Новата наредба за работното време

Синдикална федерация на служителите в МВР

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Новата наредба за работното време

Мнениеот малкия » 19 Авг 2014, 13:22

Държавен вестник , брой 69 от 19.VIII.

НАРЕДБА № 8121З-407 ОТ 11 АВГУСТ 2014 Г. ЗА РЕДА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И РАЗПРЕДЕЛЯНЕТО НА РАБОТНОТО ВРЕМЕ, ЗА НЕГОВОТО ОТЧИТАНЕ, ЗА КОМПЕНСИРАНЕТО НА РАБОТАТА ИЗВЪН РЕДОВНОТО РАБОТНО ВРЕМЕ, РЕЖИМА НА ДЕЖУРСТВО, ВРЕМЕТО ЗА ОТДИХ И ПОЧИВКИТЕ НА ДЪРЖАВНИТЕ СЛУЖИТЕЛИ В МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ

В сила от 19.08.2014 г.


http://www.ciela.net/svobodna-zona-darjaven-vestnik/document/2136291548/issue/4974/naredba-%E2%84%96-8121z-407-ot-11-avgust-2014-g-za-reda-za-organizatsiyata-i-razpredelyaneto-na-rabotnoto-vreme-za-negovoto-otchitane-za-kompensiraneto-na-rabotata-izvan-redovnoto-rabotno-vreme-rezhima-na-dezhurstvo-vremeto-za-otdih-i-pochivkite-na-darzhavnite
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: Новата наредба за работното време

Мнениеот малкия » 19 Авг 2014, 13:26

Обърнете внимание на следните текстове:

1. Чл. 14(2) При разпределянето на работните смени в графиците по ал. 1 не се допуска смесването на смени с различна продължителност в рамките на един отчетен период, с изключение на служителите, които извършват охрана на дипломатически представителства.
/Няма вече днес си 12 часа на работа, вдругиден - 8/

2. Чл. 28. (1) В случаите, когато служител с установен ненормиран ден е командирован в структура, в която изпълнява служебните си задължения на смени, отчитането на работното време за съответния месец се осъществява в структурата, от която е командирован служителят.
(2) В случаите по ал. 1 отработените часове по време на командироването се сумират и се сравняват с нормалната продължителност на работното време по чл. 187, ал. 1 ЗМВР. Когато общият брой отработени часове надхвърля нормалната продължителност на работното време по чл. 187, ал. 1 ЗМВР, същите се компенсират с допълнително възнаграждение за труд извън установеното редовно работно време.

/Решава някои проблеми на колеги, работещи на ненормиран работен ден, когато са командировани някъде, където трябва да работят на смени/

3. Чл. 31. (2) При сумирано отчитане на отработеното време общият брой часове положен труд между 22,00 и 6,00 ч. за отчетния период се умножава по 0,143. Полученото число се сумира с общия брой отработени часове за отчетния период.
/Всички можете да смятате, надявам се.../

4. Чл. 34. (2) Положеният труд извън установеното редовно работно време не може да надвишава размера за компенсиране, предвиден в чл. 187, ал. 5 ЗМВР.
/Достатъчно ясно е, струва ми се - издаването на зповед за полагане на труд над предвиденото в закона става тежко дисциплинарно нарушение./

5. Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на тази наредба:
9. "Непрекъсваем работен процес" е процес, при който редовното работно време е организирано на смени и изпълнението на служебните задължения не трябва да се преустановява до смяната от следващия служител без разрешение от съответния ръководител.

/Да почерпят някои колеги от Териториална/


Проблемните моменти, които остават:

1. Остава възможността за организиране на работните смени в седмичен график.

2. Остава проблемът с отчитането на болничните в работни дни (проблем е само в някои случаи за работещите на смени).

