Кратък казус

Модератори: ribaflic, Lord, Raptor, osata

Re: Кратък казус

Мнениеот dakota_ » 02 Ное 2014, 00:47

кпц написа:
Не стои такъв въпрос и няма как да се случи такова връщане на пари обратно,дори и да се приеме,че има отпаднало основание. Чувал ли си за добросъвестен приобретател,който не знае нищо за отпадналото основание ;)

Всъщност, имаме липса на основание, а не отпаднало такова.
Относно добросъвестността и незнаенето на липсващото основание - да, добросъвестността се предполага. Основанието обаче е било в един отменен закон и това трябва да е известно на всеки служител на МВР.
Цялата история е една юридическа каша и тук някой със сигурност ще плати едни пари.


При такива случаи добросъвестността се презумира,казано по-простичко се приема,че е налице до доказване на противното.
МВР като заинтересована страна може да заведе иск по реда на ГПК и чак като докаже пред съда липсата на добросъвестност може да иска обрано паричната сума...
В такива случаи един стар мастит адвокат казваше " Кой уйо" .... казвам го по-простичко за да ме разберат и по-посредствените,че пари няма да връщат,а ако МВР реши да си търси обратно парите,ще трябва доста пот да пролее в съдебна зала :D
Спете спокойно,за толкова години служба от умрял писмо,от поп сълза,от полицай пот и от *урва запис не съм виждал :D :mrgreen:
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Кратък казус

Мнениеот 7388 » 06 Яну 2015, 17:43

Има ли начин да се запозная със служебното си досие след като вече не работя в МВР?
7388
Нов
Нов
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Юли 2014, 10:36

Re: Кратък казус

Мнениеот катюша » 06 Яну 2015, 18:33

7388 написа:Има ли начин да се запозная със служебното си досие след като вече не работя в МВР?


Начина е Инструкция № 8121з-532 ОТ 9 септември 2014 Г. http://www.ciela.net/svobodna-zona-darj ... ite-raboti
Описан е реда за достъп,трябва да го прочетеш,да пуснеш Заявление и да изчакаш отговора на комисията.
катюша
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 321
Регистриран на: 02 Мар 2014, 16:52

Re: Кратък казус

Мнениеот dsuzunov » 06 Яну 2015, 22:00

Няма да ти разрешат достъп. Миналата година питах в ЧР и ми казаха, че намам право на достъп до личното ми кадрово дело, дори и след като напусна МВР. Попитах за баща ми, който също беше служител и разбрах, че за неговото ще ми разрешат, а за моето не.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Кратък казус

Мнениеот kuger » 08 Мар 2015, 11:03

Здравейте колеги,ползвам темата,понеже става дума за кратък казус.
Бях дежурен сега в лошото време. При нас беше бедствено положение,автопатрул бяхме с колега,страши на автопатрула съм аз. Получих нареждане от ОДЧ да отидем да вземем дознател на около 20 км. от управлението. Времето беше много лошо,не ставаше за пътуване и самите ние отклонявахме леките автомобили без вериги да не напускат града. Автомобила ни е без вериги,с недобри гуми,щяхме да берем ядове ако отидем да вземем дознатела и отказах да изпълня нареждането на ОДЧ.
Дежурният се е обадил на Н-ка на РУ,бяхме извикани да се явин в РУ за обяснение и съответно ни се каза,че ще ни наложат дисциплинарни наказания за неизпълнение на заповед. Задълженията ми са да патрулирам в участъка на отговорност съгласно ИППД,но не и да извършвам таксиметрова дейсност извън района да докарвам и разкарвам,който и да е било. След отказа ми никой друг не беше изпратен да ходи да взима дознателят и той не се яви,защото пътя не е почистен и не може да дойде с личния си автомобил.
Моля за отговор,нарушил ли съм служебната дисциплина,имам ли право да откажа да изпълня такава заповед и какви последствие може да има върху мен.Мога ли да бъда наказан за това,че съм отказал да извърша такава дейност заради неблагоприятните метеорологични условия.
kuger
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 08 Мар 2015, 10:49

Re: Кратък казус

Мнениеот dsuzunov » 08 Мар 2015, 11:48

Ако е имало заповед за отклоняване на автомобили, необорудвани със зимни гуми и вериги, на пълно основание може да откажеш. Ако пътят е затворен - също. Друг е въпроса, че колата ви трябва да е оборудвана със зимни гуми и евентуално, с вериги. Никой няма да се интересува, дали в УССД има такова оборудване. В длъжностната характеристика на ВОА и ВПА е записано, че са длъжни да управляват автомобила при всякакви метеорологични условия, АКО ПОЗВОЛЯВАТ ТОВА!
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Кратък казус

Мнениеот dakota_ » 08 Мар 2015, 16:45

kuger написа:Здравейте колеги,ползвам темата,понеже става дума за кратък казус.
Бях дежурен сега в лошото време. При нас беше бедствено положение,автопатрул бяхме с колега,страши на автопатрула съм аз. Получих нареждане от ОДЧ да отидем да вземем дознател на около 20 км. от управлението. Времето беше много лошо,не ставаше за пътуване и самите ние отклонявахме леките автомобили без вериги да не напускат града. Автомобила ни е без вериги,с недобри гуми,щяхме да берем ядове ако отидем да вземем дознатела и отказах да изпълня нареждането на ОДЧ.
Дежурният се е обадил на Н-ка на РУ,бяхме извикани да се явин в РУ за обяснение и съответно ни се каза,че ще ни наложат дисциплинарни наказания за неизпълнение на заповед. Задълженията ми са да патрулирам в участъка на отговорност съгласно ИППД,но не и да извършвам таксиметрова дейсност извън района да докарвам и разкарвам,който и да е било. След отказа ми никой друг не беше изпратен да ходи да взима дознателят и той не се яви,защото пътя не е почистен и не може да дойде с личния си автомобил.
Моля за отговор,нарушил ли съм служебната дисциплина,имам ли право да откажа да изпълня такава заповед и какви последствие може да има върху мен.Мога ли да бъда наказан за това,че съм отказал да извърша такава дейност заради неблагоприятните метеорологични условия.


Очертава се една много неприятна тенденция. В публичен форум да се задават въпроси свързани с дисциплинарни наказания и казуси касаещи служебната дисциплина.
Времето като не е ставало за пътуване какво правите навън с патрулен автомобил? Що не си си останал у вас на топло и да не поемаш дежурство да патрулираш в такова лошо време? Поставя ти се задача от ОДЧ и ти приемаш задачата като изпълнение на таксиметрова дейност /въпрос на отношение/. Ако автомобила не е подготвен за работа в зимни условия,трябва да има пусната докладна до Н-ка на РУ,че автомобила не е оборудван за зимата и е опасно да се излиза на дежурство с такъв автомобил. Лично аз не бих ти наложил дисциплинарно наказание,просто бих те прехвърлил на вътрешен пост,да не се притесняваш,че може да закъсаш някъде по време на дежурство.
Чудя се,ако се стреляше и имаше застрашени хора,пак ли щеше да откажеш да се отзовеш?
Нарушил си служебната дисциплина,като си отказал да изпълниш заповедта.Последствията /ако има такива/ ще ги разбереш като дадеш обяснения и излезе заповед за наказание. Решат ли да ти наложат наказание,ще се изиска справка дали пътя е бил отворен и дали са пътували автомобили по това време до мястото,на което си отказал да пътуваш!
dakota_
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 1718
Регистриран на: 11 Окт 2009, 21:29

Re: Кратък казус

Мнениеот kuger » 08 Мар 2015, 18:14

Началник,недей с лошо.Питам,защото ми се струва,че ще го отнеса по пълна програма и без вина,ще стана виновен.
Бележка,ако искат дали е бил проходим пътя,ще вземат бележка,че пътя е проходим. Пътя беше много опасен за пътуване,защото автомобила е "бос" гумите уж са зимни,но само на книга,износени са и това не са гуми. Поднеса ли някъде по пътя,ако остана там е добре,но ако се ударя някъде,ще трябва да плащам от заплатата ремонта на автомобила. Дознателя като е видял какво време идва да е останал да спи в управлението,не да ни карат да го докарваме в такава виелица.
На ОДЧ-то е най-лесно да се обади и да заповяда,ама после се свиват и мълчат. Имам точно три години до пенсия и ако рекат да ме сложат на вътрешен пост,ще почерпя. Толкова ми е писнало от неуредици и бакии,че едва чакам да събера годините и си бия шута самосиндикално в пенсия.
Не съм вчерашен и знам,че трябва да изпълня заповедта,но знам също,че за целата трябва да съм оборудван,а аз не съм. Ако имаше стрелба щях да тръгна и докъдето стигна щеше да бъде. Правил съм една катастрофа докато служех в СОД. Стара "Нива" щеше да ни вземе живота на мен и колегата.Той се пенсионира,аз останах,че бях по-млад от него.
Не мога да пусна докладна,че автомобила не е подготвен за зимата,защото ще проверят,че има зимни гуми,но няма да ги тестват,че протектора не става за нищо,а ще отчетат по документи,че автомобила е тип-топ!
Кактo и да е,каквото и да ме правят,нали съм жив и здрав,това е важното!
kuger
Нов
Нов
 
Мнения: 3
Регистриран на: 08 Мар 2015, 10:49

Re: Кратък казус

Мнениеот dsuzunov » 08 Мар 2015, 18:39

Не е трябвало да отказваш категорично. Заявяваш, че тръгваш, но без гаранция, че ще стигнеш и толкоз!
Мен, като ме пращат на места, където е непроходимо, карам, до колкото пътя позволява и като не може повече, спирам. Ако се наложи да спра и да оставя колата на "кофти" место, не я оставям без надзор. Случвало се е да ходя на труп в сечище, високо в Родопите. С буса до селото, оттам с джипа на фирмаджията до местото.
Димитър Узунов - БНТЛ Пловдив
Аватар
dsuzunov
ИНСПЕКТОР
ИНСПЕКТОР
 
Мнения: 701
Регистриран на: 01 Окт 2009, 17:18
Местоположение: Пловдив

Re: Кратък казус

Мнениеот osata » 08 Мар 2015, 21:15

Важното е, че си жив и здрав, също и колегата ти, автомобилът е здрав и не е станала беля.
Убеден съм, че ако трябваше да идеш до там да спасяваш хора, щяхте да отидете, защото в такава ситуация много много не се мисли.
А иначе зимните гуми на 70-80% от автомобилите са като стоп патроните :lol: ( срокът е малко.... )
http://www.vbox7.com/play:cef4ad9e
В памет на загиналите служители от МВР
Аватар
osata
КОМИСАР
 
Мнения: 4596
Регистриран на: 25 Авг 2009, 18:52

ПредишнаСледваща

Назад към Полицията в България

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта