СПО "Границата"

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: СПО "Границата"

Мнениеот dakota_ » 29 Май 2015, 09:15

малкия написа:Това можеш да го каже не на "съратник" с 22 години служба, а на някой новобранец.
И веднага ще ти обясня какво пропускаш.
Това, за което говориш БИ ТРЯБВАЛО да е така - на теория.
На практика обаче през последните десет-двайсет години се наплодиха твърде много началници на РУ и директори на ОДМВР, които покриват поне една от следните характеристики:
1. Назначени са на длъжността не заради доказани професионални качества, а по съвсем други критерии.
2. Треперят за поста си до степен да не смеят зъб да обелят при получаването на някое идиотско разпореждане от Главната дирекция или (пази, Боже!) от Министерството.
3. Изпълняват задачи и преследват цели, които са свързани със служебното им положение само доколкото то им дава възможност да правят това.
Има и още, но нека спра дотук.
В резултат на въпросните хора им е последна грижа как живее и при какви условия работи "бай чепик" - както обичаш да казваш.
Вярно, имал съм началници (за които си спомням с добри чувства и които ми липсват), дето са заставали зад гърба на всеки колега, който съвестно си върши работата и са се опитвали по всякакъв начин да му помагат. Също толкова вярно е, че процентът им в сравнение с другия тип е твърде малък.

С други думи - ако имаш претенциите да се причислиш към типа началници, за които пишеш - с най-голямо съжаление трябва да ти кажа, че принадлежиш към един странен вид динозаври, който е заплашен от окончателно изчезване в МВР.


Няма Директор и Н-к на РУ,които да не си задават въпроса - Заслужава ли си? Заслужава ли си да застане човек зад гърба на хора,които са постъпили в МВР с протекции и не стават за служба,хора,които са дошли заради сигурната заплата и по-ранното пенсиониране,хора,които никой не ги иска на друго място и в МВР са намерили тихо пристанище за мързела си...
В последните 10-15-20 години се напълнихме с такива хора.Сутрин на оперативка имам възможност да огледам всички. Едни са избръснати,изгладени и лъснати,други са смачкани,неугледни и намръщени... други тялом са в управлението,духом са на друго място...
Резонният въпрос,който си задавам е заслужава ли си? Да,за някои си заслужава,за повечето не си заслужава.
Същото е положението като се наложи директора да вземе решение касаещо някой служител,задава си въпроса - заслужава ли си и примерно ме пита - този заслужава ли... ако си заслужава и неволно се е подхлъзнал,заставаме зад гърба му... Това го имаше и преди,има го и сега,но по-малко,защото останаха малко хората,за които си заслужава човек да е зад гърба им...
Преди 2-3 годни един мушморок председател на СД като го притиснах да си върши работата ми каза -чак сега ще ти подпаля чергата... и защо мислиш да ми подпали чергата,защото искам от него да си върши работата,а той решил,че може чрез един от синдикатите да ми подпали чергата... Така ми подпали чергата,че сега пътува около 20 км. до мястото,на което служи в момента... Принципа ми е "Погледни ме с едното око,аз ще те погледна с двете"... Много въпроси и проблеми могат да бъдат разрешени,но въпроса е заслужава ли си... Заслужава ли си като се събирате в ССП,каквото не успеете на момента да го решите чрез преговори,веднага да казвате - Ще се срещнем в съда или ще излезем на протест... Заслужава ли си ?
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: СПО "Границата"

Мнениеот малкия » 29 Май 2015, 10:10

ИМА директори и началници, които си задават въпроса по друг начин - изгодно ли е за мен.
Защото, приятелю, не синдикатите, а директорите назначават някои идиоти с протекции (вярно, други ги назначава министърът), че и по-лошо... ама хайде да не си говорим в цифри тук, а? (Защото тия неща ги знаеш не по-зле от мен.)
И нали знаеш - не по-зле от мен, че и кариера в МВР се прави нерядко от хора с протекции, дето не стават за служба? И че такива хора стават и началници, и директори?
В последните 10-15-20 години се напълнихме с такива началници и директори.
Друга тема е че от чисто нормативна гледна точка ти разполагаш с относително малко и неефикасни механизми да прецениш кой какво заслужава и да му дадеш заслуженото.
А пък съвсем друга бира е когато нещата изобщо не са свързани с това заслужава ли си, а ВСИЧКИ наред получават или не получават нещо, което им се полага, единствено в зависимост от това читав ли е началникът или не съвсем.
След малко ще ти дам два-три примера.

Но преди това на въпроса ти
" Заслужава ли си като се събирате в ССП,каквото не успеете на момента да го решите чрез преговори,веднага да казвате - Ще се срещнем в съда или ще излезем на протест..."

