НО с главни букви - докато се опитваме (поне някои от нас) да се грижими за това работата да е свършена, работа на системата е да се грижи за нас. И като казвам "системата" имам предвид и конкретни хора на конкретни постове, за които грижата за тия, дето вършат работата, е част от собствената им работа. Та, ако може, нека бъдат добри и също да гледат работата им да бъде свършена...
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: СПО "Границата"

Мнениеот кпц » 24 Яну 2015, 22:42

Дочувам, раздвижили са се в РДГП Елхово, да си определят поне рисковете при работа. "Поръчали" са си оценка на риска.
Жалко, че вече имаше трагични случаи!
У нас е често така - предприемаме мерки чак след инцидент.
Дано не остане само на хартия! Което зависи от едни държавни служители със солидно брутно трудово възнаграждение. ;)
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: СПО "Границата"

Мнениеот Border_Officer » 25 Яну 2015, 13:10

малкия написа:
Border_Officer написа:Колега Попов,преди години като бях командир на застава нямаше КУТ и ГУТ и това не ни пречеше да осигуряваме около 100% сигурност при охраната на граничната бразда и не сме капнали,още служим :) Сега КУТ,ГУТ,ЗЗБУТ и резултата е голям брой на миилюзите и малък брой на реално вършещи работа в МВР.
Забелязал ли си,че стане ли дума за работа,веднага се намират хора,които първо щя я огледат отвсякъде дали не нарушава правата им,дали няма да им кърни достойството,дали не излизат мазоли от тази работа и после почват да дават акъл кой да я свърши. Обикновено искат работата да я свърши СФСМВР,а миилюзите да хапнат наготово от свършената работа :D Предполагам и на теб,както на мен е писнало да слушаш "Какво направи синдиката за мен" :)
Колегата "Граничар" влиза малко остро,но явно е млад и бързо се пали ;) иначе и мен почва да ме стяга "шапката" като видя около границата хора с папки,с адвокатски чанти,лъскави лимузини и лачени обувки. Да стъпват на пръсти да не се изцапат и да си смучат химикалите какво да напишат,че да заверят деня,да подпечатат командировъчното и да се приберат на жълтите павета.


С почти всичко, което си написал, съм съгласен, колега. И да, от доста неща ми е писнало.
Не мога обаче да не коментирам подчертаното.
Не е като да не познавам бивши командири на застави. Да не говорим, че един такъв в момента ми е началник ГПУ. Да не говорим, че от КПП-то, където работя, до (бившата вече) застава няма и километър.
Едно време и вие, и старшини на застави висяхте по заставите като паяци със седмици. И тогава го казвах, и сега твърдя, че това беше не служба, а робия - както щеш, така ме разбирай.
Вярно, присъствието на наборни войници по границата само по себе си налагаше и непрекъснато присъствие и на свръхсрочно служещи. И въпреки това си беше робия.
Друго. Работя от 1993-а в системата - на едно и също работно място. На смени. За пръв път видях някакви пари за извънреден труд през 2008-а. Не беше редно. Както аз съм длъжен да спазвам законите, така трябва да бъдат спазвани и по отношение на мен. Иначе отиваме малко на двоен стандарт, а това е кофти. И оттук - КУТ и ГУТ. Ако въпросните съкращения - или по-скоро хората, които стоят зад тях - си вършат работата, вместо да я карат на принципа "хвърляй брАшно, прАви мЪгла", някои неща можеха да са по-иначе. Хайде ми кажи - можеш ли с ръка на сърцето да кажеш, че всички транспортни средства по турската граница тръгват да возят колегите изправни? Да, водачите носят отговорност. Да, имат възможност да теглят една майна на когото трябва и да го пратят някъде. НО - това е въпрос точно на безопасните условия на труд. Друга тема, че КУТ, ГУТ и куп други съкращения в МВР просто не работят.

И накрая - нещо като обобщение.
Имаме работа и тя трябва да се върши. Ако човек няма поне някаква малка тръпка отвътре по въпроса за тая работа, значи мястото му не е при нас. НО - отново НО с главни букви - докато се опитваме (поне някои от нас) да се грижими за това работата да е свършена, работа на системата е да се грижи за нас. И като казвам "системата" имам предвид и конкретни хора на конкретни постове, за които грижата за тия, дето вършат работата, е част от собствената им работа. Та, ако може, нека бъдат добри и също да гледат работата им да бъде свършена...


Колега Попов,едно време висяхме по застввите и службата не беше лека,но всеки от нас офицерите /старшините ги изключвам,повечето постъпваха да гонят материални интереси в армията./постъпвайки във военно училище с профил "Гранични войски" беше наясно,че службата му ще е на границата и няма да е леко. С теб сме от едно поколение /поне на външен вид така мисля/ и знаеш,че нашето поколение не знаеше какво е лесно. Като командир на застава бях далече от началници,имахме всико на заставата,жилище,храна,ток,вода,не съм плащал за нищо,бяхме млади и нямам лоши спомени като офицер от гранични войски.
По отношение на техниката нещата са доста по-различни. По време на гранични войски и заставите,техниката излизаше изправна,но тогава имаше техническо обслужване на техниката. Шофьора беше длъжен да изпълнява регламентни технически дейности по обслужване на техниката. В момента шофьорите са като коне с капаци на очите. Това не са шофьори,това са негодници,които не поддържат техниката,качват се само да въртят "геврека". Всеки се мисли за началник,като го набереш и почва да си търси прават,да търси теб да го защитваш като синдикат,да му дадеш 200 лева за хонорар за адвокат. Мислят,че синдиката е сдружение за защита на негодници и мързеливци.
Дори да има отговорни хора да стояш зад съкращенията КУТ и ГУТ,трябват и отговорни хора да изпълнават съвестно задълженията си. Качва ли се шофьор на камиона без да се е подсигурил,че машината е изправна,никой не може да му помогне. Качава ли се шофьор на камиона без да е сигурен в качествата си,че ще може да извърши курс от т.А до т.Б пак никой не може да му помогне. Качва ли се страши на автомобил без да се отнесе с нужната спетен на отговорност към състоянието на машината,пак нищо добро не ми чака.
Изобщо кара ли се службата пет за четири,идва ли се на работа ден да мине друг да дойде,нищо няма добро няма да с случи и всички усилия,които правите като синдикат,ще останат неоправдани и ефект няма да има. Докато те питат - Какво направи синдиката за мен,докато ти подвикват - Ало,синдиката,какво правите за нас. докато казват - Платих 5 лева за членски внос какво ще получа срещу това. Кузата е обречена и светлина в тунела няма да има.
Border_Officer
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 221
Регистриран на: 03 Яну 2015, 20:18

Re: СПО "Границата"

Мнениеот Marcus » 26 Яну 2015, 11:11

Какво толкова ви е било трудно на границата,опасана с мини,не може да мине никой без да взриви мина и голям зор било на границата. Сега пак трудно,че имало чалми да минават,ми напускайте и ловете друга работа.Бахти ревльовците :)
Marcus
Нов
Нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Яну 2015, 11:06

Re: СПО "Границата"

Мнениеот катюша » 26 Яну 2015, 15:15

Marcus написа:Какво толкова ви е било трудно на границата,опасана с мини,не може да мине никой без да взриви мина и голям зор било на границата. Сега пак трудно,че имало чалми да минават,ми напускайте и ловете друга работа.Бахти ревльовците :)


"Бахти" простотията,това само пъпчив пед...ст може да го напише.
Не е по темата и се извинявам,но от училище помня тази песен:
Всяка нощ,когато спя на меко
и в огнището светлее жар,
нейде по родопските пътеки
тихо-тихо ходи граничар.
Да са живи и здрави всички,които са пазели и пазят границата ни!
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: СПО "Границата"

Мнениеот Lord » 26 Яну 2015, 18:18

Marcus написа:Какво толкова ви е било трудно на границата,опасана с мини,не може да мине никой без да взриви мина и голям зор било на границата. Сега пак трудно,че имало чалми да минават,ми напускайте и ловете друга работа. Бахти ревльовците :)


Нещо много станахте, "творящите" от това IP. Чисто хипотетично е възможно да е случайност, но в твоя случай сте все с "особено" мнение, та внимавай, ще те наблюдавам. А, по темата - бих се изкефил да дадеш една нощтна с мен, не е задължително да е на границата, достатъчно е да е нощ, да е студено, кално и мъгливо и да ти "сложа шапката", ако изобщо си чувал за Рангел Лелин. ;)

Айде холан, със здраве! :mrgreen:
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

ПредишнаСледваща

Назад към Охранителна полиция

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта