Борба с тероризма - успехи и проблеми!

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Борба с тероризма - успехи и проблеми!

Мнениеот Sir Humphrey » 18 Ное 2010, 23:10

Lord написа:Съвременното тълкуване на тероризъм наистина не се свъзва с политически или идеологически схеми. Тероризма днес е труден за дифиниция. Но със сигурност е едно: Създаване на паника, страх и пораждане на съмнение в гражданите, че държавата им носи сигурност и защита. Целта е разклащане на държавността и усещане за лична несигурност, както и за обществена. В никакъв случай целта не е жертви, а по-скоро създаване на усещане за паника и деструкция сред обществото. Поне това е повече от сигурно, предвид последните анализи.


Лорде, това не трябваше да го пишеш. Съмнението у мен вече е породено и почвам да се паникьосвам, че съм заобиколен от терористи с бели якички.
Аватар
Sir Humphrey
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1234
Регистриран на: 26 Авг 2009, 22:13

Re: Борба с тероризма - успехи и проблеми!

Мнениеот oto skorzeni » 19 Ное 2010, 02:21

За мен първата успешна българска антитерористична операция е тази от 24-25 май 1981 година в Бургас с турския самолет със заложници.В световен мащаб проблемите са доста,бойното поле е на практика целият свят,но и успехите не са малко.Американци,британци,руснаци,израелци,французи вършат страхотна работа в Ирак,Афганистан,Северен Кавказ,Сомалия,Пакистан,Йемен,Филипините,Палестина,Северна Африка.Ние също даваме своя принос,макар и по-малък,но това са ни възможностите.Най-големия проблем в момента е ислямския фундаментализъм,с него борбата трябва да се води навсякъде където се прояви той.В краина сметка цивилизования свят трябва да победи,друга алтернатива не може да има.
oto skorzeni
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 220
Регистриран на: 02 Фев 2010, 22:52

Re: Борба с тероризма - успехи и проблеми!

Мнениеот bombata4 » 20 Ное 2010, 14:09

Ако това е най-успешната, коя е най-неуспешната?
bombata4
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 79
Регистриран на: 02 Авг 2010, 22:21

Re: Борба с тероризма - успехи и проблеми!

Мнениеот Lord » 20 Ное 2010, 14:16

bombata4 написа:Ако това е най-успешната, коя е най-неуспешната?


Ото е написал "първата успешна", а не "Най-успешната". Различно е. ;)
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Борба с тероризма - успехи и проблеми!

Мнениеот oto skorzeni » 21 Ное 2010, 01:03

Бомба,Лорд ти е отговорил правилно.Въпросът ти е ироничен,но аз ще ти отговоря сериозно.Във въпросната операция няма нито един заложник загинал,само няколко леко ранени,така че е не просто успешна,а много успешна.Мен са ме учили,че загуби сред заложници до 10процента са приемливи,и операциите се считат за отлично изпълнени.Това е при операция на плавателен съд,която по принцип е много трудно изпълнима.За самолет не знам,не съм тренирал,а и тук няма момчета от СОБТ да кажат как е при тях.Предполагам цифрите са същите или приблизителни.Знам,че сигурно ще кажеш,че операцията си е била чист късмет,предвид обстоятелствата,но си нямаш и представа каква голяма роля играе късметът в една антитерористична операция.
oto skorzeni
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 220
Регистриран на: 02 Фев 2010, 22:52

Re: Борба с тероризма - успехи и проблеми!

Мнениеот bombata4 » 21 Ное 2010, 11:36

Въпроса не беше ироничен, а Вие трябва да започнете да мислите малко по-позитивно.
"14 януари 1994 г. е най-черната дата в историята на СОБТ. Тогава със заповед на министъра на вътрешните работи Виктор Михайлов подполковник Марин Чанев, главен сержант Георги Георгиев-Индианеца и сержант Христо Билев са изпратени да охраняват шефа на отдел “Убийства” в националната полиция Ботьо Ботев и началника на информационната служба в СДВР Григор Вълков в жк “Белите брези”. Получава се недоразумение, тъй като само няколко души знаят, че отрядът е пратен там. Служители на подразделението за борба с масовите безредици объркват колегите си от СОБТ с мутри и застрелват като кучета двама души - Чанев и Индианеца. Трети командос е прострелян в крака. Службата спуска траурно знаме и всяка година на тази дата прави помен. "
bombata4
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 79
Регистриран на: 02 Авг 2010, 22:21

Re: Борба с тероризма - успехи и проблеми!

Мнениеот bombata4 » 21 Ное 2010, 11:40

Колкото до късмета, повярвай ми не знаеш, колко добре знам, какво е да имаш късмет........
Колкото до операциите в самолет- тясно пространство и няколко тона керосин, това е разликата.
bombata4
младши Полицай
младши Полицай
 
Мнения: 79
Регистриран на: 02 Авг 2010, 22:21

Re: Борба с тероризма - успехи и проблеми!

Мнениеот oto skorzeni » 21 Ное 2010, 13:08

Ти нещо бъркаш операциите,не знам какво общо има трагедията в "Белите брези" с нещо случило се 13 години по рано.Понеже едва ли си щурмувал кораб,ще ти кажа ,че там никак не е лесно,има десетки скришни местенца за лошите,а ако е голям са стотици.
oto skorzeni
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 220
Регистриран на: 02 Фев 2010, 22:52

Re: Борба с тероризма - успехи и проблеми!

Мнениеот Raptor » 21 Ное 2010, 13:47

Още не сме изяснили, нещо много важно, за да започнем темата както трябва:
Какво е тероризъм?
Трябва ни някакво общоприемливо определение, и чак след това да разискваме конкретни случаи! В противен случай, всяка по интензивна престрелка, отвличане или взривяване с бомба ще намерят място в тази тема!
Нарочно не поставям моята позиция по това определение, защото тя коренно се различава от всичко, казано до момента в темата! Но все пак стана ясно, че за мен водеща е мотивацията на извършителите.
http://www.xnetbg.com/

"E pluribus, unum!"
От многото, едно цяло!(лат.)
Аватар
Raptor
КОМИСАР
 
Мнения: 925
Регистриран на: 02 Сеп 2009, 10:18

Re: Борба с тероризма - успехи и проблеми!

Мнениеот Lord » 21 Ное 2010, 14:06

Raptor написа:Още не сме изяснили, нещо много важно, за да започнем темата както трябва:
Какво е тероризъм?


Едва ли има ясна, точна и лаконична дифиниция на това понятие. Все пак нека изясним поне произхода на термина, а той е от латинската дума "terror" - ужас, страх. Може би ще се повторя, но целта на терористите е да се докара психиката на дадена група, обособена по някакъв признак до ужас, страх и паника, което също е с определена цел.
В никакъв случай не могат да се определят, като терористични актове случаите, когато целта е пари, територия и др. подобни. Тероризмът атакува мозъка, мисленето на избрания обект/групата/за постигане на резултат.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

ПредишнаСледваща

Назад към Полицията в България

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта

cron