Кратък казус

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Кратък казус

Мнениеот кпц » 07 Сеп 2014, 21:32

Жеков написа:Аз също не виждам къде е проблема в случая.За период от 2 години съм сменил 6 автомобила,купувам го лъскам го малко,лек тунинг и го пускам за продажба.На автомобил да съм спечелил средно около 700-800 лв. Пари спечелени с труд.Не виждам смисъл да се обявява изобщо някаква печалба. Това е сделка с движимо умущество,плащам си данъка в местни данъци и такси,плащам си ЗГО и се явявам пред нотариуса за сделkа с купувача.
Все едно някой да ме ограничи колко пъти имам право да си продавам апартамента и да си купувам друг апартамент. За такива неща не се уволнява от МВР,ако има нещо друго и не се споменава е друг казус.

Уважаеми колега Жеков!
Възникват въпроси /може да не отговаряте - чл. 121, ал. 1 НПК :lol: /:
1.Плащате ли данък върху доходите на физическите лица за доходите от тези продажби? - "ЗДДФЛ Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
.....................
2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:
а) пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;...."

2.Подавате ли за автомобилите и доходите от тях своевременно декларации по чл. 160, ал. 3 ЗМВР /респективно по отменения ЗМВР/?

Любопитен пример.
Държавен служител съм в МВР. Сключил съм трудов договор без знанието на министъра на вътрешните работи, работя и получавам една година трудово възнаграждение по ведомост. Пари, спечелени с труд. За такова нещо уволнява ли се от МВР :idea:
кпц
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 405
Регистриран на: 17 Юли 2014, 23:27

Re: Кратък казус

Мнениеот dakota_ » 07 Сеп 2014, 22:13

кпц написа:Любопитен пример.
Държавен служител съм в МВР. Сключил съм трудов договор без знанието на министъра на вътрешните работи, работя и получавам една година трудово възнаграждение по ведомост. Пари, спечелени с труд. За такова нещо уволнява ли се от МВР :idea:


Няма да можеш да получиш и първата си заплата /не да получаваш заплати цяла година /по сключения трудов договор и ще бъде засечен от системата на НОИ... Следва дисциплинарно производство...дисциплинарно уволнение и "И бре курорте" извън МВР... Няма предвид персонално теб,а зададения казус...

На колегата Жеков издишат и разсъжденията по повод тунинговането и продаването на автомобилите... Съвета ми е да не лежи на тази "кълка",защото има реална опасност при намиране на подходящ "доброжелател" да му се наложи излишно да изпада в обяснителен режим и може да се окаже губеща страна... Ако тунингова автомобилите по време на отпуск по болест може да си навлече допълнителни странични "заболявания" свързани със службата ;)
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Кратък казус

Мнениеот катюша » 08 Сеп 2014, 06:33

кпц написа:
Жеков написа:Аз също не виждам къде е проблема в случая.За период от 2 години съм сменил 6 автомобила,купувам го лъскам го малко,лек тунинг и го пускам за продажба.На автомобил да съм спечелил средно около 700-800 лв. Пари спечелени с труд.Не виждам смисъл да се обявява изобщо някаква печалба. Това е сделка с движимо умущество,плащам си данъка в местни данъци и такси,плащам си ЗГО и се явявам пред нотариуса за сделkа с купувача.
Все едно някой да ме ограничи колко пъти имам право да си продавам апартамента и да си купувам друг апартамент. За такива неща не се уволнява от МВР,ако има нещо друго и не се споменава е друг казус.

Уважаеми колега Жеков!
Възникват въпроси /може да не отговаряте - чл. 121, ал. 1 НПК :lol: /:
1.Плащате ли данък върху доходите на физическите лица за доходите от тези продажби? - "ЗДДФЛ Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
.....................
2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:
а) пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;...."

2.Подавате ли за автомобилите и доходите от тях своевременно декларации по чл. 160, ал. 3 ЗМВР /респективно по отменения ЗМВР/?

Любопитен пример.
Държавен служител съм в МВР. Сключил съм трудов договор без знанието на министъра на вътрешните работи, работя и получавам една година трудово възнаграждение по ведомост. Пари, спечелени с труд. За такова нещо уволнява ли се от МВР :idea:


Всички неща по-горе ще има възможност да ги научи на курса за първоначална полицейска подготовка :D
На уволнения колега казвам,че човек когато губи,не знае какво печели ;)
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: Кратък казус

Мнениеот Border officer » 20 Сеп 2014, 21:06

Здравейте колеги,имам едно питане,ще се радвам да получа отговори и да споделите какво мислите по моя казус.
Случва се понякога след работа да се съберем с колеги и да седнем в някое крайпътно заведение да изпием по кафе или по бира и да разменим по някоя дума. Сядаме с униформите,не създаваме проблеми,съвсем мирно и тихо като нормални клиенти в заведение.
Не знам по какви причини,но преди няколко дни в заведението,което е извън града се появи Н-ка на РУП и като ни видя седнали да се черпим ни създаде голям проблем.Без да се съобразява,че съм по-страши от колегите ми наговори такива неща,че потънах в земята от срам. Иска да дам обяснения защо сме седнали униформени в заведението да се черпим.
Нарушение ли е на служебната дисцпилина да седнем униформени и да се почерпим и може ли за такова нещо да отнесем наказания.
Благодаря на всички,които отговорят.
Border officer
Нов
Нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Сеп 2014, 20:56

Re: Кратък казус

Мнениеот dakota_ » 20 Сеп 2014, 21:28

Border officer написа:Здравейте колеги,имам едно питане,ще се радвам да получа отговори и да споделите какво мислите по моя казус.
Случва се понякога след работа да се съберем с колеги и да седнем в някое крайпътно заведение да изпием по кафе или по бира и да разменим по някоя дума. Сядаме с униформите,не създаваме проблеми,съвсем мирно и тихо като нормални клиенти в заведение.
Не знам по какви причини,но преди няколко дни в заведението,което е извън града се появи Н-ка на РУП и като ни видя седнали да се черпим ни създаде голям проблем.Без да се съобразява,че съм по-страши от колегите ми наговори такива неща,че потънах в земята от срам. Иска да дам обяснения защо сме седнали униформени в заведението да се черпим.
Нарушение ли е на служебната дисцпилина да седнем униформени и да се почерпим и може ли за такова нещо да отнесем наказания.
Благодаря на всички,които отговорят.


Дай да уточним с какво се черпехте,когато ви завари Н-ка на РУП,с кафе или с бира ;) Не ми се вярва здрави и прави мъже да седнете в заведение извън града и да лижете чашки с кафе :) Униформени не бива да си поръчвате алкохол и да сядате в заведение,ако ще и да е извънградско заведение...
Има два варианта,някой е подал сигнал,че често отсядате униформени в заведението и другия вариант /малко вероятен/ е случайно Н-ка на РУП да се е отбил в заведението и да ви е видял... И в двата случая не може да ви подмине,ако на масата има сервиран алкохол и сте в униформите.
Не се е съобразил с това,че си по-старши и те е нахокал,защото и ти не си се съобразил,че като по-старши на масата не бива да сядате и да пиете с униформите...даваш лош пример на колегите си,които ръководиш...
Няма да ти казвам какво да напишеш в обяснението,но можеш да влезеш при Н-ка на РУП,да се извиниш за случката и за това,че си злепоставил и вас и него и да "скъсате" със случая след разговора...
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Кратък казус

Мнениеот Border officer » 24 Сеп 2014, 23:57

dakota_ написа:
Border officer написа:Здравейте колеги,имам едно питане,ще се радвам да получа отговори и да споделите какво мислите по моя казус.
Случва се понякога след работа да се съберем с колеги и да седнем в някое крайпътно заведение да изпием по кафе или по бира и да разменим по някоя дума. Сядаме с униформите,не създаваме проблеми,съвсем мирно и тихо като нормални клиенти в заведение.
Не знам по какви причини,но преди няколко дни в заведението,което е извън града се появи Н-ка на РУП и като ни видя седнали да се черпим ни създаде голям проблем.Без да се съобразява,че съм по-страши от колегите ми наговори такива неща,че потънах в земята от срам. Иска да дам обяснения защо сме седнали униформени в заведението да се черпим.
Нарушение ли е на служебната дисцпилина да седнем униформени и да се почерпим и може ли за такова нещо да отнесем наказания.
Благодаря на всички,които отговорят.


Дай да уточним с какво се черпехте,когато ви завари Н-ка на РУП,с кафе или с бира ;) Не ми се вярва здрави и прави мъже да седнете в заведение извън града и да лижете чашки с кафе :) Униформени не бива да си поръчвате алкохол и да сядате в заведение,ако ще и да е извънградско заведение...
Има два варианта,някой е подал сигнал,че често отсядате униформени в заведението и другия вариант /малко вероятен/ е случайно Н-ка на РУП да се е отбил в заведението и да ви е видял... И в двата случая не може да ви подмине,ако на масата има сервиран алкохол и сте в униформите.
Не се е съобразил с това,че си по-старши и те е нахокал,защото и ти не си се съобразил,че като по-старши на масата не бива да сядате и да пиете с униформите...даваш лош пример на колегите си,които ръководиш...
Няма да ти казвам какво да напишеш в обяснението,но можеш да влезеш при Н-ка на РУП,да се извиниш за случката и за това,че си злепоставил и вас и него и да "скъсате" със случая след разговора...


Много ти благодаря за съвета,съмнявах се,че ще има ефект,но се получи :) Извиних се от името на всички и н-ка ми каза,че по сигнал е дошъл.Няколко пъти са подавали сигнали едни уж колеги от пътния контрол,че се събираме и се черпим. Ще ядът дървото,ние сме мобилна група,ще ги оставим някъде да отнесът големия бой и тогава ще им съдействаме. Те нали се имат за лъвове,а ние за тях сме "горски",ще разберат как е положението в извънаселените места.
Border officer
Нов
Нов
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Сеп 2014, 20:56

Re: Кратък казус

Мнениеот dsuzunov » 01 Окт 2014, 15:05

Не намерих подобна тема:
Днес взех фиша от заплатата за м. Септември.
В него е включена сумата от ваучерите за м. август. Забелязах, че имам удържан ДФЛ за минал месец.
След справка с Финансова ми казаха, че данъка е върху ваучерите, тъй като, те били облагаеми. Направих справка с фишовете за предишните месеци и там те не се облагат. Интересното е, че въпреки че са обложени, те не са прибавени към облагаемата сума и съответно, към облагаемия месец. Предполагам, че е техническа грешка.
Някъде бях срещал, че сумите за ваучери са необлагаеми, когато са до 60лв, а моите, конкретно за август са 72лв. (10 дежурства)
Някакъв коментар?
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Кратък казус

Мнениеот dakota_ » 01 Окт 2014, 17:10

Сега питах при нас във ФО и ми казаха,че трябва да имаш данък и сумата трябва да е прибавена и в данъчната основа.Вероятно може да става дума за техническа грешка.
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Кратък казус

Мнениеот dsuzunov » 01 Окт 2014, 17:41

Погледнах и на други колеги. Само двама сме с обложени суми, като и двете са над 60 лв.
Имаше някаква наредба, според която, ваучери над 60 лв. се облагат.
А за добавянето им към облагаемата сума, не ми се занимава, това е единичен случай ще го причислим към графата: " На ползу роду"
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Кратък казус

Мнениеот катюша » 01 Окт 2014, 17:47

dsuzunov написа:Погледнах и на други колеги. Само двама сме с обложени суми, като и двете са над 60 лв.
Имаше някаква наредба, според която, ваучери над 60 лв. се облагат.
А за добавянето им към облагаемата сума, не ми се занимава, това е единичен случай ще го причислим към графата: " На ползу роду"


Става дума за ЗАКОН ЗА КОРПОРАТИВНОТО ПОДОХОДНО ОБЛАГАНЕ

http://www.lex.bg/laws/ldoc/2135540562

Освобождаване от облагане на социалните разходи за вноски и премии за допълнителното социално осигуряване и застраховки "Живот"
Чл. 208. Не се облагат с данък социалните разходи по чл. 204, т. 2, буква "а" в размер до 60 лв. месечно за всяко наето лице, когато данъчно задължените лица нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на извършване на разходите.
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

ПредишнаСледваща

Назад към Полицията в България

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта