При инциденти с полицаи, трябва ли да има анализи

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

При инциденти с полицаи, трябва ли да има анализи

Мнениеот osata » 11 Сеп 2010, 11:04

Мислите ли, че при всеки по-сериозен инцидент с полицай при изпълнение на служебните си задължения трябва да се назначава някаква комисия, която да достига до решение - кое е грешно в действията на служителя, в законовите разпоредби, всичко ли е правилно и т.н. с цел недопускане на следващ такъв инцидент. И това трябва да достига до всеки един служител от съответната длъжност, като се говори на практика кое е правилното и кое не, като по този начин точно и ясно всеки ще знае как да действа при сходна ситуация и най-вече гледната точка на държавата в очите на висшете му началници. Председател на тази комисия трябва да бъде например Гл. Секретар на МВР или Директор на ГД.
На въпроса:
Отивате на семеен скандал, в 02.00 часа през нощта, в двора на къщата виждате човек с брадва, който гледа към вас и казва - няма да влизате в дома ми - вашите действия колеги?
Бас държа, че от 20 запитани полицаи ( говорим са сериозен въпрос а не "абе гърмя го", ама в реална ситуация седи и не смее да си изпълни думите) , ще има поне 4-5 различни отговора. Което е..... дори и Министъра или Гл. Секретар да запитате, директора си, и те след минутно мислене няма да дадат категоричен отговор, а вие там за секунди трябва да го вземете.

В авиацията при всеки инцидент е така, като се установят причините се задължават всички други да променят или допълнят апаратурата си, действията при такава ситуация и т.н.

Очаквам отговор на действията ви при създалата се ситуация.
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: При инциденти с полицаи, трябва ли да има анализи

Мнениеот BARETATA » 11 Сеп 2010, 20:46

Уговарям с колегата тактическите действия и " скачаме " да го ловим , правил съм го и мога да ти разкажа на лични как го хванахме . Единият колега води вербален диалог с " лицето " , а аз действам в гръб или отстрани . Стреля се в краката , съгласно ЗМВР в краен случай , това е може на думи да излгежда невъзможно но става , също така не е толкова лесно . Може да се прибегне и до съдействие, зависи на място как ще прецени ситуацията всеки един от Нас. Може да прозвучи , че съм бил в почти всички ситуации , където сте посочили тук , но да уточня,работил съм доста време в РУП , където с цигани - роми и битови сигнали нон - стоп и когато са малко полицаите доста често попадаш във всякакви ситуации по много пъти . Сега съм в едно спец.звено и там попадаме на доста интересни ситуации . Тук няма правилен и грешен метод на действия , а законен тоест такъв,който може да Ви измукне от ядовете след това. А osata , комисия има когато простреляш някой или действаш така каккто не е угодно на някой като дойде Жалбата срещу теб,така че другото е излишно , мисля че разбираш за какво става въпрос . Успех ...
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: При инциденти с полицаи, трябва ли да има анализи

Мнениеот osata » 12 Сеп 2010, 13:03

Такааа, Барета - хайде пак да прочетем казуса:
Отивате на семеен скандал, в 02.00 часа през нощта, в двора на къщата виждате човек с брадва, който гледа към вас и казва - няма да влизате в дома ми - вашите действия колеги?

Първо, дали наистина има семеен скандал - кой се е обадил, ха представи си комшиите си имат дразга за люцерната и му правят мръсно, като знаят, че оня е пиян и не вижда полицай ли си какъв си, това е домът му, тъмна част от денонощието. На какво основание влизаш?
Ето за това говоря - при една таква ситуация няма ясни инструкции и законови мерки, а после в съда могат да те разкъсат, още повече ако си наранил собственика на дома, който е "неговата крепост".
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: При инциденти с полицаи, трябва ли да има анализи

Мнениеот BARETATA » 12 Сеп 2010, 15:12

Нали знаеш - " данни за престъпление " и тогава забравих да кажа винаги се легитимираме и на висок глас
" ПОЛИЦИЯ " .Брат , спора ни е безмислен без да се намеси някой Ръководител ... Нека видим и другите мнения на колегите ...
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: При инциденти с полицаи, трябва ли да има анализи

Мнениеот Lord » 12 Сеп 2010, 18:07

osata написа:Отивате на семеен скандал, в 02.00 часа през нощта, в двора на къщата виждате човек с брадва, който гледа към вас и казва - няма да влизате в дома ми - вашите действия колеги?


Ако лицето е познато от други подобни случки и сме убедени, че сигнала е достоверен - задържане със сила, протокол от мен и колегите за употребата на ....съгл. чл. 72 и вс. е ОК.
Ако, аз и колегите не познаваме лицето и семейството, докладваме фактическата обстановка на по-горния началник и чакаме разпореждане. /Ако докато чакаме е застрашен нечии живот, здраве или имущество - то всичко е ясно/.

П.П. Знам, че на теория е лесно, всеки случай е конкретен и различен, но пък и никога нямаме време за тълкуване, така че се действа незабавно, затова е хубаво да се познава закона и да сме в добра форма.
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: При инциденти с полицаи, трябва ли да има анализи

Мнениеот камикадзе » 12 Сеп 2010, 20:33

Оса,мисля,че това е един от най-наболелите проблеми в МВР.Крайно време е в наша помощ да се монтират камери във всички служебни автомобили,ползващи се от ППД и ОР,както и записващи устройства когато сме извън тях - например казуса,за който пишеш.Преди време разговарях с български представител на голяма чужда фирма,която се занимава и с оборудване на полицейски автомобили,който заяви,че оборудването/същото като в САЩ/ще струва около 800 долара на автомобил-камера,GPS,цифрови радиостанции и една малка машинка за справки.
Относно казуса,бих коментирал ако съм участвал на место.Варианти много,но самото развитие на проблема може да даде различни насоки за действие.В такива случаи бих постъпил като Баретко-разговор.Разговорите са много важни,защото в даден момент стигаш до решението,което ще предприемеш.Единия ще го загалавиква/баламосва/,а другия е готов да го приведе в състояние,което не е опасно нито за колеги,нито за граждани.
Една добавка към написаното от Лорд.Трябва да сме и добри психолози.
камикадзе
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 202
Регистриран на: 10 Окт 2009, 14:50

Re: При инциденти с полицаи, трябва ли да има анализи

Мнениеот osata » 12 Сеп 2010, 20:54

камикадзе написа:Оса,мисля,че това е един от най-наболелите проблеми в МВР.Крайно време е в наша помощ да се монтират камери във всички служебни автомобили,ползващи се от ППД и ОР,както и записващи устройства когато сме извън тях - например казуса,за който пишеш.


Абе човек, не само стелките, синият буркан е купен от джоба ми. Повечето ОА в нашия малък затънтен град Варна нямат специален режим на движение, нямат радиостанции и т.н., а ти за камери говориш :lol:
Но нека не изкривяваме темата.
До тук май сме с две мнения и две различни решения. Да изчакаме и други мнения. Казуса е често срещан случай, но.....
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: При инциденти с полицаи, трябва ли да има анализи

Мнениеот малкия » 12 Сеп 2010, 21:13

Не е казус, по който мога да изкажа компетентно мнение.
Но смятам за необходимо всеки инцидент с участие на полицай да се анализира. Колкото по-тежък - на толкова по-високо ниво. И изводите от този анализ да стигат до всички заинтересовани.
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: При инциденти с полицаи, трябва ли да има анализи

Мнениеот камикадзе » 12 Сеп 2010, 21:24

Лошото е,че след всеки инцидент следват едни странни окръжни и нищо повече.Да се спазва чл.... от Инструкция ... Дрън-дрън.Добре,че до този момент с колегите винаги коментираме дори и най-лекия случай,но за в бъдеще имаме повече знания и умения за решаване на казуси.За момента това е спасението,а не с цитиране на инструкции,писани от още по-стари .... Ужас.
камикадзе
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 202
Регистриран на: 10 Окт 2009, 14:50

Re: При инциденти с полицаи, трябва ли да има анализи

Мнениеот PAOLON » 12 Сеп 2010, 21:45

Смятам ,че не трябва да има анализи,а посочване на грешките и начин за отстраняване.В дадената ситуация,първо ще помисля кои колеги са до мен и тогава ще решавам как да действам.Особено важно е кой е до мен.Макар ,че често ми пада пердето и не мисля.Имаш ли точния човек до теб всичко е лесно.
Някои хора са като 1 стотинка. Двулицеви са и не струват нищо.
PAOLON
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 522
Регистриран на: 24 Авг 2009, 20:17

Следваща

Назад към Полицията в България

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта