Опериране с чужда кредитна карта

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Опериране с чужда кредитна карта

Мнениеот karakashev_1981 » 13 Юли 2015, 22:38

Здравейте. Не знам дали задавам въпроса си на правилното място и в правилния форум, но все пак би ми бил интересен отговорът ви.
Независимо дали съм от страната на пострадалия или от тази на разследването искам да попитам нещо по повод един случай.
Какво може да се направи с оглед разкриване извършителя на престъплението в случай, да кажем, че аз притежавам кредитна карта на банка Х. С нея извършвам плащания на ПОС терминали в страната и в чужбина. Няколко месеца, след като съм започнал да използвам картата научавам, че с моята кредитна карта са извършвани покупки на стоки през сайт за електронна търговия, който се намира в чужбина. Титуляр на картата съм аз и тя не е използвана физически от други лица. Само съм правил заплащания на ПОС терминали (което не значи, че не могат да се скимират данните от картата) и впоследствие тя да се ползва от мое име. Така или инче има данни за извършено престъпление. Въпросът е какви са вариантите на отработване на случая и какво правим, ако сайта през който са закупувани стоките няма офис в България и е чуждестранен?
karakashev_1981
Нов
Нов
 
Мнения: 24
Регистриран на: 03 Май 2014, 16:06

Re: Опериране с чужда кредитна карта

Мнениеот dsuzunov » 14 Юли 2015, 13:00

На сестра ми и бяха скимирали карта в която и се превеждат детските. Първоначално, за проба бяха превели 10лв. в сайт за залагания,някъде из САЩ. Десет минути по-късно дърпат 520лв. Подаде жалба в банката и в полицията. В крайна сметка, парите и бяха възстановени от банката.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Опериране с чужда кредитна карта

Мнениеот karakashev_1981 » 14 Юли 2015, 18:48

Детските не се ли превеждат на дебитна карта? Въпросът в крайна сметка е как можем по принцип да стигнем до там, докъдето са отишли парите, до IP адреса или до лицето, което го е направило. Но ми се струва, че отиваме по ЗЕС, а там в момента нещата са малко деликатни... и засега сме в изчакващо положение :)
karakashev_1981
Нов
Нов
 
Мнения: 24
Регистриран на: 03 Май 2014, 16:06

Re: Опериране с чужда кредитна карта

Мнениеот spoon » 14 Юли 2015, 20:10

karakashev_1981 написа:...Въпросът в крайна сметка е как можем по принцип да стигнем до там, докъдето са отишли парите, до IP адреса или до лицето, което го е направило...


За сега (на само у нас, а навсякъде) няма никаква възможност да се стигне до прибралият парите. Относно втория въпрос - не е възможно, чисто технологично, защото лицата/хората засега нямат личен IP адрес. А ЗЕС е друга бира. ;) Подобни разследвания би следвало да се провеждат от следовател, а не от РП.
Доколкото знам в България няма ефективна присъда за източване на банковите карти до сега. Причина - изключително трудната квалификация на тези деяния от правна гледна точка и съответното им доказване. Единственият разумен и сигурен ход е в застраховка за риск от подобни банкови транзакции.
spoon
Полицай
Полицай
 
Мнения: 161
Регистриран на: 12 Авг 2011, 19:52


Назад към Криминална полиция

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта