Това ли беше?

Синдикална федерация на служителите в МВР

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Това ли беше?

Мнениеот Лъчезар Серафимов » 19 Яну 2011, 01:58

katana написа:Какво имате предвид под "това"?
Ако означава дали ще спрем да се борим за СФСМВР и за идеите й, за членовете и за нещата, които ни събраха, отговорът е "не - тепърва разгряваме, докато други се пенсионират, подават оставки и общо взето разчистват терена от вредното си присъствие".
Може би звучи общо и неясно, който желае, да идва и да се включва активно - повярвайте, има фронт за работа за всички. Най-добре се свържете с председателите на СД по места, ако ви се стори, че това не ви удовлетворява, потърсете УС - координатите ги има в нашия сайт.
Тази година ще търсим завършек и резултати, хората са по-скъпи от всичко.
Това е и ще бъде.

Кой те събра тебе? Кои се разгрявате? Кои разчистват терена от вредното си присъствие?
Жалък си, разгрявай.
Вие разцепихте СФСМВР нека ви тежи на съвестта.
Аватар
Лъчезар Серафимов
MASTER
 
Мнения: 1164
Регистриран на: 17 Апр 2010, 01:59

Re: Това ли беше?

Мнениеот katana » 19 Яну 2011, 15:02

Разцепването не е в СФСМВР, а в нечии глави, които иначе са пълни догоре с толкова модерните напоследък бръмбари.
А кой ме бил събрал? Ами например лично ти на ИНК 2009г. Но, понеже оттогава си нов човек, дето няма общо със стария, да ти е простено. :lol:
П.п. Сега да не се самоанатемосаш, сакън!
katana
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 92
Регистриран на: 23 Дек 2009, 19:23

Re: Това ли беше?

Мнениеот Polix » 19 Яну 2011, 22:06

Това ли беше? Каквото е било е минало и който иска - може да го оцени чрез призмата на собствения си мироглед. Хората, които са искали да допринесат за развитието на определена кауза -/ добра или лоша времето ще покаже/- се опитаха и направиха това което можаха и до там, до където искаха по собствена съвест и лична отговорност. Кой е бил прав и кой не ще покажат делата.
За съжаление животът е един театър и всеки играе определена роля.Жалкото е обаче , че някои в стремежа си да бъдат оригинални преиграват и изпадат в жалки и комични ситуации. Кои са те ли - по думите и делата им ще ги познаете. Животът е суров и моралния шамар, който ще отнесат в един определен период от време ще им даде точно това, което заслужават.
Има една максима - най-добрите комици са и най-тъжните хора на този свят. Вярно е също така, че докато едни си мерят собственото его страдат онези, които очакват онова добро нещо ,което искат да им се случи.
Очакванията не са лозунги и знамена, а конкретни дела. Факт е обаче, че нищо съществено от известно време не се случва, а времето минава и "ще" това или онова вече не е онова което се очаква да се чуе ,види или прочете.
Ето конкретен пример - три месечния срок за преговори и подписване на нов КТД изтича. Синдикатите са все така на своите полюси и не са напреднали ни йота в доближаване на позициите. Е, това не им пречи да коментират какво става в "двора на другарчето"- жалка картинка.А кой печели -аз, ти той или тя и кой? - Едно голямо нищо.
Това ли беше? - Да, със синдикализма в онази добра и желана форма свърши, беше.Предстоящото е интерпретации.
Изборът е един и нека той винаги да е правилният
Polix
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 311
Регистриран на: 24 Авг 2009, 23:01

Re: Това ли беше?

Мнениеот Лъчезар Серафимов » 19 Яну 2011, 23:59

katana написа:Разцепването не е в СФСМВР, а в нечии глави, които иначе са пълни догоре с толкова модерните напоследък бръмбари.
А кой ме бил събрал? Ами например лично ти на ИНК 2009г. Но, понеже оттогава си нов човек, дето няма общо със стария, да ти е простено. :lol:
П.п. Сега да не се самоанатемосаш, сакън!

Това е поредната лъжа.
Аз ли те събрах на ИНК, която се състоя в АМВР?
Споко нема да направя Сапуко :D простотии и предателства.

Адмирирам само едно, че в 0.01% постигнахте това, което искахме, когато съществуваше СФСМВР.
Ще адмирирам, както ССМВР, СФСМВР, НПС, така и другите политически партии в МВР. Нека да има успехи и действащите служители на МВР имат протекция, и добро соц. положение, за другото не ми дреме.
Аватар
Лъчезар Серафимов
MASTER
 
Мнения: 1164
Регистриран на: 17 Апр 2010, 01:59

Re: Това ли беше?