3. Остава липсата на ограничение на времето на разположение за държавните служители, изпълняващи експертно-криминалистическа дейност.
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: Новата наредба за работното време

Мнениеот dakota_ » 19 Авг 2014, 17:13

малкия написа:4. Чл. 34. (2) Положеният труд извън установеното редовно работно време не може да надвишава размера за компенсиране, предвиден в чл. 187, ал. 5 ЗМВР.
/Достатъчно ясно е, струва ми се - издаването на зaповед за полагане на труд над предвиденото в закона става тежко дисциплинарно нарушение./


Издаването на заповед може и да бъде нарушение,може и да не бъде нарушение,но няма да има никакъв проблем за служителите,които имат желание,да се явят на работа и да съдействат да се изпълни поставената задача.
До момента поне при мен никой насила не е каран да работи.
Обаждат му се,викат го в РУП ако има нещо извънработно време да се върши и ако откаже да дойде се търси друг служител,но работата се върши въпреки всичко!
Гражданите трябва да бъдат спокойни,че дори всички служители в дадено РУП да са изпълнили часовете за положен труд извън установеното работно време,полицията няма да хлопне врати,а ще си върши работата по всяко време.
Служителите ги деля на два вида - "счетоводители" и полицаи.
Винаги разчитам на полицаите и до момента няма полицаи,на които разчитам да са ме дънил за мероприятие!
С такива колеги работя на принципа "Погледни ме с едното,да те погледна с двете"...
Със "счетоводителите" работя точно и по правилата и се отнасям с тях така,както те се отнасят с мен...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Новата наредба за работното време

Мнениеот катюша » 19 Авг 2014, 17:50

dakota_ написа:
малкия написа:4. Чл. 34. (2) Положеният труд извън установеното редовно работно време не може да надвишава размера за компенсиране, предвиден в чл. 187, ал. 5 ЗМВР.
/Достатъчно ясно е, струва ми се - издаването на зaповед за полагане на труд над предвиденото в закона става тежко дисциплинарно нарушение./


Издаването на заповед може и да бъде нарушение,може и да не бъде нарушение,но няма да има никакъв проблем за служителите,които имат желание,да се явят на работа и да съдействат да се изпълни поставената задача.
До момента поне при мен никой насила не е каран да работи.
Обаждат му се,викат го в РУП ако има нещо извънработно време да се върши и ако откаже да дойде се търси друг служител,но работата се върши въпреки всичко!
Гражданите трябва да бъдат спокойни,че дори всички служители в дадено РУП да са изпълнили часовете за положен труд извън установеното работно време,полицията няма да хлопне врати,а ще си върши работата по всяко време.
Служителите ги деля на два вида - "счетоводители" и полицаи.
Винаги разчитам на полицаите и до момента няма полицаи,на които разчитам да са ме дънил за мероприятие!
С такива колеги работя на принципа "Погледни ме с едното,да те погледна с двете"...
Със "счетоводителите" работя точно и по правилата и се отнасям с тях така,както те се отнасят с мен...


Ползваш принципа на моркова и тоягата ;) Не знам дали ще се намери някой да откаже да се яви на работа въпреки натрупаните часове,при положение,че трябва да се върши работа и оперативната работа не може да се отлага и да чака,а се върши според зависи на момента или в друг подходящ момент и никой уважаващ професията си ОР няма да каже "Аз съм натрупал часовете,няма да си мръдна пръста..."
Няма смисъл от тояга ;) просто като има работа се лови и се върши...
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: Новата наредба за работното време

Мнениеот малкия » 19 Авг 2014, 17:58

Донякъде сте прави. Ама само донякъде...
Май забравяте охраната на протестите в София миналата година?
А и сагата на турската граница продължава...
А най-важното е друго. От един момент нататък става невъзможно да се плати - поне законно - натрупан извънреден труд. Да, когато има нещо спешно за вършене, повечето колеги ще го свършат. Стига да не се превърне в ангария. А напоследък точно това взе да се случва тук-там...
Да, хубаво е да се върши работата и да са спокойни гражданите, но лично аз не харесвам твърде думички от рода на "въпреки всичко" или "на всяка цена". Малко крайни ми се виждат...
Колкото до "полицаите" и "счетоводителите", отново хем си прав, хем не съвсем. Ама не му е мястото в открит форум. Някой ден, живот и здраве, ако седнем на по ракийка, може и да коментираме...
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: Новата наредба за работното време

Мнениеот dakota_ » 19 Авг 2014, 18:11

катюша написа:
dakota_ написа:
малкия написа:4. Чл. 34. (2) Положеният труд извън установеното редовно работно време не може да надвишава размера за компенсиране, предвиден в чл. 187, ал. 5 ЗМВР.
/Достатъчно ясно е, струва ми се - издаването на зaповед за полагане на труд над предвиденото в закона става тежко дисциплинарно нарушение./


Издаването на заповед може и да бъде нарушение,може и да не бъде нарушение,но няма да има никакъв проблем за служителите,които имат желание,да се явят на работа и да съдействат да се изпълни поставената задача.
До момента поне при мен никой насила не е каран да работи.
Обаждат му се,викат го в РУП ако има нещо извънработно време да се върши и ако откаже да дойде се търси друг служител,но работата се върши въпреки всичко!
Гражданите трябва да бъдат спокойни,че дори всички служители в дадено РУП да са изпълнили часовете за положен труд извън установеното работно време,полицията няма да хлопне врати,а ще си върши работата по всяко време.
Служителите ги деля на два вида - "счетоводители" и полицаи.
Винаги разчитам на полицаите и до момента няма полицаи,на които разчитам да са ме дънил за мероприятие!
С такива колеги работя на принципа "Погледни ме с едното,да те погледна с двете"...
Със "счетоводителите" работя точно и по правилата и се отнасям с тях така,както те се отнасят с мен...


Ползваш принципа на моркова и тоягата ;) Не знам дали ще се намери някой да откаже да се яви на работа въпреки натрупаните часове,при положение,че трябва да се върши работа и оперативната работа не може да се отлага и да чака,а се върши според зависи на момента или в друг подходящ момент и никой уважаващ професията си ОР няма да каже "Аз съм натрупал часовете,няма да си мръдна пръста..."
Няма смисъл от тояга ;) просто като има работа се лови и се върши...


Не ползвам никакъв принцип на морков и тояга.Не задължавам никой да се явява никъде против волята си.Сега е демокрация,никой не може да те накара да вършиш нищо против волята си,още повече,че закона ти е гарантирал права.
В работата си винаги съм се стремял да мотивирам колегите сами да явяват при нужда и да си вършат работата. Много важен елемент е мотивацията за работа и това в никакъв случай не са само пари.
Има една много хубава книга на Хертзберг относно мотивацията за работа и изобщо за работата с хора,книгата съм я срещал само на руски... В нея просто и ясно са описани различни случаи и начините за мотивация да се върши успешно работа...
Има ли работа се ловим и я вършим...след като я свършим сядаме и с удовлетворение от поредната добра реализация си пием пиенето... и ни е сладко и ни се отваря глътка и всичко е както трябва... :D
Да броя часове,да смятам да не вляза "вътре" с часовете... не съм учил за счетоводител и не е за мен счетоводителската работа...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Новата наредба за работното време

Мнениеот dsuzunov » 19 Авг 2014, 18:41

Ще получи така, че "полицаите" пак ще работят повече от "счетоводителите" а на края на месеца - на всички по равно. Като нямаш под ръка механизъм за компенсиране на работещите, а си ограничен от закона, ще стане така, че все някой, някога ще достигне предела на силите.
Уморен човек, работа не върши, или поне не както трябва.
Макар че, механизъм винаги може да се намери напред във времето.
В момента, аз съм в такава позиция. Само този месец съм с 80 часа в повече. Но до края на тримесечието има още един месец, през който ще бъдем разтоварени, за сметка на отсъстващите. Хем и за тях ще има някой и друг час в повече.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Новата наредба за работното време

Мнениеот dakota_ » 19 Авг 2014, 19:11

На практика се получава точно това,че няма механизъм за компенсиране на работещите спрямо "счетоводителите".
Синдикатите при преговори трябваше да поискат да се изработи механизъм за компенсация на работещите,защото това са хората,на които разчитаме.
На мен изобщо не ми върши никаква работа това,че има някаква точка,която казва "Положеният труд извън установеното редовно работно време не може да надвишава размера за компенсиране, предвиден в чл. 187, ал. 5 ЗМВР."
Това е кух текст,това може да върши работа,ако няма недокомплект,ако бяха обявени конкурси и бяха назначени нови служители и на тези служители можеше да се разчита... То няма никаква промяна,но има нов текст и даже се обсъжда,че ако не се спазва текста можело да има дисциплинарни наказания...
Никога до преди 14 месеца на МВР не се е налагало да пази толкова дълго време от народната "любов" едни изроди решили да управляват на всяка цена...Това лапна толкова много ресурс и толкова много сили,че хората коленичиха...
Това е лесно решим въпрос,трябва да се внимава за кой се гласува...
Никога до момента на МВР не се е налагало да се сблъсква с такъв сериозен проблем свързан с охрана на държавната граница... Това приемаме,че е форсмажор и се действа според обстоятелствата,които налагат намесата на МВР... Ще се окаже,че това ще продължи,защото американците,които говорят за съюзници и за партньори само лъжат,че сме им съюзници и партньори,а всъщност сме техни васали и ще им слугуваме на болните мозъци докато си играят на война,бежанската вълна ще набъбне с пълна сила към България...
Като добавим и природните бедствия,при които МВР е изцяло ангажирано...върви обяснявай на някой,че си навъртял часовете и не искаш да работиш ангария... Отговора ще бъде кристално ясен,щом не искаш пускай си листа и се спасявай...работата ще се върши от тези,които искат и не се пазарят...
Няма какво да лъжем състава и някой да се заблуждават,че ако има работа,някой ще се съобразява с часовете му труд и дали ще бъдат платени...Явява се и работи или си вдига "чуковете" и се спасява...
Има една приказка за една жена,която казала "Аз като съм се качила съм се решила..."
Образно казано,никой да не се "качва",ако не се е решил... ;)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Новата наредба за работното време

Мнениеот dsuzunov » 19 Авг 2014, 19:25

Точно тези недомислици в ЗМВР ще спомогнат за пореден път да се отсее "плявата от зърното".
Лошото е, че като си отидат "лабавите", ще трябва и тяхната да я вършим.
Само здраве да има, и това ще мине...
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Новата наредба за работното време

Мнениеот dakota_ » 19 Авг 2014, 20:39

Лошото е,че си отиват читави и способни хора,а "лабавите" не мърдат и на мястото на читавите или никой не идва,или идват "лабави"...
Събират се представители на шест синдиката /оставяме настрани,че от тях само два са синдикати/ сядат на една маса в едно с представителите на МВР ,сядат и писарите да водят стенограмата,запрятат ръкави и почват да творят наредби и правила... Как един представител на синдикатите не стана и не каза "Ей,ние творим една наредба за ред,организация,отчитане,компенсиране на работно време,почивки... ама имаме ли наличните хора за да може тази наредба да работи пълноценно или сме се събрали да създаваме кухи документи,защото сме чули и чели,че някъде в Европа има такива наредби и такъв начин на работа..."
Няма такъв представител на синдикат да е казал такова нещо и няма такъв представител на МВР да е казал на представителите на синдикатите,че може да искат много неща,но положението е такова,че няма как да се реализират на практика едни такива наистина справедливи искания....
На практика се получава една голяма подигравка със служителите...и при това напълно незаслужена подигравка... Дават се права на книга,но на практика тези права си остават само на книга...
Създава се излишно напрежение сред служителите,защото редовия служител е в правото си да се позове на приетия кух документ,но и прекия му ръководител е в правото си да му каже,да се снима с тази инструкция,защото и да иска няма как да му подсигури това,което му се полага...
Такива откровено казано дивотии имаше преди Преврата на 10-ти ноември и с такива кухи документи се занимаваха партийните секретари в дирекциите и управленията... Приемаха се тезиси,четяха се доклади и всичко беше сапунен мехур...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Следваща

Назад към СФСМВР

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта