Въпрос към колеги от ООР

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Въпрос към колеги от ООР

Мнениеот Lord » 10 Юни 2014, 20:40

Инспектор написа:Колега Lord ,eто моят въпрос написан малко по-горе в поста ми.
Законно ли е да ни ангажират след работно време с такава дейност и какъв е смисъла като те се събират постоянно.Никой не ни плаща за този извънреден труд и поставим ли въпроса за плащане става страшен скандал и ни се казва "Това е заповед" и "Такова е естетството на службата,ако не ви харесва напускайте" !


Прощавай и аз не съм в звено ООР, но често при усложнения и винаги при кризисни обстановки съм на работа с ООР, затова ще си позволя да обсъдя въпросите ти.

Законно е, защото аз и ти, както и повечето, като нас сме на ненормиран работен ден, а не сме чиновници и "чантаджии", нали?!
Смисъла е същият, както да се измиеш, въпреки че пак ще се изцапаш.
Относно извънредния труд - въпрос на притежаване на способност да си защитиш правата, в случаите, когато си изпълнил задълженията си. (Аз никога не съм пускал ДЗ за ИТ до 2 часа, но винаги съм го правил в случаите над тези часове, така съм преценил за себе си, това явно е оценено и съм си получавал парите) Тук възниква и резонния въпрос как ще защитиш законни права на граждани, ако не умееш да намериш начин да го сториш за своите собствени права?!

По отношение на изпълнение на заповед - коментар нямам, просто изпълнявам! Ако имам резерви, закона е ясен, но досега няма такъв случай при мен.

В случая с реплика на ръководен служител "Ако не ти харесва - напускай!" съм солидарен с теб, това е глупав аргумент, но един истински инспектор би трябвало да знае как да подходи при подобна реплика, иначе защо е инспектор. ;)
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Въпрос към колеги от ООР

Мнениеот ивчо » 10 Юни 2014, 21:37

Инспектор написа:Колеги,нима не разбирате,че с гол патриотизъм не се живее. Благодарности и да има,сиренето струва пари в магазина.
Направиха се промени в нормативните документи и вече не може да се кара само на мускули и патриотизъм,трябва за извънредната работа да се изплащат пари,не компенсации,защото ми е писнало от компенсации и ми е писнало все от мен да мине.
Освен за джити ни вдигат и товарят допълнително извън работно време да обикаляме нощем по селата и вилните зони.Обикаляme по дискотеките да контролираме за малолетни и непълнолетни и всичко това извънредно и в едно с дежурните на смени,на които за същото нещо се плаща и си знаят графика,а ние от редовната смяна работим извънредно.
Началника ни прави някакви сметки и на повечето ДЗ за изплашане на ИТ поставя резолюция "Не" и отиваме отиваме отново на компенсации с почивен ден за извънредния труд.
Оплаче ли се някой на директора,почват проверки на работата му и се търси начин да се налага пресира оплакалия се.Инструктиращите идваме по-рано на работа,но поставим ли въпроса за това,началника веднага казва,че ни знае инструктажа и понеже ни виждал в кафенето след инструктажа,не признава и забранява времето за инструктаж да се сумира и да се заплаща.
За това попитах колегите навсякъде ли е така ?


Колега,не ги слушай Даката и Узунов,те са милиционери от едното време и са свикнали да изпълняват щом партията го иска ;) Аз съм от ООР - редовна смяна и при нас е почти същото положение,но мен ме устройва да взимам компенсации,защото ходя да помагам на баджанака и изкарвам по някой лев по време на компенсацията ;) Чувал съм и аз,ако не ми харесва да си ходя,ама аз не си ходя и ми харесва да гледам как излизат в пенсия тия,които ми казват да си ходя и остават все по-малко такива като тях :lol:
ивчо
Нов
Нов
 
Мнения: 17
Регистриран на: 09 Май 2014, 16:00

Re: Въпрос към колеги от ООР

Мнениеот dsuzunov » 10 Юни 2014, 22:12

Моля да не ми отговарят колегите dsuzunov и dakota_,тяхното мнение на началници ми стана ясно

Явно, нищо не ти е ясно, щом ме поставяш в категорията на началниците. Кат. Д съм.
Ако наистина си инспектор, язък ти за изгубените години следване, ако "рИвеш" за такива неща, а не се поставиш по-сериозно.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос към колеги от ООР

Мнениеот dsuzunov » 10 Юни 2014, 22:14

Аз съм от ООР - редовна смяна и при нас е почти същото положение,но мен ме устройва да взимам компенсации,защото ходя да помагам на баджанака и изкарвам по някой лев по време на компенсацията

Хвалиш ли се с това, ивчо?
Или, по-скоро се излагаш...?
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос към колеги от ООР

Мнениеот vladimirov » 10 Юни 2014, 22:21

Инспектор написа:Колега,за да няма "гонки" трябва постоянно да сме там и да дебнем,иначе не става.Изгоним ги от едно място,местят се на друго място.Аз съм полицай от ООР,не съм от "ПП" и не е моя работа да се занимавам с "гонки" и "джигити". Не може ние да вършим работата на "ПП",а те да тежкареят с патрулките и да покриват само ПТП-та.
Като поискаме да ни се плати ИТ,началника ни казва,че за това имаме право на ранно пенсиониране,за да сме по всяко време на разположение на службата,ако възразиш става скандал и ти се напомня за спазване на служебната субординация.
Дават компенсация с почивен ден,но нямаме право да събираме дните на куп,а ги чистим през седмицата.Какво да я правя тази компенсация,като си остана у дома? Съпругата ми е на работа,децата са на училище,а аз да стоя пред телевизора без пари.Разбирам да има произшествия в района ми и да ме вдигат да си върша моята работа,ще се съглася,но да гоня "джигити" по пътищата и да върша работата на "ПП",не мога да го приема за нормално.
Инспекторе,как може мл.а-р от "ПП" да ти тежкарее,като си поне две категории над тях?Аз съм мл.а-р и също съм ангажиран в почивните ми дни по съдилища,защото делата ги насрочват различно от графика ми. ;) Гонките и превенцията на ПТП са задължения на всички от Охранителна...
vladimirov
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 03 Мар 2014, 09:05

Re: Въпрос към колеги от ООР

Мнениеот dakota_ » 10 Юни 2014, 22:37

ивчо написа:
Инспектор написа:Колеги,нима не разбирате,че с гол патриотизъм не се живее. Благодарности и да има,сиренето струва пари в магазина.
Направиха се промени в нормативните документи и вече не може да се кара само на мускули и патриотизъм,трябва за извънредната работа да се изплащат пари,не компенсации,защото ми е писнало от компенсации и ми е писнало все от мен да мине.
Освен за джити ни вдигат и товарят допълнително извън работно време да обикаляме нощем по селата и вилните зони.Обикаляme по дискотеките да контролираме за малолетни и непълнолетни и всичко това извънредно и в едно с дежурните на смени,на които за същото нещо се плаща и си знаят графика,а ние от редовната смяна работим извънредно.
Началника ни прави някакви сметки и на повечето ДЗ за изплашане на ИТ поставя резолюция "Не" и отиваме отиваме отново на компенсации с почивен ден за извънредния труд.
Оплаче ли се някой на директора,почват проверки на работата му и се търси начин да се налага пресира оплакалия се.Инструктиращите идваме по-рано на работа,но поставим ли въпроса за това,началника веднага казва,че ни знае инструктажа и понеже ни виждал в кафенето след инструктажа,не признава и забранява времето за инструктаж да се сумира и да се заплаща.
За това попитах колегите навсякъде ли е така ?


Колега,не ги слушай Даката и Узунов,те са милиционери от едното време и са свикнали да изпълняват щом партията го иска ;) Аз съм от ООР - редовна смяна и при нас е почти същото положение,но мен ме устройва да взимам компенсации,защото ходя да помагам на баджанака и изкарвам по някой лев по време на компенсацията ;) Чувал съм и аз,ако не ми харесва да си ходя,ама аз не си ходя и ми харесва да гледам как излизат в пенсия тия,които ми казват да си ходя и остават все по-малко такива като тях :lol:


Чувал ли си,че ако много се хвалиш на кой помагаш и какво получаваш за помощта си по време на компенсация,може да се лишиш от удоволствието да гледаш как пенсионират тези,които те карат да си вършиш работата ;) Знаеш ли също,че едно е да се пенсионираш,а съвсем друго е да ти "духнат" под опашката и да останеш без право на пенсия :mrgreen:
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Въпрос към колеги от ООР

Мнениеот osata » 10 Юни 2014, 22:45

Ще си позволя да се включа в темата, защото е интересна в няколко аспекта - правата на служителите, задълженията на служителите, свършената работа от служителите, контактуването между различните нива и т.н.
Може много да се говори, много да се спори..... ама голям смисъл няма. В нашата професия сме от такованата страна.
Имам някакви спомени за една инструкция за извънредния труд, където пишеше, че в работни дни (понеделник-петък) извънредния труд се дава като часоведни отпуски, а през почивните дни - се заплаща.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Въпрос към колеги от ООР

Мнениеот dakota_ » 10 Юни 2014, 22:50

vladimirov написа:
Инспектор написа:Колега,за да няма "гонки" трябва постоянно да сме там и да дебнем,иначе не става.Изгоним ги от едно място,местят се на друго място.Аз съм полицай от ООР,не съм от "ПП" и не е моя работа да се занимавам с "гонки" и "джигити". Не може ние да вършим работата на "ПП",а те да тежкареят с патрулките и да покриват само ПТП-та.
Като поискаме да ни се плати ИТ,началника ни казва,че за това имаме право на ранно пенсиониране,за да сме по всяко време на разположение на службата,ако възразиш става скандал и ти се напомня за спазване на служебната субординация.
Дават компенсация с почивен ден,но нямаме право да събираме дните на куп,а ги чистим през седмицата.Какво да я правя тази компенсация,като си остана у дома? Съпругата ми е на работа,децата са на училище,а аз да стоя пред телевизора без пари.Разбирам да има произшествия в района ми и да ме вдигат да си върша моята работа,ще се съглася,но да гоня "джигити" по пътищата и да върша работата на "ПП",не мога да го приема за нормално.
Инспекторе,как може мл.а-р от "ПП" да ти тежкарее,като си поне две категории над тях?Аз съм мл.а-р и също съм ангажиран в почивните ми дни по съдилища,защото делата ги насрочват различно от графика ми. ;) Гонките и превенцията на ПТП са задължения на всички от Охранителна...


Сетих се за филма "Инспекторът и нощта",но там инспектора не се оплакваше,че не му плащат ИТ и не обвиняваше пътните полицаи,че го карат да си размърда задника и да си върши работата :D
Гонките са задължение на охранителна и ако на някой му тежи,може да пусне рапорт срещи този "лош" н-к на РУП,че го кара да си върши работата... Хубаво е,че и съда явно си върши добре работата и осъжда на задържане в поделенията на МВР... В такива случаи винаги се възползвам от възможността да се срещам лично с такива "джигити" и вършат много полезна работа в РУП,намирам им работа да не скучаят и да могат да се осеферят... :lol:
По мои скромни наблюдения,след изтърпяване на наказанието си,"джигита" трудно може да бъде засечен на "гонки". Въпрос на добра превенция ;)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Въпрос към колеги от ООР

Мнениеот Инспектор » 11 Юни 2014, 08:01

vladimirov написа:
Инспектор написа:Колега,за да няма "гонки" трябва постоянно да сме там и да дебнем,иначе не става.Изгоним ги от едно място,местят се на друго място.Аз съм полицай от ООР,не съм от "ПП" и не е моя работа да се занимавам с "гонки" и "джигити". Не може ние да вършим работата на "ПП",а те да тежкареят с патрулките и да покриват само ПТП-та.
Като поискаме да ни се плати ИТ,началника ни казва,че за това имаме право на ранно пенсиониране,за да сме по всяко време на разположение на службата,ако възразиш става скандал и ти се напомня за спазване на служебната субординация.
Дават компенсация с почивен ден,но нямаме право да събираме дните на куп,а ги чистим през седмицата.Какво да я правя тази компенсация,като си остана у дома? Съпругата ми е на работа,децата са на училище,а аз да стоя пред телевизора без пари.Разбирам да има произшествия в района ми и да ме вдигат да си върша моята работа,ще се съглася,но да гоня "джигити" по пътищата и да върша работата на "ПП",не мога да го приема за нормално.
Инспекторе,как може мл.а-р от "ПП" да ти тежкарее,като си поне две категории над тях?Аз съм мл.а-р и също съм ангажиран в почивните ми дни по съдилища,защото делата ги насрочват различно от графика ми. ;) Гонките и превенцията на ПТП са задължения на всички от Охранителна...


Колега,не тежкареят на мен,различни служби сме и нямаме проблеми едни с друг като колеги.
При последния случай просто избуших,защото отиваме да гоним пътни "джигити" и по пътя през нощта дреме патрулка на "ПП" на около два километра от мястото на гонките и не са взели никакво отношение.Чуват въртенето на гуми,чуват шума от двигателите и си траят.Защо си траят,дали са получили нещо да си траят не знам ;) Задържаните споделят някои неща,но няма доказателства за споделеното и е по-добре да не се обсъжда.
Инспектор
Нов
Нов
 
Мнения: 7
Регистриран на: 10 Юни 2014, 08:06

Re: Въпрос към колеги от ООР

Мнениеот Инспектор » 11 Юни 2014, 08:15

Lord написа:
Инспектор написа:Колега Lord ,eто моят въпрос написан малко по-горе в поста ми.
Законно ли е да ни ангажират след работно време с такава дейност и какъв е смисъла като те се събират постоянно.Никой не ни плаща за този извънреден труд и поставим ли въпроса за плащане става страшен скандал и ни се казва "Това е заповед" и "Такова е естетството на службата,ако не ви харесва напускайте" !


Прощавай и аз не съм в звено ООР, но често при усложнения и винаги при кризисни обстановки съм на работа с ООР, затова ще си позволя да обсъдя въпросите ти.

Законно е, защото аз и ти, както и повечето, като нас сме на ненормиран работен ден, а не сме чиновници и "чантаджии", нали?!
Смисъла е същият, както да се измиеш, въпреки че пак ще се изцапаш.
Относно извънредния труд - въпрос на притежаване на способност да си защитиш правата, в случаите, когато си изпълнил задълженията си. (Аз никога не съм пускал ДЗ за ИТ до 2 часа, но винаги съм го правил в случаите над тези часове, така съм преценил за себе си, това явно е оценено и съм си получавал парите) Тук възниква и резонния въпрос как ще защитиш законни права на граждани, ако не умееш да намериш начин да го сториш за своите собствени права?!

По отношение на изпълнение на заповед - коментар нямам, просто изпълнявам! Ако имам резерви, закона е ясен, но досега няма такъв случай при мен.

В случая с реплика на ръководен служител "Ако не ти харесва - напускай!" съм солидарен с теб, това е глупав аргумент, но един истински инспектор би трябвало да знае как да подходи при подобна реплика, иначе защо е инспектор. ;)


Колега Lord,благодаря за отговора. Правя това,което пишеш,пускам ДЗ,но не винаги ми уважават ДЗ и не винаги изплащат пари за ИТ.
Началника ни е ненормален,виканията ни нощем са не за два часа,а за цяла нощ.От полунощ до разсъмване,минимум 4 часа и така за каквото се сети,че трябва да се върши.Зная,че съм на ненормиран работен ден,но ние не сме дневални,не сме на срочна служба да сме на постоянно разположение.
Въпрос към теб и моля dakota_ и dsuzunov да не отговарят: Имам ли парво да откажа да се явявам на повикване в РУП по причина,че имам много часове положен ИТ,ако имам право,моля да ми посочиш на база на кой документ за да мога да се възползвам от това право.
Благодаря предварително.
Инспектор
Нов
Нов
 
Мнения: 7
Регистриран на: 10 Юни 2014, 08:06

ПредишнаСледваща

Назад към Охранителна полиция

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта

cron