Мнениеот Lord » 21 Яну 2011, 22:19

малкия написа:Наистина съжалявам, Lord, но нищо няма да излезе от темата. Ако питаш мен, трий я. Макар наистина да е жалко - въпросът е резонен...

На теб ти вярвям. Да я унищожа ли?
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Това ли беше?

Мнениеот малкия » 22 Яну 2011, 00:47

Като се замисля, май е по-добре да остане.
Защото въпросът наистина е резонен и мисля, че има какво да се каже по него. Надявам се, че колкото повече време минава, толкова повече ще има какво да се казва по тоя въпрос.
За съжаление, ще има доста тролене и лични заяждания - но пък къде ли ги няма?
Та нека си стои темата. Ако не друго, поне е добър повод да продължим да показваме истинските си лица - дори и когато ни се струва, че не го правим.

На въпроса. Не, не беше това. Или по-точно - не беше само това.
Днес например с голямо удовлетворение четох поредното съдебно решение за отмяна на неправомерно наложено наказание на служител. Тези решения стават все повече и отново ще си говорим за тях.
Да, струваше ни повече от година блъскане в стена докато Із-343 започне да се прилага както трябва, докато извънредният труд започне да се отчита и изплаща редовно. Но пък аз петнайсет години не бях видял и стотинка за извънреден труд, макар да си го полагах като момченце.
Да, може някой да излиза от кожата си за да да ни лепне етикета "политизирани", но ако не бяха срещите с представители на две парламентарни групи и участието в заседание на една парламентарна комисия, ЗМВР нямаше да освободи майките на малки деца от задължението да полагат нощен труд или да бъдат командировани.
И за нощния труд и времето на разположение тепърва ще си говорим. Защото "Няма да се заплаща защото досега не се е заплащал" не е аргумент.
И за още други неща ще си говорим, живот и здраве...

Вярно, ако някой е очаквал умопомрачителни резултати за седмици или месеци, сигурно се чувства разочарован. Съжалявам за това, но ако съм дал някому такива надежди, нека ми потърси сметка.

Не беше само това. И тепърва ще има още. Тя, тая работа, свършване няма.

Та нека си остане темата, Lord, ако питаш мен.
Дори и само "това" да е било, никак не беше малко. А аз се надявам бъдещето да ни даде още доказателства, че не е било само "това".
Нека си стои темата...
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: Това ли беше?

Мнениеот Polix » 22 Яну 2011, 18:58

Да остане или да не остане. Това ми прозвуча, като Да бъдеш или да не бъдеш. Няма лошо. Триеш или не триеш- в крайна сметка един модератор или администратор решават да се трие или не - въпрос на лично убеждение и преценка.
А сега конкретно: " четох поредното съдебно решение за отмяна на неправомерно наложено наказание на служител" . Ами кой ли не чете. Нали затова от доста отдавна битува мнението, че който не се е хванал, той не е осъдил МВР. И това се дължи на текучеството на кадри в тази област, които като натрупат известен опит просто предпочитат следващия етап в своето развитие - прокурор или съдия. В това естествено няма нищо лошо, напротив. Само ,че условно губи един или друг и се създава определено впечатление -всеизвестни все неща.
В практиката си между останалите неща също чета за отмяна на едни или други наказания, както и за въстановяване на неправомерно уволнени служители. И какво от това? Доста от тях не се интересуват от синдикати, нито разчитат на тях.
Колкото за извънредния труд. Нека да припомня, че тези които започнаха инициативата, условно казано, за търсене на т.нареченото възмездие от непращането на извънреден труд са бивши и настоящи служители, които бяха основно колеги от Вашите среди Г-н малкия и вие като синдикат не съществувахте. Те започнаха индивидуални искове,част от които преминаха в колективни и оттам започна да се разисква и по-активно проблема с неотчитането на извънредния труд и различното тълкуване и прилагане на въпросната инструкция. Някои от тях, които познавам - знаят за вас, но и досега не им пука за ничий синдикат и разчитат на собствените си сили и умения и на колективния на места отпор.
Престанете да спекулирате обаче със следното :"ЗМВР нямаше да освободи майките на малки деца от задължението да полагат нощен труд или да бъдат командировани".
Тези меко казано лично за мен каламбури, са ми смешни, защото в това отношение лекинко преигравате. Може за някои които не са в "час" за материята и току виж вземат и ви повярват, но лично аз Ви заявявам - престанете да спекулирате, защото буди смях.
Обяснявам защо- още през 2006 година, поисках обяснение от юрисконсулта ни в дирекцията ,какви са правата на една бъдеща майка и след раждането на детето й. Всички права ми бяха подробно обяснени, включително и факта, че имам право да отказвам полагането на нощен и извънреден труд , за полагането на който следва да бъдеш уведомен 3 дни предварително и т.н. Вие като синдикат още не съществувахте. Тъй като имах естествено и донякъде личен интерес в тази посока прочетох доста нормативна база в тази връзка и следва най-отговорно да Ви заява - нищо съществено не сте постигнали - една алинея 2, която доразвива алинея 1, която алинея 1 и по принцип си гарантира правата на бъдещите майки и майките с малки деца и която алинея 1 си е от времето когато вас ви нямаше.
Колкото за нощния труд и времето за розположение - ще видим какво ще направите, но личното ми мнение и опасение е,че нищо съществено няма да се постигне, а защо нямам намерение да обяснявам нещо ,което изразих много отдавна- който чел чел, но уви заинтересованите малко четат.
Колкото за срещите ви с тази или онази партия, с тази или онази комисия - дали печелите или губите времето ще покаже. В заключение ще добавя само в една "заигравка" от този род загубилите за съжаление винаги са повече. Лек поглед назад и може да се поучи всеки от това. Аз лично няма защо да се обръщам, защото подобни пристрастия са ми чужди.
Успех щом си вярвате.
Изборът е един и нека той винаги да е правилният
Polix
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 311
Регистриран на: 24 Авг 2009, 23:01

