Само за работещите на улицата да се зачита 2-ра категория

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Само за работещите на улицата да се зачита 2-ра категория

Мнениеот Иво Тодоров » 12 Ное 2014, 19:37

dakota_ написа:
osata написа:Преди време бях цитирал един ако не се лъжа германски модел, при който, полицаите задължително започват "службата" си в МВР като постови полицаи, патрул и т.н., постепенно след примерно минимум 5 години стаж, наличие на образование, на умения, добро резултати и т.н. могат да се издигат на ниво (както при нас бяха офицери/инспектори,кат... то вече 10 пъти го променят), след примерно 10 години стаж, добри резултати и т.н. могат да се прехвърлят на федерални длъжности (както примерно при нас БОП, ДАНС и т.н.)....
Само че, при нас не е така, няма нищо общо. Едни на 23 годишна възраст започват директно в ДАНС, БОП, криминална, след 2-3 години са вече началник група и т.н., като шеметната кариера е поради роднински или "партийни" връзки, някои дори "комисари" станаха на Христова възраст ;) , като разбира се дори от тях има сигурно поне 10-20%, които си тежат на мястото. Но при нас има друго, не може полицай на 55 годишна възраст да го сложиш на..... нека си представим един служител, започнал в полицията на 25 годишна възраст, работил в "огъня", но природата си знае думата, човекът остарял, не е учил през годините, и се получава един "стар морски вълк", който има 4-5-6 години до пенсия, и освен един пост някъде, друго няма какво да го сложат. И тук идва...значи 25 години в огъня, и накрая заради 3-4 години на поста на топличко? Кога и как да му броиш службата, как да му определиш риска и т.н.? Ако 10 години си бил в патрула, 5 районен инспектор, после 5 примерно вече на канцеларска длъжност?

Ето затова и тук трябва модел, подобен на този от първия абзац - започваш на улицата, научаваш дребните хитринки и тарикатлъци, няма значение дали имаш 1-2-3 висши образования, започваш патрулен полицай. По този начин ще се повиши и интелектуалното ниво на служителите от патрулно-постовата дейност (няма какво да се лъжем, има какво да се желае там при поне 50%), както и ще се ограничи несправедливото и нелогично прескачане на йерархични нива, а плевелът, няма да издържи 5 години и сам ще си тръгне, или изобщо няма да започне. Отделно, наистина кадърните, желаещите да работят, ще имат някакъв шанс за израстване, а не както в близкото минало да се обявява конкурс примерно за разузнавач в групата за кражби на ПЗО на МПС, и някой си инж. Петърчо, наскоро завършил техническия и тренирал в местния фитнес, да събере точки и заеме длъжност, на която първата година ще учи имената на улиците, втората ще опознава снимки на другите оперативни, че да не се дебнат от двете страни на улицата.... (това беше чист пример, за който някои ще ми хванат мисълта ;) ) и на третата година, след като никаква работа не е свършил да си бие шута, а мястото му да го заеме следващия "корифей" с IQ над 120 и ръка над 40 см :lol: , който имал детската мечта да бъде цивилен полицай, като иде на село да покаже на дядо си пищова и да му обяснява, как след 2-3 години началника му като се пенсионира, той щял да бъде началник. То цял разказ стана.....но вкарвам малко реални елементи, ама не знам кой чете и затова шифровам малко :idea:


Примерите са ти много добри :)
Полицай задържи ли се повече от 10 години в патрула,пиши го бЕгал... Интелектуалния капацитет в патрула е около 90% илитерати... простичко казано - неграмотни. Струва ми се,че в БГ при тези конкурсни процедури и назначения,дори всички да започват от патрула,при положение,че се подбират като цяло неграмотни,но с протекции кандидати...все ще е тая,че почват от патрула... Теглото е голяма по отношение на кадрите и дано променят режима на пенсиониране да запазим макар и принудително старите и грамотни колеги,че иначе лошо се пише на МВР и гражданите... Лошо ни се пише и по повод на политическите назначения на възлови управленски постове в МВР...Последната тройна коалиция ни завеща едно недоразумение на природата на висок управленски пост и сега не знам как ще го чистят,но обезателно трябва да се освободят от него,иначе ще заприличаме на филма "Планетата на маймуните"...
Последния ни министър от тройната коалиция назначи толкова "парашутисти" за комисари,че думата комисар се обезличи... и всички все предани на партията кърмилка кадри...


Дакота,неграмотността за "твоите" патрулни полицаи ли се отнася?

По темата - патрулните полицаи трябва да са първа категория.
Иво Тодоров
Полицай
Полицай
 
Мнения: 147
Регистриран на: 23 Апр 2012, 20:57

Re: Само за работещите на улицата да се зачита 2-ра категория

Мнениеот dakota_ » 12 Ное 2014, 20:12

Иво,става дума за "моите" и "твоите" патрулни полицай :) Един колега,който служи във вашата Дирекция и е на дежурства в ОДЧ,докато слушал какво иска по станцията патрулния полицай,от зор беше измучал насреща му в слушалката... Теглото е голямо и не знам дали патрулните полицаи трябва да се пенсионират при условията на първа категория труд,но колегите работещи с патрулни полицаи задължително трябва да се пенсионират при труд първа категория,защото мъката е голяма и човек от желязо да е,пак ще "избръмчи".
На първо място по опасност от "избръмчаване" слагам дежурните в ОДЧ...патрулните полицаи казват,че "телефонистите" в ОДЧ не вършат никаква работа,но това е толкова вярно,колкото това,че колегите в ОДЧ са само едни телефонисти...
Може и ти да си на тяхното мнение,но моето мнение е,че ОДЧ е сърцето на управлението и труда и отговорността на един дежурен в ОДЧ по нищо не отстъпва от труда на патрулен полицай,който отговаря за шапка,пищов и каиш... и би трябвало дежурните в ОДЧ да се пенсионират при условията на първа категория труд...
Такива ми ти работи за "моите" и "твоите" патрулни полицаи и категориите за пенсиониране :D
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Само за работещите на улицата да се зачита 2-ра категория

Мнениеот Lord » 12 Ное 2014, 21:07

Малко странен ми е този дебат, колеги. Патрулните ни полицаи са еднакви, независимо от дирекциите ни, ОДЧ тоже, ПИ и ОР, също и така нататък по веригата, изобщо индианците са си индианци, проблема обикновено иде от вождовете. ;)

Всъщност аз изобщо не проумявам тези теми за условия, възраст и обезщетения при пенсиониране на колегите /в т.ч. и аз/?! Мамка му, аз ли одъртявам /па колко да одъртявам - 1996 г. постъпих :oops: / или мисленето се променя, вследствие на акселерацията и липсата на елементарни ценности в средностатистическия млад човек? :?

Та кой нормален млад човек започва работа не защото я желае, иска да се реализира, чувства я по негова кройка и има намерение да се развива и реализира, а кандидатства, защото ще се пенсионира при условия на първа категория труд, примерно на около 50 годишна възраст? И изобщо що за млад човек си, ако на 25-30 години започваш работа, с идеята кога ще се пенсионираш? :idea:

И не на последно място, възможно ли е на човек, който не е инвалид основната му мисъл, щение и желание да е да се пенсионира? Аз наистина не разбирам?!
________________________________________________________________
Нищо не е добро или зло. Мисълта го прави такова.” - Хамлет , по точно Шекспир;-)
Аватар
Lord
КОМИСАР
 
Мнения: 5861
Регистриран на: 19 Авг 2009, 01:21

Re: Само за работещите на улицата да се зачита 2-ра категория

Мнениеот dakota_ » 12 Ное 2014, 21:38

Lord написа:И не на последно място, възможно ли е на човек, който не е инвалид основната му мисъл, щение и желание да е да се пенсионира? Аз наистина не разбирам?!


И аз не го разбирам това и други неща свързани с огромното желание за пенсия и пенсиониране,но действителността е следната http://bnt.bg/news/zdrave/broyat-na-inv ... uda-rzhimo

Пенсионната реформа е изправена пред поредния челен сблъсък – този път с непрекъснато растящия брой на инвалидните пенсии. Те са близо 1 милион, като повече от половината плаща НОИ чрез събраните осигуровки, а останалите поема държавата чрез данъците. Само за миналата година новоотпуснатите инвалидни пенсии са 30 хиляди. Заради съмнения в корупция при отпускането на тези пенсии и постоянно задълбочаващия се дефицит в бюджета на НОИ, всяка година от социалното министерство твърдят, че ще предприемат мерки, но засега безрезултатно. Така в тази си част системата стои нереформирана от създаването й.


Това всичко лежи върху нашия гръб... Хора упражняващи една от най-хуманните професии - лекар, са се превърнали в търговци и за дребни суми от порядъка на 100-200-300 лв. произвеждат пенсионери по болест и стават съучастници в престъпление по източване на пари от държавната хазна...В България не е имало война повече от 70 години...а броя на инвалидите се увеличава с всяка изминала година...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Само за работещите на улицата да се зачита 2-ра категория

Мнениеот Old Cops » 17 Ное 2014, 13:24

colors написа:Здравейте колеги,има такава тема в сайта police.ba4ka http://www.police.ba4ka.com/viewtopic.php?f=10&t=6907 Темата е започнал някакъв с ник "Паниковски",който се представя за колега.
Сайта police.ba4ka отдавна е умрял като професионален сайт и в него професионално мнение не може да се прочете след напускането на сайта от повечето интелигентни колеги,които вече пишат в този сайт.
Искам да чуя мнението на колегата dakota_ по темата и на колегите Lord и Osata,както и на други уважавани колеги участващи във форума.
Предварително ви благодаря за отговорите,ще се включва и аз след като прочета мненията ви.


М-м-м да-а-а,посочения сайт police.ba4ka отдавна е умрял и сега се ползва за кенеф.
Всеки може да се изходи по голяма нужда в него и радостата на пишман админа MasterCop е огромна,че дори и изходил се по голяма нужда е надраскал нещо по стената докато си е триел задника с пръст :lol: :mrgreen:
Сегашното пенсиониране в този вид ни устройва изцяло и не е нужно хора,които се барат колеги да се упражняват по теми,които не разбират.
Каквото и да решат по отношение на пенсионирането в МВР,няма да е в наша полза. При мен остават още няколко месеца и ще му мисля,до тогава не мисля,че ще се променят условията за пенсиониране ;)
Old Cops
Нов
Нов
 
Мнения: 26
Регистриран на: 16 Апр 2014, 08:02

Re: Само за работещите на улицата да се зачита 2-ра категория

Мнениеот nrg » 17 Ное 2014, 14:19

Колеги, искам да споделя своята загриженост за сектора...Вече четвърт век всяко ново правителство "експериментира" върху нас. Сега отново се задава някакво подобие на "реформа" на хоризонта. Резултата е налице - за по-малко от 2 месеца вълна от рапорти за напускане. Говоря за БА, но предполагам и в системата на МВР,НСО, ДАНС и т.н. положението не е по-розово. Лошото е, че напускат подготвени офицери от които човек може само да се учи...а тези като мен които имат още много служба - в един момент може да се получи така, че сме останали почти само млади момчета на служба. Към момента има реална опасност от критичен недостиг на кадри (и то кадри предимно с много опит), ако не спрат постоянните реформи, които демотивират хората и ги карат да напускат. Дано да приключат един път завинаги, макар че лично аз се съмнявам.
Поздрави!
nrg
Нов
Нов
 
Мнения: 11
Регистриран на: 17 Юни 2014, 15:49

Re: Само за работещите на улицата да се зачита 2-ра категория

Мнениеот кпц » 17 Ное 2014, 19:54

nrg написа:Колеги, искам да споделя своята загриженост за сектора...Вече четвърт век всяко ново правителство "експериментира" върху нас. Сега отново се задава някакво подобие на "реформа" на хоризонта. Резултата е налице - за по-малко от 2 месеца вълна от рапорти за напускане. Говоря за БА, но предполагам и в системата на МВР,НСО, ДАНС и т.н. положението не е по-розово. .................!

Е, чак вълна за напускане на МВР няма, но то не се знае! Утре медиите може и това да съобщят. Упражненията продължават. ;)
Относно ДАНС и НСО е известно, че трябва да си луд, за да бягаш, освен при много особена ситуация.
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Предишна

Назад към Полицията в България

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта

cron