Дирекция "Транспортна полиция"

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Дирекция "Транспортна полиция"

Мнениеот ribaflic » 30 Сеп 2009, 23:17

Транспортна полиция за борбата с камъните по влаковете (ОБЗОР)
29.09.2009 21:25 focus-news.net
София. Нуждаем се от много драстични мерки за обезпечаване на сигурността в железниците и в района на жп гарите, обяви днес на пресконференция директорът на дирекция „Транспортна полиция” Васил Костадинов. Изказването му бе по повод на проблема с хвърлянето на твърди предмети върху подвижните влакови състави и поставяне на препятствия на железопътния път.
Съставът на транспортна полиция е на критичния минимум (над 800 служители за цялата страна), затова той трябва да се увеличи, отбеляза Васил Костадинов. Има много мерки, които самите железопътни компании могат да направят за сигурността на пренасяните товари.
Навсякъде в европейските държави много стриктно се спазва контролът за пребиваването в района на гарите и ж.п. релсите. „Никъде по света няма такова нещо, съвсем без причинно да можеш да се разхождащ по железопътните релси или да влизаш в гарата, за да постиш или си малко огладнял и да седнеш да се нахраниш”, каза той. Затова и у нас влизането в рамките на жп инфраструктурата трябва също да бъде контролирано. Нужно е да има и системата за видео наблюдение в района на гарите. В момента само на две гари има камери, които са се оказали много ефективни. Трябва да се прецизира и работата на жп прелезите. От една година транспортна полиция води разговори с министрите на транспорта и на МВР да се регламентира дейността на транспорта полиция за предотвратяване на престъпността в железниците. Целта е да бъде създаден експертен координационен съвет между двете ведомства, в който да участват представители на железопътната администрация, експерти от транспортното министерство и транспортна полиция. Става дума за охраната и поддържане на сигурността на над 360 гари и 60 жп спирки и около 10 000 км железен път. Документът за експертния съвет вече е предложен на вътрешния министър Цветан Цветанов за одобрение.
Статистиката
71 са случаите на хвърляне на твърди предмети по подвижни влакови състави за първите шест месеца на 2009 г., а 115 са за същия период на 2008 г.
27 от случаите на хвърлени предмети за първите шест месеца на тази година са разкрити и са установени 64 извършители. Обикновено извършителите са непълнолетни лица. Изключения са случаите, в които пълнолетни извършват подобни престъпления.
През тази година са счупени 88 броя подвижни и неподвижни стъкла на локомотиви и вагони, срещу 120 през 2008 г.
Петима души са пострадали през 2008 г. при подобни случаи, това са пътници и служители на БДЖ.. За първите шест месеца на тази година е пострадал само един човек.
За 2008 г. случаите на хвърлени предмети по влакове са 197, 157 от тях са разкрити.
За 2007 г. случаите на хвърляне на твърди предмети по подвижни влакови състави са 266. От тях са разкрити 150 случая.
Щетите на влаковите състави са големи, чупят се прозорци, а хвърлените предмети създават опасност за пътниците. Над 10 000 лева струва едно ново стъкло на електромотрисен влак „Дезиро”. Затова щетите от хвърлянето на твърди предмети при подобни влакове са изключително големи.
За миналата година за територията на София са поставени общо 13 препятствия на жп път. Най-често се случва в района на гара Подуяне - Разпределителна и в квартал „Рудничар” на територията на Перник. За 2009 г. случаите на поставяне на предмети на жп пътя са само 8, като предпочитаните препятствия са автомобилни гуми, жп травеси, които предстои да се влагат в жп пътя, поставят се и купчини камъни, които са в близост.
Предприети действия от транспортна полиция
От транспортна полиция се стремят да решат проблемите с хвърлянето на твърди предмети и да сведат проявите на непълнолетните до минимум. Затова от полицията търсят свои партньори. В рамките на интегрирания модел „Полицията близо до обществото” се изготвят работни карти по значими проблеми. В резултат на анализа и оценката на събраните информации в страната и в София, един от основните проблеми е именно хвърлянето на предмети по влаковете – най-често камъни, както и поставянето на препятствия на жп пътя.
„Намираме много добри отзиви и почва за съвместна дейност с Централната комисия за противодействие на противообществените прояви на малолетни и непълнолетни към Министерски съвет и с местната власт”, обясни Васил Костадинов.
Търси се възможност за преки контакти с училищата, тъй като именно непълнолетните предизвикват подобни престъпления. Транспортна полиция има и дни на отворени врати. Канят се ученици от отделни училища, които посещават сградите на транспортна полиция.
Секретарят на Централната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни към Министерски съвет Константин Томанов обясни на пресконференцията, че проблемите с хвърлянето на твърди предмети и поставянето на препятствия на ж.п. релсите са си чиста проба престъпления и то общоопасни по смисъла на Наказателния кодекс. Но тъй като най-често лицето, виновно за подобни случа, е непълнолетно, то става дума за противообществена проява. „Проблемът с хвърлянето на камъни по подвижни жп състави и проблемът с поставянето на тръби и гуми по релсите с цел да бъдат спирани и ограбвани товарни вагони си е чиста проба престъпление и то общо опасно престъпление по смисъла на Наказателния кодекс”, каза той.
Галина ДИМОВА
http://www.znam.li/Pages/News/Default.a ... id=1014669
Аватар
ribaflic
КОМИСАР
 
Мнения: 549
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Дирекция "Транспортна полиция"

Мнениеот BARETATA » 15 Дек 2009, 23:44

Ден на отворените врати в районните управления на дирекция “Транспортна полиция” в страната

Инициативата е по повод честването на 120-годишнината от създаването на Българската транспортна полиция

Утре / 16 декември/ от 10.00 часа до 15.00 часа вратите на всички районни управления на дирекцията в страната и в столицата ще бъдат отворени за гражданите. Участие в проявата ще вземат представители на “Пътнически превози и БДЖ” ЕАД, Национална компания ”Железопътна инфраструктура” и Местните комисии за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни/ МКБППМН/.
В сградата на дирекцията в София /бул. “Мария Луиза” 110 А”/ гражданите ще могат да разгледат експонати от откритата по случай 120-годишнината от създаването на Българската транспортна полиция изложба. Организирано е и посещение на ученици от столични училища. Гостите ще се запознаят с работата на полицейските служители, с видовете оръжия, които са на въоръжение в транспортна полиция, ще получат информация за опасностите, които крият игрите в районите на железните пътища.

http://press.mvr.bg/News/news091215_06.htm
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: Дирекция "Транспортна полиция"

Мнениеот kapandura » 22 Дек 2009, 23:37

00
Последна промяна kapandura на 12 Апр 2010, 23:50, променена общо 3 пъти
kapandura
MASTER
 
Мнения: 648
Регистриран на: 25 Авг 2009, 00:23

Re: Дирекция "Транспортна полиция"

Мнениеот NANIOX » 22 Дек 2009, 23:40

На мен това което си написал,ми звучи доста логично.........
Който иска,може.Който казва че не може,не иска.

http://www.youtube.com/watch?v=fag9c50wJE0

http://www.vbox7.com/play:02526cce
Аватар
NANIOX
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 667
Регистриран на: 26 Авг 2009, 21:18
Местоположение: Смолян

Re: Дирекция "Транспортна полиция"

Мнениеот kapandura » 22 Дек 2009, 23:43

00
Последна промяна kapandura на 12 Апр 2010, 23:51, променена общо 1 път
kapandura
MASTER
 
Мнения: 648
Регистриран на: 25 Авг 2009, 00:23

Re: Дирекция "Транспортна полиция"

Мнениеот Vesocop » 23 Дек 2009, 12:16

Явно вие двата избивате некви комплекси и пишете колкото да ви има по форумите.Преди да дадеш оценка на нечия структура погледни твоита в какво състояние ,колко има там дето си клатят краката.Ако в Видин има 3 влака то питаи колко са в Варна София Бургас Стара Загора и др.Тези влакове се обслужват от патрули които се корденират от месните им ОД.,бе кво съм седнал да ти обеснявам .Имал мнение и аз имам мнение тогава "на Капандура службата я закриите и да се влее ж ТП :) :lol: :lol: :lol:
Vesocop
Нов
Нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Сеп 2009, 18:38

Re: Дирекция "Транспортна полиция"

Мнениеот NANIOX » 23 Дек 2009, 12:36

Vesocop написа:Явно вие двата избивате некви комплекси и пишете колкото да ви има по форумите.Преди да дадеш оценка на нечия структура погледни твоита в какво състояние ,колко има там дето си клатят краката.Ако в Видин има 3 влака то питаи колко са в Варна София Бургас Стара Загора и др.Тези влакове се обслужват от патрули които се корденират от месните им ОД.,бе кво съм седнал да ти обеснявам .Имал мнение и аз имам мнение тогава "на Капандура службата я закриите и да се влее ж ТП :) :lol: :lol: :lol:

Айде да не даваш оценки кой за кво пише.Ако казваш по темата добре,ама не ми давай ОЦЕНКА МОЛЯ.Че така ще се наложи и аз да ти дам и ще оспамим темата. ;) ;) ;)
Който иска,може.Който казва че не може,не иска.

http://www.youtube.com/watch?v=fag9c50wJE0

http://www.vbox7.com/play:02526cce
Аватар
NANIOX
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 667
Регистриран на: 26 Авг 2009, 21:18
Местоположение: Смолян

Re: Дирекция "Транспортна полиция"

Мнениеот Vesocop » 23 Дек 2009, 20:29

А ти какво написа по темата че нещо не мога да те усетя.Ако нямате другаде поле за изяви не спамете темата на хората тука.В цял свят има ТП само 2 умници решихте че е излишна .Защо не обясните на една Риалпол че ТП не е нужна.
Vesocop
Нов
Нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Сеп 2009, 18:38

Re: Дирекция "Транспортна полиция"

Мнениеот kapandura » 23 Дек 2009, 21:14

00
Последна промяна kapandura на 12 Апр 2010, 23:51, променена общо 1 път
kapandura
MASTER
 
Мнения: 648
Регистриран на: 25 Авг 2009, 00:23

Re: Дирекция "Транспортна полиция"

Мнениеот Vesocop » 23 Дек 2009, 23:43

За разлика от тебе аз съм от 13 години в ТП и все на пътя.Знам какво е със скъсани кубинки да ходиш на работа а да не си получавал заплата от 3-4 месеца.В едно РУТП например има 2 служителя администрация.Не казвам че в ДТП няма такива дето си клатят краката но се замисли че броиката им не надвишава и на едно ОДП а там колко са не ми говори по добре,а от там пък да не гледаме колко са в ГДОП.Но все пак това не е моя работа, и не съм аз този които да изказва мнение на кои колеги да им махнем службата,и съм сигурен че не и ваша.Да слагаш етикети от рода на "от тези фаида няма " не нито културно нито колегиално.
Vesocop
Нов
Нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Сеп 2009, 18:38

Следваща

Назад към Охранителна полиция

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта