Кибер престъпление

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Кибер престъпление

Мнениеот edna bylgarka » 15 Апр 2014, 12:58

Имам акаунт в PayPal, от които ми източиха цялата сума налични пари. Писах на съпорта, звънях по телефона - лимитираха ми акаунта, правеха проверка и парите не ми се върнаха. Първо получих емейл, че съм регистрирала нова карта с посочен номер. Понеже не бях регистрирала нова карта, влязох в акаунта си и какво да видя, направени транзакции 5 на брой на дребни суми са ми прехвърлили парите. Отивам на карти и гледам адната чужда карта. Писах им емейл, звънях веднага, но понеже е неделя не успях да се свържа. Звъня в понеделник, подавам жалба и те блокират акаунта ми за проверка. Днес получавам писмо, че случая за тях е приключен и ако не си видя парите до 30 дни в банката, тогава щели да разследват къде са по трасето. Аз пак им пиша писмо, че тази карта не е моя и че това е пробив в тяхната система. Къде мога да подам жалба, пазя всичките им писма, имам скрин шотове на втората карта адната, на транзакциите и въобще какви са ми шансовете да проследя, къде са отишли тези пари.
edna bylgarka
Нов
Нов
 
Мнения: 1
Регистриран на: 15 Апр 2014, 12:49

Re: Кибер престъпление

Мнениеот dakota_ » 15 Апр 2014, 13:51

edna bylgarka написа:Имам акаунт в PayPal, от които ми източиха цялата сума налични пари. Писах на съпорта, звънях по телефона - лимитираха ми акаунта, правеха проверка и парите не ми се върнаха. Първо получих емейл, че съм регистрирала нова карта с посочен номер. Понеже не бях регистрирала нова карта, влязох в акаунта си и какво да видя, направени транзакции 5 на брой на дребни суми са ми прехвърлили парите. Отивам на карти и гледам адната чужда карта. Писах им емейл, звънях веднага, но понеже е неделя не успях да се свържа. Звъня в понеделник, подавам жалба и те блокират акаунта ми за проверка. Днес получавам писмо, че случая за тях е приключен и ако не си видя парите до 30 дни в банката, тогава щели да разследват къде са по трасето. Аз пак им пиша писмо, че тази карта не е моя и че това е пробив в тяхната система. Къде мога да подам жалба, пазя всичките им писма, имам скрин шотове на втората карта адната, на транзакциите и въобще какви са ми шансовете да проследя, къде са отишли тези пари.


Това,което можете да направите е да пуснете жалба в Прокуратурата и към жалбата да приложите копия на документите,които имате в тази връзка.
Не разчитайте на чудеса,но за да знаете,че сте направила всичко,което зависи от вас,пуснете жалба до Прокуратурата и изчакайте отговор по жалбата си.
Безсмислено е да въртите повече телефони,защото в крайна сметка може да излезе,че освен изгубените пари,сте "вътре" и с немалка сума за телефонни разговори!
Практиката показва,че доста хора остават без парите си,не заради системата PayPal,а заради това,че стават жертва на т.н "фишинг"! Попадате на сайт с адрес сходен на този на PayPal,дори същия на вид...въвеждате паролата си,паролата се копира и запомня и след това елегантно ви пренасочват към действителния сайт на PayPal.Другите действия след това може и сама да си ги обясните.
Това разбира се са само предположения,но в повечето случаи свързани с измами се получава това,което ви описвам.
Ако не ви затруднява и има някакво развитие по случая ви,може да го споделите във форума да разберем какъв е крайния резултат.
Желая ви успех и късмет!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Кибер престъпление

Мнениеот osata » 15 Апр 2014, 21:08

dakota_ написа:...... Попадате на сайт с адрес сходен на този на PayPal,дори същия на вид...въвеждате паролата си,паролата се копира и запомня и след това елегантно ви пренасочват към действителния сайт на PayPal.Другите действия след това може и сама да си ги обясните.
....



Примерно отваряте си пощата в майл.бг, и гледате това съобщение от някой си админ, чухвате на линка, пишете си за потвърждение паролата и.......
Аналогично може да се е случило.

Dear User,

A Trojan DXVK virus Has been detected in your
Mail.Bg ID, please click the link below;

http://www.mail.bg.management.de.tf/

and login to Delete Virus, Failure to do so
will led to account termination to prevent
you from speading the Virus.

Mail.Bg Admin
Internet
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Кибер престъпление

Мнениеот dakota_ » 16 Апр 2014, 10:31

Много добър пример си дал,всеки трябва да си отваря добре очите,защото никой не е застрахован от такава измама.Трудно се разкриват такива измами и още повече,че голяма част от тях се извършват от територията на други държави!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Кибер престъпление

Мнениеот dsuzunov » 01 Май 2014, 18:21

Аз за това не си регистрирам картата никъде. Имам активирано електронно банкиране, но е пасивно - мога само да си проверявам движението по сметката, но без да правя каквото и да е банкиране. Коллега от сектора има открита втора сметка и когато му се наложи онлайн плащане, превежда сумата от основната във втората сметка.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив


Назад към Криминална полиция

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron