Забрана за безпричинно спиране на МПС от полицаи

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Забрана за безпричинно спиране на МПС от полицаи

Мнениеот Lord » 19 Окт 2012, 20:20

Цветанов: КАТ да спира само шофьорите-нарушители


Основната тема, която ще бъде обсъждана на националното съвещание в Стара Загора след няколко дни и което съм възложил вече на ГД "Национална полиция", е да ми се предложи вариант, в който катаджиите да спират само коли с шофьори-нарушители на Закона за движение по пътищата. Това каза в Русе вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, цитиран от БТА.

По думите му това ще бъде една от основните теми, която трябва да бъде разписана като указания от ГД "Национална полиция" и спусната до всики звена от служители, които извършват тази контролна дейност.

"А не да се спират избирателно определени лица, които не са направили нарушения, и да се търси повод за констатиране на някои нередности, което дава възможност да се задават въпросите "Какво правим сега", "Как решаваме проблема". Това трябва да го премахнем завинаги като манталитет и поведение", каза Цветанов и припомни за отстраняването на десет служители на КАТ в Русе, които "по доста недостоен начин са спирали шофьори".

Според вицепремиера по този начин ще се даде възможност на хората да се чувстват по-спокойно и когато спазват Закона за движение по пътищата, няма защо да бъдат спирани от контролните органи.

"Разбира се, ще има изключения, когато се провеждат специализирани полицейски операции, но това ще бъде само в конкретни случаи", обясни Цветанов. .

http://bnt.bg/bg/news/view/87134/cvetan ... arushiteli
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Забрана за безпричинно спиране на МПС от полицаи

Мнениеот Lord » 19 Окт 2012, 20:22

Аз съм абсолютно "ЗА!" !
Така и трябва.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: КАТ-Пътна полиция

Мнениеот DANI_09 » 19 Окт 2012, 20:27

Цветанов: [color=#00FFFF]КАТ ще спира само нарушители
Трябва да се спре практиката да се спират произволни водачи и да се търси повод за установяване на нередности, категоричен е вътрешният министър
Министър Цветанов в Русе Министър Цветанов в Русе

Министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов заяви в Русе, че е възложил на ГД "Национална полиция" да предложат вариант, в който органите на "Пътна полиция" да спират само автомобили с водачи, нарушили Закона за движение по пътищата.

Той беше категоричен, че пътните полицаи трябва да спират само нарушители, а не да спират избирателно шофьори, които не са направили нарушение.

По думите му със спирането на произволни водачи недобросъвестни пътни полицаи търсят повод за констатиране на нередности.

"Това дава възможност да се задават въпросите "Какво правим сега", "Как решаваме проблема".

Това трябва да го премахнем завинаги като манталитет и поведение", каза Цветанов и припомни за отстраняването на десет служители на КАТ в Русе, които "по доста недостоен начин са спирали шофьори".[/color]
Нека уважаемия Министър Цветанов отговори на въпроса, колко процента от всички престъпленията са разкрити от случайни проверки на МПС! Едва ли е под 40%. И какво е това КАТ, доколкото знам има ПЪТНА ПОЛИЦИЯ. Ако иска да промени това(за спирането), трябва промяна в ЗДвП, не консултаций в МВР. КОЛКО ПИЯНИ ВОДАЧИ, ЩЕ МИНАВАТ ПОКРАЙ ПАТРУЛИТЕ, КОИТО ЩЕ СА ПОТЕЦИЯЛНИТЕ УБИЙЦИ И ТО НЕ СПРЕНИ Г-Н ЦВЕТАНОВ?!!!
Автомобила ти е роб, не ти на него!
DANI_09
Полицай
Полицай
 
Мнения: 143
Регистриран на: 13 Мар 2011, 13:34
Местоположение: ПЛАНЕТАТА ЗЕМЯ

Re: Един истински министър

Мнениеот barut » 19 Окт 2012, 20:49

Изображение
,,Силовият министър ще отучва катаджиите от двата им любими въпроса''
http://www.webcafe.bg/id_1686058252

МВР слага край на корупцията по пътищата, няма да се спират произволно избрани автомобили, а само нарушители. Това обяви в Русе силовият министър Цветан Цветанов, цитиран от БГНЕС. Темата ще бъде дискутирана на предстоящото национално съвещание в Стара Загора.

Според вътрешния министър, най-честите извършители на рекет в системата на МВР, са катаджии и гранични полицаи. "Възложил съм на ГД "Национална полиция" да ми се предложи вариант, в който катаджиите да спират само коли, които са нарушители, и водачи, които са нарушители на Закона за движение по пътищата", посочи Цветанов.

Той беше категоричен, че няма да бъдат спирани водачи които не са направили нарушение. По думите му в момента полицаите просто търсят повод за констатиране на някакви нередности, за да зададат известните въпроси „Какво правим?" и „Сега как решаваме проблема?". Сред честите „жертви" са автомобилите на чужденци. „Смятам, че това трябва един път завинаги да го премахнем като манталитет, като поведение", коментира вицепремиерът.
"Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност."
Бенджамин Франклин.
Аватар
barut
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 449
Регистриран на: 18 Авг 2012, 20:33

Re: КАТ-Пътна полиция

Мнениеот Lord » 19 Окт 2012, 20:53

DANI_09 написа:[Нека уважаемия Министър Цветанов отговори на въпроса, колко процента от всички престъпленията са разкрити от случайни проверки на МПС! Едва ли е под 40%. И какво е това КАТ, доколкото знам има ПЪТНА ПОЛИЦИЯ. Ако иска да промени това(за спирането), трябва промяна в ЗДвП, не консултаций в МВР. КОЛКО ПИЯНИ ВОДАЧИ, ЩЕ МИНАВАТ ПОКРАЙ ПАТРУЛИТЕ, КОИТО ЩЕ СА ПОТЕЦИЯЛНИТЕ УБИЙЦИ И ТО НЕ СПРЕНИ Г-Н ЦВЕТАНОВ?!!!


Процента ще ти го кажа за нашето районно до вторник, че има други задачи за сега, но едва ли ще има 0.1% Говоря за криминални престъпления.

За абревиатурите си прав, но поне не казва "Гарова полиция". Това не го оправдава, но все пак е политическо лице, основно е вицепремиер и зам.-председател на ПП, а едва след това е министър, което обяснява факта.

За пияните водачи не ми се коментира - има си световна практика /европейска и щатска/, включително и съдебна.

Гражданите имат права и е нормално да ги консумират, дори и в България!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Забрана за безпричинно спиране на МПС от полицаи

Мнениеот osata » 19 Окт 2012, 22:24

Дали ще спреш някой с неработещ фар, и ще му поискаш 20 лв да не го глобиш,
или ще спреш някой с работещи фарове, но след спирането ще установиш, че не му работят стоповете и му поискаш 20 лв да не го глобиш Е ЕДНО И СЪЩО НЕЩО !


Контрол, проверки, вътрешна сигурност - кадърни, а не поръчкови служители, работещи срещу корупцията, а не срещу неудобни лица.

Давам пример на Министъра за антикорупционна практика, която ще затруднява вземане на подкуп.
При спиране на автомобил (примерно превишена скорост от радар, без фарове, без колан, джиесем и т.н.), преди полицаят да отиде до спреният автомобил, да е задължен ( с министерска заповед, която никой местен началник не може да отмени ) да докладва в ефира (записва се) за номера на спрения автомобил и причината за спирането му. Така остава записано в колко часа на кой рег. номер трябва да има съставен акт. Ако ще и местния директор да се обади че е спрял брат му..... записа на ефира отива по интернет директно в София. А трий, а лъжи, а вземай, а сменяй вместо 50 км/час превишение, че не му свети фара и т.н. други катаджийски номера.
Ефективно ли е? Горе долу да, ще се чува ли кой спи в 4 сутринта, кой спира, кой не спира и т.н.? Да.
Ще спомогне ли "спонсори" да карат безнаказано както си искат, защото докато му махнеш и вече набира висш началник? Да.
Ще спаси ли животи - вероятно Да.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Забрана за безпричинно спиране на МПС от полицаи

Мнениеот osata » 19 Окт 2012, 23:12

А винетките, за тях как ще се проверява?
Или догодина ще кажат вместо винетки по 50 лв нов данък на всяко МПС ?
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Забрана за безпричинно спиране на МПС от полицаи

Мнениеот Lord » 20 Окт 2012, 18:55

Приятелю, обясни ми с какво право и защо ще спреш едно семейство, което пътува за почивка нейде, при положение, че водачът не е направил никакво нарушение, има всичко необходимо по закон и няма нищо забранено от закон. Хората са средностатистически граждани, бачкат, плащат си всичко, включително данъци и осигуровки и пр. В края на крайщата всеки е невиновен до доказване на обратното, независимо за НПК или АПК говорим. Все пак за сега няма хунта или друг недемократичен строй на управление. Одобрявам да се спира МПС при наличие на конкретен повод, но просто ей така да ми изскачат бели околожки на шапките от храсталака - не е нормално за една цивилизована държава!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Забрана за безпричинно спиране на МПС от полицаи

Мнениеот DANI_09 » 20 Окт 2012, 19:38

Lord написа:Приятелю, обясни ми с какво право и защо ще спреш едно семейство, което пътува за почивка нейде, при положение, че водачът не е направил никакво нарушение, има всичко необходимо по закон и няма нищо забранено от закон. Хората са средностатистически граждани, бачкат, плащат си всичко, включително данъци и осигуровки и пр. В края на крайщата всеки е невиновен до доказване на обратното, независимо за НПК или АПК говорим. Все пак за сега няма хунта или друг недемократичен строй на управление. Одобрявам да се спира МПС при наличие на конкретен повод, но просто ей така да ми изскачат бели околожки на шапките от храсталака - не е нормално за една цивилизована държава!

Ами промени чл.165,ал.2, т.1 от ЗДвП (При изпълнение на функциите си по този закон определените от министъра на вътрешните работи служби:
имат право да спират пътните превозни средства(къде пише при нарушение), да проверяват документите за самоличност и свидетелството за управление на водача, както и всички документи, свързани с управляваното превозно средство и с извършвания превоз;)
и тогава говори! Процента на разкритите престъпления е много голям, управление на МПС с над 1,2 промила алкохол в кръвта и/или без СУМПС са престъпления!
Дано семейството за което говориш, не е погубено от пиян водач!
Автомобила ти е роб, не ти на него!
DANI_09
Полицай
Полицай
 
Мнения: 143
Регистриран на: 13 Мар 2011, 13:34
Местоположение: ПЛАНЕТАТА ЗЕМЯ

Re: Забрана за безпричинно спиране на МПС от полицаи

Мнениеот osata » 20 Окт 2012, 22:30

Lord написа:Приятелю, обясни ми с какво право и защо ще спреш едно семейство, което пътува за почивка нейде, при положение, че водачът не е направил никакво нарушение, има всичко необходимо по закон и няма нищо забранено от закон. Хората са средностатистически граждани, бачкат, плащат си всичко, включително данъци и осигуровки и пр. В края на крайщата всеки е невиновен до доказване на обратното, независимо за НПК или АПК говорим. Все пак за сега няма хунта или друг недемократичен строй на управление. Одобрявам да се спира МПС при наличие на конкретен повод, но просто ей така да ми изскачат бели околожки на шапките от храсталака - не е нормално за една цивилизована държава!


Добре де, кажи ми тогава откъде накъде данъчните ще влизат в моя магазин да ме проверяват, освен ако някой не е подал жалба, че не давам касов бон? Същото е и с КЗП (комисия за защита на потребителите), защо минавайки по улицата ще влизат в магазина ми да гледат има ли табела с раб. време и други глупости, и това без сигнал? То ще станем държава, която работи само след сигнал или при специализирани акции.
Как ще се контролира наличието на винетен стикер?
Защо съгласно Заповед на Директора на НС Полиция всеки служител на МВР трябваше да показва на началника си наличието на ГО, ГТП и т.н. ? Като тази заповед не е отменена все още, а с горните промени си е още по-дискриминационна. Защо министъра не каза отменям и тази заповед, защото служителите ми са невинни до доказване на противното?

А мен ми е ясно как ще стане - всеки ден ще има СПО - единия ден по линия винетни стикери, другия ден по линия алкохол, следващия за ГО, за ГТП, за колани... и така ще има по 7 акции седмично, и пак ще се спират автомобили. Просто ще има едно писане на заповеди, планиране, имена, алабала .... тоест пак хартиена работа. Ама за това пък си има ръководство - каквото решат, надолу изпълняваме, ако позволява тълкуване ползваме вратичките ;) :mrgreen:
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Следваща

Назад към Охранителна полиция

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта