Как виждате бъдещата Общинска полиция ?

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Как виждате бъдещата Общинска полиция ?

Мнениеот SYNOPTIK » 30 Апр 2010, 22:30

Темата е породена от предоставената статия във вестник "Капитал",и цитирана от Sir Humphrey ТУК !

Признавам,че не съм запознат в детайли с бъдещият статут на тази Общинска полиция,но си мисля че има бъдеще такава идея.
Според мен,не е нужно да се ползва с правомощията на Българската полиция,като визирам категория труд и заплащане,но в същото време функциите и правомощията и,ще трябва да са по-разширени от тези на една Охранителна фирма...
Ако изобщо не се движиш, оковите почти не се усещат.
Щастието е единственото нещо, което при делене се умножава.
Аватар
SYNOPTIK
PoliceBG
 
Мнения: 1263
Регистриран на: 18 Авг 2009, 14:41
Местоположение: София Завинаги един от ВАС

Re: Как виждате бъдещата Общинска полиция ?

Мнениеот osata » 30 Апр 2010, 23:01

При нас от години има Общинска полиция, разликата е само, че заплатите им идват от Общината. И униформи и всичко си им е МВР.
Какъв е смисъла обаче от дублиране на... буквално еднакви функции. Не е ли по-добре, щатът в определени РУ да се увеличи щом има нужда?
Защото лично аз го виждам по следният начин -нови началници, зам. началници, деловодства, домакини, нова сграда, постови, дежурен.... ток, отопление, вода.... излишни сили и средства - и защо? Защото трябвало да има още 6-8 служителя на смяна - във Варна Общинска полиция покрива и работи основно на територия на Първо и Второ РУ - ами да увеличат щата, даги преместят там и да спестим малко държавни пари.
Това е личното ми бързо мнение, което пиша в късната част от денонощието ;)
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Как виждате бъдещата Общинска полиция ?

Мнениеот BARETATA » 01 Май 2010, 10:35

Въобще не съм съгласен за тази Общинска Полиция . Осата е прав , в РУ-то им е мястото на колегите,че ще станат много началниците от страна на МВР , а и от страна н Общината . Ако трябва анкета , ще кажа и отговоря с НЕ
Чл. 5-ЗМВР: "Служителите на МВР,при изпълнение на служебните си задължения,са физически неприкосновени и се ползват с особената закрила на закона."
Аватар
BARETATA
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 4722
Регистриран на: 22 Авг 2009, 12:42

Re: Как виждате бъдещата Общинска полиция ?

Мнениеот малкия » 01 Май 2010, 10:40

Честно казано я виждам горе-долу като Общинската пожарна...
_________________________________
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия
Синдикат
Синдикат
 
Мнения: 868
Регистриран на: 29 Авг 2009, 12:47

Re: Как виждате бъдещата Общинска полиция ?

Мнениеот SFS » 01 Май 2010, 16:30

Близо преди година това го казах, че ще е цел и ще се направи. Който ме е чел знае.
Тук нашата охранителна полиция е общинска. От нея се водят и разследват престъпленията, които водеха дознателите от полицията...т.е. леките случаи. Автоконтрола или нашето КАТ в градските периметри се осъществява от тях.
Има формула, може да работи според моите виждания но виждам и че в бг, няма глави за да я проведът, защото това е реформа а тя не се прави от празни глави и такива, които не я искат, защото ще изхвърли доста от тях където им е мястото.
Ревизор - Одитор

"Комунистът е семе от дявола.Трудно ще бъде изкоренено".
Аватар
SFS
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1307
Регистриран на: 30 Авг 2009, 17:26
Местоположение: Земята,С.Америка,Канада, Квебек,Монтреал, Ласал H8R 2Z4

Re: Как виждате бъдещата Общинска полиция ?

Мнениеот Автоконтрольор » 01 Май 2010, 16:40

SFS написа:Близо преди година това го казах, че ще е цел и ще се направи. Който ме е чел знае.
Тук нашата охранителна полиция е общинска. От нея се водят и разследват престъпленията, които водеха дознателите от полицията...т.е. леките случаи. Автоконтрола или нашето КАТ в градските периметри се осъществява от тях.
Има формула, може да работи според моите виждания но виждам и че в бг, няма глави за да я проведът, защото това е реформа а тя не се прави от празни глави и такива, които не я искат, защото ще изхвърли доста от тях където им е мястото.

Метафорично казано, вашата полиция е "мултифункционална"?Реално погледнато, това е доста преспективно в бюджетен аспект, защото няма да се наливат средства в различните сектори.Не че тук парите стигат до секторите, но както и да е.
"Хората лъжат, уликите не..." - Д-р Гилбърт Грисъм
Аватар
Автоконтрольор
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 295
Регистриран на: 27 Авг 2009, 23:45

Re: Как виждате бъдещата Общинска полиция ?

Мнениеот osata » 01 Май 2010, 17:02

Стони - общинската охрана или полиция в Канда е едно, в България е друго. Въобще полицията в някои държави се възприема от обществото по начин, който е на светлинни години от при нас.
Давам пример с Общинска полиция във Варна, която съществува поне от 10 години.
По един общински полицай има във всеки паяк ( тоест в двата ), има 2-3 мобилни екипа от по двама полицаи и в някои случаи пеши патрул. Отделно на големите пазари също има по един общински полицай. Толкова - паяците вдигат коли от определени кръстовища и улици, мобилните екипи охраняват морската градина и паркирането в някои зони, полицаите на пазара се грижат за ООР в същият. Тоест - като цяло това са 5-6 екипа в повече за града, зад които обаче има една администрация, едни началници, зам.началници и т.н., сграда, ток, вода, телефони..... - РАЗХОДИ. И тем хем са полицаи, хем са подчинени на Директора на ОДМВР, хем пък трябва да са подчинени и на общинската управа.
Това е все едно, петте районни управления на МВР в града да ги направят 10, за да могат да отговарят за по-малък район с цел подобър контрол и опазване на обществения ред.
Наличието на Общинска полиция е хубаво нещо в големите градове, но това важи за богатите държави. Да не говорим, че градоначалника ( кмета ) в някои държави има власт над......, а тук е.... дори общинският съвет го "командва" ;)
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Как виждате бъдещата Общинска полиция ?

Мнениеот SFS » 01 Май 2010, 17:26

Проблема ти е, че се опитваш да ми обясниш как е в Бг...все едно аз съм от марс...казваш, че не знаеш как е точно тук но си убеден, че знаеш, че за тук става а за в бг нестава. Има формула, която разделя функцията на кмета и шефа на полицията.
Паяците, хората по подръжката на пътищата, екипите с контрол по паркирането, по движението...всичко е раделено но функционира в синхрон. Общо взето нивата са от интелигентни хора, които осмислят смисъла от дейността си като цяло...има място и за простаците и те са доволни...макар и да е скъпо на общината и общността да си палща цената на спокойствието.
Ревизор - Одитор

"Комунистът е семе от дявола.Трудно ще бъде изкоренено".
Аватар
SFS
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1307
Регистриран на: 30 Авг 2009, 17:26
Местоположение: Земята,С.Америка,Канада, Квебек,Монтреал, Ласал H8R 2Z4

Re: Как виждате бъдещата Общинска полиция ?

Мнениеот osata » 01 Май 2010, 19:23

Пак ти казвам - аз те разбирам какво ми говориш, но при нас е така, няма и да стане така, а и замисъла за Общинската полиция тук е точно както ти го описвам .
Като се създаде Общинска полиция в София, ще назначат или преназначат 80-100 човека, които ще дублират донякъде функциите си с районните управления.
Във Варна морската градина се охранява от Първо и Второ РУ на МВР, но освен това и общинска полиция има патрул там. Отделно има някакви "деца" от някаква общинска охранителна фирма, които... разхождат някакво подобие на униформа, отделно някакви служители от "Обществен ред и контрол" разхождат автомобили и велосипеди.... - а като цяло, днес в морската градина на главните алеи имаше 3 понита, магаре, две змии, и над 50 кучета - сред тях немски овчарки, питбули, боксери и други "неопасни" животни пуснати без каишка и без наморник както е изискването на наредбите на Общинският съвет на гр. Варна. Така че тази нова общинска полиция цели само нови началници нов инструмент за влияние на някои хора.
Разбрах те при вас как е - тук няма да е така, тук просто ще се добави едно ново звено. Още едно ненужно ново дублиращо звено с нови началници, администрация и т.н....
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

Re: Как виждате бъдещата Общинска полиция ?

Мнениеот SFS » 02 Май 2010, 00:23

OK
Ревизор - Одитор

"Комунистът е семе от дявола.Трудно ще бъде изкоренено".
Аватар
SFS
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1307
Регистриран на: 30 Авг 2009, 17:26
Местоположение: Земята,С.Америка,Канада, Квебек,Монтреал, Ласал H8R 2Z4

Следваща

Назад към Полицията в България

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта

cron