Ами не, не винаги си заслужава и не винаги го правим. Ако някой ти е казал обратното, излъгал те е. А ако си правиш тоя извод от стенограмите от заседания на ССП, вероятно си ги чел през ред... или през два-три реда.

Освен това по-горе ти пишеш:
"В рамките на управлението, Н-к на РУ е най-добрият синдикат за служителите,а в рамките на ОДМВР, Директора е най-добрият синдикат за служителите.


А в рамките на Министерството кой? Министърът? Главният секретар? :lol:

Сега примерите, за които споменах.

Първо. През далечната 2009-а в едно Районно в Пловдив 12-часовата смяна се отчиташе като 12 отработени часа. В друго (пак в Пловдив) - като 11. Що така? Елементарно. Единият началник четеше тогавашната Инструкция Із-343 по един начин, другият - по друг. При това единият прочит беше в ущърб на служителите.
Известно ти е, че в много районни текучеството на началници е сериозно. Май в още по-голяма степен това важи за директорите на ОДМВР, РДГП и РДПБЗН. Известна ти е и приказката защо служителят не бива да се радва на малко прасе и на нов началник.
При това много често към двама служители, които имат приблизително еднакви качества и приблизително еднакво добре си вършат работата, се подхожда по доста различен начин - само защото имат различни началници.
Ей заради това предпочитам по възможност нещата да са нормативно уредени и да се прилагат еднакво навсякъде и за всички.
Не съм идиот и няма да твърдя, че влиянието на субективния фактор може да бъде изцяло елиминирано. (Не съм сигурен и дали изобщо е необходимо да се стига до крайности.) Но може да бъде сведено до някакви поносими граници тъкмо по този начин - с повече или по-малко читава нормативна уредба, но най-вече с механизми, гарантиращи нейното еднакво прилагане.

Второ. След третото тримесечие на миналата година в една дирекция, а след четвъртото - най-малко в още три тръгна един "пилотен проект". С времето, което работещите на смени служители са прекарали в отпуск (в това число влизат и болничните!), да не се намалява нормативът им за съответния период. Няма да обяснявам точно на теб до какво води това. Няма да ти обяснявам и че - след 14 ноември това беше неизпълнение на тълкувателно решение на ВКС. Какво направиха началниците на РУ и директорите по въпроса?
Между другото, има проект за изменение на наредбата за разпределение и отчитане на работното време, който предвижда въвеждането на точно тази простотия. Да те питам - защо, според теб се бави този проект? Заради силната съпротива на началниците на РУ и директорите на ОДМВР? Де да беше така.

Трето. По въпросите, свързани с извънредния труд, нощния труд, времето на разположение - с една дума, прилагането на Директива 2003/88/ЕО - има още какво да се желае. Но аз смятам, че сега тези въпроси са доста по-добре нормативно уредени, отколкото преди 7-8 години.
Някои колеги твърдят, че по тая тема не сме направили нищо, а само си говорим. Имат си право на мнение, но се изказват без да имат достатъчно информация.
През 2011-а изпратихме жалба във връзка с прилагането на тази Директива до ГД "Заетост, социални въпроси и приобщаване” към Европейската комисия. Две години по-късно (след съответните процедури и преписка между ЕК и българските власти) жалбата беше прехвърлена в базата данни EU-Pilot на Европейската комисия, а по-късно - в базата данни NIF.*
Е, някои нормативни промени бях предприети не в резултат на апелите на районни началници и областни директори, нито заради голямата любов на министрите Цветанов, Първанова, Йовчев и т. н. (заедно и поотделно) към служителите, а в резултат на тази процедура. Защото следващата стъпка в нея беше започване друга процедура - налагане на санкции срещу България. Между другото, каквото и да си мислят и разправят някои колеги, тази процедура още не е приключила и по нея има още какво да се направи.

Стига с примерите (не като да няма още, но за илюстрация мисля, че е достатъчно).
Ще добавя само, че ми се е случвало да чувам от началници на РУ и директори - вярно, малко на ухо и не съвсем официално - а знам, че и други колеги са го чували, нещо от сорта на "Момчета, вързани са ми ръцете, натискат ме "отгоре", не може ли да направите нещо по синдикална линия?". Както казах, познавам и читави началници... :D

И накрая, ще ме светнеш ли все пак как точно - без да се нарушава действащата нормативна уредба - време, което не се счита да реално отработено, може да се смята за извънреден труд?

____________________
*Бази данни на Комисията за управлението на дела, свързани с прилагането на
правото на ЕС
Жалбите/запитванията първо се регистрират в CHAP и след това се прехвърлят към
„Пилот ЕС“ за участващите държави-членки, ако Комисията има нужда от
получаването на фактологична или правна информация или да предостави на
въпросната държава-членка възможност да внесе решение, което спазва правото на ЕС.
Ако не се намери решение, спазващо правото на ЕС, делата се прехвърлят впоследствие
в базата данни за нарушения NIF.
http://ec.europa.eu/atwork/applying-eu- ... 588_bg.pdf
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: СПО "Границата"

Мнениеот dakota_ » 29 Май 2015, 12:14

Вальо,с риск тотално да се отклоним от темата,ще ти отговоря на въпросите. При мен в управлението също от 12 часа се отчитаха 11 часа и половина. Имаше 30 минути почивка /никой не те закача за работа/ и по време на инструктажа се обявяваше почивката. Почнаха синдикалните сметки,почнаха исканията да се зачитат 12 от 12 и премахнахме почивката,но всичко беше законосъобразно.
Пак преди време поискаха да има 8 часови смени...направихме го и да ти кажа,не трая дълго... видяха зор и пак минахме на 12 часови смени.
Тук има една особеност и хора,които не са работили като ръководители не могат да вникнат в нея... Има дни,в които смяната може да продължи и 17-18 часа. Има такива дни и има такива моменти,в които откачаме от работа и обстановката е такава,че няма мърдане. Службата го налага и в такива моменти си личи кой какъв е и какво заслужава.
По въпроса за това какво говорите на ССП,няма как да чета в нета стенограмите... нямам фейсбук,а сигурно в синдикалния сайт ги пускате. Говоря с хора от МВР,които участват в ССП и ти казвам,че дори става джумбиш с това - Ще се видим в съда.
По вторият ти въпрос,надценяваш функциите на Н-ка на РУ,нищо не мога да направя :) Н-ци на РУ имат разширени правомощия,но в друг смисъл.
По третият въпрос,тази Директива за мен е куха! Кухо е всяко нещо,което го има на хартия,но нямаме ресурс да го прилагаме. Аз твърдя,че по тази тема сте направили каквото можете и МВР също прави каквото може.
Няма да крия,но наложи ли се и изисква ли го оперативната обстановка,не се интересувам от никаква Директива за работно време. Викам си хората,поставям целите и задачите,завърта се "колелото" и се върти докато си свършим работата. Всеки един трябва да знае.че държавен служител,означава държавен слуга! Слугуването не е за всеки и ако някой смята,че няма сили да слугува,да си търси работа в банка,община и др. места,където има точно и ясно определено работно време и почивни дни.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: СПО "Границата"

Мнениеот малкия » 29 Май 2015, 16:21

Ако някой е искал от 12-часови да мине на 8-часови смени, значи не е бил с акъла си. Някъде да съм казвал, че в МВР работят само блестящи интелекти? :D

Не съм работил като ръководител, но много добре знам, че има моменти и дни, когато се откача от работа - бил съм там правил съм го. Само че когато обстановката го налага (а не, примерно, махмурлукът на началника - щото и такова съм виждал) и смяната продължи 18 часа, 6 от тях отиват в заповед за извънреден труд. И проблем няма. Стига да не са ти орязали щата - къде със съкращения, къде с командировки - до степен да се надхвърля разрешеният от закона. Тогава ти си от страната на булката, а и хората ти - също.
Стенограмите има как да четеш в нета. Ей тук:
http://www.ssp.mvr.bg/Zasedania/default.htm
Вярно, че напоследък са предимно протоколи, ама и стенограми се промъкват. Чети вместо да слушаш съчинения. А в съда сме се виждали наистина с някои пишман началници. И тепърва ще се виждаме, за жалост. За жалост защото това не ми е любимият спорт.
Не знам за теб как е, ама за мен Директивата не е куха. Кухо ни е МВР-то, куха ни е държавата.
Поради което някои служители са третирани даже не и като държавни слуги, а като държавни роби.
Сори, ама така не става.
Защото има Конституция и закони, които би трябвало да са и над мен, и над теб, и над директорите и министрите.
Докато е обратното, извинявай, ама ти пикая и на целите, и на задачите, и на "колелото". Щото работата, дето я вършим, не е нито на моето лозе, нито на твоето. На държавното е.
Може и да слугувам на държавата, ама не и на акъла на някой началник, който има по-малко акъл от най-тъпия си служител. Познавам такива, ти - също.
А и да слугувам на държавата може, ама да робувам - не.
Хайде сега ти си отговори сам къде е границата между слугуването и робуването...
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: СПО "Границата"

Мнениеот dakota_ » 29 Май 2015, 18:13

Границата между слугуване и робуване е като границата между комунизма и фашизма :D
Сега сериозно,докато не отпадне необходимостта от командироване на служители на границата,проблема с извънредният труд няма да се реши.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: СПО "Границата"

Мнениеот Lord » 29 Май 2015, 18:38

dakota_ написа:Сега сериозно,докато не отпадне необходимостта от командироване на служители на границата,проблема с извънредният труд няма да се реши.


Хитрец си ти, колко ловко връщаш дебата към темата, дам! :mrgreen:
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: СПО "Границата"

Мнениеот малкия » 30 Май 2015, 02:30

dakota_ написа:Сега сериозно,докато не отпадне необходимостта от командироване на служители на границата,проблема с извънредният труд няма да се реши.


Добре, сега сериозно.
Необходимостта от командировки може да отпадне само в два случая.
Първо, ако намалее миграционният натиск - това едва ли ще се случи в близко бъдеще, така че не смятам да го коментирам като възможност.
Второ - ако РДГП Елхово разполага с достатъчно служители, които да противопостави на този натиск (в това отношение довършването на оградата и оправянето на пътищата могат много да помогнат, но не и да решат проблема). Което може да означава само едно - назначаване на нови служители. Доколкото преместването на колеги (или щатове) от други РДГП едва ли е оправдано.
Във връзка с това изпратихме на министър Бъчварова писмо с два въпроса. Колко струва на хазната командироването на служители по границата. (Чух, че на подобен въпрос е отговаряла и в Парламента, така че не би трябвало да се затрудни с отговора.) И колко служители могат да бъдат назначени с тези пари. (Което пък не би трябвало да затрудни ДЧР И ДПУБ - сметката е елементарна.) Имаме информация и по двата въпроса, но е по-добре да я получим и официално. След което ще помолим да ни бъде представен план за спешно попълване на РДГП Елхово с личен състав с цел възможно най-скорошно прекратяване на командировките. Ако такъв план все още не съществува или предвижда недостатъчно нови назначения, или е разчетен за неоправдано дълъг срок - е, това ще бъде една от причините поради които ще излезем на протест, наред с песионната реформа и още една-две други.
Дори сама по себе си продължаващата по такъв безумен начин операция е достатъчна ричина за протести.
Извънредният труд; условията на работа; километражът, който навиват колегите - особено някои, за които стана навик да са 15 дни у дома и 15 - по турската граница (за тях може и да стана навик, но за семействата им просто не ми се мисли); вечните проблеми с командировъчните - всичкото това определено превръща слугуването на държавата в робуване и ако всички други средства са изчерпани (а това, мисля, стана отдавна) протестите по този повод са оправдани, неизбежни и дори - струва ми се - закъснели.
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: СПО "Границата"

Мнениеот малкия » 30 Май 2015, 02:35

Lord написа:
dakota_ написа:Сега сериозно,докато не отпадне необходимостта от командироване на служители на границата,проблема с извънредният труд няма да се реши.


Хитрец си ти, колко ловко връщаш дебата към темата, дам! :mrgreen:


:D

Колкото и да го връща, аз пак ще питам.
Как, аджеба става така, че - без нарушаване на нормативната уредба - време, което не смята за отработено, се включва в извънредния труд?
;)
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: СПО "Границата"

Мнениеот dakota_ » 30 Май 2015, 08:59

малкия написа:
Lord написа:
dakota_ написа:Сега сериозно,докато не отпадне необходимостта от командироване на служители на границата,проблема с извънредният труд няма да се реши.


Хитрец си ти, колко ловко връщаш дебата към темата, дам! :mrgreen:


:D

Колкото и да го връща, аз пак ще питам.
Как, аджеба става така, че - без нарушаване на нормативната уредба - време, което не смята за отработено, се включва в извънредния труд?
;)


Преди доста години в началото на демокрацията имаше един стар адвокат - АБПФК. Водеше се добър адвокат,но по ЗТСУ и бракоразводни дела.
Бяхме задържали едни момчета за престъпления по НК...Пред следователят поискали същият адвокат да ги защитава. Дошъл адвоката погледнал делото и като видял какво са сътворили им казал - Момчета,хайде сега разкажете всичко каквото сте правили пред следователят и да приключваме.... :lol: Следователят като ми разказваше какво се е случило се беше захласнал от смях :D
Сега и ти искаш като онзи адвокат да си разкажа всичко :mrgreen:
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: СПО "Границата"

Мнениеот dsuzunov » 30 Май 2015, 09:58

Не знам от къде ще се намерят толкова хора, за да бъдат назначени в РДГП Елхово. Все пак, не може да назначиш всичко живо под 40 години. За 100 места ти трябват поне 300 кандидата. В Елховско едва ли ще се намерят,. В Ямбол и Сливен може, но пък те не са близо до Елхово и границата. Сливен-Ямбол са 30км. Ямбол Елхово са още 40, и до границата са приблизително още толкова. Ако някой от Сливен постъпи в Елхово, за всяка смяна ще трябва да пътува минимум 70км.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

ПредишнаСледваща

Назад към Охранителна полиция

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта