наказание

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

наказание

Мнениеот dolan » 25 Фев 2015, 22:45

Здравейте колеги,имам въпрос и ще помоля по-опитни колеги да ме посъветват. Бях наряд през нощта,имах семеен проблем и се наложи да отскачам на няколко пъти до дома. Бях се обадил на взводния за проблема и той каза,че е съгласен. Н-ка на РУ ме хвана,че съм се отклонил от района,който обслужвам и ме наказа с писмено предупреждение за срок от половин година. Наказа и взвдония със същото,но за три месеца. С взводния не сме съгласни с наказанията,писахме рапорт до Директора и се получи още по-лошо. Директора ме наказа с порицание за половин година,а на взводния увеличи наказанието на шест месеца. Има ли право Директора при наложено наказание да налага друго наказание. Какво да направи да отменим наказанията,изобщо законно ли е това и какви съвети бихте дали?
dolan
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Фев 2015, 22:35

Re: наказание

Мнениеот dakota_ » 25 Фев 2015, 23:32

Директора преценява,че извършеното от вас нарушение е за по-тежко наказание и ви налага наказание по своя преценка в рамките на дисциплинарната си власт .
Стана ми ясно,че си нарушил ИППД,не ми стана ясно колко пъти те хвана Н-ка на РУ,че си "отскачал" до вас ;) Ти ли му разказа,че няколко пъти в рамките на дежурството си "отскачал" до вас и всеки път в нарушение на ИППД :) Не ми стана ясно и защо сте се жалвали с "взводния" пред Директора на ОДМВР? Очаквал си да те помилва за дисциплинарното нарушение,което си извършил неколкократно или някакви други очаквания си имал. Защо си намесил и "взводният" си като той няма право да ти разрешава такива "отскачания" до вас.
Най-добрият вариант е да си покриеш главата с "пепел" и да изтърпиш наложеното наказание. Другият вариант е да жалиш заповедта пред съда и да си създадеш излишни затруднения в службата след това.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: наказание

Мнениеот кпц » 26 Фев 2015, 23:01

На мен пък не ми стана ясно как тъй обжалването е довело до налагане на по-тежко наказание?
dolan, дай разяснения! Имаше ли обжалване пред директора и съответно негова заповед, имаше ли заповед за наказание от началника на РУ и беше ли връчена и съответно влязла в сила?
Имай предвид, че текат едни срокове! Ако ги пропуснеш - губиш право да обжалваш!
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: наказание

Мнениеот dolan » 27 Фев 2015, 09:46

Колеги,бях попитал изрично взводния да ми разреши да се отбивам до вкъщи,че имах семеен проблем.Имах разрешението на взводния и не съм крил,че си ходих няколко пъто до дома през нощта.Хвана ме Началника на РУ,че съм се отклонил,обясних му,че съм поискал разрешение,но не пожела да ме чуе. На други ден поиска писмено обяснение от мен,взводния,от ОДЧ и дежурния по криминална.Последните казаха,че не знаят нищо,само взводния каза,че е разрешил.
Н-ка ни каза,че ще ни накаже с това,което написах. Писах рапорт до Директора да обясня,че нямаме вина и ни връчиха заповед на Директора с наказанията за мен и взводния.
От тук нататък какво да направим?
dolan
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Фев 2015, 22:35

Re: наказание

Мнениеот катюша » 27 Фев 2015, 10:03

dolan написа:Колеги,бях попитал изрично взводния да ми разреши да се отбивам до вкъщи,че имах семеен проблем.Имах разрешението на взводния и не съм крил,че си ходих няколко пъто до дома през нощта.Хвана ме Началника на РУ,че съм се отклонил,обясних му,че съм поискал разрешение,но не пожела да ме чуе. На други ден поиска писмено обяснение от мен,взводния,от ОДЧ и дежурния по криминална.Последните казаха,че не знаят нищо,само взводния каза,че е разрешил.
Н-ка ни каза,че ще ни накаже с това,което написах. Писах рапорт до Директора да обясня,че нямаме вина и ни връчиха заповед на Директора с наказанията за мен и взводния.
От тук нататък какво да направим?


Според мен нещо бъркаш понятията. Н-ка на РУ само ви е казал,че ще ви накаже,но не е пуснал заповед за наказание. Може само да го е казал и да не ви накаже,защо сте пуснали рапорт до Директора?
Взводният ти бил ли е дежурен с теб? Как така без да разрешение от ОДЧ ще напускаш района?
Не жали заповедта на Директора,защото сам разбираш,че имаш вина,а този взводен те е подвел,той не може да даде разрешение да напуснеш района си по време на дежурство да решаваш семейни проблеми.
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: наказание

Мнениеот Елена » 27 Фев 2015, 21:20

dolan написа:Колеги,бях попитал изрично взводния да ми разреши да се отбивам до вкъщи,че имах семеен проблем.Имах разрешението на взводния и не съм крил,че си ходих няколко пъто до дома през нощта.Хвана ме Началника на РУ,че съм се отклонил,обясних му,че съм поискал разрешение,но не пожела да ме чуе. На други ден поиска писмено обяснение от мен,взводния,от ОДЧ и дежурния по криминална.Последните казаха,че не знаят нищо,само взводния каза,че е разрешил.
Н-ка ни каза,че ще ни накаже с това,което написах. Писах рапорт до Директора да обясня,че нямаме вина и ни връчиха заповед на Директора с наказанията за мен и взводния.
От тук нататък какво да направим?


Жалиш в съда заповедта за наказание издадена от Директора. Недей слушай какво ти казват възпитаници на Магнаурската школа,те са обучени да защитават до смърт началниците си.
Най-много да бъдеш наказан с писмено предупрежедение,а не с порицание.
Чл. 199. (1) Дисциплинарно наказание „писмено предупреждение“ се налага за:
1. извършване на маловажно нарушение в срока на наложено дисциплинарно наказание „мъмрене“;
2. системни маловажни нарушения на служебната дисциплина;
3. небрежност в служебната дейност, забавено или лошо изпълнение на заповед;
4. неправомерно поведение спрямо граждани или длъжностни лица;
5. пропуски в изучаването и прилагането на разпоредбите, регламентиращи служебната дейност;
6. системно неспазване на реда в службата; закъснение; преждевременно напускане на работа или неуплътняване на работното време.
(2) Наказанието се налага за срок от три до шест месеца. Държавният служител се предупреждава, че при извършване на друго дисциплинарно нарушение по ал. 1 в срока на наложеното наказание ще му бъде наложено по-тежко дисциплинарно наказание.

Потърси си адвокат и жали заповедта за наказание. Повечето случаи съда отменя наложените наказания,които се раздават според настроението на съответният самозабравил се началник,а не според закона.
Елена
старши Полицай
старши Полицай
 
Мнения: 294
Регистриран на: 27 Яну 2015, 18:06

Re: наказание

Мнениеот Lord » 27 Фев 2015, 22:35

Здравей dolan и добре дошъл!

Питаш как да постъпиш, отговора е много лесен - чувстваш вина и не жалиш или се чувстваш невинен и жалиш. Подобно усещане е субективно и никой тук не може да ти даде правилен отговор, толкова по конкретния отговор на въпроса ти.

Извън субективната има и обективна страна страна на казуса. Кой може да те освободи от утвърден месечен /седмичен/ график за ППД, ами или който го е утвърдил, или някой над него, но това в никакъв случай не е КО, взводен, групов, ОДЧ или друг с ранг, по-нисък от утвърдилия графика. Всичко е от просто по-просто.

Личното ми мнение е, че ти имаш известни слаби шансове за успех при евентуално жалене срещу наказанието ти, но взводният ти има нулеви такива!

Във всеки случай и в този, и в други, ако си убеден, че не си виновен, ако си убеден, че спрямо теб има какъвто и да е акт, който е неправилен - търси си правата и защитавай правотата си, с всички законни средства, без страх от когото и да е по служебната йерархия.

В края на крайщата как, като полицай ще защитаваш правата на гражданите, ако би било те страх да защитиш твоите собствени?! ;)

Поздрави! 8-)
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: наказание

Мнениеот dakota_ » 28 Фев 2015, 00:33

dolan написа:Колеги,бях попитал изрично взводния да ми разреши да се отбивам до вкъщи,че имах семеен проблем.Имах разрешението на взводния и не съм крил,че си ходих няколко пъто до дома през нощта.Хвана ме Началника на РУ,че съм се отклонил,обясних му,че съм поискал разрешение,но не пожела да ме чуе. На други ден поиска писмено обяснение от мен,взводния,от ОДЧ и дежурния по криминална.Последните казаха,че не знаят нищо,само взводния каза,че е разрешил.
Н-ка ни каза,че ще ни накаже с това,което написах. Писах рапорт до Директора да обясня,че нямаме вина и ни връчиха заповед на Директора с наказанията за мен и взводния.
От тук нататък какво да направим?


Нищо не пишеш какво се е случило с другият полицай от екипа и какво е неговото наказание? Понеже и аз излизам нощем на проверки,ако попадна на случай като твоят /добре,че това е голяма рядкост/ свалям ви от дежурство и ако ще трябва да налагам наказания,ще наложа по-строго наказание на "взводният",че е превишил правомощията си и по-леко наказание на теб и колегата ти.
Някой учил-недоучил дознател може да те съветва да водиш дело,аз те съветвам да си кюткаш и да си поемеш вината,която е безспорна. Така пичовско да постъпиш,другото е гьонсуратлък и излишно перчене...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: наказание

Мнениеот dolan » 28 Фев 2015, 09:50

Благодаря ви и добре заварил. Мисля да жаля наказанието,защото не знаех,че взводният няма право да ми разреши. Ако той ми беше казал,че няма такова право,щях да попитам друг над него да получа разрешение.
Партньора ми не е наказан,той не се е отделял от района на обслужване,аз се прибирах с моята кола,а той си беше в района.
Това наказание ще ми ореже заплатата,а и без това не съм в добро материално състояние.
dolan
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Фев 2015, 22:35

Re: наказание

Мнениеот катюша » 28 Фев 2015, 12:18

Малиии,ти направо си отменил ИППД :lol: Директно питай колегата си,защо те е "топнал" че си се отклонил от участъка си. Няма друго обяснение на факта,че теб са те наказали,а него не са наказали,като и двамата сте в нарушение ;) Н-ка на РУ трябва да е голям лалугер,че точно по това време да е излязъл на проверка и точно теб да хване в крачка 8-)
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Следваща

Назад към Полицията в България

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта

cron