Re: Това ли беше?

Мнениеот малкия » 23 Яну 2011, 10:52

Polix, много добре помня кога за пръв път получих нещо за извънреден труд. Да, това стана след като колеги от Гранична внесоха искове за компенсиране на извънредния труд със задна дата. И да, тогава нас ни нямаше като синдикат. Едва ли има смисъл да споменавам, че двайсетгодишните синдикати вече ги имаше от доста време. Въпросната инструкция също я нямаше - тя се появи около година по-късно. И още около година беше нужна за да започне да се чете така, както е написана. Не твърдя, че това стана единствено благодарение на нас, но бях свидетел и донякъде участник в положените от наша страна усилия и зная, че имаме съществен принос - както по места, така и на ниво министерство. Лично за мен не е от особено значение дали ми вярвате или не.
Нямам намерение да спекулирам с каквото и да е. Но през 2007 на колежка от нашата дирекция беше обяснено, че няма право да откаже полагане на нощен труд, доколкото това е право, давано от КТ, а в специалния закон са описани други права. Нека изясним нещо. Не искам да кажа, че майките не са имали права. Напротив - гарантирани бяха и от Конституцията, и от КТ. Но в много случаи не им беше давана възможността да ги упражнят. Какво трябваше да правят - да водят дела? Лично за мен всяка - дори и най-дребната промяна на нормативната база, която улеснява живота на служителя, си е някакво постижение. И е необходимо точно поради нивото на някои началници и юристи в министерството (с причините за това, които изтъквате, съм съгласен).В това отношение мога да направя паралел с Із-343. Инструкцията си беше написана много добре. Но се оказа нужно - повече от година след като влезе в сила - директорите на ПНД, ПУБ и ЧР да разясняват писмено що е то почивка, време за хранене, физиологична почивка и кое от тях се отчита като отработено време. Повече от година... Какво трябваше да правят колегите там, където Инструкцията се четеше както Дяволът чете Евангелието? Да водят дела? Не само биха могли, но и го правеха. Като влагаха средства, време и нерви. А министерството - след като загубеше - плащаше не само дължимото на колегите, но и разноските по делата. Не ние написахме Із-343. Но направихме нещо за да започне да се прилага коректно и да не се налага колеги да хабят време и нерви, а министерството да плаща на съдебната система и адвокатите.
А ако става дума за политически пристрастия, те са чужди и на мен. Не твърдя, че съм аполитичен, но гледам да пазя политическите си симпатии и антипатии за себе си и да не позволявам да се отразяват нито на службата ми, нито на работата ми в синдиката.
Що се отнася до колегите, на които не им пука за никой синдикат - е, това си е повече от нормално. Въпрос на личен избор си е. Не виждам в това нищо лошо, както и едва ли някой би могъл да намери нещо лошо във факта, че на някой му пука за някой синдикат.
Хайде да се разберем. Никога не съм твърдял, че синдикат - нашият или който и да е - може да реши всички проблеми на служителите в МВР. Ние просто смятаме, че можем да направим нещо в тази посока. И се опитваме да го правим. Който мисли като нас и има желание да вложи нещо в тази работа - добре дошъл. Който не желае - негова си работа. Това не го прави нито по-малко човек, нито по-малко колега.
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: Това ли беше?

Мнениеот Polix » 23 Яну 2011, 13:20

Не знам кога за първи път сте получили пари за извънреден труд, но лично аз знам кога колективно с колеги поставихме въпроса за заплащането на извънреден труд по една друга забравена инструкция.Колегите с по-голям стаж ни учеха как да се справяме с отчитането. В началото отчитането беше по едни стари формуляри и уточнявахме и формата на заповедите и за всяко отчитане се прилагаха доста по обем документи. Колегите от гранично се чудеха как може да полагаме толкова труд , за да се преборим с "бумащината", но бавно напредвахме.
Много надежди се заложиха на последната действаща инструкция и разочарованието не закъсня. Какво като се инициираха дискусии и то по инициатива на НСГА /не може да им се отрече този принос/ и забележките особено от страна на колегите пожарникари бяха регистрирани. Нещата не намериха своето развитие. Инструкцията въобще не е добра - тя е просто компромисна.
И двете норми - Закона за държавния служител и Кодекса на труда достатъчно добре развиват нещата свързани както с определенията за извънреден труд, време на разположение и други, както и реда за тяхното отчитане. Нещата трябва да получат развитие в тази добра насока - да се приложи приложимото и разписаното.
Колкото до колежката - ами пак нещата опират да личен избор. Какво е трябвало да направи ли - ами да откаже и да се обоснове защо. В този ред на мисли едни колежки не смееха да поискат правото си , а други отстояваха правата си и не отстъпваха. Именно страха от загубата на работа е онова нещо, което плаши хората особено в малките градове, където безработицата е голяма и няма какво да се крием зад едни или други аргументи.Ето разнобоя - на нея са й обяснили, че няма това право , а юриста ни подробно ни обясни какви права имаме.
И в ЗМВР нещата бяха гарантирани, но обичайната практика е ,че нещата не се четат докрай. Нали виждам колеги какво правят - или не четат или четат което смятат ,че само това им трябва и до тук. Защо? Просто незнанието води до интерпретация на едно или друго нещо, както стана за тълкуванията за отпуските на ЛРТП и ДС. Изпратиха се едни недомислени указания, като не се отчете факта, че решението на последната инстанция на съда въобще не разглежда по същество въпроса с кагегорията лица работещи по специални закони, както и че някои неща просто не са относими в конкретния случай за нас.Защо се наложи други да ни го заявят чрез декларации.
Затова и нещата останаха висящи и сега колегите не знаят загубили ли са отпуски или имат право да ги ползват.
В крайна сметка синдикализма на което и да е ниво опира до онзи момент, в който между отделните интереси на синдикатите се намерят онези пресечни точки, които да образуват онзи "лост", който да спомогне за разрешаването на конкрени и обществено значими ,но социални, наистина социални проблеми на колегите.
Ето колегите вече питат ще има ли СУЦ, какъв ще е карамбола при неговото планиране и отчитане, ще има ли увеличение на порциона,какво решение ще се намери за онези служители ,които така и не можаха да оползотворят парите за униформи по обясними причини,какъв ще е новия КТД - ще има ли нови неща, които да намалят социалното бреме в парично изражение за ЛРТП. Все неща които не бива да бъдат решавани отново на "парче" ,а с перспектива и за дълъг период от време. А в този аспект работата на синдикатите не е маловажна. Не на синдиката - НА СИНДИКАТИТЕ.
За съжаление обаче, на вас като синдикат синдикалната етика ви куца и ако не престанете да критикувате действията на този или онзи синдикат нищо съществено в близък план няма да договорите.
Изборът е един и нека той винаги да е правилният
Polix
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 311
Регистриран на: 24 Авг 2009, 23:01

Re: Това ли беше?

Мнениеот Лъчезар Серафимов » 25 Яну 2011, 22:44

Lord написа:
малкия написа:Наистина съжалявам, Lord, но нищо няма да излезе от темата. Ако питаш мен, трий я. Макар наистина да е жалко - въпросът е резонен...

На теб ти вярвям. Да я унищожа ли?

Не бива да си мерим "постиженията".
Админа е ГИД.
Лично мое мнение е, че Всичките синдикални организации в МВР трябва да се консолидират.
Аватар
Лъчезар Серафимов
MASTER
 
Мнения: 1164
Регистриран на: 17 Апр 2010, 01:59

ПредишнаСледваща

Назад към СФСМВР

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта