Въпрос?

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Въпрос?

Мнениеот кпц » 16 Мар 2017, 15:52

Уважение можеш да получиш от човек, който уважава и себе си. Не всички началници са такива. Може би са и по-малко от половината. А двойният стандарт в МВР си е стандарт. ;) Отдавна. Извън МВР също е така.
За стипендията не си прав. Щом искат възстановяване, нещо не е наред. Дано не ти докара досъдебно.
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Въпрос?

Мнениеот osata » 17 Мар 2017, 00:13

Добре де, някой може ли да посочи нормативен документ, в който е забранено на служител, работещ в МВР да учи висше образование степен бакалавър, магистър, че и доктор, и то точно в редовна форма на обучение? Също така, защо пък да не може да получава стипендия, след като другите студенти получават? Единственото прегрешение според мен относно стипендията е, ако не е описана в декларацията, която всяко година попълваме, но и ... там не съм много сигурен дали влиза в някоя графа.
Реално стипендиите са необлагаеми с данъци, според закона за данъци върху доходи на ФЛ.
Аз не виждам как от университета ще поискат да се върне стипендията, която е взета правомерно.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Въпрос?

Мнениеот кпц » 17 Мар 2017, 10:11

Обща забрана за обучение за служители на МВР няма. Даже това е конституционно право.
Редовната форма на обучение се свързва с изисквания и определен правен ред. Ако редът е нарушен и служителят получи от това предимство/облага, може да "изскочи" нарушение на Етичния кодекс. Зависи от конкретиката.
Няма проблем и със стипендията, но пак при спазване на правилата. Те са в едно ПМС, като всяко учебно заведение ги определя за себе си, спазвайки правната рамка на постановлението. При нарушение следва възстановяване. Отделно от това, може да има документно престъпление при осъществяване на нарушението. Също и невярно деклариране на доход в декларацията по ЗМВР, което е престъпление и дисциплинарно нарушение /с наказание в 201, ал.1, т. 4 ЗМВР, но тук вероятно давността е изтекла/.
Затова прогнозата за колегата не е благоприятна.
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Въпрос?

Мнениеот osata » 18 Мар 2017, 08:53

Ето един малко по-различен пример, относно недекларирани доходи - http://rspernik.com/vnv/2015/DEC/rsweb- ... 420915.htm .
Но тук говорим за доходи, а не за стипендия, и пак съдът смята...

Най-много едно наказание да отнесе, което може и да успее да събори ако обжалва.
Единственият му проблем е отношенията му с началника.
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Въпрос?

Мнениеот PAOLON » 19 Мар 2017, 23:58

osata написа:Най-много едно наказание да отнесе, което може и да успее да събори ако обжалва.
Единственият му проблем е отношенията му с началника.

Проблем са отношенията с началника?
Ами това ,че вероятно е "взел " диплома по 6-тия начин ,не е проблем?
Някои хора са като 1 стотинка. Двулицеви са и не струват нищо.
PAOLON
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 522
Регистриран на: 24 Авг 2009, 20:17

Re: Въпрос?

Мнениеот dakota_ » 22 Мар 2017, 22:17

osata написа:Добре де, някой може ли да посочи нормативен документ, в който е забранено на служител, работещ в МВР да учи висше образование степен бакалавър, магистър, че и доктор, и то точно в редовна форма на обучение? Също така, защо пък да не може да получава стипендия, след като другите студенти получават? Единственото прегрешение според мен относно стипендията е, ако не е описана в декларацията, която всяко година попълваме, но и ... там не съм много сигурен дали влиза в някоя графа.
Реално стипендиите са необлагаеми с данъци, според закона за данъци върху доходи на ФЛ.
Аз не виждам как от университета ще поискат да се върне стипендията, която е взета правомерно.


Въпросите са ти напълно резонни, няма документ, който да забранява на служител на МВР да учи във ВУЗ, дори е похвално такова намерение от страна на служители и трябва да ги поощряваме. МВР като правоохранителна институция не е ли редно да провери как служител на МВР записан като редовен студент във ВУЗ ходи на занятия като редовен студент без да отсъства ежедневно от работа?
Едно е служител да е приет във ВУЗ задочна форма на обучение и ако не получи "ученическа" отпуска да си вземе част от полагаемият отпуск и да отиде на очни и изпити и съвсем друго да си редовен студент и да се водиш ежедневно на училище, но да не посещаваш занятията.
Това не е ли нарушение минимум на правилника на самият ВУЗ?
Получаването на стипендия не е ли в противоречие с морала да получиш стипендия за успех, който успех е под въпрос като се има предвид, че редовният студент се е появявал само да му видят очите по време на изпити...
Сигурен съм, че това нещо разбута ли се във всяка дирекция ще изскочат такива "студенти" и стипендианти...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Въпрос?

Мнениеот osata » 23 Мар 2017, 21:29

Всеки ВУЗ прави всичко възможно, да събере повече студенти, за да има повече приходи. Общо взето тези учебни заведения са превърнати в.... търговски дружества. Тъй като държавата плаща грубо да кажем 200 лв на месец за обучение на студент държавна поръчка задочно, и над 1000лв за редовно ( може да бъркам сумите, преди няколко години така ми ги обясниха ), повечето "търговски дружества" намалиха студентите задочно, за сметка на бройките редовно. В техните правилници, приемат, че работещ студент има право на 50% отсъствие от занятия, което е изключително удобно примерно за колегите работещи на смени.
Вече да си бил на работа и в същата дата да имаш взет изпит, което е вписано в протокол е.... друга бира.
Не съм запознат с конкретния случай, но примерно аз бих попитал този началник - последните 5 години колко от служителите му са завършили бакалавърска степен в този или друг университет, и какво е отношението му към техните дипломи :mrgreen:
Много можем да дъвчем в тази тема, но конкретиката в този случай я знаят малко хора. А и питащият вече се отказа да пише. Да не се окаже пак някой забавляващ се с измислени истории :lol:
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Въпрос?

Мнениеот dakota_ » 23 Мар 2017, 22:15

При нас имахме такъв случай, но случаят беше по-различен и общо казано ставаше дума за неправомерно изплатени суми за стипендия...
Случаят приключи с връщане на неправомерно взетите суми и последствия за "редовният" студент нямаше...
Не знам какво би накарало началник да се рови в неща, които като цяло не му влизат в задълженията освен, ако редовният студент с действия и постъпки не го е принудил да му покаже и докаже кой ще кара "влака" :)
А може и питащият да си е изсмукал от пръста този "казус"... :)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Въпрос?

Мнениеот turbocharged » 24 Мар 2017, 08:35

Де да го бях изсмучкал от пръста си този казус, нямаше да се чудя какво да правя.
Единственото което се случи до момента, че върнах парите за стипендиите без да правя проблеми. Ще се радвам с това да прикючи тая сага и това заяждане с мен.
За мен си върша работата както трябва, още един колега от друго управление завърши с мен ВУЗ по същият начин, но него никой не го закача. Мен ме гонят щото заех място пазено за друг и искам да се плаща всеки извънреден труд, които полагам. Аз не искам да карам влака, но искам влака да се кара по правилата. Благодаря ви за отговорите.
turbocharged
Нов
Нов
 
Мнения: 6
Регистриран на: 08 Мар 2017, 18:45

Re: Въпрос?

Мнениеот dakota_ » 24 Мар 2017, 19:35

Нали точно това иска и началника ти, влака да се кара по правилата :) или ти искаш каквото искат гражданите, полицията да си върши работата и да ги защитава от нарушителите на закона, но когато някой от тези граждани сгази закона и полицията му потърси сметка, тогава полицията е лоша като почувства тежестта на закона върху себе си 8-)
Ако всичко е законосъобразно около теб няма от какво да се притесняваш, ако пък има нарушения, ще се наложи да се приложи закона и влака ще тръгне отново по правилата.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

ПредишнаСледваща

Назад към Охранителна полиция

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта