Въпрос към колеги от ООР

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Въпрос към колеги от ООР

Мнениеот dakota_ » 11 Юни 2014, 09:46

Инспектор написа:
vladimirov написа:
Инспектор написа:Колега,за да няма "гонки" трябва постоянно да сме там и да дебнем,иначе не става.Изгоним ги от едно място,местят се на друго място.Аз съм полицай от ООР,не съм от "ПП" и не е моя работа да се занимавам с "гонки" и "джигити". Не може ние да вършим работата на "ПП",а те да тежкареят с патрулките и да покриват само ПТП-та.
Като поискаме да ни се плати ИТ,началника ни казва,че за това имаме право на ранно пенсиониране,за да сме по всяко време на разположение на службата,ако възразиш става скандал и ти се напомня за спазване на служебната субординация.
Дават компенсация с почивен ден,но нямаме право да събираме дните на куп,а ги чистим през седмицата.Какво да я правя тази компенсация,като си остана у дома? Съпругата ми е на работа,децата са на училище,а аз да стоя пред телевизора без пари.Разбирам да има произшествия в района ми и да ме вдигат да си върша моята работа,ще се съглася,но да гоня "джигити" по пътищата и да върша работата на "ПП",не мога да го приема за нормално.
Инспекторе,как може мл.а-р от "ПП" да ти тежкарее,като си поне две категории над тях?Аз съм мл.а-р и също съм ангажиран в почивните ми дни по съдилища,защото делата ги насрочват различно от графика ми. ;) Гонките и превенцията на ПТП са задължения на всички от Охранителна...


Колега,не тежкареят на мен,различни служби сме и нямаме проблеми едни с друг като колеги.
При последния случай просто избуших,защото отиваме да гоним пътни "джигити" и по пътя през нощта дреме патрулка на "ПП" на около два километра от мястото на гонките и не са взели никакво отношение.Чуват въртенето на гуми,чуват шума от двигателите и си траят.Защо си траят,дали са получили нещо да си траят не знам ;) Задържаните споделят някои неща,но няма доказателства за споделеното и е по-добре да не се обсъжда.


Иска ми се само по ник да си "Инспектор" :oops: защото ако не е така сме изпуснали положението.
Защо да се намесват колегите от "ПП",като пишеш,че отивате на акция срещу незаконни "гонки",искаш да провалят акцията и да се върнете с пръст в устата ли? Нали като се появят от "ПП" на мястото на гонката и половината ще избягат... Нали целта е да ги заградите примерно от 2 страни и да почнете да ги "обучавате" ... Не мислиш ли,че се държи връзка и с колегите от "ПП" ;)
"Инспекторе",дай да спрем да се излагаш ;) Понеже участвам лично в профилактиката на такива "джигити",най-доброто и доказало се в практиката е да се заградят и да ги предизвикате да ви репликират,да се стигне до неподчинение и да събирате допълнителен материал за пред съдията ;). Едно е да ти съставят АУАН по ЗДвП,съвсем друго е да се явиш пред съдията и да ти "отпери" задържане за 10 денонощия в поделения на МВР...схващаш ли "Инспекторе" или е още трудно да разбереш каква е кондиката за профилактика на "гонките" :D
За другото,което питаш,нека колегата Lord ти отговори,че моя отговор пак няма да ти хареса ;)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Въпрос към колеги от ООР

Мнениеот Иво Тодоров » 11 Юни 2014, 22:28

Дакота,най-добрата профилактика,превенция и каквито още думи още да се напишат,не са нищо,сравнение с няколко разговора /беседи по нашенски/ между "джигити" и полицаи. От собствен опит и от на колегите ми разбрах,че непринудения разговор,без "четенето на конско",без заплахи,ефекта е много по-голям.А за капак като им покажеш няколко изрезки от вестници за загинали при такива гонки .... ефекта е .... Знаеш ли какъв?
"Понеже участвам лично в профилактиката на такива "джигити",най-доброто и доказало се в практиката е да се заградят и да ги предизвикате да ви репликират,да се стигне до неподчинение и да събирате допълнителен материал за пред съдията "
Никога няма да изпълня това,което практикуваш,защото работата ни е да ги опазим тези дечурлига,а не на пук на нас да правят по-големи щуротии. Толкова ли е трудно на няколко пъти да ги "заградиш"и да поговориш с джигитите? Не е проблем на тия момчета да полежат десетина дена някъде си.Проблем ще е,че някой няма да се прибере при близките си никога или че на някой ще му тежи на съвестта отнет човешки живот.
Не съм очаквал,че може да дадеш такъв съвет. Какво ли се чудя,има голям проблем на ниво управление на РУ в цялата страна.
Иво Тодоров
Полицай
Полицай
 
Мнения: 147
Регистриран на: 23 Апр 2012, 20:57

Re: Въпрос към колеги от ООР

Мнениеот dakota_ » 11 Юни 2014, 23:19

Иво,ако искаш сподели малко повече от опита си в превенцията с т.н "джигити'.Аз съм човек,който е готов да черпи добър опит и да го прилага в работата си.Как протича една такава беседа между "джигити" и полицаи.Къде се събирате,какво им показвате,как ги убеждавате и какви резултати постигате,защото при мен на територията на РУП често ми се налага да организираме "хайки" и да гоним по цяла нощ "джигити"...
Като остави калпавото законодателство /нямаме право да конфискуваме МПС на рецидивистите,мижавите глоби и др.../ другият основен проблем е възрастта на "джигитите" и сериозните дефицити в семейното възпитание на същите... забелязал съм,че когато хормоните изпреварят умственото развитие на индивида,се получава т.н социален дефицит...
Когато организираме хайки срещу "джигите" лично присъствам и покрай задържаните "джигити" почти винаги има непълнолетни момичета и момчета...Тия непълнолетни момичета и момчета имат родители и тези родители са легнали и спят като къпани,макар да знаят,че непълнолетните им деца не са в леглата...Същото е по дискотеки и др. нощни питейни заведения.
Знаеш ли,че често се случва в РУП да идват родители,които заплашват с уволнения колеги,които са задържали в РУП непълнолетните и малолетните им деца...Знаеш ли,че има родители,които дори не си правят труда да се явят през нощта в РУП да си потърсят децата... Знаеш ли,че децата са сублимат на родителите си и знаеш ли,че когато стане дума за сбъркан манталитет,много трудно се изгражда наново манталитет с беседи и изрезки от вестници... Знаеш ли,че когато в едно семейство родителите казват,че полицаите са корумпирани боклуци и др. от сорта,детето попива всичко и го възпроизвежда на улицата и в училище...Когато отива с баща си на футболна среща и чува как бащата се дере и вика "Ушев прасе,жена ти се еб*,а ти стоиш и за х... ме държиш"...каква беседа провеждате в такива случаи и какви резултати постигате,като "материала" е осакатен....
Който има акъл в глава и един път се е "подхлъзнал" и е сгрешил,в резултата на задържането или съставянето на АУАН се оправя и повече не го срещаме по такива "гонки",но тези,които нямат акъл в главата си и са със сбъркан манталитет и увредени от родителите си мозъци,те са постоянно са там и те уверявам,че никакви беседи,изрезки от вестници и каквото и да е може да ги разубеди да не ходят по "гонки"... За такива само едно стабилно,жестоко законодателство и санкции може да ги принуди да спазват законите! Чувал ли си за неизбежността на наказанието,подсигурено от неумолимия съдия... В Европа има неизбежност на наказанието,има и неумолимия съдия и за това вървят напред,а ние тъпчем на едно място... Спирам до тук,да не излезе като беседа или като поучение,защото не това е целта,а просто споделяме опит...
Знам,че в МВР и извън МВР всички смятат,че да си административен ръководител на РУП и на други институции е нещо,което всеки може да върши,но на който и да предложа да седне на стола ми и да ми покаже как да си върша работата по-добре...всеки се дърпа и "знае" само на теория как се организират нещата,но теорията е едно,а практиката и положителните резултати са нещо друго...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Въпрос към колеги от ООР

Мнениеот Иво Тодоров » 12 Юни 2014, 18:14

Всеки полицай би трябвало да знае как се провежда беседа,по нашите правила.С колегите сме се държали коректно с джигитите,защото по този начин ще докажем,че не отговаряме на определенията спрямо нас,отправени от техните родители.Къде се срещаме? В Пловдив на бул."България" до бензиностанция "Еко". Това е мястото където се уговарят и след това "стартират"на някъде-някои към домовете си,други към заведения,трети решават друго и най-упоритите отиват да се "дърпат"на друг булевард. Как разбираме,че ще има гонки? Изпреварваща информация или съвестни граждани ни предупреждават.Това е момента да се въздейства върху джигитите.С колегите постоянно напомняме ужасните катастрофи,станали по време на гонки. На територията на 03 РУП Пловдив бяха доста,имаше и жертви.Та като почнем да си приказваме максимално подробно какво изпитваме когато видим размазани и разкъсани тела .... и колко неприятно е да позвъниш на родител.Да му съобщиш,че детето му е катастрофирало или в най лошия случай починало....няма да се замислят ли! Нека родителите им да говорят каквото си искат за нас. Тези младежи след този разговор са съвсем други. Верно е,че има и такива,дето не им пука от нищо и за никой,но болшинството се опитва да им въздейства.
Повече от 7 години не съм патрул,а работя в дежурната на 03 РУП. Имало е няколко сигнала като ОД /преди много време/ за гонки,но с присъствие и беседи всичко е приключвало благоприятно. Колегите ми са перфектни!
Нямам представа в кой град работиш.Не вярвам вашите джигити да са по-различни.Опитайте нашия вариант и съм сигурен,че ще има ефект.Без провокации и без надувки. Надявам се колегите от "Пътна полиция"да ви предоставят снимков материал.
Успех.
Иво Тодоров
Полицай
Полицай
 
Мнения: 147
Регистриран на: 23 Апр 2012, 20:57

Re: Въпрос към колеги от ООР

Мнениеот dakota_ » 12 Юни 2014, 19:39

Мислех,че някакъв друг по-специален подход имате...иначе тези беседи ги правим,но не мога да се похваля с особен ефект от беседите...
Споменаваш Пловдив и решени проблеми с гонките и джигитите...Някак как да не познаваш Р.Н от "ПП" ръце е вдигнал от гонки...Лично аз на път за друг град по Асеновградско шосе тази година се натъкнах на "джигити и колеги,които взимаха отношение,но не провеждаха беседи,а "подстригваха" на черта "джигитите"...
Няма оправия с тях,докато не се промени ЗДвП и ни се даде възможност да свличаме по три кожи от гърба на такива "джигити"...
При мен,а и при вас трябва да го има и другия вариант,звънват си двама "майстори" след ремонт на автомобилите си и си казват "Залагам 100 лв.,че ще ми дишаш пушека..." по пътя звънват на още 2-3 кибици и се почва...Как да проведеш беседа и как,ако случайно ги засекат колегите няма да ги "рендосат" на мястото на срещата...
Има и други варианти,стартират от място при смяна на светофара,залога е каса бира... Толкова струва живота на кака Мара,ако случайно е закъсняла някъде и не се е прибрала по светло...
Към момента при мен най-добър резултат дава,когато съдията отсъди "задържане за 7..10.. дни в поделения на МВР"...
От сутринта ги поемам и до вечерта са сдухани от трудова терапия... Трудовата терапия е по-добра от каквато и да е приятелска беседа...Някои се правят,че слушат и от едното ухо минава през другото,като си казва "на мен няма да се случи" или "тоя какво ми губи времето"... При трудовата терапия през деня работи,а нощем има време да анализира и да мисли следващия път какво го чака...Почти не съм срещал "джигит" минал през "задържане в поделение на МВР" и след това да е на гонка...
Това,че на някой са му "загрели" врата...в Книгата на книгите е казано "Който жали пръчката си, мрази сина си; а който го обича, наказва го от детинство. "
Четеш ли един "удавник" какъв въпрос е задал във форума към "катаджиите"... каква ласкава дума /кварталната кука/ е използвал за МлРИ... Какво да беседва МлРИ с него...казал е в прав текст на майка му,какво ще се случи на сина й,ако не се яви да си остави СУМПС в управлението...
Иначе споделям това,което правите и продължавате да правите,където има добър резултат е добре дошло за всички нас!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Въпрос към колеги от ООР

Мнениеот Lord » 12 Юни 2014, 21:11

Инспектор написа:... Имам ли парво да откажа да се явявам на повикване в РУП по причина,че имам много часове положен ИТ,ако имам право,моля да ми посочиш на база на кой документ за да мога да се възползвам от това право...


Зависи, може да си болен, опериран, на почивка, в отпуск или просто в състояние, което не позволява явяването ти, но очевидно ти имаш друго предвид.

Не уточняваш в какво се изразява повикването, имам предвид обаждане от ОДЧ или твоят викач за действия при готовност "Бедствие", някой от вариантите на "Океан" или друга позивна.

Както и да е приемам, че началника е разпоредил да се явите в районното ти и еди кои си, но не по цитираните поводи, а за отреагиране на конкретен сигнал за противоправно деяние, което се извършва в момента.
В такъв случай отговора ми е, че това не е "повикване на което можеш да откажеш", а е разпореждане или устна заповед, разбирай както искаш, но си длъжен да се явиш незабавно и да изпълниш разпореденото. В закона ясно е разписано, че имаш право да оспориш заповедта, като незаконосъобразна пред по-висш, желателно е писмено. Няма такъв филм "Навъртях максимум часове и няма да дойда". МВР е институция девоенизирана, ноинституция, чиито ред на действие е определен със специален закон. При нас има строг ред и режим на субординация и ясна йерархия.
Гражданите не правят разлика между различните звена в МВР, те очакват незабавна реакция от първите служители на МВР, когато има проблем и не ги интересува, кой е пътен полицай, кой е оперативен, кой е разследващ или кой е експерт, за тях сме едно, и те са прави. Те няма как да знаят, а и не ги интересува кой от колко до колко е на смяна или разположение. Личното ми мнение е, че ние винаги сме на разположение, дори и след пенсиониране, истинският полицай умира като такъв. Както и негрите.
Вземем ли да си броим и мерим часовете ИТ, нещата не са добре, отиваме към чиновничество или откровено чантаджийство, което не е добре, защото говори, че човека е сгрешил с професионалната си реализация.

Не ме интересува в кое районно служиш, но имаш два варианта за контрол над душевния мир:
1. Вината е в някакъв началник на районно - сменяш районното.
2. Вината е във всички началници на районни - напускаш МВР.


С уточнение, че може и да греша, но това е личното ми мнение.

Пожелавам ти успех!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Въпрос към колеги от ООР

Мнениеот Инспектор » 14 Юни 2014, 16:09

Повикването е обаждане от ОДЧ.Обажда се дежурния и ми казва,че по заповед на Н-ка на РУП трябва в 23.00 да съм в РУП за мероприятие.
Отивам и поне до разсъмване съм на работа и после компенсация,която не ми трябва,трябват ми парите за ИТ.
В обши линии си ми казал каквото казва Н-ка на РУП,на който не му харсва да напуска или х... ми не крепи тук,така казва.
Синдикатите се хвалят,че нещо са променили,нищо не са променили,защото пак се блъска ИТ и ако искат ще ти го платят,ако искат няма да го платят.Девоенизирани,а ни лашкат като в казармата,това не е девоенизация,ама на който не му харесва да си ходи нали?
Все пак благодаря за отговора.
Инспектор
Нов
Нов
 
Мнения: 7
Регистриран на: 10 Юни 2014, 08:06

Re: Въпрос към колеги от ООР

Мнениеот dakota_ » 14 Юни 2014, 18:02

Инспектор написа:Повикването е обаждане от ОДЧ.Обажда се дежурния и ми казва,че по заповед на Н-ка на РУП трябва в 23.00 да съм в РУП за мероприятие.
Отивам и поне до разсъмване съм на работа и после компенсация,която не ми трябва,трябват ми парите за ИТ.
В обши линии си ми казал каквото казва Н-ка на РУП,на който не му харсва да напуска или х... ми не крепи тук,така казва.
Синдикатите се хвалят,че нещо са променили,нищо не са променили,защото пак се блъска ИТ и ако искат ще ти го платят,ако искат няма да го платят.Девоенизирани,а ни лашкат като в казармата,това не е девоенизация,ама на който не му харесва да си ходи нали?
Все пак благодаря за отговора.


Какво още не ти е ясно?
Предават ти по телефона заповед подадена от Н-ка на РУП.Заповедта е за това заповед,да се изпълнява...Не се изпълнява само в случаите,когато ще извършиш явно престъпление... В твоя случай няма такава опасност ;)
Изпълняваш заповедта и ако смяташ,че са накърнени по някакъв начин правата ти,пускаш рапорт срещу този,който ти е отдал заповедта...В твоя случай срещу Н-ка на РУП до Директора на ОДМВР и чакаш отговор... Това правил ли си го?
Синдикатите нямат нищо общо с определяне на работата в МВР!
Синдиката е нещо като арменския поп...посредничи между теб и "султана" и целта е,ако може да ти помогнат да го "поемеш" по-леко и безболезнено...нещо от сорта на вазелина ;)
Ако бяхме девоенизирани,щяха да отменят строевите прегледи,на стрелби нямаше да се командва...по време на обучението в ЦСПП нямаше да има обучение по строева подготовка и ред други... Сам прецени колко сме девоенизирани... Поинтересувай се какво значи думата държавен служител... общо казано това е слуга на държавата...слугуване му е майката и изпълнение му е бащата...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Въпрос към колеги от ООР

Мнениеот PAOLON » 14 Юни 2014, 23:11

Инспектор написа:Повикването е обаждане от ОДЧ.Обажда се дежурния и ми казва,че по заповед на Н-ка на РУП трябва в 23.00 да съм в РУП за мероприятие.

Пробвал ли си с отговор:Аз се намирам на 200 километра от града. ;)
Някои хора са като 1 стотинка. Двулицеви са и не струват нищо.
PAOLON
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 522
Регистриран на: 24 Авг 2009, 20:17

Re: Въпрос към колеги от ООР

Мнениеот PAOLON » 14 Юни 2014, 23:31

С разговор не става.Това не е х.й да му го набиеш.Вчера бях на СПО.Стоя на сто метра от кръстовището.Един олигофрен с БМВ се гласи да прави ляв завой.Светва му зелено,той е втора кола,той изчаква.Първия тръгва,а тоя миндил не мърда.След като предния автомобил се отдалечи,тоя идиот потегли с мръсна газ и влезе в завоя с вратите напред.Точно да вдигна палката и се случи това.http://ochevidec.blitz.bg/krimi/562-kel ... ie-v-sofiq
Буквално на 20-25 метра от мен.Не беше пил,но ...за което споменах на разследващия. Тарикатчето беше здраво ударено,но отказа да ходи в болница,предполагам защо.Пък и тате дойде преди групата и го накара да изпие 2 литра вода. ;) Но пък друго ме изкефи.След удара бях на мястото за секунди,но вече го бяха набили.
Някои хора са като 1 стотинка. Двулицеви са и не струват нищо.
PAOLON
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 522
Регистриран на: 24 Авг 2009, 20:17

ПредишнаСледваща

Назад към Охранителна полиция

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта